Mainos:

Arto Luukkanen: Ilmaiset lääkkeet senioreille!

Päivitetty 17.12.2018, Julkaistu 9.12.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen senioriväestölle on saatava laki ilmaisista lääkkeistä. Jokaiselle yli 65-vuotiaalle.  

Miksi tällainen laki olisi tarpeellinen? Siksi, että toreilla kierrellessäni kohtaan joka päivä seniorikansalaisia, joiden ongelma on se, että heidän eläkkeensä on liian pieni elämiseen.  

Noin tuhannen euron eläke on kertynyt kotiäitinä ahertaessa. Vuokra eteläisessä Suomessa on usein korkea ja vie noin puolet eläkkeestä. Sen jälkeen on kysyttävä: ostanko lääkkeet vai ostanko ruokaa?  

Suomessa köyhät seniorikansalaiset ovat joko a) nälässä tai b) ilman lääkkeitä.  

Lakiehdotuksen peruslause olisi: ”Lääkärin määräämät lääkkeet yli 65-vuotiaille, alle 20 000 euroa vuodessa eläkettä saaville, muille eläkeläisille lääkkeiden hinta porrastuisi tulojen mukaan”.  

Mainos:

Kustannusvaikutus: Suomessa on noin 1,5 miljoonaa eläkeläistä, joista takuueläkettä saa 98 700 henkeä. He saavat vuodessa eläkettä 193 miljoona euroa. Vanhuuseläkettä saa noin 1,3 miljoona ihmistä. Vanhuuseläkettä nauttivien kansalaisten keskimääräinen eläke on miehillä 1996 euroa ja naisilla 1536 euroa. (https://www.etk.fi/julkaisu/tilasto-suomen-elakkeensaajista/ https://www.etk.fi/wp-content/uploads/tilasto-suomen-elakkeensaajista-2017.pdf) . Vuosittainen vanhuuseläkemeno, vrt. takuueläkkeiden 193 kiljoonaa?! 

Mitä se maksaisi? 

Esimerkki: Iso-Britannia – lääkkeet ilmaisia – NHS-järjestelmä

Hyvänä esimerkkinä maasta, jossa lääkkeet ovat ilmaisia on Iso-Britannia. Sen NHS-järjestelmä perustettiin II maailmansodan jälkeen. Kansalaiset saavat siinä pääsääntöisesti kattavan ja ilmaisen terveysjärjestelmän, jossa lääkkeet ovat ilmaisia alle 16-vuotiaille sekä yli 60-vuotiaille. Alimmille tuloluokille on tarkoitettu erityinen HC2-järjestelmä, joka takaa ilmaisen hammashoidon, näkötestit, silmälasit, ilmaiset matkat terveydenhuoltoon ym.).  

Jos Iso-Britannia kykenee tekemään tällaisen järjestelmän niin miksi me emme kykene?   

Ei pihistelyä

Mistä rahat? Näille oikeille kunniakansalaisille rahaa pitäisi ilman suuria pihistelyjä. Kehitysmäärärahat voi aivan hyvin laittaa kokonaisuudessaan näille.  

Tasa-arvo toteen

Tänne tulevat pakolaisiksi julistautuvat  muukalaiset saavat täyden terveyspalvelun ja ilmaiset lääkkeet. Miksi tätä järjestelmää ei uloteta meikäläisiin senioreihin? He, jos kuka, ovat ansainneet tällaisen kohtelun.  

Miksi: tasa-arvon takia. Sen nimeen vannotaan juhlapuheissa.  

Nyt olisi mahdollista kuitenkin tehdä niistä puheista totta! 

Arto Luukkanen

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

64 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7

Kannatan Luukkasen ehdotusta ilmaisista lääkkeistä senioreille.
Samalla kun vanhusten hoitamista ja lääkitystä käsitellään, niin olisi suotavaa kiinnittää huomiota myös lääkkeisiin joita määräillään ihan turhaan. Esimerkkinä kolestroli-lääkkeet. Niitä määrätään automaattisesti tietyn iän ylittäneille ja kokonais kolestrolin ylärajaa on jatkuvasti alennettu että päästään kirjoittamaan lääkeresepti. Sydänkohtaus on useiden tekijöiden summa. Korkeakaan kolestroli ei yksin aiheuta infarktia.
Kolestrolilääkkeiden tiedetään aihettavan sivuoireita, joita sitten lääkitään toisilla lääkkeillä. Sivuoireisiin määrätyt lääkkeet taas aiheuttavat omat sivuoireensa ja niihin tietokoneen päätteeltä käypähoito suosituksia tutkiva lääkäri kirjoittaa taas uuden lääkereseptin suositusten mukaisesti. Nykyajan lääkäri kun ei tutki potilasta vaan käypähoito suosituksia. Lääkäreitä on kahta kastia. Niitä jotka tekevät käytännön potilastyötä ja sitten niitä jotka laativat suosituksia ja julkaisuja jossakin hyväveli hallintovirassa. Jälkimmäiset tekevät diilejä lääketehtaiden kanssa ja ovat YLE:n ohjelmissa asiantuntijoina.
Syy vuodatukseen on kun aikanaan mummo-vainaan lääkedosetissa oli mm kolmet eri lääkkeet verenpaineeseen ja muita lääkkeitä ainakin viidet päivässä. Ei ihme että vanhusten mahat ovat joko ripulilla tai ummessa. Lääkärit kirjoittavat myös mieliala lääkkeitä herkästi kun vanhus pitkästyy hoitokodissa. Niiden aiheuttamaan piristykseen sitten nukahtamislääkkeitä ja diapamia johdannaisineen, jotta vanhukset pysyvät makuulla. Yöksi riittääkin mainiosti yksi hoitaja valvoskelemaan, kun voittoja maximoidaan.

