Mainos:

Bernerin työryhmä: Vanhoihin autoihin uudet moottorit päästötavoitteisiin pääsemiseksi – Bensan hintaan roima korotus

Julkaistu 24.8.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Helsingin Sanomien saamien tietojen mukaan Anne Bernerin vetämän päästövöhennystyöryhmän keinoja liikenteen päästöjen vähentämiseksi ovat muun muassa bensan litrahinnan lähes 10 sentin korotus, romutuspalkkiojärjestelmän palauttaminen, sähköautojen hankintatuki sekä vähäpäästöisten työsuhdeautojen verotusarvon laskeminen.

Työryhmässä on keskusteltu myös latauspisteverkoston laajentamisesta marketien ja uimahallien edustalle. Lisäksi esille on tullut tuki vanhojen autojen moottorien vaihtoon vähäpäästöisimmiksi. Tuki voitaisiin toteuttaa ajoneuvoveroa laskemalla kyseisen ajoneuvon osalta.

Bernerin työryhmä on parlamentaarinen eli siinä on vähintään yksi edustaja jokaisesta eduskuntaryhmästä.

Työryhmän pitäisi päästä ensi vuoden helmikuuhun mennessä yhteisymmärrykseen siitä, millä toimenpiteillä liikenteen päästöjä vähennetään. Työryhmän piti antaa väliraportti viime perjantaina, mutta se peruttiin.

Mainos:
Autoliitto kummastelee

Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen tyrmää ajatuksen Talouselämässä.

- Hulluinta on se ajatuksenjuoksu, miten työryhmä on ajatellut siitä, miten tavoitteet saavutetaan. Jos Helsingin Sanomissa viikonloppuna ollut tieto pitää paikkansa, että yksi vaihtoehto olisi autonomistajien kannustaminen autojen moottorien vaihtamiseen vähäpäästöisempiin ajoneuvoveroporkkanalla, niin se hulluinta mitä olen kuullut pitkään aikaan. Ei ole mitään järkeä vaihtaa moottoria viiden tonnin autoon, Nieminen jyrähtää.

- Ongelman juurethan ovat EU:n Suomelle vuonna 2016 asettamissa päästövähennystavoitteissa, jotka yllättivät virkamiehet ja hallituksen. Siinä missä Suomelle asetettiin 39 prosentin vähennystavoite, esimerkiksi Puolan ja Kroatian vähennystarpeeksi komissio asetti seitsemän prosenttia. Suomessa suurin päästökaupan ulkopuolisten päästöjen aiheuttaja on liikenne 39 prosentin osuudella, Nieminen taustoittaa.

Lähteet: HS, TE

Katso myös:

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/08/18/valiraportti-liikenteen-paastovahennystavoitteista-ei-valmistunut-ajoissa/

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

35 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Heikki Kunttu
Heikki Kunttu
9 years ago

Aivot tuolle akalle pitäisi asentaa, vaihto ei onnistu koska entisiä ei ole!

Esa Voutilainen
Esa Voutilainen
9 years ago
Reply to  Heikki Kunttu

Olen täysin samaa mieltä!

Raksaäijä
Raksaäijä
9 years ago

”– Ongelman juurethan ovat EU:n Suomelle vuonna 2016 asettamissa päästövähennystavoitteissa, jotka yllättivät virkamiehet ja hallituksen”

Juurikin näin… EU:n asettama tavoite…
Siellä olisi muuten kansalaisaloite eu:sta eroamiseksi… käykäähän allekirjoittamassa tänään alkoi nimienkeruu…
Suomella menee aika heikosti tällätavoin eu:n alaisuudessa, poliitikkomme hamuavat sitä hyväpalkkaista eu-virkaa ja pettävät kansansa saadakseen sen virkansa. Vaalilupauksetkin alkaisi pitämään paremmin, kun ei olisi enään sitä hillotolppaa odottelemassa, jonne voi paeta vihaisia äänestäjiä ( esimerkkejä on aina käteisestä, stubbelosta, iso-timoon ja tulevaisuudessakin lisää on sinne haluamassa).
Osallistukaa ihmiset !

