Mainos:

Aleksei Navalnyi kuoli hallinnon vainoamana – Mutta onko suomella varaa arvostella Venäjää tässä asiassa?

Julkaistu 17.2.2024 – Kirjoittaja Toimitus

Tätä kirjoittaessa ei ole täyttä varmuuttaa Aleksei Navalnyi kuolinsyystä, mutta Navalnyi kuolema on vahvistettu.  Suomessa on täysin vastaava tapaus tapahtunut joitain vuosia sitten, missä maansa hallintoaan vastaan taisteli henkilö kuka kuoli kesken oikeudenkäyntien.

Aleksei Navalnyi tappeli maansa hallintoaan vastaan ja hän koki hallinnon toimivan väärin kansalaisiaan kohtaan, Navalnyin ympärille muodostui pieni mutta sitkeä kansanliike. Joka väänsi kaikesta mahdollisesta hallintoaan vastaan. Navalnyi kävi vuosien oikeustaistoa loppuun asti, niin sanotusti kaatui saappaat jalassa kesken oikeudenkäyntien.

Niin kävi myös Suomessa, Ilja Janitskin oli lähes kaksi vuotta vangittuna, tai kotiarestissa ja oikeudenkäynnit oli kesken kun Janitskin kuoli. Lisäksi asioita oli myös poliisilla kesken, eli rikosilmoituksia oli tutkinnassa ja tästä oli helppo päätellä, että vuosien oikeudenkäynnit olivat vielä edessä. Tutkinnat loppuivat Janitskinin kuolemaan ja hovioikeuden päätöstä ei koskaan annettu.

Ilja Janitskin ympärille muodostui myös pieni mutta sitkeä kansanliike, Navalnyin tavoin.

Mainos:

Ilja Janitskinin tappelu Suomen hallintoa vastaan oli vuosia kestävä taistelu, jossa Janitskin oli vajaa kaksi vuotta vankilassa tai kotiarestissa.  Niin kuin Navalnyi oli Janitskin kiistelty henkilö kotimaassaan, venäjällä arvosteltiin Navalnyitä ja suomessa Janitskinia. Nyt haluankin kysyä meidän maamme johdolta, että miten nämä asiat eroavat toisistansa, Siis Janitskinin ja Navalnyin asiat?

Olemme lukeneet suomen presidentin, pääministerin, kansanedustajien ja koko poliittisen kerman osanotot ja tuomitsevat viestit Venäjän presidenttiä kohtaan Navalnyin kuoleman tultua julki. Miten nämä voivat tuomita Venäjän toimet, kun Suomessa tapahtuu täsmälleen samaa?

Navalnyin ja Janitskinin tapauksista ei löydy oikein mitään eroa, kummatkin vastusti maansa hallintoaan ja hallinto pisti kummatkin vankilaan ja lopulta he kummatkin kuolivat.

Suomen valtionjohto (poliitikot) oli vahvasti mukana Janitskinin tapauksessa, oli allekirjoituksia luovuttamissopimuksista yms.. En mene tässä yksityiskohtiin, mutta haluan tuoda asian esiin, koska asia oli vahvasti myös poliittinen.

Vielä kerran väännän asian rautalangasta, nämä kaksi henkilöä vastusti maansa hallinon toimia, asioiden kulussa oli kummassakin tapauksessa vahvasti poliitikot mukana. Mutta vain toista tapausta pidetään tuomittavana ja raukkamaisena murhana. Miksi?

Tässä kirjoituksessa en ota mitään kantaa siihen miten lakia on rikottu. Kerron vain mitä yhteisiä toimintatapoja on Suomella ja Venäjällä hallintonsa vastustajille.

