Sunnuntaina 7.4. noin klo 17 on Tikkurilassa Ratatiellä tapahtunut epäilty pahoinpitely, jossa 10-vuotias tyttö on joutunut neljän tai viiden nuoren tytön pahoinpitelemäksi. Uhri ei saanut tilanteessa mainittavia fyysisiä vammoja.
Tilanteen päätyttyä uhri oli pyytänyt tapauksen nähnyttä aikuista soittamaan poliisille. Paikalla kävi ambulanssi, jonka henkilöstö tarkasti uhrin voinnin, jatkotoimenpiteitä ei kuitenkaan tarvittu.
Poliisin mukaan tapauksen tutkinta on vasta alkutekijöissään ja tekijät ovat tässä vaiheessa vielä tuntemattomia. Poliisi suorittaa asiassa kuulusteluja ja selvittää ovatko mahdolliset tekijät tallentuneet alueen valvontakameroihin.
- Pahoinpitelyn motiiveista ei tässä vaiheessa pystytä sanomaan mitään. Pyydämme kuitenkin, että asiasta jotain tietävät kertoisivat kaikki havaintonsa ja tietonsa Itä-Uudenmaan poliisille. Tietoja voi ilmoittaa meille sähköpostitse osoitteella vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi, tutkinnanjohtaja rikoskomisario Timo Luoto toteaa.
Mitäpä jos lopetettaisiin tämä hölmöily nyt ihan tosimielellä.
juha.
7 years ago
”…tekijät ovat tässä vaiheessa vielä tuntemattomia.”
Ja pysyvätkin loppuun asti eli matu -rikolliset ”pieraistaan sisäänpäin” yhtä fiinisti kuin länsinaapurissakin fröökynät tekevät.
Sen varmistavat Suomessa käytävät vaalit, jotka ovat perin ikävä ja kiusallinen jäämä ajoista, jolloin vallitsi länsimainen demokratia vapaine vaaleineen ilman sen suurempaa vaalivaikuttamista kuin demarien mauttomat vaalimainokset TV:ssä, jossa SDP makasi v. 1918 poteroissa sekä YLE:n (silloinkin) Suomen valtiosääntöä noudatteleva esitysajankohdaltaan ”vaallielokuva” ”Täällä Pohjan tähden alla”!
Lopuksi Suomessa, jossa elämme NYT. Kiitän tytön suojelusenkeliä siitä, ettei tyttöselle kuitenkaan käynyt tuon pahemmin, vaikka olipa naisen ikä mikä tahansa niin järkytys on aina suuri silloin kun tapahtuu se, minkä suvaitsevaiset ”ihmisoikeudeksi” julistavat samalla kuitenkin itse ”suosikeistaan” kaukana pysyen niin, ettei ”kolahda omaan nilkaan”, sillä aivan kuten jouluporsaan kanssa, ei pidä ruveta liian tutuksi sattuneesta syystä.
Helge
7 years ago
Mitä jos rangaistuksiin kollektiivisesti koko maassamne maleksivaa muslimilaumaa?
Kannatan. Ainoastaan kollektiivinen rangaistus tepsii laumasielu kulttuurin edustajiin. Ensin perusteellinen selkäsauna ja sen jälkeen karkoitus Ruotsiin. Samaan kaartiin monikulttuurisuutta ihannoivat poliitikot ja virkamiehet ja heidän myötäjuoksijansa.
Ihmisiä tulisi kohdella myös ryhmänsä jäseninä. Yksilöt muodostavat ryhmän, joten pelkkä ryhmään kuuluminen on peruste kohdella yksilöä ryhmän jäseniin soveltuvalla tavalla.
Edellä kuvailemani on jo käytössä Suomessa ja sitä kutsutaan positiiviseksi syrjinnäksi. Ryhmän jäsenyydellä voi saada myös muita etuja, sosiaalitukia ja oikeuden ohittaa asuntojonossa. Jos siis joidenkin ryhmien jäsenyys antaa positiivisia etuja, niin yhtä oikein tai väärin on, jos ryhmän jäsenyydestä olisi seurauksia, joita ryhmään kuuluva yksilö ei pidä etuina.
Esimerkiksi johonkin ryhmään kuuluminen voisi olla peruste estää yksilöltä asuinpaikka alueelta, joka on varattu vain toisen ryhmän jäsenille. Omat asunalueet eri ryhmille voisivat ylläpitää yhteiskuntarauhaa. Yhteiskunnan tulisi mahdollistaa keskenään erilaisten ryhmien erillään olo. Nythän tavoitteena on pakkosekoittaminen.