Kaleeriorja
Kaleeriorja
9 years ago
Reply to  Raksaäijä

Hyväpalkkainen virka ministerin ja kansanedustajatyön jälkeen on lahjontaa. Soini on hyvä esimerkki jossa hänelle on tarjottu 2015 ennen hallitukseen menoa pankkiirin virka kunhan kääntää takkinsa, ja niinhän Soini teki. Selvää lahjontaa tälläiset palkkiovirat, olkoon se sitten Suomessa tai euroopassa.

Jarmo Ojajärvi
Jarmo Ojajärvi
9 years ago

Berner on kaukana tavallisen työssä käyvän ihmisen elämästä, missä jokainen euro on lujassa. Ympäristöasiat ovat tärkeitä asioita, mutta ei vain ole rahaa ostaa yhtäkkiä sähköautoa tai vastaavaa. Kyllä minäkin ajaisin hybridillä tms. jos saisin Bernerin palkan ja edut.

petteri
petteri
9 years ago

Aivan hullua mutta Berneriltä ei voi muuta odottaa. Hänellä on sidosryhmiä jotka haluavat hyötyä tilanteesta. Muistakaa ensi vaaleissa, Berner ja Keskusta haluavat lopttaa autolla ajamisen. Tietyt työt kyllä jäävät tekemättä kun autoa ei voi käyttää mutta se on Bernerin linja.

Stube
Stube
9 years ago

On taas saatana sellaisia suunnitelmia että huh huh!
Eikö tuonne eduskuntaan pitäisi säätää joku vähimmäisälykkyys, vähintään Mensan jäsenyys?
Kaikenlaiset pelle-hermannit siellä sählää.

Aija K
Aija K
9 years ago

Jaaha. Loppuu sitten köyhän työssäkäynti. Ei kannata enää 1500 € käteen jäävällä palkalla autoa pitää jos bensa olisi vielä kalliimpaa. Paremmin tienaa kun menee loirimaan johonkin täyshoitolaan puhumaan hoonosoomia.

Pertti
Pertti
9 years ago
CFF
CFF
9 years ago

Ongelman juuri on Berner ja muut päättäjät Suomessa.

Miten pääsemme eroon heistä?

Tällaisia oman kansan puukottajia, pettureita ei pidä sietää enää hetkeäkään.

Ongelman ratkaisuun on rauhanomainen keino ja se toinen keino.

Todennäköisesti joudumme sen tilanteen eteen että jälkimmäinen keino jää ainoaksi vaihtoehdoksi lopulta.

Ministereiden terveydentilasta kuuluisi saada raportti kuten presidentin terveydentilasta.

Jokaiselle joka on seurannut ministeri Bernerin edesottamuksia, on selvää että hän kärsii narsistisesta persoonallisuushäiriöstä.

Häiriötasoinen narsisti on itsekeskeinen, huomionkipeä, kateellinen ja hyväksikäyttävä.

Narsistiselle persoonallisuushäiriölle ovat ominaisia laaja-alaiset suuruuskuvitelmat, ihailun tarve ja empatian puute.

Se on psykiatrinen diagnoosi, joka määritellään vähintään viidellä seuraavista oirekriteereistä:

1.suuret käsitykset itsestään eli liioittelee saavutuksiaan;
2.keskittyy mielikuviin rajattomasta menestyksestä, voimasta, kauneudesta tai suuresta rakkaudesta;
3.uskoo olevansa niin ainutlaatuinen, että häntä voivat ymmärtää vain muut huomattavat henkilöt tai instituutiot;
4.vaatii korostunutta ihailua;
5.mielestään oikeus erityiskohteluun;
6.muiden hyväksikäyttö;
7.empatian puute;
8.kateus (tai uskoo muiden kadehtivan häntä);
9.ylimielisyys ja röyhkeys.

MINISTERI BERNER KÄYTTÄYTYY KUIN ALAMAAILMAN VALLANHIMOINEN PSYKOPAATTI. HÄN IHAILEE SUURIA RIKOLLISIA HÄNEN KOTONA ON TUNNETUN MAFIAPÄÄLLIKÖN MUOTOKUVA SEINÄLLÄ. HÄN ELÄÄ KAKSOISELÄMÄÄ JA PYRKII SOVELTAMAAN ELOKUVISTA TUTTUJEN RIKOLLISTEN OTTEITA OMAAN ELÄMÄÄNSÄ.