Risto Jääskeläinen
7

Jos vertaa tätä Rinteen Antin tarjoukseen, niin onhan tässä Artolla enemmän järkeä ehdotuksessa.

Acc
Acc
7

Eikös Suomessa ole jo ryhmä ihmisiä, joilla on ilmaiset lääkkeet. Tarkoitan turviksia.

Voi että kun voi olla typerää
Voi että kun voi olla typerää
7

Joo matuloiset saa nykyisinkin kaiken ilmatteeks terveyden huollosta lääkkeisiin ja kuntosaleista julkiseen liikenteeseen, jopa ajokorttiin ja autoihinkin.

Juuri äskettäin Lohjan kaupunginvaltuusto päätti, että kaikki matuloisten lapsukaiset saa Lohjan kaupungin asukkaiden kustantaman ajokortin ilmaiseksi.

Acc
Acc
7

Siis matujen lapset saavat ilmaisen ajokortin. Koskeeko tuo jotain tiettyä lukumäärältään rajoitettua ryhmää vai saavatko matulapset tästä lähtien hamaan tulevaisuuteen ilmaisen ajokortin. Entä heidän lapsensa. Onko etu ylisukupolvinen?

Tulipa mieleen, että henkilöauton ajokortin saajan vähimmäisikä lienee 18 vuotta. Siis pitää olla täysi-ikäinen, joka ei voi olla lapsi.

Alle 500/kk
Alle 500/kk
7

Ei missän nimessä jokaiselle, Suomessa on paljon hyvätuloisia eläkeläisiä jotka pystyvät kyllä lääkeensä ostamaan. Tulojen mukaan hyväksyn.No kerron yhden esimerkin ylä-asteen eläkkeelle jäänyt lehtori kertoi kirkkain silmin että yli 3000 brutto eläkkeellä justiin pärjää.Kaksi autoa pitää olla ja ulkomaan matkoja pari-kolme vuodessa, kaksi kesämökkiä jne. En kehdannut sanoa että saan töistä saman verran, no tai sain vielä kolme vuotta sitten.Ja vielä että yleensä nämä ehdotukset eivät mene läpi jos myös hyvätuloiset porvareita äänestävät eläkeläiset eivät saa samoja etuja. Entäs ikääntyvät pitkäaikaistyöttömät, no sehän on heidän omaa syytään että firmat potkivat ikääntyviä pellolle kiihtyvää vauhtia. Nämä ehdotukset pistän yleensä vaalikiiman piikkiin.

Herra siunatkoon meitä
Herra siunatkoon meitä
7

Kerron kokemuksen syvällä rintaäänellä ja totean vain, että koko vanhustenhuolto on aivan retuperällä ja kun linjauksia ym. eivät kykene korjaamaan ylätasolla olevat vastuuhenkilöt, niille pitäisi ” antaa potkut”..
Ihan perusasiat,linjaukset kaikki-mehtässä.

Oikeasti tiedän tuetun asumispalvelun asioista, laitoshoidosta ym. Lähiomaisena.

Eilen viimeksi tuli vastaan tilanne niin,että suututti, kun kävimme vierailulla.

Olen todennut monta kertaa, että kun tämä maa on ” niin läpikotaisin sekaisin”…sietäisi antaa potkuja aika paljon ” vastuuhenkilöille”.

Julkisen puolen /julkishallinnon siis virkamiehet,poliitikot ym. SAAVAT PALKAN JA KULUKORVAUKSET,LOMARAHAT KANSAN MAKSAMISTA KORKEISTA VEROISTA.

Suomessa riittää sitten pikkupäällikköä, koordinaattorina ym pilvin pimein julkisella, mutta silti asiat eivät toimi .

Muistaakseni julkisella puolella on n.600 000- 700 000 työntekijää,kun ennen eeuta oli n. 400 000 ja asiat toimi tuolloin.
Suorittavasta tasosta puuttuu porukkaa.Suojatyöpaikkoja eli aivan turhia virkoja on vaikka kuinka ja ne kulut maksetaan veroistamme.

Eeuu sortuu ihan tuota pikaa ja kun Suomi on jälleen itsenäinen, tarvitaan ”porukka joka laittaa tämän maan asiat kuntoon”.

Jospa sitten suomensukuiset saavat ”päätäntävallan ” omien esivanhempien rakentamassa maassa.Uskon, että jälki on hyvää tuolloin

Voiko olla töissä esim vanhustenhuollossa ym.jos ei osaa kunnolla suomen kieltä?

Minusta ei voi olla. Tätäkin tullut nähtyä.

