Mainos:

Emma Kari: Naiset eivät ala synnyttää poliitikkojen käskystä

Päivitetty 13.4.2018, Julkaistu 13.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus

Vihreiden kansanedustaja Emma Kari on huolissaan nuorten naisten asemasta työmarkkkinoilla.

Kari kirjoittaa Facebook-sivullaan:

"Samaan aikaan kun ministeri toisensa jälkeen kauhistelee sitä, että miksi nuoret naiset eivät synnytä, hallitus tekee työelämä nuorille yhä epävarmemmaksi. Kuitenkin juuri työelämän epävarmuus on naisille yksi keskeinen syy olla hankkimatta lapsia!

Hallitus on päättänyt helpottaa nuorten ottamista määräaikaisiin pätkätöihin ilman, että määräaikaisuudella on lain mukaista perustetta. Ja keille pätkätyöt jo nykyisinkin kasaantuvat? Nuorille naisille. Nuoret naiset ovat heikossa asemassa työmarkkinoilla, koska heidät nähdään potentiaalisina synnyttäjinä ja kotiinjääjinä. Näin ollen heitä ei nykyisinkään haluta palkata pysyviin työsuhteisiin.

Mainos:

Tämä hallitus lopetti lasten tasa-arvoisen päivähoito-oikeuden, joka osui juuri nuorten naisten työllistymismahdollisuuksiin. Samalla se leikkasi julkisen sektorin naisvaltaisten alojen työntekijöiden palkkoja kikyssä. Samalla se päätti olla tekemättä perhevapaauudistusta, joka olisi merkittävin nuorten naisten työllistymismahdollisuuksiin vaikuttava asia. Nyt Sipilän hallitus lisää pätkätöitä ja ikäperustaista syrjintää tekemällä nuorten työelämän entistä epävarmemmaksi. Samalla myös potkujen antamista helpotetaan pienissä yrityksissä.

Nuorten asemaa ei paranneta heidän oikeuksiaan polkemalla. Nuorten naisten työelämän epävarmuutta ei korjata heidän asemaansa heikentämällä. Ja naiset eivät ala synnyttää poliitikkojen käskystä."

Lähde: Facebook

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/12/emma-kari-suivaantui-homppavihrea-jutuista-sipila-omaksunut-koulukiusaamisretoriikan/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juuda
juuda
8 years ago

Löytää sokea kanakin joskus jyvän.

Keimo
Keimo
8 years ago

Tulis jo se sharia laki niin varmasti alatte synnyttää. Sitähän te haluatte? Emma Karistakin tulisi oikein synnytyskone.

Ano Nyyminen
Ano Nyyminen
8 years ago

Katsahtaa nuorten miesten ja naisten työttömyystilastoihin, niin voi huomata että on vaalit tulossa ja uistimet on heitetty ajoissa vetämään.
Tähän vielä päälle se, että vain nuoria miehiä koskee semmoinen lain pykälä kuin asevelvollisuus joka vaikuttaa JUURI siinä iässä kun työn löytäminen ja opuskeluiden aloittaminen on tärkeintä.
Kaunis ajatus mutta täyttä kalastelua taas vaihteeksi.

Läheltä piti
Läheltä piti
8 years ago

Ei, ja onneksi Emma on elävä esimerkki siitä. Olisi kamalaa jos maailmassa olisi mini-emma.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Eroamalla EU:sta, ottamalla oman kansallisen valuutan käyttöön, perustuslain palauttaminsella alkuperäiseen muotoonsa hylkäämällä ilmastonmuutos kusetuksen ja palauttamalla kaikki haittamaahanmuuttajat kotimaihinsa. Sekä tietenkin kieltämällä vihreiden olemassa olon puolueena nousisi lasten syntyvyys vuosien 1945-1950 tasolle.

Valkoinen hetero
8 years ago

Emma,Emma. Sitä saa mitä tilaa…

juha.
juha.
8 years ago

Mutta muslimien käskystä kyllä.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
8 years ago

Sen verran nirppanokkia nykyajan nuoret naiset monesti ovat, että ei kelpaa kuin joku ihmemies, jota ei ole olemassa tai sitten sille ihmemiehelle ei taas kelpaa se vähän plösö nuori suomineito.

