Mainos:

Saksa ryhtyy ottamaan hylätyn saaneita turvapaikanhakijoita säilöön palautusta varten

Päivitetty 23.4.2019, Julkaistu 19.4.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Ennen kovin liberaalista suhtautumisestaan laillisiin ja laittomiin siirtolaisiin tunnetussa Saksassa myllertää. Maan sisäministeri Horst Seehofer on ilmoittanut, että Saksa alkaa ottaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita talteen palautusta varten.

- Jos joku on määrätty maasta poistettavaksi, otamme hänet säilöön jotta tämä ei katoa päätöksen toimeenpanoaikana.

Viime vuonna Saksa poisti maasta noin 22 000 laittomasti maassa oleskelevaa, joten melkoinen sarka Seehoferilla on edessään. Suunnitelmissa on noin 1000 säilöönottokeskusta mm. maan vankiloissa.

Vaikka suunnitelmalla on parlamentin hyväksyntä, on myöskin soraääniä kuulunut ja kritiikkiä on tullut pääasiassa vasemmistosta.

Lähde: Friatider

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Pessimisti
Pessimisti
7

Mistäs muualta kuin vasemmalta. Pirun punikit Euroopan tuho.

Jorma Huttunen
Jorma Huttunen
7

Juuri näin.

Paljas Uneksija
Paljas Uneksija
7

EHE EHE EHE

Antijihadisti
Antijihadisti
7

Tänään tein journalistisen uroteon, josta tämä ilmoitus on oleellinen osa:

Tulostin AANELOSELLE Husun kuvan sekä kolme koraanin säettä joissa kehotetaan tappamaan kuffareita, ja vedin vessanpöntöstä alas. Tietysti ensin tehtyäni tarpeet tuon paperin päälle kun se oli pöntössä.

Mukaan toimintaan?

Minä
Minä
7

Pian koittaa aika, jolloin Suomenkin hallitusta kehotetaan tekemään säilöönottokeskuksia. Sitten hallitus yrittää kerätä poliittisia pisteitä siitä, mitä Perussuomalaiset ovat puhuneet jo kauan 🙂

Röhkäle
Röhkäle
7

Olisi ollut helpompi estää maahan tulo asevoimin. Sitä vartenhan ne ovat olemassa. Poliitikkojen tyhmyys on suurempaa kuin avaruuden äärettömyys.

Kalergin Anoppi
Kalergin Anoppi
7

Miksi valehtelet? Ei se ollut tyhmyyttä vaan sekoitus EU:n Kalergi-suunnitelmaa ja ihmiskaupoilla tienaamista. Ok, kai se on tyhmyyttä jos tyhmyydeksi lasketaan ihmisten tahallinen pettäminen hyvesäteily-egoismin ja kansainvälisen ryöstökorporatismin alttarilla?

toni lajos
toni lajos
7

P. Arhinmäki on lähettänyt Saksaan tulikiven katkuisen viestin, säilöönottokeskuksia ei sitten rakennella sinne, mahdollisesti tulevana ministerin aion puuttua moiseen ihmisarvoa syvästi loukkaavaan suunitelmaan kovin ottein.

juha.
juha.
7

Suomessa ei oteta ”säilöön” kuin ne, jotka vaativat säilöön ottamista. Suomi ei käännä kelkkaansa, koska poliittiset puolueet eivät tee valtiotasoista politiikkaa kuten poliitikkojen pitäisi, vaan ne kuuntelevat mitä kaikkein suurimmat idiootit ja hullut sanovat, sillä ”arvopohja” ja tarve olla suosittu myötäilemällä ”yleistä mielipidetä” joka tahtoo olla sama kuin kesken kasvuisten kersojen, jotka eivät tiedä maailmasta mitään, eivätkä ota siitä minkäänlaista vastuuta ainoana asianaan syyttää niitä, jotka ei annettu sanoa mitään tai heitä ei haluttu kuunnella. Sitten kun asiat ovat päin persettä! Kaikki syy on persujen ja kansallismielisten.

Eurooppaan on tullut ainakin 1500 ISIS -terroristiä. Espanjassa poliisi paljasti islamistien hankkeen tehdä terrori-isku espanjalaisten katollisten pääsiäisjuhlallisuuksiin Madridissa.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
7

Näitä juttuja on kuultu ennenkin mutta mitään ei ole koskaan tapahtunut. Kunhan höpisevät lämpimikseen…

Kosmetiikkaa
Kosmetiikkaa
7

Myöhäistä, koska Saksa on muutaman vuoden sisällä muslimien hallussa niin poliittisesti kuin henkisesti.

Tupauuno
Tupauuno
7

Tämä nyt ei sinänsä liity säilöönottoon, mutta sivuaa kuitenkin. Neuvostoliiton alkuaikoina propagandassa toisteltiin, että ihmisiä ei Neuvostoliitossa voinut panna vankilaan, koska vankilatkin olivat siellä niin ihania paikkoja, että ihmiset eivät enää halunneet sieltä pois. Niin Suomessakin. Irakilaiset, Afganistanilaiset, Somalit jne. eivät pelkää Suomessa säilöönottoa tai vankilaa, koska jos vertaa niiden oloja heidän kotimaan vankilan oloihin niin onhan siinä valovuosien ero. Ja jos Suomessakin säilöönotto otettaisiin käyttöön, suvakit pitäisivät huolta, että matuille ”ihmisoikeudet” toteutuisivat viimeisen päälle.

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.