Argentiina jatkoon VAR-draaman jälkeen – Egypti jätti protestin

Julkaistu 8.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 3 minuuttia

Argentiina on edennyt MM-kisojen puolivälieriin dramaattisen 3–2-voiton jälkeen Egyptistä. Myöhäistä nousua varjostivat tuomaritoiminta, VAR ja egyptiläisten raivo.

Argentiina näytti pitkään olevan matkalla ulos MM-kisoista. Egypti johti neljännesvälierää 2–0 ja oli vain reilun kymmenen minuutin päässä jättiyllätyksestä hallitsevaa maailmanmestaria vastaan.

Egypti puolusti ihailtavasti näkyvästi horjunutta Argentiinaa vastaan, ja paikan tullen he hyödynsivät tilanteensa terävillä vastahyökkäyksillä.

Mutta Argentiina nousi lopussa.

Ensin Cristian Romero kavensi puspullaan 79. minuutilla, ja Egyptin rangaistusalueella syntyneen hässäkän keskellä Lionel Messi tasoitti vain neljä minuuttia myöhemmin.

Lisäajalla Enzo Fernandez puski 3–2-voittomaalin vastahyökkäyksestä, jota oli edeltänyt peräti kaksi rangaistuspotkutilannetta Argentiinan omassa päässä.

Enzo Fernandez puskee Argentiinan ratkaisevan 3–2-maalin Egyptiä vastaan.
Enzo Fernandez puskee Argentiinan ratkaisevan 3–2-maalin Egyptiä vastaan. Kuva: Xinhua/Chen Yichen

Argentiina etenee siten puolivälierään Sveitsiä vastaan.

Ottelun jälkeen huomio kiinnittyi kuitenkin huomattavasti vähemmän Argentiinan nousuun ja paljon enemmän ranskalaistuomari Francois Letexieriin ja VAR-huoneeseen.

Egyptiltä oli aiemmin hylätty maali VAR-tarkistuksen jälkeen.

Tarkistuksen aikana tuomarit palasivat egyptiläispelaajan rikkeeseen, joka oli tapahtunut 17 sekuntia ennen maalia. Päätös herättää kysymyksiä siitä, kuinka kauas VAR:n tulisi puuttua ottelutilanteisiin.

Egyptin Yasser Ibrahim juhlii 1–0-maaliaan Argentiinaa vastaan.
Egyptin Yasser Ibrahim juhlii 1–0-maaliaan Argentiinaa vastaan. Kuva: Xinhua/Huang Zongzhi

Mostafa Zico, jonka maali oli hylätty ja joka myöhemmin teki Egyptin 2–0-maalin, oli raivoissaan loppuvihellyksen jälkeen.

Tuomari ei ollut oikeudenmukainen, ei todellakaan. Hän oli epäoikeudenmukainen, selvästi ja ilmiselvästi. Hän tuhosi koko maan ponnistelut. Ottelun alusta asti päätökset menivät meitä vastaan. Meille ei aiottu antaa lupaa voittaa Argentiinaa 2–0. Tämä on peukaloitu turnaus, Zico sanoi haastattelussa ennen kuin hänet vedettiin pois paikalta.

Video Zicon kommenteista levisi laajalle X-palvelussa.

Egyptin päävalmentaja Hossam Hassan kritisoi myös voimakkaasti päätöksiä ja vihjasi Argentiinan suosimisesta.

Ehkä he halusivat pitää maailmanmestarit mukana kilpailussa. Ehkä he halusivat Messin pysyvän mukana, Hassan sanoi ottelun jälkeen.

Hassan väitti myös, että Egyptille olisi pitänyt myöntää rangaistuspotku tilanteessa, jossa Mohamed Salah oli osallisena.

Emme ole nähneet kunnioitusta tai reilua peliä. Rangaistuspotku evättiin, eikä sitä edes tarkistettu VAR:lta, kun taas meidän toinen maalimme kummallisesti hylättiin, hän sanoi.

Argentiinan pelaajat juhlivat puolivälieräpaikkaa kannattajiensa edessä.
Argentiinan pelaajat juhlivat puolivälieräpaikkaa kannattajiensa edessä. Kuva: Xinhua/Chen Yichen

Ottelun jälkeen Egyptin jalkapalloliiton puheenjohtaja Hany Abo Rida ilmoitti, että FIFA:lle on jätetty protesti ranskalaistuomari François Letexieriä ja hänen tiimiään vastaan.

