Mainos:

Rajat kiinni! -ryhmä palasi Facebookiin – Lue ryhmän perustajan kommentit

Päivitetty 13.5.2017, Julkaistu 8.5.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Uutisoimme viime viikolla "Rajat kiinni! -Kansanliike" -ryhmän yllättävästä ja äkillisestä katoamisesta Facebookista. Sittemmin useat eri henkilöt ovat Facebookin eri ryhmissä paukutelleet henkseleitään ja keränneet asiasta kunniaa itselleen levittämällä kuvakaappausta, jossa on viesti Facebookin ylläpidolta. Viestissä kiitetään ryhmästä tehdystä ilmiannosta, ja ilmoitetaan, että ryhmä on poistettu, koska se rikkoi Facebookin yhteisösääntöjä.

Viikonlopun aikana kävi ilmi, että ryhmän sulkeminen oli seurausta organisoidusta hyökkäyksestä ja suunnitelmallisesta ilkivallasta. Jossain ryhmässä oli porukalla sovittu isommalla joukolla yhtä aikaa tehtävästä massailmiannosta, joka näytti tuottaneen tulosta. Tästä laajamittaisesta Facebookin ylläpidolle tehdystä ryhmän ilmiantamisesta oli vastuussa samoja henkilöitä, jotka jo aiemmin olivat kaapanneet ryhmän haltuunsa ja potkineet sieltä suuret määrät jäseniä ulos.

Uuninpankkopoika-nimimerkillä blogiaan kirjoitteleva juristi Saku Timonen riemuitsi vasta eilen "rasististen viharyhmien siivoamisesta" ja uhosi aikovansa syyttää kirjoituksiaan kommentoivia ja ilmiantavia henkilöitä viestiliikenteen häirinnästä. Eikö tämä RK-ryhmän kaataminen ole viestiliikenteen häirintää, jos mikä? Vai onko tässäkin asiassa teon moitittavuus riippuvainen siitä, minkä kannan edustaja teon tekee ja kenen haitaksi?

Ryhmän kaatamisen takana olevat tahot toimivat melko harkitsemattomasti, tai ainakin eivät ajatelleet asiaa loppuun asti.  Rajat Kiinni -sivu oli foorumi, jossa ihmiset pystyivät purkamaan kiukkuaan vallitsevaa maahanmuuttopolitiikkaa vastaan keskustelemalla asiasta vaarattomasti muiden samanmielisten kanssa. Sellaisesta ei liene vaaraa kellekään, vaikka poliisi sekä itsensä kansalaispoliisiksi ylentäneet aktiivit nykyään kyttäävät ja ilmiantavatkin "väärinajattelevien" mielipiteitä.

Mainos:

Riski on siinä, että kun ihmisiltä viedään varoventtiili purkaa tuntojaan, alkavat tuntemukset patoutua ja silloin on vaara, että vertaistuen puutteessa jotkut yksilöt saattavat siirtyä sanoista epätoivoisiin, rikollisinkiin tekoihin, kun eivät muuten saa mielipidettään julki.

Kaikesta huolimatta Rajat kiinni -ryhmä on tänään palannut takaisin linjoille Facebookiin. Kyseessä oli siis tilapäinen bannaus, ei pysyvä poisto. Ryhmän perustaja Pekka Kemppainen kommentoi asiaa tuoreeltaan Nykysuomelle.

Kemppainen arvelee, että sivun sulkeminen johtui luultavasti erään Suomessa majailevan turvapaikanhakijan kuvakollaasista, joka oli poimittu hänen profiilistaan ja julkaistu Rajat kiinni -ryhmässä.

"Se oli saanut olla rauhassa sen turvapaikanhakijan profiilissa, mutta kun kuvat nostettiin kaiken kansan nähtäväksi, niin vasta se ylitti Facebookin sensuurikynnyksen... Asiasta tehtiin Facelle reklamaatio ja sen seurauksena ilman ilmoitusta sivusto palautettiin kokonaisuudessaan. Kukaan ei tiedä syytä palautukselle, oliko kyse sitten asian saamasta julkisuudesta vai jostain muusta?", pohdiskelee Kemppainen.

