Mainos:

Helsingin akateemiset perussuomalaiset vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa eroamaan SETA:sta

Päivitetty 25.6.2018, Julkaistu 25.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Helsingin Akateemiset Perussuomalaiset (HAPSU) on julkaisemassaan tiedotteessa ilmaissut näkemyksiään ja närkästystään siitä, että yliopisto-opiskelijat käytännössä pakotetaan kuulumaan SETA:n. SETA on omien sanojensa mukaan "1974 perustettu ihmisoikeusjärjestö... jonka tavoitteena on, että kaikki voisivat elää yhdenvertaisina riippumatta seksuaalisesta suuntautumisesta, sukupuoli-identiteetistä tai sukupuolen ilmaisusta".

HAPSU:n mukaan seksuaalisten poikkeuksien normalisointia ajava Seta ry on marssinut läpi instituutioiden ja betonoinut itsensä ja agendansa suomalaiseen yhteiskuntaan. Tiedotteessa todetaan, että lähes kaikki poliittiset opiskelija- ja nuorisojärjestöt ovat SETA:n kannatusjäseniä.

- HAPSU ei ole eikä myöskään liity Seta-rintamaan.

Varsin moni suomalainen nuori on Setan piirissä, moni heistä tietämättään tai tahtomattaan. Setan kannatusjäseniin kuuluu useita puoluepoliittisesti sitoutumattomia opiskelijajärjestöjä ja ammattiliitto PAM. Myös Helsingin yliopiston ylioppilaskunta on yhdistyksen kannatusjäsen – ja ylioppilaskunnan jäsenyys on yliopisto-opiskelijoille pakollinen. HAPSU:n hallituksen Viivi Luoma heittäytyy kannanotossaan varsin kärkkääksi, ja toteaa tiedotteessa seuraavaa:

- HAPSU pitää Setan toimintaa ja toimintatapoja vastenmielisinä. Järjestön väitteet muun muassa sukupuolten moninaisuudesta sekä lasten ja nuorten parissa tekemä propaganda ovat täynnä ala-arvoisia valheita, joista ei ole terveen yhteiskunnan rakennusaineiksi.

Mainos:

HAPSU:n puheenjohtaja Nico Anton Saramo heittää lisää vettä myllyyn ja puolustaa perinteistä perhemallia:

- Kuten koko perussuomalainen liike, myös HAPSU pitää perhettä yhteiskunnan perusyksikkönä sekä miehiä ja naisia luonnostaan erilaisina ja toisiaan täydentävinä. Tästä ajattomasta totuudesta tulemme pitämään kiinni, vaikka maailma ympärillämme onkin muuttunut hullummaksi.

Helsingin Akateemiset Perussuomalaiset HAPSU:n mielestä on törkeää, että opiskelijat pannaan Setan vastentahtoisiksi maksumiehiksi. Yhdistys vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta eroaa järjestöstä.

Lähde: SETA, HAPSU

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

5 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Hukkakauraa
Hukkakauraa
8 years ago

Kuka näitä nimiä oikein keksii… HAPSU. Monesti tuntuu että nimen keksimiseen käytetään se suurin energia ja sitten muu agenda/toiminta onkin pelkkää tyhjänpuhumista.

Mutta joo… Jos vuonna -74 perustettiin seta ajamaan homojen ja lesbojen tasa-arvoa niin mikäs asettaisi ne nyky-yhteiskunnassa epätasa-arvoon? Millä tavalla ne olisivat alempia kuin normaali väestö? Nehän saavat jo nyt paljon paremmat terveydenhuoltopalvelut sekä paljon ilmaisia hoitoja ja operaatioita, joita kantaväestö ei saa. Setaahan ei perustettu hojoen ja lesbojen ylivertaisuutta korostavaksi järjestöksi eikä niiden korottamista valtakuntamme ykkös-kansanryhmäksi. Vaan tasa-arvoon.

Yhä edelleen Suomen ykkösryhmä kansalaisista kuuluu ydinperheeseen. Siinä on isä ja äiti sekä lapset. Vain tämä yksikkö on valtiolle tuottava ja vahvistaa maamme taloutta ja väestöä. Kaikki muut ovat hukattuja yksiköitä.

Siksi mm. sivuutan kaikkien seksialivähemmistöjen työtilaukset koska niihin panostaminen ei ole panostamista tulevaisuuteen. Jatkumoa ei ole. Perheelliset ajavat aina ohi, koska niissä on tulevaisuutemme.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

SETA sairaus on pysäytetävä -perussuomalaiset ovat oikealla asialla.

Raksaäijä
Raksaäijä
8 years ago

Komppaan HAPSU:a vaikka opistopohjalla rämminkin

juha.
juha.
8 years ago

Oikea vaatimus, jota eivät hullut houkat ota märkivään alapäähänsäkään.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Setan tarina on nykyisin valitettavan tosi monella muullakin alalla. Monet ihmisoikeuksia puolustavat järjestöt on alun perin perustettu aitoon tarpeeseen ja näin on ollut myös homoseksuaalien kohdalla. Syrjintä ja vaino on ollut lian kovaa ja asiallisestikin käyttäytyvät homot ovat joutuneet kärsimään.

Vähän samantapaisia tapauksia ovat mm. SPR, Amnesty, YK:n pakolaisjärjestö ym. lukemattomat ihmisoikeuksia puolustavat järjestöt. Ne on perustettu tarpeeseen ja niiden ensimmäiset vetäjät ovat olleet usein jopa sankarillisia hahmoja. Ajan mittaan järjestöt ovat keränneet itselleen hyvää mainetta ja siinä sivussa myös isot budjetit ja sen myötä monet epämääräiset tahot ovat alkaneet soluttautua niihin ja ryhtyneet käyttämään niitä omien taloudellisen, poliittisten tai muiden intressien ajamiseen.

Setalle on käynyt juuri näin. Siitä on tullut perverssien piirien hallitsema mielipide-päsmäri, joka uhkailee ja sortaa konservatiivisesti seksuaaliasioista ja perhe-elämästä ajattelevia. Avukseen se on onnistunut värväämään mm. suvakkitoimittajat mediassa sekä poliitikot ja virkamiehet koulujen opetusta säätelevissä elimissä, mikä ajan mittaan vääntää kansan mielipiteet päälaelleen.

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu 6.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.