EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Ei tuo tulos oikein täsmää siihen, kuinka ihmiset sanovat äänestäneensä.
Valheelliset vaalit taas kerran. Tieto oyj laskee Suomessa äänet ja voi manipuloida lopullista tulosta mielin määrin. Vaalisalaisuus takaa vaalivilpin. Ennen vaaleja julkaistuilla valheellisilla gallup-tuloksilla taataan valheen läpimeno.
Stalin sanoi aikanaan: ”se on ihan sama kuka vaalit järjestää – vain sillä on väliä, kuka äänet laskee”. Mark Twain totesi: ”jos äänestämällä voisi vaikuttaa, ei meidän annettaisi äänestää.
Jos vaalit olisivat olleet rehelliset, olisi kaksi ylivoimaisesti eniten ääniä saanutta: Huhtasaari ja Väyrynen.
Loppua kohti mennään ja kovaa vauhtia. Laittomuus ja kaikenlainen vilppi ja valehtelu ja omaan pussiin pelaaminen lisääntyy. Sitä saa mitä tilaa,
Nyt jos koskaan on aika nostaa esiin sotien aikainen presidentti Kyösti Kallion rukous. Sotien aikaan presidentti kehotti rukoilemaan ja tekemään parannuksen synneistä. Kansa nöyrtyi ja rukoili polvillaan armoa kaikkivaltiaalta Jumalalta. Herra kuuli rukoukset ja armahti. Suomen itsenäisyyden säilyminen oli Jumalan ihme. Ja nyt on tilanne vielä huonompi kuin tuolloin…
https://www.adressit.com/keskustelu/viesti/1606154
Erittäin hyvin tiivistetty tilannekuva. Minun kauan käyttämä nimimerkki on viittaus tuohon mistä kirjoitit. Todella kovat ajat ovat tällä kansalla edessäpäin -suomen kohtalo on ollut näin veitsenterällä viimeksi talvisodan aikana ja kesän 1944 torjuntataisteluissa joista selvittiin vain ja ainoastaan siksi että ”joku” halusi sen tapahtuvan.
-Vaalitulos on pettymys mutta ei sinällään yllättävä koska asia on juurikin niin mitä lainaamasi Mark Twain on todennut: JOS ÄÄNESTÄMÄLLÄ VOISI VAIKUTTAA, EI MEIDÄN ANNETTAISI ÄÄNESTÄÄ” On siis toimittava muulla tavoin -edustuksellisen ”demokratian” kautta suomea ei voida pelastaa.
Pitää muistaa että nyt oli kyse ennakkoäänistä vasta, mutta vaikuttaa siltä että äänestysprosentti tulee jäämään alhaiseksi ja sehän sopii Niinistölle hyvin..
Ennen vaaleja ennustin että suomalaisen yksipuoluejärjestelmän kannatus on noin 95%. Ei paljon mennyt pieleen. Kovin vähän toivoa jää suomalaisen kulttuurin säilymiselle tulevaisuudessa. Mutta onhan sitten lähes yksimielinen päätös. Pulinat pois.
Että sellainen tiedostamisen taso ja asiatietämys osavaltiossa nimeltä Finland – eli lähellä samaa kuin vaelluskansoillakin.
Valheellista turvaa ainakin haettiin.
Luoja auttakoon edes niitä ketkä itseään ja vastuullista maailmankehitystä yrittävät auttaa, tässä tapauksessa (klo.21.30) vain 6,8%(L.H.)+6,1%(P.V.)=12,9% kansasta
ja näistäkin valtaosa edelleen fanittaa, peesaa ja kaveeraa varsinaisia orjaherrojansa keitä ei osaa tunnistaa. Näyttää vahvasti ihmisen valtakunnalta.
Asioista ymmärtävälle ihmiselle suomesta on tullut varsin helvetillinen paikka elää.
Sinä sen sanoit, Talvisodanhenki.
hyh saatana… eurostoliiton kullinlitkuttaja on pressa
kuinka monessa paikassa oli SAATANAN LYIJYKYNÄT ÄÄNESTYSKOPISSA. no keravalla ainakin oli.
Matti Vanhanen ei kunnioittanut Paavo Väyrystä äänestäneitä. Hän rajasi ne kepun ulkopuolelle ””Paavo Väyrysen puoleen”” kannatukseksi eikä kepun. Näin puolessa välin vaalivalvojaisia YLE:lle. Taitaa ne Paavo Väyrystä kannattaneet äänet kelvata kepun seuraavissa vaaleissa?