Ministeri Bernerin oikea paikka olisi mielisairaalassa eikä liikenneministeriössä.

Mika
Mika
9 years ago
Reply to  CFF

Word!

Novoijuku
Novoijuku
9 years ago

Miten niin ”oman kansan”? Hänethän tuotiin tänne Sveitsistä ja muutenkin kuulemma kansainvälistä taustaa hänellä. Suomi siis on sitoutunut jollekin Afrikkalaiselle maalle maksamaan hyvitystä siitä, että saamme ajaa autolla. Afrikkalainen maa tai siis sen omistamat suurkonsernit kaatavat ryöstönomaisesti metsää, mutta koska maa on ”köyhä” (vaikka on huikeat luonnonvarat), niin Suomi maksaa. Suomi maksaa myös vastuullisesta ja uudistamisella korvattavasta metsänkaadosta ”sinne jonnekin” eli banaanimaata johtavalle pikkupampulle ja eliitille sekä etenkin heidän isännilleen eli kv. pankkimafialle ja finanssieliitille yms.

Ja ihan turhaan, koska hiilidioksidi on vain eduksi luonnolle.

Pauli Sornikoski
Pauli Sornikoski
9 years ago

Kaikkia ne ossaaki esittää, kyllä tuollaisen esityksen tekijän pitäisi itse osata ottas yhteyttä lääkäriin sillä uskoisin että aihetta olisi, taas yritetään lyödä näitä jotks asuvat syrjäsdudulla ja ilmeisesti koko hallitus voimakkaasti mukana tyhjentämässä syrjäseutuja ja näyttää ettei perussuomalaisetkaan jouda tähän kantaa ottamaan menee koko aika maahanmuuttajien ja puolueen sotkujen selvittämiseen ja kansalaisten asiat unohtuvat

Kari
Kari
9 years ago

No tekniikan ihmisenä sanon, että se ei ole mahdollista! Uusi moottori ja sen hinta uuden ja vanhan sähköjärjestelmän yhdistäminen ei puolissakaan tule onnistumaan ja tulee olemaan aivan liian kallista. Miksi ajattelevat tällaista jos eivät ymmärrä tekniikkaa?? On aivan eri asia survoa jokkisautoon eri mylly, kun ei isommin tarvitse murehti sähköistä yms, kunhan muuten pelaa. Ihan tämän Berneri takia jo pelkästää pitäisi vaihtaa hallitus, kun kylmää tuo tietämättömyys ja maalaisjärjen tai järjen puttumattomuus yleensäkin. Huh huh Sipilä mitä olet sinne valinnut ja ministeriksi asti, uskomatonta ammattitaidottomuutta.

Kyösti Sulomaa
9 years ago

Naama kun hevosella ja aivot kun aasilla.

Henrik Saarnikko
Henrik Saarnikko
8 years ago

Aika paha loukkaus aasia kohtaan…

MH
MH
9 years ago

Eikö tuon pääkopassa ole järjen hiventäkään kun jatkuvasti tuo esille mitä typerimpiä juttujaan?
Olisiko tuonkin aika miettiä tarkemmin mitä suustaan päästelee kun aina vain hullummaksi menee tuon jutut?

Maailma päälaellaan
Maailma päälaellaan
9 years ago

Vaikka Berneriä kiristelisi ylhäältä ja alhaalta ja paikkailisi keskeltä niin ei se paremmaksi muutu. Jos on susi syntyessään niin sitä on koko elämänsä. Samoin on autojen laita.

Aikaisemmat kaasutinmoottorilla varustetu autot ovat niin taloudellisia että ruiskumoottori eivät koskaan pääse edes lähelle samoja kulutuslukemia. Syitä on muutamia:

– kaautinmoottori ei tarvitse sähköä toimiakseen. Sen sijaan ruiskutinmoottori tarvitsee sähköä 8-12A joka tuotetaan auton laturilla. Jo tämä seikka yksitään takaa ettei ruiskumoottori koskaan yllä kaasutinmoottorin polttoainelukemiin.

