Israelin hallitus toteuttaa monen miljoonan dollarin kampanjaa vaikuttaakseen yleiseen mielipiteeseen Yhdysvalloissa. Yli 45 miljoonan dollarin arvoinen sopimus sisältää tekoälyllä luotujen viestien massajakelua, konservatiivista mediaa ja verkkosisältöä, jonka tarkoituksena on ohjata suurten tekoälypalveluiden vastauksia Israel-myönteiseen suuntaan.
Miljoonia tekstiviestejä on lähetetty amerikkalaisille viime kuukausina lähettäjiltä, jotka piiloutuvat tavallisten etunimien, kuten Emman, Sarahin ja Johnin, taakse. He väittävät edustavansa ryhmää nimeltä Friends for Peace ja kysyvät muun muassa Yhdysvaltojen, Israelin ja Iranin välisistä suhteista.
Wall Street Journalin tutkimus, jonka Ynet on tiivistänyt, osoittaa, että viestit on luotu tekoälyn avulla ja rahoitettu Israelin hallituksen toimesta. Friends for Peace -nimellä ei puolestaan näytä olevan varsinaista organisaatiota takanaan: sanomalehti ei löytänyt rekisteröityä yritystä eikä voittoa tavoittelematonta järjestöä.
Viestit ovat osa laajempaa, yli 45 miljoonan dollarin arvoista sopimusta operaatiossa, jota johtaa Donald Trumpin entinen kampanjapäällikkö Brad Parscale. Tekstiviestikampanjaa pyörittävä yritys Sparkfire oli saanut 6,5 miljoonaa dollaria toukokuun puoliväliin mennessä.
Parscalen ryhmä on myös rakentanut Israel-myönteisiä verkkosivustoja ja tuottanut postauksia sekä linkkejä, joiden tarkoituksena on luoda suotuisampia vastauksia Israelista tekoälypalveluilta, kuten ChatGPT ja Claude. Strategia ulottuu siten perinteistä mainontaa pidemmälle ja pyrkii vaikuttamaan myös siihen, mitä verkkomateriaalia tekoälymallit löytävät ja toistavat.
Monen miljoonan dollarin kampanja seuraa yleisen mielipiteen romahdusta
Kampanja käynnistyy tilanteessa, jossa näkemykset Israelista ovat heikentyneet jyrkästi Yhdysvalloissa. Pew Research Centerin tutkimus osoittaa, että 60 prosentilla amerikkalaisista oli kielteinen kuva Israelista maaliskuussa, kun vastaava luku oli 53 prosenttia vuonna 2025 ja 42 prosenttia vuonna 2022.
Tutkimuksen mukaan Israel on palkannut ainakin kuusi yritystä Yhdysvaltain vaikuttamispyrkimyksiin, ja noin kolmekymmentä ihmistä on rekisteröitynyt maan ulkomaisiksi agenteiksi. Kampanja sisältää myös yli 500 000 dollarin (437 000 euron) arvosta mainontaa konservatiivisen Salem Media -mediaryhmän kautta, jossa Parscale toimii strategiaylijohtajana.
Salem Media kiistää, että juontajille olisi maksettu tiettyjen näkemysten ilmaisemisesta Israelista, ja sanoo rahojen tulleen käytetyksi digitaaliseen mainontaan. Israelin kannattajat kuvailevat ponnistelua välttämättömäksi vastaukseksi Iranin ja palestiinalaismielisten ryhmien kampanjoille.
Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance kritisoi hiljattain jyrkästi osia Israelin hallituksesta Joe Roganin haastattelussa.
— He yrittävät pitää sodan käynnissä loputtomiin, Vance sanoi Israelin viranomaisista, joita hän syytti pyrkimyksistä vaikuttaa Yhdysvaltain yleiseen mielipiteeseen ja horjuttaa sopimusta Iranin kanssa.
Israelin ulkoministeri Gideon Sa’ar sanoi viime vuonna, että vuoden 2026 budjetissa on varattu yli 700 miljoonaa dollaria maan kansainvälisen kuvan parantamiseen ja yleisen mielipiteen muokkaamiseen. Ulkoministeriö ei vastannut Wall Street Journalin kysymyksiin.
Riippuu ehkä siitä miten se vaikuttaa kansalaisten elämään. Jos salaisia EU-sopimuksia jotka Esko Aho hallitukseineen ja eduskuntineen allekirjoitti EU-liittymisen ehtoina, niin ole sitä mieltä että ne pitää saattaa päivänvaloon. Mutta jos ne ovat salaisia kauppaneuvtteluja joissa joku suomalainen yritys myy tuotteitaan ulkomaille ja valtio takaa ostajalle sen että jalosteita tulee riittäväasti ja laatu pitää, niin ne ovat yksikertaisesti yrityssalaisuuksia.
Mutta esim. sotapäiväkirjojen salaisiksi julistaminen, ne olisivat asiakirjoja joiden päivänvaloon tuominen ei pitäisi olla rangaistavaa. Kuten Urkin päiväkirjat.
Salen Salaiset Kansiot by NWO paljastumassa, joten pitää laittaa kansallinen hätätila käyttöön ihmisten silmänlumeeksi.
Ensin vaalivauva, nyt noottikriisi. Mitähän seuraavaksi. Sauli varmaan torjuu maapalloa kohti tulevan marsilaisten hyökkäyksen ja varmistaa näin ultimaallisen ihmisen olemassaolon ja valinta presidentiksi on taputeltu valmiiksi tehdyn käsikirjoituksen mukaan.