Elke Hari
7 years ago
Nykysuomi on nyt varsin niukkasanainen tämän tapauksen suhteen. Valtamedia kuitenkin tiesi, että teon motiivi ei ollut rasistinen, vaan uskonnollinen.
Eli joukko vanhempia nuoria oli kysynyt uskonnosta itseään sekulaariksi kuvailleen ja suomalaisen kanssa avioituneen äidin tyttäreltä ja saatuaan vastauksen hakanneet tämän ja toivottaneet helvettiin. Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).
Kovasti alkaa Tikkurila muistuttaa sharialain valtaamaa no-go-zonea, jonne ei ole kohta kristityillä ja muilla asiaa.
Valtamedian lyhyt sanasto: Uskonnollinen motiivi: muslimi hakkaa toisen muslimin, rasistinen motiivi = kristitty hakkaa muslimin, yksittäistapaus = muslimi hakkaa kristityn.
”Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).”
Onko sanan ”kantasuomalainen” merkitys muuttumassa ”Suomessa syntyneeksi”. Olen ajatellut, että Suomessa syntynyt muslimi ei voi olla kantasuomalainen eli suomalainen elleivät hänen molemmat biologiset vanhempansa omaa suomalaista perimää. Esimerkiksi Nazima Razmyar tai Arman Alizad eivät ole suomalaisia.
Jos muslimin vanhemmat ovat Somaliasta, hän on Suomessa asuva somali, joka on muslimi. Jos hän saa biologisen jälkeläisen toisen vastaavan taustan omaavan kanssa, lapsi on Suomessa asuva somali. Ja tämä jatkuu seuraaviin sukupolviin. Suomalaiseksi ei tulla Suomeen muuttamalla eikä Suomessa syntymällä. Kansalaisuus ei tee ketään suomalaiseksi. Suomessa asuvaksi kyllä.
Jos aasi syntyy hevostallissa, se ei ole hevonen. Jos tällainen aasi parittelee toisen tallissa syntyneen aasin kanssa, aasin varsa on aasi. Vaikka aasi parittelisi hevosen kanssa, jälkeläinen ei ole hevonen eikä aasi vaan muuli tai muuliaasi.
Sanojen merkityksen muuttamisella hallitaan ihmisten mieliä. Aikoinaan sanalla ”siirtolainen” tarkoitettiin laillisesti kohdemaahan asumaan muuttamista. Nyt sanan merkitystä ollaan muutettu siten, että siirtolaisia ovat laittomasti maahan tulevat. Sanalla ”siirtolainen” halutaan antaa mielikuva laillisesta maahantulosta. Jokin aika sitten oli uutisissa maininta, että ”siirtolaiset” kaappasivat laivan, jotta se ei palauta heitä Libyaan. Merirosvouskin halutaan esittää laillisena.
Sana kantasuomalainen ei ole muuttunut. Elke Hari pistelee ihan omiaan. Uutisissa ei sanottu ”eli Suomessa syntynyt muslimi”. Juuri tuollaisten kommenttien takia ei kannata uskoa valemediaa.
Jonkun 1400 vuotta sitten eläneen lastenraiskaaja-massamurhaajan ja kanssaihmisiä ajatusrikollisina terrorisoineen labiilin sosiopaatin palvominen esimerkkinä ja ”ihmis-ihanteen täydellistymänä” on niitä keskiajan juttuja mitä nykyään ei pitäisi olla olemassa.
Kysyin eräältä äänestysnumeroa paidassaan kantavalta suvakilta, hyväksyykö hän väkivaltaa sellaista henkilöä kohtaan, joka ei ole hänelle itselleen tehnyt mitään.
Tämä ehdokas vastasi jyrkän kieltävästi moiseen.
Kysyin sitten, että miksi katsot sen olevan hyvä asia, kun näin tehdään jo 1400 vuoden kokemuksella islamissa?
Tuo bimbo nimittäin oli erään mokutus-puolueen ehdokkaana.
God bless us
7 years ago
Uskooko joku niinku ihan aikuisen oikeasti, että tulevat vaalit muuttavat Suomen suunnan eli täyskäännös tai että äänestämisellä voisi vaikuttaa?