TruthBeTold
TruthBeTold
7

Älä katso jos olet ahne ja kiero globalisti – voi pilata päiväsi:

https://www.youtube.com/watch?v=Qa8CB7iyolM

”Suzanne Bertolas – QHHT”

juha.
juha.
7

Suomessa ei olisi mitään vaikeuksia harjoittaa laajaa sosiaalipolitiikkaa omien kansalaisten hyödyksi. Kyse on vain poliittisesta tahtotilasta kohdella suomalaisia huonosti ja käyttämällä heitä yksinomaan ”kaivoina”, joista ammennetaan loputtomasti vero rahoituksellista hyötyä, jotka suunnataan löysin rantein ulkomaalaisille kehitysmaista tuleville haittamaahanmuuttajille lyhentämättömästi. Eikä kaikki edes jää tähän vaan myös esim. veikkaus ja SPR:n terroristijärjestö antaa erilaisia ”tukia” raiskaavien ja muihin vakaviin henkirikoksiin syyllistyvien kehitysmaalaisten ”kotouttamiseen” ym. jonnin joutavaan paskan vääntämisen, joka on pelkästään yhtä rikollista toimintaa kuin KAIKKI muukin pakolais bisnes, jonka maksavat taaskin veronmaksajat niin rahoillaan kuin hengellään.

Tämä kaikki rikollisen toiminnan lopettaminen ei ole sen monimutkaisempi ratkaisu kuin lyhtypylväs… ja kas jälleen suomalainen kansakunta tuntee hengittävän vapaasti ja vailla jokapäiväistä pelkoa siitä, milloin nämä globalistien ja kulttuurimarxistien kunniavieraat ja raketti-insinjöörit tekevät sen mitä nuo tunnottomat ja vailla kaikkea inhimillisyyttä olevat murhamiehet ja joukkoraiskaajat purkavat ”turhautumistaan” siitä, ettei Suomi ole sittenkään tarjonnut persettään heille tarpeeksi maireasti ja alistuneisuuttaan näyttäen, vaan jopa kehtaavat olla olemassa omassa maassaan kuin kotonaan eivätkä ymmärrä itse kuolla pois arvokkaamman ja suurempaa oivallisuutta osoittavan 1400-vuotta wanhan kulttuurin edessä, joka perustuu kuolemaan ja kidutukseen sekä kaiken ihmisarvon polkemiseen unohtamatta tietenkään sitä, ettei tuo murha kultti ymmärrä elämässä olevan mitään muuta kuin takapajuisuutta suurimpana hyveenä pärstän pesemisen kamelin kusella, joka vastaa korkeinta tiedettä ja ymmärryksen tasoa, jonka vain voi matalalla otsalohkolla saavuttaa.

markkatakaisin eroeurosta
7

Kyllä oli vajaapäinen ehdotus.
Vai pitäisi maksaa verovaroin eism, ilmaiset lääkeet yli 65 vuotiaille entisille ja oleville ”kansanedustajille” jotka imee vieläkin veronmaksajien rahoja tuhansia euroja kuussa joka paskaläjä.
Eläkeraja pitää olla ilmaisille lääkkeille se on ainoa järkevä ehdotus, ei helvetissä kaikille vanhuksille.

Tri Bill
Tri Bill
7

Ei käy!

Sairaat ja pilleriaddiktit maksakoot itse pillerin popsimisensa.
Stoppi järjettömälle ja ikuiselle ilmaispalvelujen kasvattamiselle!!!!

Huolestuneet kansalaiset kaivakoot omaa kuvettaan ja lahjoittakoot rahaa pillerivanhuksille, jos luulevat sen hyödyksi koituvan.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Ortopedi Antti Heikkilältä erittäin lukemisenarvoinen uusi kirja:
”Lääkkeetön elämä”.

Antti Heikkilähän on niiden lääkärien sylkykuppi, jotka rikollinen BIG PHARMA & MEDICAL MAFIA on lahjonut uskottelemaan ihmisille, että käytännössä vain noilla BIG PHARMAN PATENTOIMILLA, kiskurihintaisilla, enemmän tai vähemmän myrkyllisillä valmisteilla voidaan parantaa sairauksia; sairauksien ennalta ehkäisemisestä, päinvastoin kuin Antti Heikkilä, he juurikaan eivät tarjoa opastusta.

Monet BIG PHARMAN lahjomat professorit julistavat jo lääkäriopiskelijoille ”uskomushoidoiksi” sellaiset luonnonmukaiset, halvat mutta toimiviksi osoittautuneet parantamis-menetelmät, jotka eivät tuo BIG PHARMAN kassaan rahaa.

Ks. ”Professori vertaa lääketeollisuutta järjestäytyneeseen rikollisuuteen”,
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2014090718638829

markkatakaisin eroeurosta
7

Jos joku väittää kaikkea lääketiedettä paskaksi paitti luonnonlääketiedettä, kokelkaapa ituhippien lääketiiedettä helvetilliseen mireeniin vaikkapa, että eikohän tulis äkkiä mieli lääketieteen tarjomaan oikeaa lääkettä kun rehut ei tehoa.
Migreenin ei auta mikää muu kun oikea lääke jota on ihan turha ettiä mistää luonnonlääkkeitä, on kyllä tullut kokeiltua, minulla kun sattuu tuo migreeni olemaan pari kertaa viikossa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Lääketieteen suisti pois oikeilta raiteiltaan yksi ihmiskunnan illuminati-arkkivihollisista, Rockefeller :

”How Rockefeller Founded Big Pharma And Waged War On Natural Cures”,
http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=173537

” THE ALLOPATHIC MEDICINE RACKET 1 (MEDICAL MAFIA, BIG PHARMA)”,
http://www.whale.to/a/allopathy_h.html

”The History of the AMA”,
https://www.cancertruth.net/ama-history/

Rockefellerit ovat yksi niistä 13 ILLUMINATI-verilinjoista, joita Fritz Springmeier on kuvannut kirjassaan ”13 Bloodlines of The Illuminati”, https://www.bibliotecapleyades.net/Bloodlines/index.htm
Suomeksi käännettynä: http://www.heinola.org/~patato/spring.html

markkatakaisin eroeurosta
7

Toivon että saat saman perkeleellisen migreenin mikä minulla on, ja kokeile sitä lievittää jollain poppamiesten perseyrteillä.

