Mainos:

Emma Kari: Naiset eivät ala synnyttää poliitikkojen käskystä

Päivitetty 13.4.2018, Julkaistu 13.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus

Vihreiden kansanedustaja Emma Kari on huolissaan nuorten naisten asemasta työmarkkkinoilla.

Kari kirjoittaa Facebook-sivullaan:

"Samaan aikaan kun ministeri toisensa jälkeen kauhistelee sitä, että miksi nuoret naiset eivät synnytä, hallitus tekee työelämä nuorille yhä epävarmemmaksi. Kuitenkin juuri työelämän epävarmuus on naisille yksi keskeinen syy olla hankkimatta lapsia!

Hallitus on päättänyt helpottaa nuorten ottamista määräaikaisiin pätkätöihin ilman, että määräaikaisuudella on lain mukaista perustetta. Ja keille pätkätyöt jo nykyisinkin kasaantuvat? Nuorille naisille. Nuoret naiset ovat heikossa asemassa työmarkkinoilla, koska heidät nähdään potentiaalisina synnyttäjinä ja kotiinjääjinä. Näin ollen heitä ei nykyisinkään haluta palkata pysyviin työsuhteisiin.

Mainos:

Tämä hallitus lopetti lasten tasa-arvoisen päivähoito-oikeuden, joka osui juuri nuorten naisten työllistymismahdollisuuksiin. Samalla se leikkasi julkisen sektorin naisvaltaisten alojen työntekijöiden palkkoja kikyssä. Samalla se päätti olla tekemättä perhevapaauudistusta, joka olisi merkittävin nuorten naisten työllistymismahdollisuuksiin vaikuttava asia. Nyt Sipilän hallitus lisää pätkätöitä ja ikäperustaista syrjintää tekemällä nuorten työelämän entistä epävarmemmaksi. Samalla myös potkujen antamista helpotetaan pienissä yrityksissä.

Nuorten asemaa ei paranneta heidän oikeuksiaan polkemalla. Nuorten naisten työelämän epävarmuutta ei korjata heidän asemaansa heikentämällä. Ja naiset eivät ala synnyttää poliitikkojen käskystä."

Lähde: Facebook

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/12/emma-kari-suivaantui-homppavihrea-jutuista-sipila-omaksunut-koulukiusaamisretoriikan/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juuda
juuda
8 years ago

Löytää sokea kanakin joskus jyvän.

Keimo
Keimo
8 years ago

Tulis jo se sharia laki niin varmasti alatte synnyttää. Sitähän te haluatte? Emma Karistakin tulisi oikein synnytyskone.

Ano Nyyminen
Ano Nyyminen
8 years ago

Katsahtaa nuorten miesten ja naisten työttömyystilastoihin, niin voi huomata että on vaalit tulossa ja uistimet on heitetty ajoissa vetämään.
Tähän vielä päälle se, että vain nuoria miehiä koskee semmoinen lain pykälä kuin asevelvollisuus joka vaikuttaa JUURI siinä iässä kun työn löytäminen ja opuskeluiden aloittaminen on tärkeintä.
Kaunis ajatus mutta täyttä kalastelua taas vaihteeksi.

Läheltä piti
Läheltä piti
8 years ago

Ei, ja onneksi Emma on elävä esimerkki siitä. Olisi kamalaa jos maailmassa olisi mini-emma.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Eroamalla EU:sta, ottamalla oman kansallisen valuutan käyttöön, perustuslain palauttaminsella alkuperäiseen muotoonsa hylkäämällä ilmastonmuutos kusetuksen ja palauttamalla kaikki haittamaahanmuuttajat kotimaihinsa. Sekä tietenkin kieltämällä vihreiden olemassa olon puolueena nousisi lasten syntyvyys vuosien 1945-1950 tasolle.

Valkoinen hetero
8 years ago

Emma,Emma. Sitä saa mitä tilaa…

juha.
juha.
8 years ago

Mutta muslimien käskystä kyllä.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään.
8 years ago

Sen verran nirppanokkia nykyajan nuoret naiset monesti ovat, että ei kelpaa kuin joku ihmemies, jota ei ole olemassa tai sitten sille ihmemiehelle ei taas kelpaa se vähän plösö nuori suomineito.