– kaasutinmoottoreissa on imuilman esilämmitys pakosarjan hukkalämmöllä. Moottoriin menevä ilma saa lämetä ain +65 asteeseen asteeseen asti ennenkuin se huonontaa palamista. Uusissa autoissa ei ole tätä ominaisuutta vaan imuilma imetään jääkylmänä moottoriin jolloin palaminen heikkenee. Tämäkin on asia joka takaa ettei uudempi ruiskumoottori koskaan pääse kaasutinmoottorin hyötysuhteesen.

– kaasutinmoottorin polttoaineen syöttö perustuu virtaukseen eli alipaineeseen. Siksi kaasutinmoottorissa polttoaineen syöttö moottoriin ei ole suoraan riippuvainen kaasupolkimen asennosta, eikä moottorin kierrosluvusta (kiihdyttäminen, moottori jarrutus, tasainen ajo). Ruiskujärjestelmä pystyy parhaimmillaan emuloimaan lähelle luonnonvakioilla toteutettua optimaalista poltoaineen syöttöä, muttei koskaan pääse siihen. Tämäkin on asia jonka vuoksi uudet moottorit eivät ole koskaan niin taloudellisia kuin kaasutinmoottorit.

– kaasutinmoottoreissa on käsi- tai automattiryyppy. Käsiryypyllä voi säätää kylmän moottorin polttoaineen syöttöä niin, että kun pääsee tasaiseen vauhtiin, ryypyn voi ottaa pois päältä. Ruiskumoottori ”ryypyttää” niin pitkään kunne moottorin veden lämpö on tietyllä tasolla ja katalysaattori on oikean lämpöinen. Tämäkin on asia jonka johdosta ruiskumottori ei koskaan ole yhtä taloudellinen kuin kaasutinmoottori.

Mitä tulee nykymottoreihin niin ne eroavat rakenteellisesti aikaisemmista moottoreista. Nykyisin moottorien kiertokanget ovat lyhyempiä jotta moottorista saataisiin ”matalampi”. Jolla ei ole mitään merkitystä koska ajoneuvon pikkipinta-ala ratkaisee ilmanvastuksen CV-arvon kanssa. Mutta kun ajattelee tilannetta että kampiakseli on 90- tai 180-asteen kulmassa ja piirtää siitä vapaakappalekuvannon, niin ymmärtää miksi nykyisissä moottoreisas sylinterin seinämät kuluvat eikä tehoa ole kuin paperilla. Ja varsinkin sen miksi polttoaineen kulutus on niin suurta. Kaasutinmoottori 75hv:llä varustettuna antaa enemmän tehoa pyöriin kuin nykyinen 130hv moottori. Mutta kuluttaa vain osan polttaineesta. Esim. Opel Kadett E, kuluttaa seka-ajossa 5.6 litraa sadalla kilometrillä. Mikä nykyautoista pääsee edes alle 10 litran kulutuksen? Tai Saab 900GLS kuluttaa 7.9 litraa sadalla kilometrillä jos keskinopeus on 170km/h. Paljonko nykyautot kuluttavat samalla keskinopeudella? 22-25 litraa??

Nykymoottoreiden rakenne on mennyt optimaalisesta -80 luvun lopusta ja -90 alusta niin pahasti metsään että oikein ihmetyttää miten kaikki autoteillisuuden insinöörit voivat olla joko niin tyhmiä tai samassa salaliitossa mukana?

Jos ajoneuvojen polttoaineen kulutusta haluttaisiin vähentää (mutta sitähän ei haluta koska samat tahotomistavat sekä energian että ajoneuvotehtaat), niin toteutettaisiin autojen ilmastointi absorbio periaatteella. Silloin jokaisesta ajoneuvon jäähdytyksestä säästettäisiin kompressori sekä sen tarvitsena teho polttoaineen kulutuksessa. Tällöin ajoneuvot saataisiin viileiksi moottorin hukkalämmöllä. Ja sitä kylmä-energiaa olisi 3-5 kertaa enemmän kuin nytkyisin kompressori pohjaisilla ratkaisuilla.