Abo Ridan mukaan Egypti aikoo vaatia tutkintaa tuomarityöskentelystä ja vaatia tuomarien hyllyttämistä lopputurnauksen ajaksi.

VAR: Käyttääkö vai eikö käyttää?

Jalkapallo-ottelun voi hävitä. On myös mahdollista hyväksyä, että tuomarit tekevät virheitä.

Mutta kun VAR-huone päättää palata 17 sekuntia taaksepäin löytääkseen rikkeen, joka mitätöi Egyptin maalin, samalla kun Egypti kokee, ettei ratkaisevia tilanteita toiseen suuntaan edes tarkistettu, ei ole mikään ihme, että raivo kiehuu yli.

Argentiina on jatkossa. Sitä ei kukaan voi heiltä ottaa pois. Argentiinalla on uskomattoman hyvä joukkue, jossa on valtavasti pelillistä laatua.

Mutta ottelun jälkeinen tunne ei ollut vain se, että maailmanmestarit pelastivat itsensä voimalla ja luonteella. Se oli myös se, ettei Egypti koskaan oikeastaan saanut mahdollisuutta voittaa tasapuolisin ehdoin.

Tässä on FIFA:n suurin ongelma. Kun luottamus on jo vaurioitunut, ei riitä, että sanotaan kaiken tulleen käsitellyksi oikein. Sen on myös näytettävä siltä, että kaikki käsiteltiin oikein.

Tässä neljännesvälierässä on runsaasti perusteita väittää, ettei näin ollut.

FIFA ja sen paineen alla oleva puheenjohtaja Gianni Infantino saavat syyttää itseään toistuvista päätöksistä, jotka ovat syöneet MM-kisojen uskottavuutta.

Iran väittää tehneensä kostoiskuja Yhdysvaltain tukikohtiin neljässä maassa

Julkaistu tänään 12:06 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

TEHERAN (Xinhua) -- Iranin asevoimat kertoivat perjantaina joukkojensa iskeneen Yhdysvaltain tukikohtiin ja laitoksiin Syyriassa, Kuwaitissa, Bahrainissa ja Omanissa vastatoimena Yhdysvaltain tekemille uusille iskuille Irania ja sen infrastruktuuria vastaan.

Iranin islamilainen vallankumouskaarti (IRGC) ilmoitti virallisen uutiskanavansa Sepah Newsin välittämissä lausunnoissa, että sen ilmailuvoimat tekivät yllätyshyökkäyksen Yhdysvaltain sotilaskeskukseen Syyrian al-Tanfin tukikohdassa. Iskussa kerrottiin kuolleen useita yhdysvaltalaisia henkilöstön jäseniä ja tuhoutuneen tutkajärjestelmä sekä useita erikoisoperaatioissa käytettyjä helikoptereita.

IRGC:n mukaan hyökkäys oli vastaus Yhdysvaltain ”mielivaltaisiin tekoihin” ja iranilaissotilaiden viimeaikaiseen surmaamiseen Sistanin ja Balutšistanin kaakkoisessa maakunnassa.

IRGC sanoi myös, että Iranin joukot iskivät Yhdysvaltain tukikohtaan Kuwaitissa kohteenaan ilmapuolustuksen tutkajärjestelmät, asevarastot ja muu sotilaskalusto, kun taas laivastovoimat iskivät Yhdysvaltain tutkalaitteistoihin Omanissa. Iranin armeija kertoi toteuttaneensa lennokki-iskuja myös Yhdysvaltain sotilaslaitteisiin Kuwaitissa ja Bahrainissa.

IRGC varoitti, että Iranin asevoimat hallitsevat edelleen täysin Hormuzinsalmea ja että alueen öljyn- ja kaasunvienti ei jatku niin kauan kuin Yhdysvallat jatkaa ”pahanilkisyytään”.

Yhdysvallat väittää tehneensä toisen suuren iskun aallon

Yhdysvaltain keskusoletuslaitos (CENTCOM) sanoi X-viestissään varhain perjantaina, että Yhdysvaltain joukot olivat saaneet päätökseen toisen ”suuren iskun aallon Irania vastaan” osuen kymmeniin sotilaallisiin kohteisiin, kuten rannikon valvontapaikkoihin, ilmapuolustusjärjestelmiin, sotilaslogistiikan infrastruktuuriin ja merellisiin suorituskykyihin.