Haisee vähän mädältä nuo prosenttiosuudet! Mutta tästä voi mennä vaan eteenpäin, Suomen lippu korkealla ja Lauralle kuitenkin pisteet.
Mutta huomion arvoista tosiaan on: Jos Laura Huhtasaari oikeasti olisi ollut vain 2-5 prosentin tai edes 6-8 prosentin ehdokas, ei valtamedia tietenkään olisi lähtenyt tällaiseen raivokampanjaan häntä vastaan!
Siinä tapauksessa hänet olisi jätetty jokseenkin rauhaan, sekä annettu kampanjoida ihan rauhassa ja media olisi keskittynyt ”oikeasti tärkeisiin” asioihin, ehdokkaisiin ja heidän tekemisiinsä.
Ja kampanjan aikana Laura Huhtasaaren kokemia ilkivalta ym. asioita ja uhkailuja. Niitä olisi tutkittu hurjalla volyymilla sekä tuotu niitä julkisuuteen joka uutislähetyksissä ym. Suojelupoliisia myöden olisivat olleet äänessä.
Niin kuin esim. Jos Haatainen, Kyllönen, Vanhanen, Haavisto tai Torvalds olisi joutunut samanlaisten hyökkäysten kohteeksi kampanjansa aikana. Sehän olisi ollut jo myös Kansainvälinen sensaatio!
Tämä manipuloitu äänestystulos on vain jatkoa kaikelle sille mitä viimevuosina on tapahtunut. Tatrkoituksena on lannistaa ja masentaa kansallismieliset suomalaiset. (((Ne))) tietää että suuri joukko joka kasvaa päivittäin tietää mitä kulissien takana touhutaan -henkilö joka on tuon ”valaistumisen” kerran kokenut on mahdotonta käännyttää takaisin eliitin ”viralliseen totuuteen”, siksi kusetukset vedetään täysin övereiksi.
Joten leuka ylös ja rinta rottingille! Tärkeintä on saada kasvatettua tiedostavien joukkoa mahdollisimman suureksi -vihollinen tulee vielä tekemään sellaisen virheen mistä pääsemme kostamaan takaisin. Täysin valtavalhemedian propagandan varaan rakennettu kupla tulee puhkeamaan takuuvarmasti. Näin mittavan luokan manipulointi joka yltää yhteiskunnan jokaiselle sektorille ei yksinkertaisesti pysty jatkumaan loputtomiin -viimeistää silloin KUN talous romahtaa (eikä se päivä ole välttämättä kovinkaan kaukana) totuus monesta muustakin asiasta paljastuu.
Suomi liittovaltioksi, piti varmistaa. Kansa on todella jakautunut kahtia, nämä olivat paremminkin Jenni Haukion-vaalit monien kohdalla. Sen verran lyhytnäköistä on monilla asenne.
Kylläpä on foliohattuihmisten kommentteja
Pitäisikö teidän vaihtaa maata?
Ota tästä keskustelusta kuvakaappaus niin palataan aiheeseen vaikkapa 2 vuoden kuluttua niin selviää mitä hattua kukakin pitää.
Meille folio -vai sinulle aasinkorvahattu?
Olet itse siis rikki -rehellinen ihminen tai sitten hyväuskoinen hölmö, joka ei ole nähnyt ajan henkeä ja vaalikampanjan aikaista törkeää syrjivää median kohtelua niille, jotka ovat ”vääräuskoisia” aivan kuten heidän hellimänsä muslimit mediat julistivat ”Fatwan” väärille mielipiteille sekä niiden esittäjille, joita halventavasti kutsutaan ”populisteiksi”. Siis heitä, jotka haluavat huolehtia omasta kansasta ja varsinkin vähäosaisimmasta osasta niin taloudellisesti kuin terveydellisesti. Se, että nuolee maailman persettä kieli ruskeana liehakoiden ylikansallisten kapitalistien ja keinottelijoiden juoksupoikana sekä asemoituu EU:n orjaksi, joka on valmis myymään koko Suomen kansoineen päivineen muutamasta lasihelmestä, joita nuo typerykset luulevat aidoiksi ja että heillä itsellään on jotain merkitystä tai asemaa suurten pöydissä, jotka päättävät kaikesta vieden maankin suomalaisten jalkojen alta sanoen sen kuuluvan muille ”paremmille” roduille, joita meidän pitää vähintäinkin palvoa ja palvella tai sitten mieluummin hävitä pois kansakuntana omasta maastamme, sillä olemassaolomme on rikoksista pahin ja syypäänä kaikkeen epäonneen ja pahaan mitä vain maailmassa voi olla.