Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Syyttäjä on hyvä, ja tutustuu itsekin hieman tarkempaan siihen ”Islamin uskoon”,ts. heidän hallintomuotoon.
Koraani kehoittaa tappamaan kaikki vääräuskoiset , homot, juutalaiset ja kristityt…. raiskaamaan ja on väkivaltainen, tuota Koraania ei ole HAKKARAINEN kirjoittanut, vaan muhamed.
Hakkaraisella on oikeus mielipiteeseensä.
Joka on Hakkaraisen kanssa eri mieltä, hyväksyy kiihotuksen kansaa vastaan. Mitä siitä on säädetty, tulee toimeen panna.
Olen Hakkaraisen kanssa täysin samaa mieltä,ulos vaan koko roskajoukko!
Olen myös sitä mieltä, että joka ainut muslimi, joka seuraa koraanin oppia on ajettava pois tästä maasta
Suomihan on tunnetusti maailman rasistisin maa omia kansalaisiaan kohtaan.
Kaikki kehitysmaalaiset maahantunkeutujat ulos maasta välittömästi.Mitä nopeammin,sen parempi.
Ja mistähän tässä voisi syyttää?? Totuuden puhumisesta??
Tuossa ei ole mitään syyttämisen arvoista. On häpeäksi oikeuslaitokselle, että ruutia tuhlataan tällaiseen.
Maahanmuuttajat nauraa Suomen syyttäjille, kun asettaa Hakkaraisen syytteeseen!
Hakkarainen kertoo totuuden! Hakkarainen puhuu normaalilla tavalla eikä tarkoita että 100% terroristeista on muslimeja mutta todella suuri osa. Syytteen nostaneet lukevat liian kirjaimellisesti.
Ihan sama jos joku sanoo että ”suomalaiset rakastavat saunomista” <– Hirveä vale!! Kauheaa!!!
On monia ihmisiä Suomessa, jotka eivät rakasta saunomista, vaan pitävät sitä ihan ookoona.
Oliko tarpeeksi rautalangasta väännetty?
Helsingin muslimilainen yhdyskunta ja imaami ovat kehoittaneet valloittamaan Suomen ja tappamaan kristityt. TÄMÄ ON VIHAPUHETTA.
Kiitos Teuvo Hakkarainen. Päättäjiemme idioottilaumassa on edes yksi totuuden puhuja.
Eduskunnassa on ainakin yksi realisti.Häpeä Suomelle että vain yksi muut elävät muissa sfääreissä!