Niinpä neito sitten kääntyy matumiehen puoleen. Sieltä tulee varmoja elättäjiä, kun sossurahat rullaa.

Liian monta suuta ruokitavana
Liian monta suuta ruokitavana
8 years ago

Muhamed sanoo koraanissa täyttäkää maa.

Mummeli
Mummeli
8 years ago

Ehkä parasta suomalaisten nuorten itsensä kannalta olisi juuri pyrkiä muodostamaan vakaita perheitä enemmän ja aiemmassa vaiheessa kuin Y-sukupolvi. Toisen osapuolen ollessa kotona hoitamassa lasta/lapsia tervehtyy työmarkkinanäkökulma ja kotona olevalla on järkiperäistä tekemistä koko yhteiskunnan näkökannalta. On yksinkertaisesti näin suomalaisena vain tervettä ajatella nimen omaan suomalaisten jatkavan geenejään ylpeänä. Olemme arvostettu ja taitavamaineinen sisukas kansa kaikkialla maailmalla ja siitä saa hyvällä omallatunnolla olla ylpeä ja onnellinen. Kaikki mihin ryhdymme tuppaa tuottamaan priimaa, (Tämä koskee jopa korruptiota jota ei maailmalla edes kyetä havaitsemaan -sarkasmia-) sitä on ennen kaikkea me ihmiset, suomalaiset. Hyvä me, jopa sinä Emma.

JK
JK
8 years ago

Jospa me miehet alammekin suuremiissa määrin synnyttämään, ensimmäinen miessynnyttäjä on jo uutisoitu Suomesta, ei kun miten se menikään..?

Naisten synnyttämättömyyden syyt ovat suuremmalta osin muut kuin työelämään/uraan liittyvät, jokainen uranainen on lapsensa onnistunut tekemään ja siihen pystytään nykyäänkin, kunhan on halua. Nykyisin syy on itsekeskeisyys, halutaan elää itselle, bilettää ja chillailla vielä nelikymppisenä sinkkuna, sitten kun herätään todellsiuuteen se biologinen kello onkin käynyt liian pitkään.
Toinen syy on naisten ylisuuret odotukset kumppania kohtaan, Suurlähettiläiden biisi Mitä Miehen tulee olla, kuvaa täydellisesti vaatimuksia, paitsi että siellä mainitaan, että miehen tulisi olla suomalainen, se on muuttunut.

Mie
Mie
8 years ago

Hömppävihreä…sanan varsinaisessa merkityksessä

Putte
Putte
8 years ago

Itsekin myönnän tehneeni sen virheen, että odotin taloudellisen tilanteeni varmasti kestävän ennen kuin perhettä perustin. Nyt joudun tyytymään siihen, että lapsia on vain neljä, koska ikä tuli sekä vaimolla että minulla vastaan. En voi enää lisää tehdä vaikka haluaisinkin, koska alan olla jo liian vanha kasvattamaan. Nyt olen toki taloudellisesti riippumaton ja voisin elää pelkillä osingoilla ja koroilla, mutta työ pitää mielen virkeänä. Ketuttaa vaan, että lapsille ei ole samoja mahdollisuuksia tässä maassa koska muuttunut ympäristö. Silti suosittelen tekemään lapsia ja mieluiten nuorempana, koska lasten kasvatus on omalla tavallaan rankkaa, mutta luontevaa hommaa nuorelle aikuiselle. Kyllä nuorissa on tulevaisuus ja jos eu-suomi köyhtyy lisää niin kannattaa huomata että maailmassa on paljon vapaita maita jotka eivät kuulu eu-kommari blokkiin. Niihin pääsee vielä.

Kolmen Markan Mies
8 years ago

> hallitus tekee työelämä nuorille yhä
> epävarmemmaksi

Kirjoittaja on jo lähtökohtaisesti väärillä jäljillä. Ei elämän tarkoitus ole ”olla työmarkkinoiden käytettävissä”. Hypätä silloin kun hallitus käskee; synnyttää silloin kun hallitus tarvitsee lapsia.

— Että vika on hallituksessa, jos nainen ei löydä mielekästä tarkoitusta elämälleen.
— Että tuon tarkoituksen voi ostaa rahalla.
— Ja jos sitä tarkoitusta ei rahallakaan löytynyt, niin vikahan olikin siinä, että rahaa annettiin liian vähän.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.