Yhdysvaltain armeija sanoi, että sen viimeisimpien iskujen tarkoituksena oli ”heikentää Iranin kykyä uhata kauppamerenkulkua” sen jälkeen, kun Iran oli hyökännyt aluksia vastaan Hormuzinsalmessa.

Siviiliuhreja raportoitu Etelä-Iranissa

Iranin terveysministeriö ilmoitti perjantaina, että ainakin 38 ihmistä on saanut surmansa ja yli 400 loukkaantunut Yhdysvaltain iskuissa kesäkuun 22. päivän jälkeen. Iskut ovat kohdistuneet pääasiassa Iranin eteläisiin maakuntiin.

Ministeriön suhdetoimintajohtaja Hossein Kermanpour kertoi, että kuolleiden joukossa oli kolme naista ja yksi teini-ikäinen, kun taas loukkaantuneiden joukossa oli 22 naista ja yhdeksän alle 18-vuotiasta. Hän lisäsi, että haavoittuneista 47 on edelleen sairaalahoidossa.

Erikseen Iranin puolivirallinen uutistoimisto Fars raportoi, että ainakin kahdeksan ihmistä kuoli ja 19 haavoittui Yhdysvaltain iskuissa Hormozganin eteläiseen maakuntaan torstai-iltana. Raportoitujen kohteiden joukossa oli viisi siltaa ja rautatien risteysasema.

Viimeisin eskalaatio tapahtui huolimatta 18. kesäkuuta allekirjoitetusta rauhanymmärryspöytäkirjasta, jonka mukaan maiden odotettiin käyvän neuvotteluja 60 päivän kuluessa lopullisen sopimuksen aikaansaamiseksi.

Venäläisen kaasun tuonti EU:hun ennätyslukemissa pakotepuheista huolimatta

Julkaistu tänään 11:34 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

EU:n venäläisen nesteytetyn luonnonkaasun (LNG) tuonti nousi ennätystasolle vuoden 2026 alkupuoliskolla. Samaan aikaan Euroopan johtajat jatkavat puheita Moskovaan kohdistuvista tiukoista pakotteista ja tuesta Ukrainalle.

Euroopan maat toi lähes 10 miljoonaa tonnia LNG:tä Venäjän Jamalin hankkeesta vuoden ensimmäisen kuuden kuukauden aikana – mikä on noin 18 prosentin lisäys viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. EU-maat vastaanottivat käytännössä lähes koko tuotannon Venäjän suurimmasta nesteytetyn luonnonkaasun laitoksesta.

Luvut ovat peräisin energia-analyysiyhtiö Kpleriltä, ja niitä on nostanut esiin muun muassa Financial Times. Ne osoittavat, että Eurooppa on edelleen keskeinen – ja kyseisellä ajanjaksolla kasvava – markkina-alue Venäjän kaasuviennille, yli neljä vuotta Ukrainan sodan puhkeamisen jälkeen.

Poikkeukset pitävät kaupan käynnissä

Se, että tuonti on voinut kasvaa pakotteista huolimatta, johtuu pitkälti EU:n sääntöjen rakenteesta. Unioni on kieltänyt uudet lyhytaikaiset sopimukset venäläiselle LNG:lle, mutta ennen pakotteita allekirjoitetut pitkäaikaiset sopimukset on jätetty rajoitusten ulkopuolelle.

Euroopan maat ja energiayhtiöt voivat siten jatkaa suurten venäläisten kaasumäärien vastaanottamista vanhojen sopimusten nojalla. Jokaisen lastin kohdalla tuontimaan on pystyttävä osoittamaan, että osto kuuluu tällaisen sopimuksen piiriin, mutta poikkeukset ovat käytännössä mahdollistaneet uusien ennätystasojen saavuttamisen.

Vasta 1. tammikuuta 2027 astuu voimaan EU:n kielto venäläisen LNG:n tuonnille pitkäaikaisten sopimusten nojalla. Myöhemmin samana vuonna on tarkoitus ajaa alas myös jäljellä oleva venäläisen putkikaasun tuonti. Siihen asti on edelleen laillista ostaa huomattavia määriä venäläistä energiaa.