Juha Korhonen
Tue Nykysuomea TÄSTÄ
Liity Nykysuomen Whatsapp ryhmään
https://chat.whatsapp.com/DxDon12qrSyHYXR6Q1Zaqi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kaarlo
Kaarlo
2 years ago

Vaikka yritän kuinka varovasti lukea, niin kyllä kirjoittajana haiskahtaa täydellinen Putinisti. Varmaan kirjoittaja on käynyt Venäjän vankiloissa ja Suomen vankiloissa ja asettaa ne tasa-arvoiseen asemaan. Itse arvostin Ilja Janitskinia paljon ja jopa luin silloin MV-lehteä, kun Ilja Janitskin oli päätoimittaja. Nythän kyseinen lehti on lähinnä Putinistien ja maanpettureiden äänitorvi. Kirjottajalta tietysti voisi kysyä, kumpaan vankilaan menisit mieluummin lusimaan 20 vuoden tuomita, Venäjän vai Suomen vankilaan. En yhtään ihmettelisi, vaikka vastaisit että Venäjän vankilaan tietysti, koska siellä kohdellaan kaikkia tasapuolisesti kuolemaan asti.

Marko
Marko
2 years ago

Joo ei tämä nyt aivan samalle asialle haise tai tilanteellle. Yhdyn toisen kommentoijan mielipteeseen että kun ilja oli mv.ssä sentää jotai pysty lukee nyt vaan venäjä putin glooriaa

Suomen presidentinvaalit oli laittomat
Suomen presidentinvaalit oli laittomat
2 years ago

Kaikki tekopyhät vouhkaa demokratiasta, vaikka totuus on että Suomen presidentinvaalit oli laittomat. Siitä vaan ei kukaan edes pihahda!

Presidentti Stubbelo voi joutua kiristyksen uhriksi milloin tahansa seuraavan 5 vuoden aikana ?

Presidentin vaalit oli selvästi laittomat.

Nyt kuka tahansa äänioikeutettu voi hakea seuraavan 5 vuoden aikana Korkeimmalta hallinto-oikeudelta vaalituloksen purkua ( Laki oikeudenkäynnistä hallintoasioissa 118 § ).

Tämä mahdollistaa nyt sen, että Stubb saattaa joutua kiristyksen kohteeksi, joku voi kiristää Stubbia sillä, että uhkaa hakea vaalituloksen purkua, jos Stubb ei tee jotain.

Helsingin sanomat:

28.1
PRESIDENTINVAALEISSAKIN on tosin niin sanotun ylimääräisen muutoksenhaun mahdollisuus. Korkeimmalta hallinto-oikeudelta voi hallinto-oikeudenkäyttölaissa säädetyllä tavalla hakea lainvoimaisen päätöksen eli tässä tapauksessa vaalituloksen purkua, kertoo Jääskeläinen

.https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010150431.html

Presidentinvaalit oli laittomat.

Vaaliviranomaiset antoivat puutteellista tietoa ehdokkaille siitä milloin vaalikortit piti viimeistään toimittaa.

Ehdokkaille kerrottiin näin Vaalit.fi sivuilla:

12.12.2023:
Ehdokashakemukset viimeistään jätettävä Helsingin vaalipiirilautakunnille 12.12.2023.
https://vaalit.fi/aikataulut-presidentinvaalissa

Ehdokkaat ja mm. YLE ja Helsingin Sanomat ovat ymmärtäneet sen niin että myös vaalikortit on jätettävä 12.12.2023 mennessä.

YLE
12.12.
Kannattajakorttien viimeinen jättöpäivä on tänään.

https://yle.fi/a/74-20064595

TODELLISUUDESSA:

Vaikka todellisuudessa riittää että vaalikortit olisi toimittanut 20.joulukuuta mennessä.

Ehdokkaille annettiin puutteellista tietoa ja se oli voinut vaikuttaa vaalitulokseen.

Presidenvaalit oli siksi laittomat.

