Toissa yönä Ruotsissa paloi lähestulkoon sata autoa erityisesti eteläisessä Ruotissa sijaitsevassa Göteborgissa. Myöskin mm. Trollhättanissa ja Tukholmassa raportoitiin autojen poltoista ja muun laisesta ilkivallasta sekä hulinoinnista. Tapaukset eivät jääneet yksittäisiksi, vaan autojen poltot ovat jatkuneet myös keskiviikon vastaisena yönä Malmössä, Göteborgissa, Boråsissa ja Karlshamnissa, joskin pienemmässä mittakaavassa.
Keskiviikon vastaisena yönä lähinnä yksittäisiä autoja poltettiin yllä mainituissa kaupungeissa. Poliisin mukaan esimerkiksi autojen poltot lisääntyvät koulujen alkaessa jonkin verran ja viranomaiset ovat rajanneet mahdollisten motiivien joukosta pois mm. poliittisen aktivismin.
Aiemmin ruotsalaiset vasemmistopoliitikot yhtyivät Vasemmistopuolueen Daniel Riazatin johdolla spekuloimaan äärioikeiston mahdollisilla vaikuttamisyrityksillä syyskuisiin vaaleihin. Poliisi on kuitenkin ilmoittanut asialla olleen paikallisen nuorison, josta osa on poliisille jo ennestään tuttuja.
Maalailut autojen polton syyllisten osalta ovat virttyneet melkoisen villeiksi. Esimerkiksi blogaaja ja salaliittoteoreetikko Lars Wilderäng näki todennäköisimpänä vaihtoehtona syyllisiksi "Putinin rahoittamat Ruotsidemokraatit".





