Jari Vuorinen: Ihana sutkaus…

Päivitetty 5.5.2020, Julkaistu 17.5.2019 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia
Sääennustaja Liisa Rintaniemeltä pääsi hassun hauska ilmeisen tahaton sutkaus kun kyseessä oli se miksi yöt ovat niin kylmiä ja päivät niin lämpimiä. Yöt ovat kylmiä, koska ”yöllä lämpö karkaa avaruuteen”, sutkautti Rintaniemi. Koska mieleni on kriittinen, kyselevä ja maailmankuva melko tieteellinen perustuen alkeelliseen luonnon sivistykseen niin hetipä piti kysymän ihan ite, että mihin se lämpö päivällä karkaa ?

Tuo sutkaus oli ihana koska sai nauraa päin klassisen fysiikan naamaa.Kun katsoo maailmaa fysiikan todellisuudesta täytyy olla huumoria myös tai maailma muuttuu ikäväksi paikaksi. Ilmeisesti päivällä lämpö karkaa-ei mihinkään. Päivällä avaruus on kiinni kuin räppänä ja lämpö pysyy koska päivällä lämpö on vangittuna jonnekin. Hi hi hii.

Päivällä hiilidioksidi astuu vanginvartijan rooliiin ja kun vartija yöllä nukkuu, niin hiilidioksidin vanki, tuo niin kaivattu lämpö,karkaa vaputeen ja palaa taas yöksi selliin. Näin siis hiilidioksikin on alisteista hetken mielijohteille tai ainakin sanavalinnoille silloin kun ennustellaan. Tuo sutkaus oli huvittavan hellä isku ilmastopopulistien vyön alle. Mun mielestä. Fysiikan kannalta jokin on kuitenkin juurikin ainoastaan totta vaikka fysiikka ei ole fysiikkaa jos jokin pääsee karkuun ja siksi sutkaus on kyyninenkin ja hauskan naivi, sillä meteorologiahan on ennustamista niin kuin myös ilmastonmuutos on yksi hevon iso ennuste.

Fysiikka on kyynistä, koska se on niin totta. Toki meteorologia perustuu tieteeseen eikä sanavalinta ”karata avaruuteen” enustamisen kannalta ollut lainkaan huono vaan humoristinen ja hyvä. Yksi thermodynamiikan laki sanoo, että lämpö siirtyy aina kuumemmasta kohti kylmää. Lämpötilaerot siis tasoittuvat ja Maa on toki vuorovaikutuksessa myös avaruuden kanssa niin kuin sääennustaja Rintamäki totesi.

Lämpö on liikettä atomien tasolla. Kuuma tai lämmin atomi värähtelee enemmän kuin kylmä. Atomit ovat sellaisia kavereita, että ne pyrkivät pitämään huolta kavereistaan, atomeista. Lämmin värähtely pyrkii siirtymään kylmille ”kavereille. ”Hali hali ja pusu. Virallinen fysikaalinen ilmaisu on muistaakseni ”lämmön johtuminen. ”Lämpöhän eli energia siirtyy myös säteilemällä. Ihan aluksi olisin joka tapauksessa halukas siihen ajatukseen,että yöllä on viileää koska aurinko ei paista.

Jos aivan tosissaan siirrytään fysiikan maailmaan jossa jokin voisi edes karata jonnekin, joudutaan kvanttifysiikan ja pimeän materian maailmaan.Klassinen fysiikka ei enää tällöin riitä vaan tarvitaan kvanttimekaniikkaa. Kvanttifysiikassa hypitään yli mahdottomien potentiaalien ja kuitenkin ilmiöt tapahtuvat ja se maailma ei ole klassisen fysiikan kyyninen. Eikö nuratakin tai huvita suuresti, kun taikuri vetäsee kanin hatusta tai undulaatin hihasta-nämä ovat vertauskuvallisesti tosia kvanttifysiikassa. Ihan aluksi olisin joka tapauksessa halukas siihen ajatukseen,että yöllä on viileää, koska aurinko ei paista. Ainakin tuo ilmaisu ”aurinko ei paista” kuulostaa enemmän ”säältä.”

Jari Vuorinen, Ojamo.

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Wincapita – Suomen suurin talousrikos ?

Julkaistu 28.4.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Paljastuvatko 20-vuoden jälkeen salaisuudet, ja ihmisoikeusrikokset ?

Toimittaja, ohjaaja Ike Novikoff on toteuttanut dokumentti elokuvan Wincapitasta, ja elokuva on nähtävillä keväällä elokuvateattereissa.

Wincapita dokumentti elokuva kertoo vaietun näkökulman Suomen suurimmaksi väitetystä talousrikoksesta, ja pyramidihuijauksesta.

Wincapitaa, ja asianosaisia koskevia haastatteluja lisää Posi-tv:n ohjelmistossa.

Linkkinä elokuvan traileri:

Onko sukupuolenvaihdos järkevää, ja mitä siitä seuraa ?

Päivitetty 27.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Sukupuolenvaihdos saattaa tuntua jännittävältä, ja kenties jopa muodikkaalta nuoren mielestä, koska saadaanhan sillä mahdollisesti aikaan esimerkiksi murrosiän voimakkaille tunteille vastakaikua. Murrosikäinen lapsi, ja nuori on helposti manipuloinnin kohteena, ja tutkimusten mukaan siinä jopa alttiimpi kuin muutaman vuoden ikäinen lapsi.

Onko siis oikein, ja vastuullista tukea, tai painostaa alaikäistä lasta, ja nuorta muuttamaan seksuaalista identiteettiään.

Linkin videossa asiassa mietteitä tarjoaa meille Kasvatustieteen arvostettu Emeritusprofessori Tapio Puolimatka.

Video on kuvattu  Jyväskylän kaupunginvaltuuston kokouksessa 18.3.2024.

Tapio Puolimatka pyytää puheessaan pohtimaan terveysopin oppikirjojen, ja Setan tuottamaa informaatiota nuorille, perusteenaan useita kansainvälisiä arvostettuja tutkimuksia.

Video:

https://www.facebook.com/toni.torppa.12/videos/283964944731501

tai

https://www.youtube.com/watch?v=cCQ1jhGfSZA

 

 

 

Lähde: Toni Torppa-sivut, Tapio Puolimatkan sivut - facebook, ja youtube

Kuva: Tapio Puolimatkan sivut

TRAKTORIMARSSI: Suomen Maanviljelijöiden Mielenilmaus alkaa tällä viikolla

Päivitetty 19.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Maanviljelijöiden suuria mielenosoituksia olemme saaneet nähdä jo pitkään ympäri Eurooppaa, mutta nyt myös Suomalaisten pitkä pinna on venytetty äärimmilleen, ja mielenilmaukset viimein alkavat meilläkin.

MTK aloittaa tällä viikolla traktorimielenilmaisut ympäri Suomea.

Suomalainen, puhdas ja oma ruoka ansaitsee maamme päättäjien, mutta myös kansalaisten huomion.

Muistetaan tsempata, ja kannustaa. Kiitos Suomen maanviljelijät, ja kiitos Suomalainen puhdas ruoka.

 

Traktorimarssi tällä viikolla:

Perjantaina Kuopion Toritapahtumassa.

Perjantaina myös Ylivieskan Ryskypäivillä.

Lauantaina Seinäjoen Raviradalla.

 

 

 

Lähde: Maaseudun Tulevaisuus

Muut aiheesta kirjoittaneet: Hesari, sekä Savon Sanomat