”Kansalaisilla on oikeus tietää siitä, mitä yhteiskunnassa tapahtuu”, perustelee tekoaan rikollinen Helsingin Sanomien toimituspäällikkö Esa Mäkinen (vas), mutta unohtaa mainita sen tärkeimmän: MAKSAVILLA.
Valtion turvallisuuteen vaikuttaviensalaisuuksien julkistaminen on MAANPETOS!
Pitäisi aloittaa tutkinta, onko muslimien puolesta suoritettu kirjoittelu maanpetoksellista toimintaa!
Olikos sunnien moskeijakin hesarin ykköstavoite?
hesari pannaan ja nopeasti, sen rahoittajat myös!
”HS-Pravdan mielestä vihapuhe on sen sijaan rikollista, ja sen paljastamiseen HS:n toimitus osallistuu innosta puhkuen. Sen sijaan valtiosalaisuuden paljastaminen ja maan turvallisuuden vaarantaminen ei ole rikollista.”
Nythän viime eduskuntavaaleissa valitsematta jäänyt Reijo Tossavainen puhisee ensin, että HS paljastaa vihapuheen ja heti perään hän puhisee, että ”sen sijaan” eli MUTTA samainen HS paljastaa ”valtiosalaisuuden”. Toisin sanoen Tossavaista harmittaa, että HS paljastaa asioita! Ihmeellistä logiikkaa, mutta mitäpä voikaan edellyttää pudonneelta kansanedustajalta, joka esim. vihaa isänmaamme toista kansalliskieltä eikä tunnusta vihapuhetta rikolliseksi.
Korjaus Pekalle: En ollut ehdolla viime vaaleissa. Muilta osin epäasiallinen kommentti jääköön kommentoimatta.
Hesari on perseestä!
”kansalaisilla on oikeus tietää siitä mitä yhteiskunnassa tapahtuu”.
Toikin on hesarilta niin törkeää vääristelyä ja hurskastelua. Helvetin viherpunikit.
Vuoden 1994 jälkeen kaikki on perustunut pelkkään kusetukseen -tämä tapaus on vain säälittävä yritys peitellä suurempia rikoksia.
Puolustusvoimat korjaa nyt sitä mitä on kylvänyt. Armeija on myös lähtenyt mukaan siihen hömppään mitä valtamediat ovat pakottaneet monet instituutiot. On somemajureita jotka hölöttävät somessa puolustuvoimien salaisuuksia. On homorummutusta ja kantahenkilökunta kulkee homomarsseilla ja saa naurunalaiseksi koko laitoksen. Medialle on annettu liikaa valtaa ja nyt itketään aamulähtyksissä toimittajan kohtelua joka on paljastanut sotilastiedustelun salaisuuksia, TYTTÖ haukkasi liian ison palan. Vielä paljastuu se syväkurkku jonka toiminta lähentelee maanpetturuutta. Veikkaan että on joku monikulttuurinen lahja suomen puolustusvoimille. Sotaoikeus on saletti ja tuomio on vuosia linnaa. Hesari on munannut maineensa lopullisesti maanpetturimaisella toiminnalla ja syitä voi vain arvailla. Puolustuvoimien olisi myös aika siivota nurkkansa ettei vastaavaa enää tapahdu vaikka pahaa pelkään että sinne on soluttatutunut vahva joukko maanpetturita. Poliisilla on vastaava ”ongelma” Tämähän menee juuri käsikirjoituksen mukaan, hajaannus leviää myös valtion instituutioihin.
Tässä tulee taas kerra esiin se itseriittoinen (vai onko se sisäsiittoinen) moraalimittomuus, mikä on nykyisessä mediassa: Me olemme aina oikeassa, me emme tee virheitä, meitä ei saa kritisoida – jos kritisoidaan, niin viimenen sana on aina meillä. Jos joku julkeaa esittää paheksuntaa ja kritiilkkiä tätä kaikkien asioiden julkistamisen journalismi-pornoa vastaan, niin tulee vastaan täysilaidallinen tulta koko mediaporukan taholta taikasanoilla: avoin julkisuus, sananvapaus, vallanvahtikoira, lähdesuoja jne.
Tässä Hesarin tapauksessa kysymys on siitä, että HS julkisti demokraattisten elinten (eduskunta jne) säätämien lakien perusteella tehjen päätöksien mukaan salassa pidettäviä asioita. Niiden tietojen saamisen taustalla on rikos. Jos normaali kunnon kansalainen saa tietoonsa asioita joiden taustalla on ilmiselvä rikos, niin hän kertoo siitä viranomaiselle. Tämä menettely pitäisi olla ymmrrettävissä myös ainakin päätoimittajan tasonkin vajaalla käsityskyvyllä – toimittajien älykkyysosamäärä ei siihen riitä. Mitä teki HS ? Se teki ja julkaisi asiasta lehtijutun – miksi ? Palveleeko se isänmaan etua tai rikosten torjuntaa ja selvitystä?
Siis HS tekee liiketoimintaa tukemalla ja peittelemällä isänmaata vahingoittavaa rikollista toimintaa. Seuraa aiheellinen kysymys HS:n päätoimittaja Kaius Niemelle: Mitä muita rikollistoiminnan aloja (rahanpesu, huumekauppa, prostituutio ??) Hs tukee salailemalla ja peittelemällä niiden ilmituloa viranomaisilta ? Toivon, että isänmaalliset ihmiset äänestävät jaloillaan eli sanovat irti HS:n tilaukset.
[…] https://www.nykysuomi.com/2017/12/17/helsingin-sanomat-otti-oikeuden-omiin-kasiinsa-ja-vaaransi-maan… […]