Mainos:

Facebook bannasi Mauri Peltokankaan – Minkä takia?

Päivitetty 4.12.2017, Julkaistu 2.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Uutisoimme viikko sitten Mauri Peltokankaan ajatuksia terveydenhoidosta paperittomille. Nyt iski Facebook sensuuri.

Mauri Peltokangas sai yhden vuorokauden julkaisukiellon Facebookiin. Koska hän oli julkisesti arvostellut Helsingin kaupungin valtuuston päätöstä ( Jossa tehtiin Helsingin kaupungista maailman sosiaalitoimisto).

Peltokangas miettii millä tavalla hän on rikkonut Facebookin yhteisön normeja?

Viestin mukaan hän solvaa jotain rodun, etnisyyden, vamman tai seksuaalisen suuntautumisen tai vastaavan.

Kirjoitus käsitteli vain Helsingin poliittista päätöstä, eikä mitään muuta. Silti bannia tuli. Peltokangas miettiikin Facebook videollaan onko Suomessa enää sananvapautta olemassa?

Mainos:

”meillä joko on sananvapaus tai sitten sitä ei ole. Tässä tapauksessa sitä ei ole”.

Peltokangas toteaa. Se että hänen sananvapauttaan Facebookissa on rajoitettu ja on harmissaan samalla niiden kohtalotovereiden puolesta, joilta se riistetään kuukaudeksi. Jokaisella suomalaisella on sanavapaus. Peltokangas ei pidä mahdollisena, että facebookissa olisi joku algoritmiksi joka tunnistaisi onko julkaisu vihapuhetta vai poliittinen kannanotto. Kyseessä on pakkoolla, että ihminen on julkaisun käynyt läpi ja sen jälkeen pyytänyt ystäviään ilmoittamaan asiattomasta julkaisusta ja saavat facebookin poistamaan ilmoituksia.

Peltokangas perään kuuluttaa, että ketkä ovat nämä masinoijat, jotka katsovat että tämä mielipide on poistettava. Hänen mielestään nämä ihmiset rikkovat Suomen perustuslakia.

”Siten, että väärin perustein ilmiantavat ihmisten kirjoituksia vääristä mielipiteistä”.

Peltokangas pohtiikin kuinka typeräksi Suomi on mennyt kun omista mielipiteistä joutuu miettimään mitä uskaltaa sanoa.

Tästä Facebook banni, eli "jäähy" tuli: https://www.nykysuomi.com/2017/11/22/mauri-peltokangas-ps-hulluudella-ei-nakojaan-ole-rajaa/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

16 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
8 years ago

Sen verran voin avittaa omalta osaltani, että Mauri Peltokangas katkoi vääriä päitä kuuluen vielä ”väärään” puolueeseen.
Suomalainen mimosa -perse-kulttuuriin kuulu se, ettei saa sanoa ”pahasti” suvaitsemattomista suvaitsevaisista, vaan önkiminen on yksinomaisena oikeutena pelkästään näillä mimosa-perseillä. Mikäänhän ei ole niin raskasta kuin kuulla olevansa umpityhmä päivästä toiseen, sillä tuon totuuden tunnustamiseksi tarvitaan esin sitä, että tunnustaa itselleen olevansa sairas suvakki, joka vetää päähänsä suvakki -metanolia kiihtyvällä tahdilla, vaikka näkee joka aamu vessan peilistä yhä riutuneemman olemuksensa, mutta siitä huolimatta silmät ja korvat sulkien lällätellen vielä itse meluisasti päälle valaa uskoansa siitä, että on huippukunnossa ja terveyden perikuva.
Nämä totalitäristiset kommarit jakavat sen ikivanhan opin, jossa paras oppositio on kuollut oppositio, jonka puitteissa heitä voikin täydellä syyllä kutsua niskalaukaus -humanisteiksi. Siitä todisteena on pääkallojen rivistöt kuin kiviaitaa, joka on pitkä kuin Kiina nmuuri.
Eläköön tasa-arvo, veljeys ja ”ikuinen rauha”. Siis sille oppositiolle.

T
T
8 years ago

Algoritmi (engl. algorithm) eikä alkometri! Ei tässä ole liikennepoliisi Peltokangasta puhalluttamassa veispuukissa 😀

Liisa Lehtoranta
Liisa Lehtoranta
8 years ago

Olisi syytä tutkia FB Bannien laittajien taustoja on menty järjettömyyksiin !

Lörde
Lörde
8 years ago

Tuli Perussuomalaiselta miten järkevä kirjoitus tahansa, se leimataan populistiseksi, rasistiseksi ja kiihottamiseksi!
Kunpa ihmiset heräisivät, lakkaisivat pelkäämästä ja äänestäisivät oikeasti järkevää suomalaisten etua ajavaa puoluetta eli PERUSSUOMALAISIA!

