Mainos:

Alahärmän nujakan taustat: Turvapaikanhakija tuijotti tytön takapuolta ja sylkäisi päälle – Suomalaiset puuttuivat asiaan

Päivitetty 5.9.2017, Julkaistu 4.9.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Uutisoimme aiemmin tänään peräti kahdesta nujakasta, jotka tapahtuivat samalla koululla Kauhavan Alahärmässä. Viranomaiset eivät ole tiedottaneet tapahtuman taustoista, ja valtamediakin on uutisoinut kovin neutraalisti tyyliin "Opettajat ja oppilaat tukkanuottasilla" (Iltalehti).

Tapahtumien silminnäkijät ovat kertoneet nujakointiin johtuneista syistä Facebookissa seuraavasti:

Lisäksi on tullut tietoa, että tiistaina oppilaiden koulunkäyntiä turvaavat sekä poliisi että vartijat. Väkivaltaiset oppilaat on kuulemma erotettu koulusta.

Erottaminen on tosin voimassa vain kuukauden. Lisäksi koulun rehtori on kieltänyt oppilaita kertomasta tapahtumista eteenpäin, koska "viranomaiset hoitavat tiedottamisen". Olemme jo saaneet havaita, että viranomaisten tiedottaminen on perin niukkaa.

Mainos:

Lähde: Facebook

Lue myös:

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/09/04/nyt-jo-toinen-pahoinpitely-ylakoulussa-alaharmassa-tanaan-yhteensa-nelja-turvapaikanhakijaa-otettu-kiinni/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Heikki Kunttu
Heikki Kunttu
8 years ago

Erotetut olivat varmaankin suomalaisia.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Mahtavaa toimintaa tytön avuksi menneeltä pojalta ja häntä myöhemmin auttaneelta suomalaiselta! Vain tiukkaa linjaa pitämällä me pärjäämme näille maahantunkeutuneille öykkäreille -pehmoiluun ei arabien kanssa pidä KOSKAAN lähteä tai peli on menetetty. Tämä on yleispätevä sääntö kaikkien muidenkin muslimien kohdalla, poliisi voi väittää muuta mutta kuten tänäin Jyväskylässä nähtiin niin kertaalleen ”rispektin” menettäneen kohtaloksi jää nöyryyttävä pakeneminen.

-Nuorisossa on suomen tulevaisuus! HIENOA!

CFF
CFF
8 years ago

Ruotsin tilanne on riistäytynyt käsistä.

Siellä poliisi ilmoittaa että raiskauksia on niin paljon että he eivät kaikesta päätellen ehdi kirjata edes ylös kaikkia tapauksia. Puhumattakaan että ehtisivät tutkia.

Sweden-Too many rapes to prosecute!

https://www.youtube.com/watch?v=N2Lug7MOGL8

GLP foorumilla keskustelijoiden kommentit yhtyvät pääosin mikä olisi ratkaisu Ruotsin raiskausepidemiaan:

Suora lainaus kommentista:

”Swedish citizens must rise up and declare war on the invaders and kill them. There is no other way for Sweden to survive.”

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  CFF

On tullut tuota ruåtsin syöksykierrettä seurattua vuodesta 2008 asti hyvinkin tiiviisti kun siellä silloin JOUTUI työnpuolesta käymään lähes viikottain. Viimeisen kerran kun maasta poistuin vuonna 2012 päätin etten enää koskaan kyseiseen hullujenhuoneeseen jalallanikaan tule astumaan, ahdistava ilmapiiri ja musta katukuva -ei maata turhaan absurdistaniksi kutsuta. Tuon minun katkeamispisteen jälkeen maa on imaissut sisäänsä 450 000 pakolaisstatuksella tullutta + maahanmuuttajina tulleet +laittomasti saapuneet…voin kuvitella mikä tilanne on nyt kun se jo viisi vuotta taaksepäin oli helvetillinen.

Ruåtsi ja siellä nähdyt asiat on syy miksi vastustan kiivaasti suomeen tunkeutuvia muukalaisia ja ennenkaikkea muslimien maahanpäästämistä -sekasorto ja kaiken kattava rappio seuraa tuota tänne ( ja ylipäätään mihinkään eurooppaan ) kuulumatonta porukkaa. Ongelmia, ongelmia ja lisää ongelmia -hyviä puolia ei yksinkertaisesti ole.

Suomi on pakko pelastaa absurdistanin eli tulevan suur-kalifaatin kohtalolta hinnalla millä hyvänsä! Kansainkodin kurssi on kohti helvettiä ja se yrittää vetää suomen mukanaan samaan tilaan. Vielä on mahdollista hypätä pois kyydistä mutta kiire alkaa olemaan täälläkin -eikä tilannetta ainakaan auta satavuotisen historiamme huonoin hallitus joka matkii kaikki ruåtsin tekemät virheet…

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8 years ago
Reply to  CFF

”Swedish citizens should rise up first on their government and kill them, and after that against invaders. There is no other way for Sweden to survive.”

huihai
huihai
8 years ago

Nyt odotamme, että nuo erotetut karkoitetaan maasta.

jarge kailis
jarge kailis
8 years ago

Ei ole eka kerta kun koulussa on vastaavankaltaisia ongelmia ollut. Rehtori etunenässä lakaisemassa nämä maton alle ja hyssyttelemässä.

Turpaan vaan
Turpaan vaan
8 years ago

Alahärmässä sentään kasvaa miehen alkuja. Kunhan vaan opettaisivat tavat näille matuille. Räkimisestä voi niistä saada hepatiitteja tai muita sellaisia sairauksia mitä meillä ei ole. Kuten hinkuyskän tai neekerisankkerin.

Ei muuta kuin ojennusta kaikille hiekkaneekereille jotka ei kunnioita Suomen lakeja. Ja maasta ulos kaikki syljeskelijät.

Realisti
Realisti
8 years ago

Hyvä että pohjanmaalla kasvaa edelleen miehiä.

Taskuromaani
Taskuromaani
8 years ago

Suomen toivo ja pelastus on ennenkinlöytynyt pohjanmaalta.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.