Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Kyseessä on aina monikulttuurinen rieha kun poliisi on vaitonainen.
”Perustietoa turvapaikanhakijoille / Basic information for asylum seekers”
https://www.youtube.com/watch?v=ZQU9Vmr1mB8
Mitä tämä sivullinen tarkoittaa. Onko poliisi ryhtynyt selvännäkijäksi?
Tietääkö poliisi ennalta kuka on sivullinen ja kuka ei?
Myös kaikki jotka eivät olleet turvakodissa kun Haagan puukottajaterroristi iski olivat siis sivullisia?
Nythän Suomessa onkin turvallista kun me tiedämme että me olemme sivullisia, esim. Turun puukotusterrorissa ne jotka sijaitsivat yli 100 m puukotuksesta olivat poliisin mukaan sivullisia tällä samalla pilipali poliisin logiikalla.
Kuten aina sama kuvio toistuu taas.
Poliisi tulee laskemaan veitsen iskuja, luodin reikiä ja laittaa uhrit ruumispusseihin.
Parempi ratkaisu on kun ihmiset saavat hankkia itsepuolustukseksi aseita ja näin kykenevät todella torjumaan väkivallanteon ja jopa ennalta ehkäisemään väkivallan uhan.
Suomi on sosialistinen harvainvalta. Ministereillä on turvamiehet mutta kansa ei saa hankkia edes välineitä omalla kustannuksella omaksi turvaksi.
”Vaitonainen!?!?`!?” Oliko Vantaalla ”kissatappelu” ja ”kissat” veivät kielen.
He ovat vain sivullisia.
https://www.godlikeproductions.com/sm/custom/0ceb653bbf.jpg
Näin vaalien alla polpo peittelee kaiken joka vahigoittaisi nykyisiä hallituspuolueita. Käsky tullut suoraan huipulta.