Ranska suurin ostaja

Ranska oli Jamalista tulevan LNG:n suurin yksittäinen ostaja alkuvuonna ja toi noin 3,6 miljoonaa tonnia. Belgia ja Espanja seurasivat perässä. Luvut ovat poliittisesti herkkiä, koska presidentti Emmanuel Macron on sodan aikana profiloitunut yhtenä Euroopan äänekkäimmistä Venäjä-pakotteiden ja Ukraina-tuen puolustajista.

Saksalaisen ympäristöjärjestö Urgewaldin arvioiden mukaan EU:n ostot Jamalista vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana ovat voineet olla arvoltaan jopa 6 miljardia euroa.

Yamal LNG sijaitsee Venäjän Arktisella alueella ja on riippuvainen erityisvalmisteisista, jäätämurtavista kaasusäiliöaluksista. Euroopan satamat ovat tärkeitä nopean kierron kannalta. Vaihtoehto lähettää enemmän kaasua Aasiaan koillissuunnan merireittiä pitkin on pidempi, sääriippuvaisempi ja monimutkaisempi. Alkuvuonna toimitukset Jamalista Aasiaan laskivat jyrkästi, kun taas vienti Eurooppaan kasvoi.

Vuodesta 2022 lähtien EU on toistuvasti luvannut vapautua venäläisestä energiasta. Venäläisen öljyn tuonti on vähentynyt ja useat kaasuputket on suljettu tai ne ovat menettäneet merkityksensä. Ennätysmäiset LNG-ostot Jamalista osoittavat kuitenkin jotain muuta. Pakotepuheiden takana EU on edelleen yksi Moskovan tärkeimmistä energia-asiakkaista – mikä on selkeä esimerkki unionin tekopyhyydestä.

Xi: Mikään maa ei saa dominoida tekoälyä

Julkaistu tänään 10:49 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Kiinan presidentti Xi Jinping sanoo, ettei tekoälyn kehittäminen saa muodostua yhden maan sooloesitykseksi. Viesti välitettiin suuren tekoälykonferenssin avajaisissa Shanghaissa.

Perjantaisessa puheessaan Xi peräänkuulutti kansainvälistä yhteistyötä tekoälyssä ja korosti, että teknologian tulisi palvella ihmisiä. Peking käyttää World Artificial Intelligence Conference -tapahtumaa esitelläkseen teknologiaa, jolla Kiina toivoo voivansa haastaa Yhdysvallat.

Kiinalaiset tekoälymallit ovat Al Jazeeran mukaan saavuttaneet jalansijaa alhaisempien kustannusten ansiosta ja houkuttelevat käyttäjiä ympäri maailmaa. Samaan aikaan keskustelu nopeasti kasvavan alan sääntelystä jatkuu, mukaan lukien huolet sotilaallisesta käytöstä sekä hakkereiden ja rikollisten hyödyntämästä tekoälystä.

Xi korosti Kiinan roolia kehitysmaiden tasavertaisemman tekoälykapasiteetin saavuttamisessa välttääkseen sen, mitä hän kuvaili "uusiksi historiallisiksi epäoikeudenmukaisuuksiksi". Hän ilmoitti myös suunnitelmista yhteistyöstä kansainvälisten elinten sekä Afrikan, Latinalaisen Amerikan ja Aasian maiden kanssa, samoin kuin BRICS-maiden piirissä.

Tekoälyn kehittämisen ei pitäisi olla yhden maan sooloesitys, vaan kansainvälisen yhteistyön sinfonia, Xi sanoi. Hän lisäsi, että maiden on yhdessä vastustettava turvallisuuskäsitteen liiallista venyttämistä tekoälyalalla tai yhden maan turvallisuuden asettamista muiden edelle.

Kehitys on pidettävä ihmisen hallinnassa

Yhdysvallat ja EU ovat asettaneet rajoituksia kiinalaiselle teknologialle kansalliseen turvallisuuteen vedoten. Toukokuussa Yhdysvaltain kauppaministeriö vahvisti, että edistyneiden tekoälysirujen vientivalvonta koskee myös kiinalaisyritysten tytäryhtiöitä Kiinan ulkopuolella.

Konferenssissa Xi korosti myös ”ihmiskeskistä” lähestymistapaa ja sanoi, että tekoälyn tulisi aina pysyä ihmisen hallinnassa. Hän puhui laeista ja säännöksistä, teknisestä valvonnasta, varhaisvaroitusjärjestelmistä ja hätätilavalmiudesta.

