Ensimmäinen Suomenkielinen sivu olemassa: Kaafirin veri on halaal teille, Joten vuodattakaa sitä!

Päivitetty 21.7.2017, Julkaistu 9.2.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Ensimmäinen ääri Islamistinen sivusto Suomenkielellä on nyt todellisuutta. Sivusto on wordpress pohjainen ja kulkee nimellä https://annidamedia.wordpress.com/

Sivustolta löytyy esimerkiksi liittymisohjeet Telegram kanavaan, jotta saisit islamilaisia julkaisuja. Isisin tiedetään käyttävän Telegramia sisäisessä viestinnässään. Sivuston tekstit ovat karmeaa luettavaa ja antaa sen käsityksen, että ei ole kuin yksi jumala, poiminta sivustolta:

Todistan,  ettei  ole  muuta  jumalaa  kuin  yksin  Allah,  ilman partnereita,  ja  todistan,  että  Muhammad  on  Hänen  palvelijansa  ja lähettiläänsä; olkoon runsaasti rauhaa ja rukouksia hänen, hänen perheensä ja hänen seuralaistensa yllä Tuomiopäivän saakka. Mitä seuraa:

Allah  sanoi, ”Taistelkaa heitä vastaan, Allah tulee rankaisemaan heitä teidän käsienne kautta.

yle kertoi asiasta eilen supon näkökulmasta:

Suojelupoliisi seuraa propagandailmiötä

Suojelupoliisin erikoistutkija Pekka Hiltunen kertoo, että kyseinen blogi on tuttu Supolle. Hän toteaa, että Supo ei kommentoi yksittäisen blogin sisällön lainmukaisuutta.

Supo ei myöskään ota kantaa siihen, kuka blogia ylläpitää tai mistä maasta käsin sitä päivitetään.

Hiltusen mukaan Suojelupoliisi on kuitenkin havainnut radikaali-islamistisen suomenkielisen ja Suomeen suunnatun propagandan yleistymisen trendinä.

Hiltusen mukaan blogin sisältämien tappokehotusten suhteen täytyy huomioida kaksi tekijää.

  • Ensin jos katsotaan lainvalvonnallisesti, niin mikäli nettikirjoittelussa yleisesti ottaen on syytä epäillä rikosta, siitä käynnistetään esitutkinta, Hiltunen sanoo.
  • Siinä pyritään myös kehottamaan iskuihin konfliktialueen ulkopuolella missä tahansa maassa, lukijoiden oleskelumaassa.
  • Suomi on saapunut radikaali-islamistisen kentän tietoisuuteen. Tämä on yksi niistä yleiseen uhkatasoon vaikuttavista tekijöistä, joilla saattaa olla seurauksia. Ennen Suomesta saattoi olla hajamainintoja, irrallisia propagandaesiintymiä. Mutta tilanne on siinä muuttunut.

Sivustalla harvinaisen selvästi tehtäänmyös selväksi, ettei kristinusko ja kirkko ole se oikea, vaan pitää tuhota ristejä myöden.

Kun Messiaan, Jeesus Marian poika, palaa viimeisinä aikoina taistelemaan Antikristusta – väärää Messiasta – ja hänen armeijaansa vastaan, niistä myyteistä, jotka hän tulee kumoamaan kerta kaikkiaan, ovat ne hänen ristiinnaulitsemisestaan ja jumalallisuudestaan. Tämä tulee tapahtumaan, kun hän rikkoo ristin, kuten Profeetta Muhammad (SAWS) ennusti sanoessaan, ”Hänen kauttaan, jonka Kädessä on sieluni, hyvin pian Marian poika tulee laskeutumaan joukkoonne, ollen reilu tuomari. Hän tulee rikkomaa ristin, tappamaan sian ja poistamaan jizyan.

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Korpilaki
Korpilaki
9

Omalupa tappaa muslimeita se vaan vahvistuu

Hämästyttää
Hämästyttää
9

Miksei Suomen valtakunnan syyttäjä tai yleinen syyttäjä tee mitään? Tämä jos mikä on vihapuhetta. Kärkkäinen sai tuomion vaikkei syyttänyt ketään. Toi vain esiin järjestön omia faktoja. Ilja julistettiin etsintäkuulutetuksi vaikka toimii vain välittäjänä. Eikä ole tetääkseni edes uhannut tappaa ketään tai vuodattaa verta.

Vanha sanonta pitänee paikkansa:”Laki on oikeudenmukainen kaikille. Toisille se on vain oikeudenmukaisempi”.

Ismo T. Sihvonen
Ismo T. Sihvonen
9

Täällä hyssytellään ja ymmärretään niin kauan, kun on myöhäistä laittaa hanttiin. Pelkääkö Supo terrori-iskua Supoon?

Hyvää tahtoa
Hyvää tahtoa
9

Suurmoskeija hankkeseen lisää vauhtia. Meidän nyt täytyy pitää täällä suomessa radikalisoituminen pois alueelta. Se ei edes maksa meille mitään kun Bahrain maksaa sen ei suomalaiset. Sitten kun Suurmoskeija on valmis niin se estää radikaalin ajattelun ja ohjaa oikein ja suomeen ei tule radikaali soluja

trackback

[…] Nykysuomi-verkkolehti islamisti-blogista. […]

Ismo T. Sihvonen
Ismo T. Sihvonen
9

Olin merkinnyt pakolliset kentät!

Ismo T. Sihvonen
Ismo T. Sihvonen
9

Joko nyt

Ismo T. Sihvonen
Ismo T. Sihvonen
9

Huijausta!

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.