Unto Pyykkö
8 years ago

Siis tähänkö ollaan tultu,maa valloitetaan,ja niitä valloittajia hyysätään. No sittenpä hehkutan kun oikein paukkuu.

Mauno
Mauno
8 years ago

FB:ssä on vika, jossa voi nähtävästi valehdella FB:lle bännätystä, joka heitetään ulos ilman vastuuta? Jos bänninjärjestäjän = paskanpuhujan nimi tulisi bännätylle tietoon, voisi heittää sellaiset totaalisesti pois, tai kertoa pänninaiheuttajasta vastaavaa paskapuhetta!
Harvat vain tietää mistä totaalinen heitto tapahtuu? Olen heittänyt Suomen kuuluisimman ”dosentin” rienaajan pois, silloin sitä ei näy missään, edes yleisissä keskusteluissa!

Banze
Banze
8 years ago

Eikös Aalto-yliopistolla kehitetty hiljattain ns. algoritmi vihapuheen paljastamiseen mm. fb:ssa!? Tää algoritmi ”osaa” yhdistellä lukemattomia ei-sopivia ja ”kiellettyjä” sanoja sekä lauseen parsia. Niiden yhdistelmästä sitten tää koneäly tekee ns. ”johtopäätökset” nopeammin kuin miljoona ihmistä!? Viime päivinä useampikin tuttuni on saanut 12-24h bannin feissiin…! Yks sai sen A. Hitleriä herjaavasta vitsistä. Syynä oli Hitlerin kuva ko.asiayhteydessä.

goyim
goyim
8 years ago
Reply to  Banze

ei A Hitleriä pidä pilkata, suurmies ja suurjohtaja jollaisia ei tänä päivänä enää ole. älkää uskoko valheita joita tuosta suurmiehestä on kerrottu vaikka kuinka paljon.

Arvid
Arvid
8 years ago

Isoveli valvoo!
Isoveli haluaa että eurooppalainen valkoinen rotu tuhotaan matutuksella.
Isoveli haluaa täydellise vallan.
Usa on menetetty, Euroopan tulevat kalifaatit myös pian.
Tuskin saa Venäjää valtaansa, ei ainakaan Kiinaa.
Lopullinen taistelu käydään Isoveljen ja Kiinan välillä. Kiinan johtama liittouma lopulta voittaa.

Kaija
Kaija
8 years ago

Sana ei ole vapaa tässäkään sivustossa! Missä on edellinen kommenttini?

maranello
maranello
8 years ago

Mediat tulkitsevat ihmisten kommentit kyberhyökkäyksiksi vallanpitäjiä vastaan ja siksi pyyhkivät kansalaisilla sitä itteä. Rekyylivoimat iskevät aina takaisin. Tätä eivät nämä meidän koiranvahdit ymmärrä. Perästä kuuluu ja kantapään kautta asiat viimeistään menevät perille!

Kaija
Kaija
8 years ago

Tämäkin tapaus osoittaa, että naamakirja ei sovi asiauutisointiin ja erityisesti painavien mielipiteiden areenaksi. Siellä on päiväunelmiaan öisin viettäviä viisastelijoita ja ”muka-vitsien” raapustajia keskinäisen kehun merkeissä. Siksi naamakirja ei ole saanut minusta jäsentä. Jospa joku pystyisi rakentamaan alustan, jossa voi oikeasti esittää perusteltuja mielipiteitä. Sinne ei tulisi toisten haukkumista, nolaamista, pilkkaamista eikä turhia vitsejä.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago
Reply to  Kaija

Sinulla on kovat pohjustukset ulostuloille – kukahan noihin lopulta yltäisi?… ja olisikohan se silloin enää sananvapautta ollenkaan?

pirjo
pirjo
8 years ago

Minulla menossa kolmas 30 päivän banni. Ilmeisesti muutama vasemmistoaktiivi on ottanut asiakseen ilmiantaa minut heti, kun sopivaa sanaa käytän. Viimeksi sana oli Afrikka. Nyt en voi toivottaa Hyvää Jouluakaan ystävilleni, en käyttää messengeriä. Ilmiantajien nimet näkyviin!

Martti Korpiranta
Martti Korpiranta
8 years ago

Mauri on liian isänmaallinen mies. Onneksi meitä on vielä paljon Suomessa jäljellä. Sille ei yksi Facbookikaan voi mitään!

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago

Facebook on paskaa johon on päässyt soluttautumaan suvakit ylenmäärin. Ei kannata jäädä tuijottamaan toimimattomaan faceen vaan tehdä tunnetuksi muita medioita ja toimia niissä. Se on luonnonlaki, toimimaton poistukoon.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.