Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Hyvä kun matkustavaisille ja muille estyneille on tajolla ennakkoäänestys, mutta itse olen sen verran patavanhoillinen arvokonservatiivi että äänestän varsinaisena vaalipäivänä hillitysti ja arvokkaasti. Päälle juon kunnon munkkikahveet ja illalla seuraan kansalaisaktivistien livestreemeiltä vaalivalvojaisia.
Todellinen demokratia on lähes yhtä suuressa puristuksessa kuin se oli sitä 100-vuotta sitten. Silloin Suomen itsenäistyessä vaikutti ulkoparlamenttaarisin keinoin räikeästi Neuvosto-Venäjä ja sen tuore bolsevikkinen hallinto – luei: sekasorto – tänä päivänä EU, jonka hallinto noudattelee samaa kaavaa prässihousut jalassa, mutta hallintotapansa sekä poliittikansa osalta se luo ainoastaan sekasortoa, rasismia, sortoa ja despoottisuutta jäsenmaissaan kanta-asukkaita kohtaan samalla puhuen ”eurooppalaisista arvoista” ja ”demokratian suojelemisesta” Euroopan komission puheenjohtajan Jean-Claude Junckerin suulla aivan kuten perusteli Neuvostoliiton kommunistisen puolueen pääsihteeri Leonid Brezhnev (1906-1982) ”demokratian palauttamisella” sekä ”fasistisen vallankumouksen” estämisellä antamalla käskyn sotilaallisesti miehittää ja murskata Tsekkoslovakian kansannousu eli ”Samenttivallankumous v. 1968 Varsovan liittoon kuuluvien liittolaisvaltioden kanssa, koska Tsekkoslovakian ”ihmiskasvoinen kommunismiin” pyrkiminen oli uhka Neuvostoliiton hegemonialle Itä-Euroopassa sekä kommunistiselle maailmanvallankumoukselle.
Näin vaalien alusaikaan sopii hyvin lainaus Isosta Kirjasta siihen, mitä tulee pitää mielessä kun kuuntelee eduskuntavaali puolueiden vuolaisiin lupauksiin sekä selityksiin hallituspuolueiden edesottamuksista eli siitä politiikasta mitä ne ovat tehneet melkein edellisen vaalikauden.
”Älkää katsoko heidän suutaan. Katsokaa heidän käsiään.”
Vaaleihin osallistuminen on vain osoitus siitä, että nukkuu. Ainakin niin kauan kun on kyse edustuksellisesta demokratiasta. Ikävä kyllä, nukkuvakin joutuu nyt äänestämään jotta yhteiskunta ei vajoaisi vielä syvempään tyranniaan ja pakkovaltaan kuin tänään.
Vanhempamme huijattiin rekisteröimään meidät valtion omaisuudeksi synnyttyämme. Sitä kutsutaan sosiaaliturvatunnukseksi. Turvaa valtion takauksen jättiveloille, pienen ihmisen pysymisen karsinassa.
http://www.globalistagenda.org/law.htm
Moneltako jää äänestämättä kun paperista ajokorttia ei hyväksytä!