Mainos:

Helsinkiläinen ohjelmistoyritys kieltäytyi myymästä palveluitaan Perussuomalaisille: ”Flo Apps Oy:lle tärkeitä arvoja ovat mm. eurooppalaisuus, monikulttuurisuus ja kaksikielisyys.”

Julkaistu 6.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

FloApps Oy on helsinkiläinen ohjelmistoyritys jolta muunmuassa Vihreät rp, Työväen urheiluliitto, Suomen yrittäjät ja moni muu on tilannut erilaisia ohjelmistopalveluita. Aiemmin yrityksen asiakaskuntaan ovat kelvanneet myös perussuomalaiset mutta yrityksen toimitusjohtaja Tapio Nurmisen mukaan ei enää.

Ongelma onkin Jussi Halla-ahon perussuomalaisissa, ei puolueessa itsessään?

Vaasan perussuomalaiset ry aikoi hankkia jäsenrekisterin kyseiseltä yritykseltä korvaamaan nykyisen excel-pohjaisen rekisterinsä jäsenmäärän voimakkaan kasvun vuoksi. Vaasan perussuomalaisten rahastonhoitaja Mikael Ö kertoo ettei nykyinen järjestelmä enää riitä toiminnan alati kasvaessa.

Kysyessään FloApps Oy:ltä tarjousta palveluista, vastaukseksi tuli jäätävän kylmä sähköposti. Nurmisen vastauksessa ilmoitettiin Jussi Halla-ahon perussuomalaisten arvojen olevan niin kaukana yrityksen arvoista, ettei FloApps voi tarjota palvelujaan perussuomalaisille. Mikael Ö lähetti yritykselle toisenkin sähköpostin johon vastaus oli vielä tylympi.

-"Lähetin sen jälkeen vielä toisen sähköpostin. Sain vastaukseksi, että he eivät halua olla kanssamme tekemisissä."

Mainos:

Ilmeisesti ongelma ei ole puolueessa itsessään vaan nimenomaan Halla-ahon perussuomalaisissa. Suomen uutisten haastattelussa Nurminen on perustellut mm. sitä, miksi persut kelpasivat aiemmin asiakkaiksi, mutta eivät enää.

-"Siellä (Twitterissä) sanamuotoja on nyt vedetty suoraksi. Sanotaan kuitenkin, että Halla-ahon valinta perussuomalaisten puheenjohtajaksi oli ”viimeinen tikki” meille."

FloApps Oy:n toimitusjohtaja Tapio Nurminen

Vihreät ja TUL kelpaavat asiakkaiksi äärimmäisistä poliittisista kannoistaan huolimatta?

Kuten sanottua, yrityksen asiakkaina ovat mm. kotimaisen poliittisen kartan vasempaan laitaan kuuluva Vihreät ja perinteisempää, sosialistista vasemmistoa edustava Työväen urheiluliitto. Toimitusjohtaja Nurminen on kommentoinut asiaa twitterissä seuraavasti:

-"Flo Apps Oy:lle tärkeitä arvoja ovat mm. eurooppalaisuus, monikulttuurisuus ja kaksikielisyys. Nähdäkseni arvomaailmamme eivät kohtaa."

Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä otti kommentin sparrihaasteena ja kontrasi keskustelussa tulkiten yritysjohtajan mielipiteeseen.

-"Eli tunnustat avoimesti harjoittavasi liiketoiminnassasi poliittista syrjintää. Mitä muuta syrjintää harjoitat?"

 

Vaikka Nurminen korostaa "ettei yritys halua profiloitua minkään yksittäisen puolueen arvojen lipunkantajaksi", ovat Vihreät tulevaisuudessa ainoa poliittinen puolue yrityksen asiakaslistoilla. Yritys on ilmoittanut että aikoo irtisanoa sopimukset "muutaman perussuomalaisen yhdistyksen kanssa vuoden loppuun mennessä.".

Lähde: Suomen uutiset

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jussi Laine
8 years ago

Historia toistaa aina. Aikoinaan kommunistit sorvasivat tehtaissa huonosti, kun tiesivät tavaran menevän Suojeluskunnan asepajalle.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8 years ago
Reply to  Jussi Laine

Ja nimen omaan kommarit tekee tollasta, nykypäivänä viherkommarit.

Sari286
Sari286
8 years ago

Toi Tapio Nurminen taitaa olla pesunkestävä ruskean reiän ritari 🙂 🙂

Kaarnavene bisnes
Kaarnavene bisnes
8 years ago

Mitätön yhtiö, on ollut juuri ja juuri vielä hengissä. Veikkaan että saa jotain valtion Startup Refugees tukea kun keksi alkaa suosimaan matujen hyvinvointia. Kaarnavene bisnesneroja riittä kun valtio rahoittaa.

kirjastoautossa romaaneja
kirjastoautossa romaaneja
8 years ago

Pesemättömän ruskean reijän.

Suomi 100
Suomi 100
8 years ago

No eipä ihme kun korkokengissä teputtava toimari hintti rakastaa hiekkaneekereiden rectumia. Vittu mikä ääliö ja pelle.

Asko Liukkonen
Asko Liukkonen
8 years ago

Kaikilla yrityksillä pitäisi olla kyltti, jossa lukisi ketkä ovat tervetulleita ja mikä on yrityksen arvomaailma. Tämä olisi oikeaa kuluttajan suojaa, voisi pysyä kaukana kommarien paikoista.

Pera Virtanen
Pera Virtanen
8 years ago

Ja perussuomalaiset hyväksyvät jäsenikseen kenet tahansa?

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8 years ago

Kulttuurimarxistinen mätä on levinnyt laajalle, kun sitä suoltavat koulut, yliopistot ja rikollisia vallanpitäjiä tukeva valtavalemedia.
”Kulttuurimarxismi – mikä se on ja miksi sinun on tärkeää tietää siitä? ”,
https://markusjansson.blogspot.fi/2015/05/kulttuurimarxismi-mika-se-on-ja-miksi.html

Juha Wiklund
Juha Wiklund
8 years ago

Onneksi on muitakin kuin laittomien pakolaisten etuja ajavia yrityksiä. Tällaisen yrityksen johto ei elä enää tätä päivää sillä yli 51% suomalaisista vastustaa maahanmuutto ja sen aiheuttamia ongelmia.

Yritys joka ei osaa elää ajassa ei säily kauan markkinoilla.

Pena
Pena
8 years ago

Onkohan saanut tekesin rahoitusta? Yleishyödyllisissä hankkeissa ei voi valita asiakkaita. Pitää aloittaa tukitapyyntö kyseisen herran kioskista ja rahoituksesta.

Stephensor
6 years ago

Rescue me from rewriting all these from the beginning please =(
http://greaserabbit30.nation2.com/bahis-siteleri

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.