Tekoälystä on tullut Kiinan teollisuuspolitiikan strateginen pilari, ja valtion investoinneilla pyritään rakentamaan kotimainen ketju sirutuotannosta kuluttajapalveluihin. Valtionmedia on viranomaisiin viitaten raportoinut, että tekoälytokenien päivittäinen kulutus Kiinassa on tuhatkertaistunut kahdessa vuodessa.

Kiina on Yhdysvaltoja jäljessä kehittyneimpien puolijohteiden saatavuudessa, mutta saman raportoinnin mukaan sillä on etulyöntiasema tekoälysiruja pyörittävien suurten datakeskusten virransyötössä. Kansainvälisen energiajärjestön (IEA) mukaan tyypillinen laitos voi kuluttaa yhtä paljon sähköä kuin 100 000 kotitaloutta, kun taas seuraavan sukupolven hyperskaalan laitokset voivat saavuttaa tasoja, jotka vastaavat kahta miljoonaa kotia. Kiina tuottaa jo nyt yli kaksi kertaa enemmän sähköä kuin Yhdysvallat.

Remigraatio-vetoomus luovutettiin Euroopan parlamentille

Julkaistu tänään 10:20 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Vetoomus remigraation puolesta ja maahanmuuton vähentämiseksi Eurooppaan on luovutettu Euroopan parlamentille Brysselissä. Parlamentin ulkopuolella järjestetty mielenosoitus toteutui vasta sen jälkeen, kun kunnallinen kielto kumottiin tuomioistuimessa.

Keskiviikkona aktivistit ja useat poliitikot kokoontuivat Euroopan parlamentin ulkopuolelle kiinnittääkseen huomiota Save Europe Act -kampanjaan. Järjestäjien, joiden joukossa hollantilainen kommentaattori Eva Vlaardingerbroek on yksi johtavista äänistä, mukaan viivästyksiä syntyi myös allekirjoitusten luovutusvaiheessa. Viivästyksestä huolimatta luovutus saatiin kampanjan mukaan vietyä päätökseen.

Päivää ennen mielenosoitusta kampanja ilmoitti, että Brysselin pormestari oli kieltänyt kokoontumisen Place du Luxembourgilla, Euroopan parlamentin ulkopuolella sijaitsevalla aukiolla. Järjestäjät valittivat päätöksestä vedoten kokoontumisvapauteen ja protestioikeuteen. Ennen keskiviikkoa he ilmoittivat, että oikeusprosessi oli ratkennut heidän edukseen ja että tapahtuma voitiin järjestää suunnitellusti, mukaan lukien Euroopan parlamentista kutsutut puhujat.

EU:n painostaminen käsittelemään remigraatiota

Save Europe Act kuvailee itseään ensimmäiseksi ”isänmaalliseksi eurooppalaiseksi kansalaisaloitteeksi”. Sen tavoitteena on kerätä miljoona allekirjoitusta pakottaakseen Euroopan komission ottamaan asian virallisesti käsittelyyn ja tapaamaan järjestäjät eurooppalaista kansalaisaloitetta koskevien sääntöjen mukaisesti.

Vaatimuksiin kuuluvat laittoman maahanmuuton lopettaminen, vahvempi rajavalvonta ja remigraatiopolitiikka henkilöille, joilla ei ole oikeutta oleskella Euroopassa. Kampanja haluaa myös jäsenvaltioille enemmän liikkumavaraa kansallisen ja kulttuurisen identiteettinsä suojelemiseen.

Aiemmin heinäkuussa kampanja ilmoitti ylittäneensä 500 000 allekirjoitusta – puolivälin miljoonan tavoitteesta. Samaan aikaan Euroopan komissio on viestittänyt, että se saattaa kieltäytyä rekisteröimästä aloitetta viralliseksi eurooppalaiseksi kansalaisaloitteeksi vedoten siihen, että osat sen sisällöstä voivat olla ristiriidassa EU:n perusarvojen kanssa. Järjestäjät sanovat aikovansa jatkaa komission arviosta huolimatta.

Maahanmuutto on ollut yksi EU:n kiistellyimmistä kysymyksistä viimeisen kahden vuosikymmenen aikana. Vuosien 2015–2016 suurten pakolaisvirtojen jälkeen useat jäsenvaltiot sanovat maahanmuuttomäärien pysyneen historiallisesti korkeina, ja aiheesta on tullut keskeinen kansallisissa vaaleissa eri puolilla Eurooppaa.