Nykysuomi on saanut jonkun verran yhteydenottoja median tekemästä sankarista Hassan Zubierista. Zubier siis auttoi muiden ihan kantasuomalaistenkin ihmisten tavoin haavottuneita Turun torilla. Tosin valtamedia keskittyi lähinnä nostamaan sankareiksi vain ulkomaalaistaustaisia ihmisiä. No jokainen lehti tyylillään.
Nykysuomen saamat kyselyt ja vinkit siis koskevat Zubierin kädessä näkyvää tatuointia. Zubierin kädessä näkyy tatuoituna vahvasti illuminaatteihin liitetty kuva (eye of the horus).

Silmän historiasta sen verran, että symboli on muinais Egyptiläinen suojelun symboli, jonka illuminaatit 1776 ottivat omaan käyttöönsä salaliiton symbolina. Alunperin symboli siis kuvasti turvaa, terveyttä ja suojelua. Esimerkiksi merimiehet maalauttivat symbolin veneensä keulaan ennen merimatkaa, takaamaan matkan turvallisuuden.
Myöhemmin 2000 luvulla illuminaateista puhutaan maailman hallitsijoina ja illuminaatti sana liitetään usein salaliittoihin ja esimerkiksi maailman pyörittämiseen. Välillä todisteita on esitetty asiasta, mutta yleisesti asiaa pidetään "folioteoriana". Salaliitto on kuitenkin olemassa ja se sai alkunsa Saksassa Adam Weishauptin vuonna 1776 perustamasta salaseurasta.
Eye of the horusta on käytetty myös paljon tatuoinneissa ja nykypäivänä silmästä on tullut jonkinlainen vaate trendi.
Mahdotonta on sanoa liittyykö Hassan Zubier illuminaatteihin, vanhan Egyptiläisen kansantarun kannattijiin, vai muodin mukana kulkejiin. Tämä jää melkein lukijan päätettäväksi.