Kävimme äänestämässä, protestiääniä, eduskunnan ulkopuolisille isänmaallisille.
Eikös seuraava pääministeri ole päätetty? Demareista?
Jostain luin, että suomalaisten suosikki hallituskokoonpano olisi demarit, viheät, vasemmisto – tällä porukalla Suomi nousuun ja muutokseen.Hiphurraa, trallallei.
Tällä porukalla ja vanhoilla puolueilla kaikki muuttuu- elämme sitten paratiisimaisissa oloissa.
Mehän siis olemme jo nähneet tuloksia, kun nämä eduskunnassa istuvat puolueet ovat tämän yhteiskunnan näin täydelliseen tilaan saattaneet päätöksillään- saamme olla kiitollisia heille kaikista hyvistä päätöksistä, mitä Suomessa tapahtuu.Iso kiitos, upeaa, ”kaunista satoa ”saamme korjata.
Totta kait nämä eduskunnassa istuvat kansanedustajat ansaitsevat ”valtakirjan/mandaatin” jatkaa hyviä, ihania päätöksiä yhdessä virkamiesten kanssa, joiden palkat ja kaikki kulut niinkuin eduskunnassa olevien puolueiden ja poliitikkojenkin, maksaa SUOMEN KANSA KORKEILLA VEROILLA- ihana etuoikeus.
Suomi nousuun, jes.
NähtyOn
7 years ago
Oliko pahasti viimeinen kirjoitus, siis nyt voikin sitten kertoa että täällä te kaikki tuota surevat olette suvakkeja, pahoinpitelijät sekä uhri oli kaikki muslimeita, ja te itkette, voi, voi..
Itse asiassa kansallimieliset surevat myös islamin sisäisiä uhreja.
Valtiovalta ja valtamedia ovat kuitenkin päättäneet, että tuhannet lapsiavioliitossa jo suomessakin elävät tytöt saavat syyttää itseään, ja heidän ei pidä paeta islamista, koska islam on hyvä asia, ja jos joku kärsii islamissa, on se vain normaalia monikuttuurisuutta jota on siedettävä jotta ei ole rasisti.
Eliitti on luonut tilanteen jossa islamissa kärsivillä ei oikein ole paikkaa mihin paeta. Monet pitempään Euroopassa asuneet maallistuneet tai ex-muslimit valittavatkin miten hullua on, että se mitä pakenivat, pystytetään tänne länsimaisen demokraattisen valtiovallan rahoituksella ja avustuksella. Kuten islam-ghettot ja kaduilla päivystävä shariapoliisi:
bbc.com/news/world-europe-35059488 Shariapoliisiryhmä pääsi ilman tuomiota Saksassa
youtube.com/watch?v=ra45nX9JmW4 Sharia-partiot aktiivisia Englannissa, Belgiassa, Ruotsissa.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Mitäpä jos lopetettaisiin tämä hölmöily nyt ihan tosimielellä.
”…tekijät ovat tässä vaiheessa vielä tuntemattomia.”
Ja pysyvätkin loppuun asti eli matu -rikolliset ”pieraistaan sisäänpäin” yhtä fiinisti kuin länsinaapurissakin fröökynät tekevät.
Sen varmistavat Suomessa käytävät vaalit, jotka ovat perin ikävä ja kiusallinen jäämä ajoista, jolloin vallitsi länsimainen demokratia vapaine vaaleineen ilman sen suurempaa vaalivaikuttamista kuin demarien mauttomat vaalimainokset TV:ssä, jossa SDP makasi v. 1918 poteroissa sekä YLE:n (silloinkin) Suomen valtiosääntöä noudatteleva esitysajankohdaltaan ”vaallielokuva” ”Täällä Pohjan tähden alla”!
Lopuksi Suomessa, jossa elämme NYT. Kiitän tytön suojelusenkeliä siitä, ettei tyttöselle kuitenkaan käynyt tuon pahemmin, vaikka olipa naisen ikä mikä tahansa niin järkytys on aina suuri silloin kun tapahtuu se, minkä suvaitsevaiset ”ihmisoikeudeksi” julistavat samalla kuitenkin itse ”suosikeistaan” kaukana pysyen niin, ettei ”kolahda omaan nilkaan”, sillä aivan kuten jouluporsaan kanssa, ei pidä ruveta liian tutuksi sattuneesta syystä.
