Fortumin Uniper-kaupat ovat yksi Suomen taloushistorian kalleimmista virheistä. Niiden seurauksena veronmaksajat menettivät miljardeja, ja vastuu kuuluu niille poliittisille päättäjille, jotka istuivat vallassa päätösten aikaan – ennen kaikkea pääministeri Sanna Marinille ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppuraiselle.
Vuonna 2019 Fortum alkoi kasvattaa omistustaan saksalaisessa energiayhtiö Uniperissa. Vuonna 2020 omistusosuus nousi yli 73 prosenttiin, ja sijoitusten kokonaisarvo kohosi noin 6,5 miljardiin euroon. Tämä tapahtui aikana, jolloin Marin ja Tuppurainen olivat vastuussa valtion omistajaohjauksesta. He vakuuttelivat, että kyse oli vakaasta ja tuottavasta sijoituksesta. Todellisuus oli päinvastainen.
Kun energiakriisi iski, Uniper ajautui ongelmiin, ja Fortum joutui myymään koko Uniperin osuuden Saksan valtiolle. Kauppahinta oli surkuhupaisa: vain noin 500 miljoonaa euroa. Veronmaksajille syntyi näin 5–6 miljardin euron tappio. Tämä on summa, jolla olisi voitu rakentaa kouluja, sairaaloita ja teitä ympäri Suomen – mutta se katosi virheellisten poliittisten päätösten takia.
Ironian huipuksi Uniperin markkina-arvo on tänään noin 14,7 miljardia euroa. Eli se, minkä Fortum ja suomalaiset veronmaksajat myivät lähes ilmaiseksi, on noussut moninkertaiseen arvoon. Näin valtava epäonnistuminen ei voi jäädä ilman poliittisia seurauksia.
Marin ja Tuppurainen eivät ole koskaan kantaneet vastuuta tästä fiaskosta. He eivät pyytäneet anteeksi, eivät myöntäneet virhearvioita, eivätkä selittäneet avoimesti, miksi päätöksiä tehtiin niin heppoisin perustein. Tämä on demokratian irvikuva.
Suomessa on totuttu siihen, että pienistäkin mokista ministerit eroavat. Nyt, kun kyse on miljardien eurojen tappiosta, vastuulliset vaikenevat ja media antaa heidän jatkaa kuin mitään ei olisi tapahtunut. On korkea aika sanoa ääneen: suomalaiset veronmaksajat on petetty, ja syylliset istuvat entisessä hallituksessa.