markkatakaisin eroeurosta
7

Siinä oikeaa tietoa poppaukolle.. ”https://fi.wikipedia.org/wiki/Novartis”.. Lue jos osaat.

alle 500/kk
alle 500/kk
7

Tai kroonisista helvetillisitä kulumakivuista. Tarjoappa sellaiselle jotain mentaali hömppää tai koiranputki teetä. YLE:n perjantai ohjelmassa oli vastaavasti narkkien selittely päänsilitys puheenvuoroja, jotka pilaavat niidenkin maineen jotka esim. kipulääkkeitä todella tarvitsevat. Nuoret kandit eivät uskalla määrätä kuin buranaa kivun lievitykseen kun pelkäävät valviran paimenkirjeitä.

TruthBeTold
TruthBeTold
7

Aspiriini sisältää vaikuttavana aineena asetyyli-salisyylihappoa, jota on saatavilla pajusta, ja myös mesiangervosta.

Toisin kuin Aspiriinin sisältämä synteettinen as-happo, luonnon versio ei aiheuta mm. kuolemantapauksia.

Noin 70% apteekin tuotteista ovat luonto-peräisiä, joko uutteita, jauheita tai kopioita.

Japanissa on hallituksen puolelta tarjolla ilmaiset kääpäjauheet syöpäpotilaille, kemo- ja säteilyhoidon lisänä, jotta T-solut jne. voivat nopeasti palata takaisin tehokkaan immuunipuolustuksen tasolle.

https://thetruthaboutcancer.com/psk-cancer-treatment/

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Lääkärin varoitus: Tavallinen apteekin särkylääke voi tappaa: https://www.is.fi/terveys/art-2000000685582.html

Särkylääkkeet syynä satoihin kuolemiin – tällä yhdellä tekijällä on iso merkitys!: https://www.is.fi/terveys/art-2000000808210.html

markkatakaisin eroeurosta
7

Kyseinen paikka mistä linkitit ”migreenin auttaa tavallinen särkylääke kun se otetaan heti kohtauksen tultua”.. voi jumalauta, ei mitään tietoa koko saatanaan paikassa mikä on mikigreeni, siihen ei auta tavalliset särkylääkeet.
Ja sinun kaltaiset p-aivot linkittää tuollaista paskaa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Minä sen enempää kuin kukaan muukaan ei millään tavalla ole yrittänytkään estää sinua ostamasta Rockefellerin perustaman rikollisen Big Pharman patentoimia kiskurihintaisia myrkkyjä. Kyllä joku pitkälle koulutettu Big Pharman voitelema nykyajan poppamies sinulle sopivan myrkkyreseptin kirjoittaa – terve menoa myrkyllä kyllästettynä manalaan – kyllä matkalla opastajakin löytyy: http://www.whale.to/c/11887855_10102043265985445_6470582855615818200_n.jpg

Joten turha sinun on sitä trollipaskaasi suoltaa ja koettaa toimia Rockefellerin rikollisen Big Pharman myrkkyjen myynninedistäjänä.

markkatakaisin eroeurosta
7

Voi, jumalauta mikä tollo olet.
Toivon että saat tiódella jonkun vakavan taudin ja itke sen jälkee kun poppalääkkeesi ei toimi.

markkatakaisin eroeurosta
7

Liitä tämä tuohon Pharmaan jos pystyt. ”Sandoz”
Näyttääkö samalta tekijältä, lääkkeitä kun tekee muutkin kun mainostamisi paskayhtiö.
Mutta trolli on hyvä ja kehittelee tauteja että voi nauttia kivuista.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Eihän se SANDOZ kuulu BIG PHARMAAN…alla alkajaisiksi muutama esimerkki oikeudenkäynneistä joissa mm. Sandoz on ollut syytettynä ja lisääkin kyllä tarvittaessa löytyy:

”Opioid manufacturers face litigation
…Methadone – The Pharmanetwork, Roxane, Mallinckrodt, SANDOZ…
Every day, some 40 people in the U.S. die from an opioid overdose and countless babies are born with neonatal abstinence syndrome (NAS) – a painful result of their mother’s opioid dependency during pregnancy.
Opioid litigation has drawn substantial publicity, as Big Pharma defends allegations of deceptive and false marketing among other claims…”
https://bartbernard.com/drug/opioid-lawsuit/manufacturers

”SANDOZ Pharmaceuticals Corp is facing at least six lawsuits in the USA, seeking millions of dollars in…”,
https://www.thepharmaletter.com/ar ticle/SANDOZ-faces-parlodel-lawsuits-in-usa

”Humana Sues 37 Drug Makers, Alleges Conspiracy to Fix Prices of Certain Generics
…The lawsuit names 37 pharmaceutical companies, including Mylan, Novartis, and SANDOZ.”,
https://www.ajmc.com/newsroom/humana-sues-37-drug-makers-alleges-conspiracy-to-fix-prices-of-certain-generics

”Novartis: Corporate Rap Sheet
Novartis is the result of the ongoing concentration of the Swiss pharmaceutical and chemical industries. It was formed in 1996 through the merger of Ciba-Geigy and SANDOZ…”
https://www.corp-research.org/novartis