Mitä jos rangaistuksiin kollektiivisesti koko maassamne maleksivaa muslimilaumaa?
Kannatan. Ainoastaan kollektiivinen rangaistus tepsii laumasielu kulttuurin edustajiin. Ensin perusteellinen selkäsauna ja sen jälkeen karkoitus Ruotsiin. Samaan kaartiin monikulttuurisuutta ihannoivat poliitikot ja virkamiehet ja heidän myötäjuoksijansa.
Ihmisiä tulisi kohdella myös ryhmänsä jäseninä. Yksilöt muodostavat ryhmän, joten pelkkä ryhmään kuuluminen on peruste kohdella yksilöä ryhmän jäseniin soveltuvalla tavalla.
Edellä kuvailemani on jo käytössä Suomessa ja sitä kutsutaan positiiviseksi syrjinnäksi. Ryhmän jäsenyydellä voi saada myös muita etuja, sosiaalitukia ja oikeuden ohittaa asuntojonossa. Jos siis joidenkin ryhmien jäsenyys antaa positiivisia etuja, niin yhtä oikein tai väärin on, jos ryhmän jäsenyydestä olisi seurauksia, joita ryhmään kuuluva yksilö ei pidä etuina.
Esimerkiksi johonkin ryhmään kuuluminen voisi olla peruste estää yksilöltä asuinpaikka alueelta, joka on varattu vain toisen ryhmän jäsenille. Omat asunalueet eri ryhmille voisivat ylläpitää yhteiskuntarauhaa. Yhteiskunnan tulisi mahdollistaa keskenään erilaisten ryhmien erillään olo. Nythän tavoitteena on pakkosekoittaminen.
Nykysuomi on nyt varsin niukkasanainen tämän tapauksen suhteen. Valtamedia kuitenkin tiesi, että teon motiivi ei ollut rasistinen, vaan uskonnollinen.
Eli joukko vanhempia nuoria oli kysynyt uskonnosta itseään sekulaariksi kuvailleen ja suomalaisen kanssa avioituneen äidin tyttäreltä ja saatuaan vastauksen hakanneet tämän ja toivottaneet helvettiin. Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).
Kovasti alkaa Tikkurila muistuttaa sharialain valtaamaa no-go-zonea, jonne ei ole kohta kristityillä ja muilla asiaa.
Valtamedian lyhyt sanasto: Uskonnollinen motiivi: muslimi hakkaa toisen muslimin, rasistinen motiivi = kristitty hakkaa muslimin, yksittäistapaus = muslimi hakkaa kristityn.
”Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).”
Onko sanan ”kantasuomalainen” merkitys muuttumassa ”Suomessa syntyneeksi”. Olen ajatellut, että Suomessa syntynyt muslimi ei voi olla kantasuomalainen eli suomalainen elleivät hänen molemmat biologiset vanhempansa omaa suomalaista perimää. Esimerkiksi Nazima Razmyar tai Arman Alizad eivät ole suomalaisia.
Jos muslimin vanhemmat ovat Somaliasta, hän on Suomessa asuva somali, joka on muslimi. Jos hän saa biologisen jälkeläisen toisen vastaavan taustan omaavan kanssa, lapsi on Suomessa asuva somali. Ja tämä jatkuu seuraaviin sukupolviin. Suomalaiseksi ei tulla Suomeen muuttamalla eikä Suomessa syntymällä. Kansalaisuus ei tee ketään suomalaiseksi. Suomessa asuvaksi kyllä.
Jos aasi syntyy hevostallissa, se ei ole hevonen. Jos tällainen aasi parittelee toisen tallissa syntyneen aasin kanssa, aasin varsa on aasi. Vaikka aasi parittelisi hevosen kanssa, jälkeläinen ei ole hevonen eikä aasi vaan muuli tai muuliaasi.
Sanojen merkityksen muuttamisella hallitaan ihmisten mieliä. Aikoinaan sanalla ”siirtolainen” tarkoitettiin laillisesti kohdemaahan asumaan muuttamista. Nyt sanan merkitystä ollaan muutettu siten, että siirtolaisia ovat laittomasti maahan tulevat. Sanalla ”siirtolainen” halutaan antaa mielikuva laillisesta maahantulosta. Jokin aika sitten oli uutisissa maininta, että ”siirtolaiset” kaappasivat laivan, jotta se ei palauta heitä Libyaan. Merirosvouskin halutaan esittää laillisena.