VERTAA Korkeimman oikeuden ennakkopäätös KHO:2009:39 koskien Kauniaisten kunnallisvaaleja koskien:

KHO:2009:39

2.5 Johtopäätös

Kun otetaan huomioon edellä mainitut puutteet kotiin lähetetyssä ilmoituskortin liitteenä olleessa sanallisessa sähköisen äänestyksen ohjeessa sekä toimintovirhe sähköisessä äänestysjärjestelmässä, valmistelussa tehdyt toimenpiteet ovat olleet kokonaisuutena tarkasteltuina lainvastaisia. «Vaalit» on toimitettu virheellisessä järjestyksessä. Kun vielä otetaan huomioon rekisteröitymättömien tapahtumien määrä, virheellisyydet ovat ilmeisesti saattaneet vaikuttaa vaalien tulokseen. Virheellisyydet ovat tyypiltään sellaisia, että vaalien tulos ei ole oikaistavissa. Tämän vuoksi «vaalit» on määrättävä uusittaviksi.

Kauniaisten kaupungin keskusvaalilautakunnan on viipymättä ryhdyttävä toimenpiteisiin uusien kunnallisvaalien toimittamiseksi.

https://www.finlex.fi/fi/oikeus/kho/vuosikirjat/2009/200900899?search%5Btype%5D=pika&search%5Bpika%5D=vaalit

Myös Oikeuskansleri voi hakea Korkeimmalta hallinto-oikeudelta vaalituloksen purkua. Mielestäni paras olisi jos joku kantelisi Oikeuskanslerille vaaleista ja pyytäisi Oikeuskansleria purkamaan vaalitulokset.

Lähteitä:

Helsingin Sanomat
12.12
Jos 20 000 kannattajakorttia on kasassa, ne pitää jättää Helsingin vaalipiiri­lautakuntaan kello 16:een mennessä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010050324.html

MYÖS ehdokas Paavo Väyrysellä oli väärä kuva vielä 12.12 siitä milloin kortit pitää viimeistään jättää:

Helsingin sanomat 12.12:

Aiemmin tiistaina Väyrynen kertoi tiedotteessa, ettei hän ole saanut kasaan tarvittavia kannattajakortteja ja että valitsijayhdistys ei aikoisi siksi toimittaa kerättyjä kannattajakortteja vaalipiirilautakunnalle.

SE, ettei kortteja ehkä ole vielä tässä vaiheessa tarpeeksi, ei välttämättä ole este Väyrysen ehdokkuudelle. Jätettyä hakemusta voi nimittäin täydentää ehdokasasettelun vahvistamiseen asti, vaalipiirilautakunnasta kerrotaan.

Ehdokasasettelu vahvistetaan 21. joulukuuta. Menettelyllään Väyrynen onnistui siis hankkimaan itselleen noin viikon lisäaikaa kannattajakorttien keräämiseen.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010052159.html

Alunperin kannattajakortit piti luovuttaa Helsingin vaalipiirilautakunnalle joulukuun 12. kello 16 mennessä. Väyrynen kerkesi tuolloin jo ilmoittaa, että kortteja ei saatu kasaan. Iltapäivällä tapahtui kuitenkin ”ihme”, kun Väyrynen ilmoitti jatkavansa korttien keräämistä. Kävi ilmi, että kortteja oli mahdollista toimittaa vielä 20. joulukuuta saakka.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ad6222b4-05ce-4319-8203-96068a74b305?_gl=1*17d8r8i*_ga*NTU0NjkwODA2LjE2OTU0NTAyNjg.*_ga_3L539PMN3X*MTcwMzU0MjUzNy4yODUuMC4xNzAzNTQyNTM3LjAuMC4w

Laki oikeudenkäynnistä hallintoasioissa

117 §
Lainvoimaisen päätöksen purkaminen
Korkein hallinto-oikeus voi purkaa lainvoimaisen hallintopäätöksen tai hallintotuomioistuimen lainvoimaisen päätöksen, jos:

asianosaiselle ei ole annettu oikeutta tulla kuulluksi tai asian käsittelyssä on tapahtunut muu menettelyvirhe;

päätös perustuu sellaiseen ilmeisesti väärään lain soveltamiseen tai erehdykseen, joka on voinut olennaisesti vaikuttaa päätökseen;
.