”BC Liberals Took $220,000 in Donations From Drug Companies Named in Class Action Opioid Lawsuit
…SANDOZ Canada…”
https://pressprogress.ca/bc-liberals-took-220000-in-donations-from-drug-companies-named-in-class-action-opioid-lawsuit/

”B.C. sues pharmaceutical companies over opioids addictions
…drug manufacturers named in the suit include Apotex Inc., Janssen Inc., Mylan N.V., Ranbaxy Pharmaceuticals Canada Inc., SANDOZ Canada Inc.,”
https://www.ctvnews.ca/health/b-c-sues-pharmaceutical-companies-over-opioids-addictions-1.4072821

”U.S. states allege broad generic drug price-fixing collusion
…The states are pressing a new complaint that would add Novartis AG’s unit SANDOZ, India-based Sun Pharmaceutical Industries Ltd…”
https://www.reuters.com/article/us-usa-generics/u-s-states-allege-broad-generic-drug-price-fixing-collusion-idUSKBN1D0201

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

’Big Pharma’-firmat ml. Sandoz osoittavat ”korkeaa moraalia” vastustamalla heidän valmistamiensa lääkkeiden(!) käyttöä nevadalaisen tuomarin langettaman kuolemantuomion toimeenpanossa murhaajalle – vahingoittaisi heidän ”mainettaan”! Seuraavassa artikkelissa mainittuun, aiottuun kolmea LÄÄKKETTÄ käsittävään TELOITUSMENETELMÄÄN kuuluvat rauhoittavat midazolam ja diazepam sekä SANDOZIN lihaksia halvauttava cisatracurium. Poimintoja artikkelista:

”Nevada judge stalls execution after company objects to use of its drug

A Nevada judge has effectively put the execution of a two-time killer on hold after a pharmaceutical company to the use of one of its drugs to put someone to death.

The delay came after Nevada announced it would substitute the sedative midazolam for expired prison stocks of diazepam, commonly known as Valium. Its manufacturer, Alvogen of New Jersey, filed a lawsuit accusing Nevada of illegally securing the drug for unapproved purposes.

A second pharmaceutical company, Sandoz, also raised objections at Wednesday’s hearing to the use of one of its drugs — the muscle-paralysing substance cisatracurium — in executing Dozier.

Dozier told a judge that he doesn’t really care if he suffers when he dies. But he allowed lawyers last year to challenge the three-drug method that Nevada planned to use, including the sedative diazepam, the potent opioid fentanyl and a muscle paralyzing drug called cisatracuriam

Dozier was sentenced to death in 2007 for robbing, killing and dismembering 22-year-old Jeremiah Miller at a Las Vegas motel in 2002. ”

https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/11/nevada-execution-blocked-scott-raymond-dozier-alvogen-midazolam

Mainitun ”lääke”-koktailin ottanut päätyäkseen manalaan ilmeisesti ei tarvitse em. opastajaakaan http://www.whale.to/c/11887855_10102043265985445_6470582855615818200_n.jpg

markkatakaisin eroeurosta
7

Mene hullu hoitoon poppamiehellesi.
Laitonkin kirjoituksesi muuten poliisille selvitettäväksi, sillä jos tuollaisella on perhettä, silloin asia on niin että heidät otetaan huostaan.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Trolli suoltaa tyypillistä trollin ulostetta, koska asiaperusteita ei ole!

markkatakaisin eroeurosta
7

Jos kirjoittaa totta on.trolli, mene nyt kuulepoppaukko peilin eteen.
Et tollo ettinyt edes oikean lääkeyhtiön nimellä, ilmoitin nimen mutta ei.. poppaukko suoltaa täyttä paskaa.
No, odota rauhassa kellosi sointia.

Ukki
Ukki
7

Kyllä kannatan Dosentti Luukkasen ehdotusta.

markkatakaisin eroeurosta
7

Eli katselet milelläsi kun satuhatta kuussa tienaava entinen kansaedustaja saa kaikki lääkkeet ilmatteeksi.
Eläkeraja pitää olla minkä ylittyessä lääkkeet joutuu ostamaan itse, luulisi tuon olevan kaikkille selvä, mutta näköjään ei.

Mirkku, eläkeläinen
Mirkku, eläkeläinen
7

Lakiehdotuksen peruslause olisi: ”Lääkärin määräämät lääkkeet yli 65-vuotiaille, alle 20 000 euroa vuodessa eläkettä saaville, muille eläkeläisille lääkkeiden hinta porrastuisi tulojen mukaan”.
Kannatan! Suurituloiset eläkeläiset eivät tarvitse taloudellista avustusta.

Suvakit hävitetään
Suvakit hävitetään
7

Miksi muuten PS ei tunne kuin vuokralla asuvia eläkeläisiä? Toisaalta taas joku kirjoittaa miten rikkaita ovat eläkeläiset, kaikilla isoasunto, kesämökit, pitävät aikuisia lapsiaan nälässä ja ruokajonoissa kun eivät kuole pois.

XSKH
6

What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unpredicted feelings.

tinycat99
6

Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this website is rattling user
genial!

SXVL
5

Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
say superb blog!

tinycat99
5

There is apparently a bunch to realize about this. I believe you
made various nice points in features also.

Review Duong Mi Revitalash Chi Tiet Nhat

Great article and straight to the point. I am not sure if this is truly the best
place to ask but do you guys have any thoughts
on where to hire some professional writers? Thx 🙂

hoiseotop1.com
5

Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a entertainment account it.