Rajat kiinni -ryhmä vetoaakin siihen, että ryhmien poistaminen ei ole oikea ratkaisu. "Sensuroimalla tieto aiheutetaan vaan pahempaa vastakkainasettelua kuin asioiden suoraan kertomisella", Kemppainen toteaa.

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

4 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Poliisivaltio-terrorin pystyttäminen jatkuu:

”Vahtera on vaarallinen – Facebook ei anna jakaa hänen tekstejään
”Onko vihervasemmisto vielä pahempaa kuin Stalinin ajan vainoajat?”

Pauli Vahtera kirjoitti Facebook-päivityksen DDR-Suomesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta…

Suomen islamisoitumista haluava vihervasemmisto bannaa isänmaata arvostavat FB-käyttäjät pois sosiaalisesta mediasta.

Mutta heitäkin pahempia ovat nettipoliisit. He vievät nettikäyttäjiä kuulusteluihin poliisilaitokselle. Perustelut ovat onnettoman ja surkean välillä. Vihapuheesta, jota ei edes Suomen lainsäädäntö tunne. Poliisi ja syyttäjä vääntävät lauseita, jotta niistä saadaan luettua tuomiot…”

Artikkeli kokonaisuudessaan: http://mvlehti.net/2017/05/08/vahtera-on-vaarallinen-facebook-ei-anna-jakaa-hanen-tekstejaan/

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

RAJAT KIINNI! Monet merkit viittaavat että seuraava invaasio on jo aivan oven takana, ruåtsiin on alkanut tulemaan kiihtyvällä tahdilla kehitysmaalaisia koska vastoin kaikkea järjellisyyttä tarkastukset päätettiin lopettaa -pahimmalla mahdollisella hetkellä. On 100% varmaa että swedupetterit dumppaavat jälleen ylijäämät tänne meille -syksyn 2015 painajainen saattaa uusiutua, eikä Suomi kestä enää samallaista hulluutta. Pirullisinta kuitenkin on että valtaeliitti on täysillä mukana tässä kansanvaihdossa jota täällä pohjolassa parhaillaan toteutetaan. Myös tämä RAJAT KIINNI! ryhmän vainoaminen on selkeä näyttö miten kansan suita yritetään tukkia -pelätään että tietoisuus asioiden todellisuudesta pääsee leviämään ja sotkemaan globalistien pakolaisbisnekset.

RAJAT KIINNI!

sortajia vastaan
sortajia vastaan
9 years ago

”Riski on siinä, että kun ihmisiltä viedään varoventtiili purkaa tuntojaan, alkavat tuntemukset patoutua ja silloin on vaara, että vertaistuen puutteessa jotkut yksilöt saattavat siirtyä sanoista epätoivoisiin, rikollisinkiin tekoihin, kun eivät muuten saa mielipidettään julki” Jeps. tätä ne hakevatkin. Valhemedia Yle, iltalehdet, MTV yms, odottaa kieli pitkällä niitä epätoivoisia tuntemuksia.. Suvakki suomalaisvastaiselle medialle se olisi voitto ja glooria ja saatanallinen syy syyttää tavallisia Suomalaisia..

Jossain vaiheessa pinnat palaa loppuun molemmilla puolilla, ja ensimäiset mainilan kudit ammuttaan kuitenkin suoraan kohti sortajaa = valhemediaa ja heidän juoksutyttöjään/poikiaan kohti..

Vexi P.
Vexi P.
9 years ago

Aika moni siirtyi ns. venäläiseen naamakirjaan eli vk.com Toki sitäkin voi nettipoliisi kytätä ja varmasti kyttää, mutta suvakkeja siellä ei tunnu olevan eli keskustelu käy laadukkaana.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.