Päätöksen saa purkaa, jos yleinen etu vaatii päätöksen purkamista

118 §.

Päätöksen purkaminen
Kantelusta itsenäisenä ylimääräisenä muutoksenhakukeinona on lain 113 §:ssä luovuttu ja kanteluperusteet on yhdistetty purkuperusteisiin. Päätöksen purkamista on haettava viiden vuoden kuluessa siitä, kun purettavaksi haettu päätös sai lainvoiman. Kuulemisvirheen perusteella tehtävän hakemuksen määräaika on kuusi kuukautta. Erityisen painavista syistä päätöksen purkamista voidaan hakea määräajan päätyttyä. Myös ylimpinä laillisuusvalvojina toimivilla valtioneuvoston oikeuskanslerilla ja eduskunnan oikeusasiamiehellä on oikeus hakea päätöksen purkamista.

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2019/20190808#L13P118

—

Naali
Naali
2 years ago

Oman arvaukseni mukaan kummassakin tapauksessa vainottiin poliittista vastustajaa. Luullakseni Janitskinille keksimällä keksittiin syytteitä ja Navalnyille langetettiin ehkä turhan pitkä tuomio. Sitä sen sijaan en väittäisi, että hallinto olisi tappanut kumpaistakaan. Navalnyin tapauksessa hänen kuolemansa päinvastoin hyödyttää Putinin ja Venäjän vastustajia eli länsimaita ja on erityisen vahingollista Putinille, mikä saattaa epäilemään sitä vaihtoehtoa, että kuolemansa oli lännen tiedustelupalvelujen aiheuttama.

juha II
juha II
2 years ago

Vastaan ”Karlolle” ja ”Markolle” lyhyesti: ”Autuaita ovat yksinkertaiset!!!” Kun hyysissä käy AINA sillä yhdellä ja samalla reiällä, niin paskatorni on kohta perseessä kiinni. Kyseisille herrasmiehille tiedoksi, että nk. ”Suomi” on seuraava ”ukrana”, jolla ”Venäjää heikenneään” kasaari juutlais-rapparien, USA:n aseteollisuuden ja globalisti poliiikkojen rahanpesun merkeissä. Kun euroopan valkoinen umpi-tyhmät kansat ovat murhautettu ”Venäjä avusteisesti” liki sukupuutoon aivan kuten ”lemppari” ukrainassakin. On täällä ”valmiiksi” kädellisiä kansanvaihtoa silmälläpitäen aivan kuten ”Kalergi suunnitelmaan” kuuluukin. Venäjä on globalistien eli maantierosvojen kohteena, koska se on NWO:n tiellä suurena kansallisvaltiona eikä alistu NWO kommunistisen hallinnon alle. Jossa valkoiset murhataan neekereiden ja muslimien tieltä, joka murskaa sivisyneen valtion tehden siitä ”apinoiden planeetan” kuten EU:n ja Yhdysvaltojen apinalaumojen primiiivisen murha viidakon. Saksassa on v. 2015 jälkeen raiskattu 15 000 saksalaista naista ja tyttöä ja murhat siihen vielä päälle. On jokaisen oma asia, jos ”fanittaa” kuspäistä EU:n rikollislta MAFIAA, joka EI nakkaa PASKAKAAN valkoisista eurooppalaisista vaan jopa murha piikiytää pakolla ja aikoo USA:n JA ISRAELIN aisankannattajana
murhautaa surutta OIKEAT eurooppalaiset sodassa, josta hyöytyvät vain LIKAISET kapitalisitien ja kommunistien sekasikiöt ja psykopaatit silkassa vallanhimossaan sekä ahneudessan. Joka kulminoituu Venäjän luonnonvarojen haluunottoon EI käytöön vaan niiden resurssien jäädyttämiseksi WEF;n ja natsi-vihreiden kuolemankultin uhrilampaaksi pois fossiilisista polttoaineista, jotta maailma voidaan kurista käytännössä kuoliaaksi viemällä se kivikauteen ”Build Back Better” ja ilmasto-PASKALLA! ITSE kuspää HERRAT JA ROUVAT nussivat onnessaan kuten ennenkin kunhan WEF:n suljettu osasto on ”vähentänyt” maailman väestöä 76%. Ja Venäjä ei tee paskaakaan Euroopalla ja eipä edes USA:llakaan, koska molemmat kyrvänsyylät aivan yhtä MÄTIÄ kun Rooman valtakunta ennen loppuaan loputtomine orgioineen, homosteluineen js aasien nussimisineen. Eurooppa ja USA ovt ampuneet ikuisine tyhmyyksineen itseään jalkaan niin, että LAMASSA ollaan ja kaikki menee päin HELVETTIÄ!!! Mutta väliäkös tuolla kun se…. VENÄJÄ PERKELE!!! Laittakaa sitä leipänne päälle. Nimittäin ylähuultanne kun se on vielä paikollaan. ”Juoksutushaudassa” se menee siinä pään mukana. Mutta RYSSÄ perkele!!!!#####