Look complex to far delivered agreeable from you!
By the way, how can we be in contact?

https://batallador.es/
5

Attractive component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert
that I acquire actually loved account your blog posts.
Anyway I will be subscribing on your augment or even I success you get right of entry
to consistently quickly.

duong mi revitalash
5

Having read this I believed it was really enlightening.

I appreciate you taking the time and energy to put this content together.
I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worth it!

Stephania
5

Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

https://pidgintionary.wikiafrimedia.org

Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you
knew where I could get a captcha plugin for my comment
form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?

Thanks a lot!

https://wikitent.com/
5

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve
either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help
prevent content from being stolen? I’d really appreciate it.

Travis
5

Howdy I am so thrilled I found your blog page, I really found you by
accident, while I was looking on Aol for something else,
Anyways I am here now and would just like to say thank you for a
fantastic post and a all round interesting blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also
added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

my pham obagi
5

Only wanna comment that you have a very nice website, I like the layout
it actually stands out.

Jaqueline
5

Thanks for the good writeup. It in truth used to be a enjoyment account it.

Look complex to more delivered agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?

thuong hieu obagi co tot khong

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day.
It will always be helpful to read through content from other writers and practice a little something from their websites.

duong mi revitalash
5

Attractive component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed
account your weblog posts. Anyway I will be subscribing for your augment and even I
achievement you access constantly rapidly.

Elma
5

Hi I am so delighted I found your blog, I really found you by error, while I was researching on Bing
for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot
for a incredible post and a all round exciting blog (I
also love the theme/design), I don’t have time to go through it
all at the minute but I have book-marked it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the
superb job.

minecraftathome.com
5

I enjoy the efforts you have put in this, thank you for all the great
articles.

Review Duong Mi Revitalash Chi Tiet Nhat

I go to see daily a few blogs and sites to read content,
but this web site presents feature based posts.

andytripp.org
5

Thank you for the good writeup. It actually was
once a enjoyment account it. Glance complex to more added agreeable from you!
By the way, how can we keep in touch?

duong mi revitalash
5

I love the efforts you have put in this, thank you for all the
great content.

gia RevitaLash Advanced
5

Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if
you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
Thanks a lot!

duong mi revitalash
5

Very energetic article, I loved that a lot. Will there be a part
2?

chia se kinh nghiem dung my pham obagi

Hello, i feel that i noticed you visited my weblog
thus i got here to ?return the prefer?.I am trying to find issues to
improve my site!I assume its adequate to make use of some of your
ideas!!

https://jennycuario.com/profile/RileyWatri

I must get across my appreciation for your generosity for those people who really need guidance
on this important idea. Your personal dedication to
getting the solution around was quite good and have consistently enabled employees like me to get
to their dreams. The invaluable key points can mean this much a
person like me and further more to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

my pham obagi
5

Pretty component to content. I just stumbled
upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your weblog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I success you get right
of entry to consistently rapidly.

michaelmmurphy.qhub.com
5

Good day! I know this is kind of off topic but I
was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
finding one? Thanks a lot!

pla4u.ru
5

I would like to convey my admiration for your generosity in support
of persons who absolutely need assistance with your niche.
Your real commitment to getting the message all-around became extremely important and
has constantly allowed many people like me to achieve their targets.
Your warm and helpful report indicates so much a person like me and far more to my office colleagues.
Warm regards; from each one of us.

duong mi revitalash
5

Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have
been kinda boring? I miss your great writings.
Past several posts are just a little out of track!
come on!

aarth-codex.com
5

Awsome article and right to the point. I don’t know if
this is truly the best place to ask but do you guys have any thoughts on where
to get some professional writers? Thank you 🙂

www.petsrehomed.co.uk
5

Nice post. I learn something totally new and challenging
on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to
read articles from other writers and practice a little something from other web sites.

Dedra
5

Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host
are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my website loaded up as fast as yours lol

Pohjalaisperheen Omavaltainen huostaanotto ???

Julkaistu 7.6.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Olemme saaneet seurata pohjalaisperheen ajojahtia, ja mieleen on noussut muutama kysymys.

Jokainen voi tarkistaa lainsäädännöstä mitä tarkoittaa tarkemmin "omavaltainen huostaanotto", joten emme takerru asiaan laissa ilmaistun sisällön puitteissa.

Tarkistellessaan voi miettiä, mitä itse asia tarkoittaa.

Tässä artikkelissa tarkastellaan vain muutamaa asiaan liittyvää seikkaa.

Mainos:

 

Herää kysymys miten biologiset vanhemmat voivat ylipäätään joutua tarkasteluun omien lastensa kohdalla käsitteellä "omavaltainen huostaanotto".

Lain puitteissa on hyvä pohtia sitäkin, että Suomessa kaikki lait tulee tulkita yhdessä perustuslain kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että perustuslakimme ja ihmisoikeus sopimukset takaa jokaiselle kansalaiselle oikeudet kokonaisvaltaisesti. Myös yksilötasolla, sillä perustuslaki ei tunne käsitettä "yksittäistapaus". Päinvastoin.

 

Omavaltaisesta huostaanotosta voisi ajatella syytettävän täysin jotakuta muuta, kuin biologisia vanhempia.

 

Vaikka julkisuudessa on annettu jopa asiantuntija lausunto siitä, että kotikoulu ei olisi huostaanotto peruste, valitettava tosiasia on, että Suomessa huostaanotetaan sangen usein perheeltä lapset, jos lapset ovat kotikoulussa. Kotikoululle on aina jokin syy, ja useinkin kotikoulu on perusteltu ja laillinen tapa toimia. Esimerkiksi kiusatut ja neurologisista ongelmista kärsivät lapset ovat usein kotikoulun piirissä.