Nykyajan siirtolainen onkin siirtoloinen.
Sana kantasuomalainen ei ole muuttunut. Elke Hari pistelee ihan omiaan. Uutisissa ei sanottu ”eli Suomessa syntynyt muslimi”. Juuri tuollaisten kommenttien takia ei kannata uskoa valemediaa.
Jonkun 1400 vuotta sitten eläneen lastenraiskaaja-massamurhaajan ja kanssaihmisiä ajatusrikollisina terrorisoineen labiilin sosiopaatin palvominen esimerkkinä ja ”ihmis-ihanteen täydellistymänä” on niitä keskiajan juttuja mitä nykyään ei pitäisi olla olemassa.
Kysyin eräältä äänestysnumeroa paidassaan kantavalta suvakilta, hyväksyykö hän väkivaltaa sellaista henkilöä kohtaan, joka ei ole hänelle itselleen tehnyt mitään.
Tämä ehdokas vastasi jyrkän kieltävästi moiseen.
Kysyin sitten, että miksi katsot sen olevan hyvä asia, kun näin tehdään jo 1400 vuoden kokemuksella islamissa?
Tuo bimbo nimittäin oli erään mokutus-puolueen ehdokkaana.
Uskooko joku niinku ihan aikuisen oikeasti, että tulevat vaalit muuttavat Suomen suunnan eli täyskäännös tai että äänestämisellä voisi vaikuttaa?
Kävimme äänestämässä, protestiääniä, eduskunnan ulkopuolisille isänmaallisille.
Eikös seuraava pääministeri ole päätetty? Demareista?
Jostain luin, että suomalaisten suosikki hallituskokoonpano olisi demarit, viheät, vasemmisto – tällä porukalla Suomi nousuun ja muutokseen.Hiphurraa, trallallei.
Tällä porukalla ja vanhoilla puolueilla kaikki muuttuu- elämme sitten paratiisimaisissa oloissa.
Mehän siis olemme jo nähneet tuloksia, kun nämä eduskunnassa istuvat puolueet ovat tämän yhteiskunnan näin täydelliseen tilaan saattaneet päätöksillään- saamme olla kiitollisia heille kaikista hyvistä päätöksistä, mitä Suomessa tapahtuu.Iso kiitos, upeaa, ”kaunista satoa ”saamme korjata.
Totta kait nämä eduskunnassa istuvat kansanedustajat ansaitsevat ”valtakirjan/mandaatin” jatkaa hyviä, ihania päätöksiä yhdessä virkamiesten kanssa, joiden palkat ja kaikki kulut niinkuin eduskunnassa olevien puolueiden ja poliitikkojenkin, maksaa SUOMEN KANSA KORKEILLA VEROILLA- ihana etuoikeus.
Suomi nousuun, jes.
Oliko pahasti viimeinen kirjoitus, siis nyt voikin sitten kertoa että täällä te kaikki tuota surevat olette suvakkeja, pahoinpitelijät sekä uhri oli kaikki muslimeita, ja te itkette, voi, voi..
Itse asiassa kansallimieliset surevat myös islamin sisäisiä uhreja.
Valtiovalta ja valtamedia ovat kuitenkin päättäneet, että tuhannet lapsiavioliitossa jo suomessakin elävät tytöt saavat syyttää itseään, ja heidän ei pidä paeta islamista, koska islam on hyvä asia, ja jos joku kärsii islamissa, on se vain normaalia monikuttuurisuutta jota on siedettävä jotta ei ole rasisti.
Eliitti on luonut tilanteen jossa islamissa kärsivillä ei oikein ole paikkaa mihin paeta. Monet pitempään Euroopassa asuneet maallistuneet tai ex-muslimit valittavatkin miten hullua on, että se mitä pakenivat, pystytetään tänne länsimaisen demokraattisen valtiovallan rahoituksella ja avustuksella. Kuten islam-ghettot ja kaduilla päivystävä shariapoliisi:
bbc.com/news/world-europe-35059488 Shariapoliisiryhmä pääsi ilman tuomiota Saksassa
youtube.com/watch?v=ra45nX9JmW4 Sharia-partiot aktiivisia Englannissa, Belgiassa, Ruotsissa.
Turha kutsua kenenkään itseään kansallismieliseksi, jos pitää muslimeita edes ihmisinä, sillä joka muslimi on virus.