Puhelinliittymät
2 years ago

On melkoista touhua

Putin on kaikkeen syyllinen
Putin on kaikkeen syyllinen
2 years ago

Putin on syyllinen kaikkeen pahaan maailmassa, mukaanlukien kaikki plasma ja molekyylitasolla, ja sitä suuremmissa asioissa, tapahtuviin pahoihin asioihin

Juha
Juha
2 years ago

En yhtään ihmettelisi vaikka USAn kommunistit olisivat molempien murhien takana.. Ilja ja Aleksei olivat molemmat nationalisteja ja näitä vasemmisto vihaa.. Nyt kun USAn vasemmistohallinto on häviämässä ukrainan sodan ja seuraavat vaalitkin ja näyttäisi USAn talous ja leikkirahadollari myös romahtavan niin eiköhän nyt keväämmällä saada jokin falseflag harhautus jolla sadaan lisää kaaosta aikaiseksi. Esim konflikti itärajallamme ja kaikki joilla on puuttinit pöksyissä pääsevät viimein tykinruuaksi.

EU:n ilmastopolitiikka heikentää energiajärjestelmää – Osa 5

Euroopan talouden tuhoaminen

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Dan Ahlmark
Dan Ahlmark väittää, että Euroopan energiamurros purki toimivaa kapasiteettia ennen kuin kilpailukykyinen korvaaja oli valmiina.

Vaikka maailma on tuuditettu uskomaan, että nykypäivän ilmastohypoteesi (jonka mukaan hiilidioksidipäästöillä on erittäin vaarallisia vaikutuksia maailman valtioille lähitulevaisuudessa) on totta, ovat muun muassa kaksi emeritusprofessoria hylänneet sen suoralta kädeltä. Heidän argumenttinsa olivat todennäköisesti suurin syy siihen, miksi Yhdysvaltain ympäristönsuojeluvirasto (EPA) muutti suuntaansa vuonna 2025. Heidän johtopäätöksensä voitaisiin tiivistää muutamaan lyhyeen mutta täysin murskaavaan lauseeseen, jotka vahvistettiin selvityksellä niitä tukevasta tutkimuksesta.


Tämä on Dan Ahlmarkin EU:ta käsittelevän sarjan viides osa. Lue edellinen osa.


Tämä vapautti ilmastopolitiikan ahdistavan otteen Yhdysvaltain energiantuotannosta ja -kulutuksesta, teollisesta kehityksestä ja sen kansainvälisen mahdin perustasta. Tutkijat tekivät kaksi johtopäätöstä YK:n ilmastohypoteesista, jonka EU myöhemmin omaksui: "Se ei ota huomioon ristiriitaista tiedettä. Se ei perustu tieteeseen, vaan epätieteelliseen näyttöön. Siten ei ole olemassa tieteellistä perustaa... havainnolle, että kasvihuonekaasut ('GHG') vaarantaisivat kansanterveyden ja hyvinvoinnin. Lisäksi se vaarantaa itse kansanterveyden ja hyvinvoinnin". 1