Myös kotisynnyttäjät ovat liian usein joutuneet lastensuojelun kohteeksi.

 

Usein lastensuojelun mielivaltaan kuuluu joku, tai jotkut käsitteet, tai tunnelma jolla saadaan aikaan perheen tutkiskelu. Riippuu täysin sosiaalityöntekijästä ja tämän arvomaailmasta sekä mielenterveydestä, miten ja millä keinoin tämä perhettä tutkii. Vahvasti uskonnollinen sosiaalityöntekijä voi saada paljon pahaa aikaan, jos tutkittavana oleva perhe ei omaakaan yhtä vahvaa uskonnollista taustaa elämässään. Lapsia on viety vanhemmilta jopa synnytysosastolta sillä perusteella, että uskonlahkoon kuuluva sosiaalityöntekijä katsoo vanhemman olevan liian vapaamielinen.

 

Tiettävästi laintulkintaan muutettu soveltamisohje 1.1.2015 alkaen, jossa annetaan sosiaalitoimelle, ja sosiaalityöntekijälle mielivaltainen  oikeus perustelemattoman "huolen" perusteella tehdä mielivaltaisesti mitä vain, on saanut aikaan sen, että lapsibusines kukoistaa Suomessa. Kyseinen laintulkinta on perustuslakimme mutta myös ihmisoikeussopimusten vastainen. Toki se on sitä jo maalaisjärjenkin perusteella.

 

Tänäkin vuonna 1,5 miljardia annetaan kunnan ja valtion verovaroista suoraan huostaanottoihin ilman selvitysvaadetta siitä, mihin ja miten raha käytetään . Raha tuloutetaan pääasiassa yksityisille toimijoille, jotka hyötyvät lapsibusineksesta. On hyvä tässä kohtaa huomioida, että vain 1% pääsee kotiin ennen 18 ikävuotta huostaanoton jälkeen.

 

Kenelläkään, ei edes sosiaalitoimella saa olla oikeutta viedä lasta vanhemmiltaan sillä perusteella, että on perustelematon lakiin perustumaton huoli. Tai perusteilla, jotka ei ole vanhempien tarkistettavana tai tarkasteltavana sekä korjattavana.

Lainsäädäntömme on erinomainen, ongelmana on, että lakia ei haluta tulkita ja siinä järjestyksessä kuin se on tarkoitettu tulkittavaksi. Järjestyksen tarkoituksena on poistaa epärehellisyys, ja taata kaikille oikeudenmukainen kohtelu.

 

Poliisin lain ylimpänä valvojana tulisi tarkistaa asiakirjat, ja huostaanoton perusteet ihan joka kerta kun sitä virka-apuun pyydetään. Poliisi ei saisi toimia sosiaalitoimen sätkynukkena, ja antaa julkista valtaa sosiaalitoimelle. Poliisin tehtävänä on tutkia myös sosiaalitoimen virkarikokset !

Vaikka sosiaalihuoltolaissa on annettu väljyyttä sosiaalitoimelle rikkoa ihmisoikeuksia ja perustuslakia saamatta siitä rangaistusta, ei se estä poliisia tarttumasta epäkohtiin ja toimia perustuslakimme pohjalta tekemällä se mihin poliisi velvoitetaan, eli turvaamaan kansalaisen perustuslailliset oikeudet.

 

Onko kyseisellä pohjalaisperheellä ollut mahdollisuutta oikeusavustajaan missään vaiheessa ?

Nyt olisi sellaisen aika astua esiin. Jos sellaista ei ole, on perheellä ilman muuta oikeus saada itselleen oikeusavustaja, joka tarttuu asiaan.

Jokainen asiakirja perheen asiassa tulee tutkia huolellisesti. Tämä kuuluisi poliisille, mutta jos poliisi ei hoida rooliaan asiassa, tulee oikeusavustajan toimia.

Olisikin perusteltua, että media vaatii perheelle oikeusavustajaa. Sosiaalitoimi ei voi olla oikeusavustajan valinnassa mukana.

Koska kyse lienee myös julkishallinnollisiin tekijöihin liittyvästä lainsäädännöstä, tulee oikeusavustajan hallita niin rikoslaki, kuin hallintolaki ja hallinto-oikeus.

 

 

 

 

 

 

MUTTA kun se SUSI

Julkaistu 5.6.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Kun möhömahaiset ja varakkaat miehet haluavat nostaa potenssia, ja hirvensarvet seinälle, on siihen ainakin aiemmin ollut yksi keino.

Hirvet on ajettu saareen, jotta sokeakin osuu kiväärillään hirveen. Sitten on voinut kehuskella sukulaisille, ja yhteistyökumppaneille rankalla metsästysreissulla, ja esitellä komeita hirvensarvia takan yläpuolella.

 

Sudesta on tullut aikamme syntipukki. Mitä sillä, että Suomi kaatuu velkoihinsa, maatalous on ajettu alas ja lihaa saadaan vain maailmalta tuodusta antibiootteja ja lääkkeitä täyteen ahdetusta vasikanlihasta. Mitä sittenkään vaikka lasten ja nuorten asiat ovat päin helvettiä, ja yritykset tekevät viikottain konkursseja muista maamme ongelmista puhumattakaan.

 

Mutta se susi.

Mainos:

 

Vaikka suurin osa Suomalaisista ei ole nähnyt sutta livenä, on vaan niin, että se susi on kaikkien ongelmiemme äiti.