Etsikää internetistä Citroen Air. Se oli konsepti joka olisi pudottanut polttoaineen kulutuksen 1/3-osaan. Auto kiellettiin välittömästi ja konsepti pistettiin jäihin. Ja ajoneuvosta ehdittiin rakentamaan jo prototyypitkin. Eikä niitä rakenneta ennenkuin piirustusludalla ja talousviisaiden exceleissä rakentaminen ja tuotannon aloittaminen näyttää erinomasita voittoa. Siksi urbaanit legendat ”yhden komponentin kalliista hinnasta” voi ampa alas samantien. Hydrauli-akku olisi oikeasti tapa säästää polttoainetta ja pienentää päästöjä kaupungeissa. Mutta sitä ei saanut tapahtua.

Ja kukas se kehitti liikennevalot? Öljy-yhtiöt…

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Erinomainen kommenntti!

Skotti
Skotti
9 years ago

Ihan vaan muutaman höpöhöpöjutun oikaistakseni….

”kaautinmoottori ei tarvitse sähköä toimiakseen.”
-Ei pidä paikkaansa vaan se dieselmoottori ei tarvitse sähköä toimiakseen. Sytytysvirta on sähköä bensiinimoottoreissa oli polttoaineen syöttö toteutettu kaasuttimella tai ruiskulla.

”Sen sijaan ruiskutinmoottori tarvitsee sähköä 8-12A joka tuotetaan auton laturilla. Jo tämä seikka yksitään takaa ettei ruiskumoottori koskaan yllä kaasutinmoottorin polttoainelukemiin.”
-Niin kyllähän se on todettu jo 80-luvulla, että elektronisella polttoaineen ruiskutuksella saadaan enemmän tehoa samalla polttoainemäärällä johtuen tarkemmasta ilma-polttoaine seoksesta sekä sen säätämisestä kierronopeuden muuttuessa. Ruisku vs kaasutin googlettamalla löydät enemmän aiheesta tietoa eikä tarvitse keksiä päästä mitään amppeerilukuja.

”Kaasutinmoottori 75hv:llä varustettuna antaa enemmän tehoa pyöriin kuin nykyinen 130hv moottori.”
-Moottoreiden teho mitataan pyöristä ja kyse on maksimitehosta.

”Mutta kuluttaa vain osan polttaineesta. Esim. Opel Kadett E, kuluttaa seka-ajossa 5.6 litraa sadalla kilometrillä.”
-Esimerkkisi autossa ei ole kaasutinta vaan polttoainesyöttö on toteutettu ruiskulla ja laitehan on 75 hevosvoimainen 1.6i valmistettu vuosien 88 – 91 välillä. Kaasutinversioissa on suurempi kulutus ja vähemmän tehoa.

”Mikä nykyautoista pääsee edes alle 10 litran kulutuksen?”
-Suomessa myytävistä henkilöautoista suurinosa. Alempana esimerkkinä katumaasturi.

”Tai Saab 900GLS kuluttaa 7.9 litraa sadalla kilometrillä jos keskinopeus on 170km/h”
-Kyseisen ajoneuvomallin valmistajan ilmoittama maksimi kulkunopeus on 170km/h. Siinä on 108hv, kokonaismassaa 1600kg ja tuplakaasutin niin et kyllä pääse tuohon kulutukseen kuin hinauksessa.

”Etsikää internetistä Citroen Air. Se oli konsepti joka olisi pudottanut polttoaineen kulutuksen 1/3-osaan. Auto kiellettiin välittömästi ja konsepti pistettiin jäihin.”
-Höpsis pöpsis sitä ei ole missään kielletty vaan Citroen Air oli floppi ja paineilmakäyttöinen bensa-hybridi olisi ollut liian kallis toteuttaa joten PSA luopui kehitystyöstä ja keskittyi todellisiin vaihtoehtoihin kuten esimerkiksi myyntiin tuleva katumaasturi:

http://www.citroen.fi/citroen-aircross-konseptiauto-harvinaislaatuinen-persoonallisuus-katumaastureiden-joukossa/

Huomioi tuosta polttoaineen kulutus 1,7 litraa / 100 km ja kiihtyvyys 0-100 4,5s.