Vaikutukset energiapolitiikkaan

Emme käsittele tässä sitä, miksi ilmastohypoteesin väittäminen ja täytäntöönpano on ollut maailman globalisteille ja establismentille niin tärkeää, vaan tarkastelemme ainoastaan sen vakavimman vaikutuksen seurauksia. Seuraavaa syy-seurausketjua voidaan pitää merkittävimpänä: Nykypäivän ilmastopolitiikka → energiapolitiikka → haitallinen kehitys teollisuudessa ja muilla sektoreilla erilaisten seurausten, kuten makrotaloudellisten, kautta → heikentynyt kansainvälinen kilpailukyky ja väestön elintason lasku. Tämä on suoraa seurausta siitä, että EU on joko mukautunut globaaleihin päätöksiin tai toteuttanut omia radikaaleja ilmastohankkeitaan. Harva epäilee, etteikö energiapolitiikka olisi ilmastopolitiikan tärkein seuraus. Lännen koeteltu ja hyvin kalibroitu järjestelmä runsaan ja edullisen energian tarjoamiseksi väestölle – samalla kun se loi pohjan teolliselle toiminnalle ja uudistumiselle – kehitettiin pitkän ajan kuluessa.

Mainos:

Yhtäkkiä poliittisesti suosittu ilmastotutkimus ja poliittisen globalismin ideologian lumoissa olevat kansainväliset instituutiot muuttivat täysin tämän järjestelmän toimintaedellytykset. Energia on ensisijaisesti saatu ja saadaan edelleen hiilivedyistä, joita pidetään nyt soveltumattomina, koska niiden polttaminen tuottaa suuria määriä hiilidioksidia. Tämän kaasun lisääntyvän pitoisuuden ilmakehässä väitetään aiheuttavan ilmaston lämpenemistä, jolla on useita vakavia seurauksia maailmalle. Hiiltä, öljyä ja kaasua pidetään siten niin vaarallisina, että ne tulisi korvata paremmilla energianlähteillä, joita ei ole kovin monia. Hiilen ja öljyn eliminoimisen lisäksi monet hallitukset ovat leimanneet myös ydinenergian vaaralliseksi, tässä tapauksessa onnettomuusriskin vuoksi, joka voisi vapauttaa suuria määriä radioaktiivisuutta.

Euroopan tärkein teollisuusmaa Saksa romutti menestyksekkään ja merkittävän ydinenergiaohjelmansa hallitsevien poliitikkojen (ensisijaisesti Merkelin) vaikutuksesta, vaikka sen rakentaminen oli vienyt vuosikymmeniä ja maksanut valtavia summia. Tämä tehtiin ilman riittävää arviota seurauksista. Kun taas öljyn ja kaasun talteenotto tapahtui pääasiassa Pohjanmerellä, missä Britannia lopetti tuotantonsa, hiiltä löytyy monista osista Eurooppaa, mutta nuo esiintymät jäävät nyt hyödyntämättä. Valtavia summia on investoitu puhtaina pidettyihin energianlähteisiin, kuten tuuleen ja aurinkoon. Hiilidioksidipäästöille on otettu käyttöön hinnoittelujärjestelmä, joka asettaa merkittäviä kustannuksia näille päästöille. Hiilivetyenergiaan perustuvien järjestelmien laajentaminen saattaa vaatia ulkoisia hyväksyntöjä ja vaatii varmasti rahoitusta, joka kohtaa erityisiä rajoituksia.

Tuuli- ja aurinkovoiman osuus maiden energiansaannista on edelleen pieni, ja ottaen huomioon korkeat kustannukset ja luonnostaan vaihtelevat tuulet, tuulivoima tuskin selviää muuna kuin erittäin marginaalisena kaupallisena energianlähteenä, jos ja kun valtion sääntely ja tuet eivät enää tue teknologiaa. Aurinkoenergia ja vesivoima ovat tällöin kiinnostavia "puhtaita" energianlähteitä, mutta nykyään niillä ei ole merkittävää roolia lukuun ottamatta yksittäisiä maita, joissa on erityisolosuhteet.

