ELY-keskus on maaliskuussa julkaissut YouTube-kanavallaan videon, jossa suomalaisia pikkupaikkakuntia esitellään maahanmuuttajille. Tarkoituksena lienee tällä tavoin houkutella maahanmuuttajia asumaan kyseisille paikkakunnille.
Voit katsoa mainosvideon ylempää. Videon kuvauksessa sanotaan:
"Pieni paikkakunta – hyvä asua, helppo kulkea
Kunnan asukasmäärä 15.000 ja 8.000
AMIF-rahoitteisen OSKU-hankkeen tuottamilla videoilla pienillä paikkakunnilla asuvat maahanmuuttajat kertovat elämästään. Videoista on neljä eri kieliversiota arabia, dari, tigrinja ja selkosuomi.
OSKU – Täsmäohjaus pakolaisten kuntiin siirtymisen tueksi – hankkeen (AMIF) tavoitteena on oleskeluluvan saaneiden henkilöiden entistä nopeampi siirtyminen vastaanottokeskuksista kuntiin.
Valtakunnallisen hankkeen kohderyhmänä ovat kuntien, valtionhallinnon ja vastaanottokeskusten yhteyshenkilöt sekä myönteisen kansainvälisen suojelun päätöksen saaneet turvapaikanhakijat.
Video: Mainostoimisto SST Oy."
Verovarojen hyötykäyttöä?
Vastaavia esittelyvideoita eri kielillä on tehty myös Suomen eri maakunnista. "Lappi - Pohjoista elämää" -niminen video on saanut YouTubessa tämän artikkelin kirjoitushetkeen mennessä arabiankielisenä 36 katsojaa, darinkielisenä 27 katsojaa ja selkosuomella peräti 7 katsojaa. Kyseiset videot ovat olleet katsottavissa jo yli kuukauden ajan.
Uudenmaan esittelyvideo panee vielä paremmaksi. "Uusimaa - Kaikki kätevästi lähellä" -video on tigrinjankielisenä saanut kokonaiset 7 katsojaa reilussa kuukaudessa. Myöskään video "Pieni paikkakunta - polkuja työllistymiseen" -video ei tigrinjankielisenä katsojaluvuilla mässäile: 36 näyttökertaa reilun kuukauden aikana.
Tällaisista videoista kiinnostunut kohderyhmä on siis erittäin suppea. Kommentoi alle, kannattaako verovaroja käyttää tällaisiin produktioihin, jotka eivät ole mitään halpoja toteuttaa. Olisiko näiden videoiden tuottamiseen käytetyille varoille ollut järkevämpää ja tarpeellisempaa käyttöä?
Lähde: ELY-keskuksen YouTube-kanava