”Siksi urbaanit legendat ”yhden komponentin kalliista hinnasta” voi ampa alas samantien.”
-Niin, kehityskustannukset 500 miljoonaa euroa + projektin johtaja lopetti ( Karim Mokaddem ) + 300 barin kaasutankit + hydraulimoottori + kallis erikoisvaihteisto + ei pärjää kilpailussa bensa-sähkö hybrideille… nuo ovat osa niitä oikeita syitä projektin kaatumiseen.

”Hydrauli-akku olisi oikeasti tapa säästää polttoainetta ja pienentää päästöjä kaupungeissa.”
-Oikeasti tapa säästää polttoainetta ja pienentää päästöjä kaupungissa on estää polttomoottoriajoneuvojen käyttö kokonaan ja pistää kansa polkupyöräilemään. Kansaa vaan ei moinen kiinnosta. ja tämä olisi päättäjienkin syytä huomioida.

huugo
huugo
9 years ago

Köyhän liike loppuu, muuta se kait on tarkoituskin. Suomen pääglobalistin ajama kehitys suunta ja varmaan päätetty viimeisessä Bilderberg kokouksessa.

sanonpahan vaan bernerille
sanonpahan vaan bernerille
9 years ago

Vainiin että uudet moottorit hmm. Berner rahoittaa silloin kyllä.. Bensan hintaan —> aina toitotetaan 95 oktaanin tai dieselin hinnankoroitukseen…. osa autoilioista käyttää 98 oktaanista kun se halkutin etanoli ei toimi moottorissa joten voisi myös mainostella muitten joukossa myös 98oktaanisen bensan hintaakin vaikka toisaalta siitä paljoa haittaa ole se mitä tarvitsee liikkua niin ostan mielellään siihen bensaa vaikkakin maksaisi mitä.

79kikke
79kikke
9 years ago

Berner voi tulla vaihtaan mun öljyt jos tiedätte mitä tarkoitin 😉

Juha Kokkinen
Juha Kokkinen
9 years ago

Klaus Bremer muistaakseni ehdotti jo vuosia sitten, että vähän kuluttavien autoje ( pienempien) autojen veroa olisi laskettu. VVM tyrmäsi ajatuksen ,koska polttoaineveroa saadaan kerättyä vähemmän. Vaikka bensa maksaisi mitä, se ei sinällään vähennä päästöjä, kyllä ratkaisu löytyy enemmänkin tekniikasta. Verotuksella voidaan suosia vähäpäästöisiä autoja, jotta autojen ostajat siirtyisivät niihin.

Kaleeriorja
Kaleeriorja
9 years ago

Hölmölän touhua Berneriltä taas, tyhmin ja typerin aivopieru taas vaihtaa moottorit vanhempiin autoihin. Yksinkertaisempaa lisätä E85 viinapensaa tankkiin. Itse olen ajanut jo viisi vuotta 2000 luvun alussa valmistetulla Ooppelilla ja tankkaan joka kerta 2 osaa viunapentsiiniä ja 1 osa 95 oktaanista pentsiiniä. Sillä lähes 20 vuotta vanha kärry kulkee ja hyvin. Edes talven pakkasilla ei ole ongelmaa. Ainut propleema on, olen kaksi kertaa koittanut katsastaa auton siten, että tankissa on viinapensaa, ei mene läpi koska päästöillä on alaraja myös ja päästöt on liian puhtaat. Niitä ei vain ole. Vähäiselläkin määrällä viinapensaa tai tenttua kone käy puhtaasti ja etanoli antaa lisähappea bensiinin hiilivedyille, jolloin moottorissa tapahtuva palaminenkin on tehokasta ja puhdasta. Tämäkin vain osoittaa että koko päästötouhu on helekutin suurta kusetusta. Kokeilkaapa!