Energiamurros ilman korvaajaa

Se, mitä Euroopan energiamurros on tähän mennessä osoittanut, on, että vastuussa olevat poliitikot, jotka työskentelevät yhdessä Euroopan komission kanssa, ovat olleet täysin vastuuttomia ottaessaan käyttöön sääntöjä, jotka monissa maissa eliminoivat edellisen energiajärjestelmän perustan ennen kuin uusi, kilpailukykyinen järjestelmä oli valmiina. Jälkimmäisellä olisi tietysti pitänyt olla osoitettu kyky kantaa taakka riittävän energian tuottamisesta hyväksyttävään hintaan. Nuo hinnat voivat olla korkeampia kuin ennen, mutta ne eivät saa, etenkään teollisuuden osalta, poiketa liikaa kansainvälisten kilpailijoiden kohtaamista kustannuksista. Yrityksen johtoryhmä, joka tekisi vastaavan vastuuttoman päätöksen omalla alallaan, olisi erotettu nopeasti.

EU:n päätöksentekojärjestelmä, joka on suunniteltu suojaamaan vallan keskipistettä kansan tyytymättömyydeltä ja jossa on vaikea tunnistaa selkeästi fiaskosta henkilökohtaisesti vastuussa olevia, jatkaa haitallisen ilmastopolitiikan ja siten haitallisen energiapolitiikan harjoittamista. Aivan kuten Euroopan aseistariisunnan aikana kylmän sodan päätyttyä, hallitsevalla luokalla ja EU:lla on ollut syvästi virheellinen näkemys ympäröivästä maailmasta, ja ne ovat tehneet harhaanjohtavia ja vastuuttomia päätöksiä.

Yhdysvallat jättää Pariisin sopimuksen

Yhdysvaltain vetäytyminen Pariisin sopimuksesta seurauksineen energiantuotantoon ja muihin alueisiin merkitsi alkua kehitykselle, joka todennäköisesti rajoittaa jyrkästi sopimuksen ulottuvuutta. Euroopan nykyinen poliittinen tilanne viittaa tähän suuntaan. Unionin kahden johtavan maan, Saksan ja Ranskan, hallitukset ovat harvoin pärjänneet huonommin mielipidemittauksissa. Nyt on käymässä ilmi, että jopa YK:n johtava komitea nykyisessä ilmastosiirtymässä myöntää, että aiemmat ennusteet nousevien hiilidioksiditasojen vaikutuksista olivat liioiteltuja. Euroopan väestön ja sen poliitikkojen pelotteluun käytetyt tuomiopäivän profetiat ovat olleet vääriä. Yhdysvaltain sisäministeri Doug Burgum sanoi äskettäin, että maailman siirtyminen uusiin energianlähteisiin on aina ollut:

— fantaasia ja rajatapauksellinen valhe 2.

Hän rajoittui kuvailemaan tätä siirtymää ajavia ihmisiä:

— tiettyinä elementteinä.

Ottaen huomioon, että Euroopan siirtyminen uusiin energianlähteisiin on ollut lähes uskonnollista luonnetta olevaa politiikkaa, johtopäätös on murskaava. Euroopan päätökset ovat siten perustuneet parhaimmillaankin fantasiaan. Muussa tapauksessa kenties poliittinen kohteliaisuus esti häntä kutsumasta sitä suoraksi valheeksi, vain "rajatapaukselliseksi valheeksi". Joten tätä EU ja Euroopan poliittinen establismentti ovat käyttäneet miljardeja vuosittain saadakseen äänestäjänsä uskomaan, antaen sen läpäistä suuren osan maidensa toiminnoista ja kaiken koulutuksen kaikilla tasoilla. He ovat indoktrinoineet koko väestönsä fantasialla tai jollakin valhetta hipovalla.

Jatkuu osassa 6

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.