Niinpä neito sitten kääntyy matumiehen puoleen. Sieltä tulee varmoja elättäjiä, kun sossurahat rullaa.

Liian monta suuta ruokitavana
Liian monta suuta ruokitavana
8 years ago

Muhamed sanoo koraanissa täyttäkää maa.

Mummeli
Mummeli
8 years ago

Ehkä parasta suomalaisten nuorten itsensä kannalta olisi juuri pyrkiä muodostamaan vakaita perheitä enemmän ja aiemmassa vaiheessa kuin Y-sukupolvi. Toisen osapuolen ollessa kotona hoitamassa lasta/lapsia tervehtyy työmarkkinanäkökulma ja kotona olevalla on järkiperäistä tekemistä koko yhteiskunnan näkökannalta. On yksinkertaisesti näin suomalaisena vain tervettä ajatella nimen omaan suomalaisten jatkavan geenejään ylpeänä. Olemme arvostettu ja taitavamaineinen sisukas kansa kaikkialla maailmalla ja siitä saa hyvällä omallatunnolla olla ylpeä ja onnellinen. Kaikki mihin ryhdymme tuppaa tuottamaan priimaa, (Tämä koskee jopa korruptiota jota ei maailmalla edes kyetä havaitsemaan -sarkasmia-) sitä on ennen kaikkea me ihmiset, suomalaiset. Hyvä me, jopa sinä Emma.

JK
JK
8 years ago

Jospa me miehet alammekin suuremiissa määrin synnyttämään, ensimmäinen miessynnyttäjä on jo uutisoitu Suomesta, ei kun miten se menikään..?

Naisten synnyttämättömyyden syyt ovat suuremmalta osin muut kuin työelämään/uraan liittyvät, jokainen uranainen on lapsensa onnistunut tekemään ja siihen pystytään nykyäänkin, kunhan on halua. Nykyisin syy on itsekeskeisyys, halutaan elää itselle, bilettää ja chillailla vielä nelikymppisenä sinkkuna, sitten kun herätään todellsiuuteen se biologinen kello onkin käynyt liian pitkään.
Toinen syy on naisten ylisuuret odotukset kumppania kohtaan, Suurlähettiläiden biisi Mitä Miehen tulee olla, kuvaa täydellisesti vaatimuksia, paitsi että siellä mainitaan, että miehen tulisi olla suomalainen, se on muuttunut.

Mie
Mie
8 years ago

Hömppävihreä…sanan varsinaisessa merkityksessä

Putte
Putte
8 years ago

Itsekin myönnän tehneeni sen virheen, että odotin taloudellisen tilanteeni varmasti kestävän ennen kuin perhettä perustin. Nyt joudun tyytymään siihen, että lapsia on vain neljä, koska ikä tuli sekä vaimolla että minulla vastaan. En voi enää lisää tehdä vaikka haluaisinkin, koska alan olla jo liian vanha kasvattamaan. Nyt olen toki taloudellisesti riippumaton ja voisin elää pelkillä osingoilla ja koroilla, mutta työ pitää mielen virkeänä. Ketuttaa vaan, että lapsille ei ole samoja mahdollisuuksia tässä maassa koska muuttunut ympäristö. Silti suosittelen tekemään lapsia ja mieluiten nuorempana, koska lasten kasvatus on omalla tavallaan rankkaa, mutta luontevaa hommaa nuorelle aikuiselle. Kyllä nuorissa on tulevaisuus ja jos eu-suomi köyhtyy lisää niin kannattaa huomata että maailmassa on paljon vapaita maita jotka eivät kuulu eu-kommari blokkiin. Niihin pääsee vielä.

Kolmen Markan Mies
8 years ago

> hallitus tekee työelämä nuorille yhä
> epävarmemmaksi

Kirjoittaja on jo lähtökohtaisesti väärillä jäljillä. Ei elämän tarkoitus ole ”olla työmarkkinoiden käytettävissä”. Hypätä silloin kun hallitus käskee; synnyttää silloin kun hallitus tarvitsee lapsia.

— Että vika on hallituksessa, jos nainen ei löydä mielekästä tarkoitusta elämälleen.
— Että tuon tarkoituksen voi ostaa rahalla.
— Ja jos sitä tarkoitusta ei rahallakaan löytynyt, niin vikahan olikin siinä, että rahaa annettiin liian vähän.

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu 6.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.