Joku munaa ja muut(ko) maksaa?
Joku munaa ja muut(ko) maksaa?
9 years ago

Pitäiskö lähteä korjaamaan tilannetta sieltä EU:n päästökauppasopimuksen suunnasta missä kohtaa homma mennyt persiilleen?

”– Ongelman juurethan ovat EU:n Suomelle vuonna 2016 asettamissa päästövähennystavoitteissa, jotka YLLÄTTIVÄT virkamiehet ja hallituksen. ”

virpi horttanainen
virpi horttanainen
9 years ago

ei voi olla totta .onko tuo nainen ihan poissa .taitaa olla sahajauhot aivojen tilalla.helsingissä ja isoissa kaupnkeissa missä yleiset kulkuneuvot pelittää.sieltä se autoilu pois niin päästöt vähenee.julkisia liikkennevälineitä kulkee joka 15min.täällä syrjässä ei kulje etes linja-auto.hullu akka.

Dreamer
Dreamer
9 years ago

No niin,nyt tuo eukko on sevonnut sitten lopullisesti.

Dreamer
Dreamer
9 years ago

jess meen heti huomenna ostaan mun tonnin ooppeliini kolmen tonnin uuden moottorin

unelias
unelias
9 years ago

Juu,tuo ämmä tarviis lykätä vittuun takas ja nussii uuden kerran,tai voi olla parempi olla nussimatta.

Jorma Kuusela
9 years ago

hyvä lehmän ammua kosk itellä on autoetu ei tarvii maksaa mitään ku kuskataan paikasta A paikkaan B ilman että joutuis maksamaan ite

fal
fal
9 years ago

Eipä tarvitse sitten enään käydä töissä.

jokuroti
jokuroti
8 years ago

Puola, Unkari, ja muut uudet eu maat ovat pelkkiä riippakiviä, jotka pitäisi saada heti eusta pois viemästä meidän työpaikkoja, ja maksattaa kaikki takaisin, mitä sinne ollaa rahaa kaadettu.

Jari
8 years ago

Uus moottori no hinta voi olla 4000 – 6000e ja sille vaihtotyö jonka hinta on 1500 – 2000e
Kuin monella edes työllä käyvällä on tämä summa? Toi berner on kyllä ihan vääräs työs, nakkikioski olisi se oikea paikka. Polttoaineen hinnan nousu ei muuta mitään muuta kuin, sen että harmaatalous kasvaa, myös monet muut superviisaiden päätyäjien superviisaat ideat edistää tätä ilmiöö.
Onko berner jo mukana nyt moottoribisneksessä kun tollasia väläyttelee, muutahan se ei tee kun kerää pottia liiveihin kuten kaikki minisyerit ja kansanedustajat jotka edustavat sitä ”omaa” kansaa argadianmäellä. Älkää äänestäkö hyvät ihmiset ketään, hajoittakaa hallitus näillä tavoilla ja sen uudelleen muodostuminen samoista taivaspaikkoja myyvistä populisteista.

Sähköautot sopivat kaikille
Sähköautot sopivat kaikille
8 years ago

Kommentit ovat melko lailla asteikon alapäästä eivätkä itse päästövähennyksistä. Harmillista kiihkoilua ja henkilöön menevää asiattomuutta.

Totuus asiassa on se, että liikenteen päästöt ovat monin tavoin haitallisia terveydenkin kannalta eikä pelkästään ilmaston kannalta. On melko ajattelematonta vastustaa kehitystä ja heittäytyä surkeammaksi kuin onkaan. Jos olisimme aikanaan hirttäytyneet ajatuksissamme höyryveturien ihannointiin ja dieselverurien vastustamiseen, olisimme vieläkin huonommassa taloustilanteessa. Muumioituminen ja museoituminen ei auta, on haettava kansainvälistä liieketoimintaa ja uutta työtä Suomeen.

Yhteiskuntamme on parlamentaarinen demokratia, jossa vallitsee sananvapaus ja sitä kannattaakin käyttää järkevästi ja rakentavasti. Ministeri tekee virkavastuullaan olevia asioita ja päätösehdotuksia, jotka keskustellaan ja päätetään lopulta Eduskunnassa.

Rauha vaan.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu tänään 08:15 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu eilen 09:27 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.