Harva suu vaahdossa susia vastaan puhuva, haluaa keskustella aiheesta asiallisesti ja ottaa ylipäätään selvää, millainen eläin susi on.

 

Susi on harvinaisen viisas eläin. Toisin kuin yleisesti luullaan, susi ei hylkää laumastaan vanhoja yksilöitä, vaan pitää niistä huolta.

Lisäksi susilaumaa johtaa lähes poikkeuksetta vanhempi naaras. Naaras pitää huolta siitä, että lauma pysyy ruodussa, ja käytöstavat ovat kunnossa.

Naaras huolehtii myös siitä, että ne nuoret yksilöt oppivat tavoille.

 

Rikollisuutta lähentelevä ongelma on, että Suomessa on jo kauan vallinnut  tilanne, jossa susi-ongelmaa manipuloidaan ja täysin tahallisesti.

Lähes poikkeuksetta, niillä alueilla joissa susi-ongelmia on, on tapettu lauman johtaja eli naaras.

Mitä silloin tapahtuu ?

Susilauma hajaantuu useammaksi ryhmäksi, ja yleensä juuri niitä nuoria kokemattomia yksilöitä pääsee omille teilleen.

Jokainen metsästäjä, joka ampuu naaraan, tietää mitä tapahtuu. Tai ainakin pitäisi vastuullisesti ymmärtää seuraukset.

 

Kyseinen ilmiö on tahallinen. Se on ollut ainoa keino provosoida susivihaa, ja saada aikaan tilanteita joissa saa sudenkaato luvan.

Lupa kun irtoaa vasta , kun sudesta on ongelmia.

 

Susiviha on poikkeuksellista, sillä sen omaavat eivät kuuntele järkipuhetta. Se on niin henkilökohtaisella tasolla oleva tunnetila, että

korvien väli pimenee kun puhutaan susivihasta.

 

Omaan sukulaispiiriin kuuluu vanhanajan metsästäjiä, jotka eivät ymmärrä susien kaatamiseen liittyvää manipulointia.

Enkä ymmärrä minäkään. Susilauma rauhassa ollessaan ei haittaa ketään vaan pysyy ruodussa ja elelee oikein rauhallisesti Suomen metsissä.

Ammattilaisena tuskin voi pitää ihmistä, joka manipuloi luontoa saadakseen susivihalleen vastinetta.

 

Ei silläkään ole väliä, että lukemattomat kerrat villikoira on sekoitettu suteen. Jo ajatus siitä, että se on vaikka voinut olla susi, on viha oikeutettu.

 

Yellowstonen kansallispuistossa tehtiin aikanaan tutkimus suden merkityksellisyydestä luontoa suojelevana, sekä parantavana tekijänä.

Lämmin iso suositus. Linkki tässä: https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q

 

Tiesitkö, että eläimet johtajakseen valitsevat aina lauman viisaimman.

Mutta meillä ihmisillä homma pelittää toisella tapaa.

 

SUOMI TÄNÄÄN – puhujatapahtuma Lahdessa la 22.3.

Päivitetty 12.3.2025, Julkaistu 7.3.2025 – Kirjoittaja Toimitus

MITÄ SUOMELLE KUULUU ?

Onko epäisänmaallista olla isänmaallinen ?

Puhujatapahtuma pureutuu asiantuntija voimin yhteiskuntamme tilanteeseen sen eri osa-alueilla.

 

SUOMI TÄNÄÄN - puhujatapahtuma Lahdessa lauantaina 22.3.2025 alkaen klo 10.

Mainos:

Tapahtumapaikka: Jokimaan Ravikeskus, Jokimaankatu 6, 15700 Lahti.

 

PUHUJAT TEEMOITTAIN:

SATU JAATINEN, pankkiiri, kunta- ja aluepoliitikko, KTM, yrittäjä: Suomen rahatalous, kaivokset, vesistöt ja energia.

ESKO LEIPÄLÄ, Hum.kand., lapsioikeus asiantuntija:  lapsenoikeudet Suomessa, lapset ja nuoret, kiusaaminen.

JUHA KORHONEN, Toimittajaliiton puheenjohtaja ja päätoimittaja: mediakartelli Suomessa ja disinformaatio.

SAKARI PELTOLA, maatalousyrittäjä, peltofilosofi ja tieteen kansantajuistaja: maatalous ja ruokatuotanto.

HANNU SALMINEN, FT, merimikrobiologi, toimitusjohtaja yrityksessä Applied Physics Instruments API Oy: maatalous ja energia.

LISÄKSI LUVASSA YLLÄTYSPUHUJA.

 

Klo 9 - 10 Ravivalmentaja  kyydittää puhujia ravihevosen kyydissä Jokimaan Raviradalla, pääkatsomon tuntumassa etuosassa.

Klo 10 - 16 puhujatapahtuma Jokimaan ravikeskuksen pääkatsomossa, parkkipaikan välittömässä läheisyydessä. Käynti rakennuksen takaosasta portain tai hissillä.

Kanttiini avoinna koko tapahtuman ajan, jonka tuotto Ravikeskuksen hyväksi.

 

OVIRAHA 5 e/käteinen.

 

Suomi tänään - tapahtuma järjestetään yksityisten henkilöiden toimesta talkoohengessä.

suomitanaan2025@gmail.com

 

LÄMPIMÄSTI TERVETULOA !

 

 

 

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Toimitus

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Mainos: