Mainos:

Suomesta karkotettiin viime vuonna 95 henkilöä rikoksen vuoksi – Päätöksiä lähes tuplasti enemmän

Julkaistu 16.1.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Maahanmuuttovirasto antoi vuonna 2017 rikosperusteisen karkottamispäätöksen 173:lle rikoksiin syyllistyneelle henkilölle. Heistä 95 eli hieman reilu puolet päätettiin karkottaa. Maasta karkottamisesta on kyse ulkomaalaisesta, jolla on tai on ollut oleskelulupa ja hänet päätetään poistaa maasta. Eniten karkottamispäätöksiä tehtiin irakilaisille. 

Ulkomaalainen voidaan karkottaa maasta, jos hän on syyllistynyt rikokseen, josta on säädetty enimmäisrangaistuksena vähintään yksi vuosi vankeutta tai hän on syyllistynyt toistuvasti rikoksiin. Päätökset perustuvat kokonaisharkintaan, jossa huomioidaan myös esimerkiksi teon vakavuus, siteet Suomeen ja terveydentilaa koskevat selvitykset.

Määrät ovat pysyneet viime vuosina melko samalla tasolla. Esimerkiksi vuonna 2017 karkottamispäätös annettiin 100:lle.

Kaikkiaan karkottaa päätettiin viime vuonna 1 092 henkilöä. Päätöksistä suurin osa, 997, liittyi, luvattomaan oleskeluun maassa, jota ei ilmeisestikään lueta rikokseksi. Karkottamispäätöksen saaneiden maasta poistamisesta vastaa poliisi.

Lähde: Migri

Mainos:

Toim. huom. Artikkelin kuva ei liity vuoden 2017 karkotuksiin.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Leino Kimmo
Leino Kimmo
7

Paljonko näistä on oikeusministerin vuoden 2008 sopimuksella Suomeen tuotuja ?

Sopimus oli tällainen: He 55/2007 pohjalta tehty sopimus kansainvälisen rikostuomioistuimen kanssa: Suomi maksaa ja pitää kansainvälisen tason rikollisten oikeudenkäyntejä kunhan Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi käsittelemään Suomen herrojen rikoksia . ( yksittäistapauksia, joita Suomessa ei saa rikostutkintaan ).

Tämän invaasion yhteydessä on hyvä huomaamottomasti TUODA Suomeen näitä rikollisia; joiden rikostutkinnan ja oikeudenkäynnit Suomi on luvannut kustantaa.

Ruanda-”oikeduenkäynti” oli ensimmäinen tällainen iso Suomen maksama kansainvälisen tason rikos.

Mutta jäljet ovat petoksessa: He 55/2007 esiteltiin kansanedustajille tahallaan väärillä asiakirjoilla mm. salaamalla Eoa päätös 876/2/05 kansanedustajilta.

Tämä kansainvälisen rikostuomioistuimen LAHJONTA siis maksetaan verovaroin jokaisen kaulankatkonta- ”oikeudenkäynnin” muodossa .

Tämä lahjonta on myös osoittautunut PL 118 §:n ”esitöiksi” estämään sellaisten juttujen ranatutuminen Kansainväliseen rikostuomioistuimeen. ( PL 118§ …. kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa. )

Jos toiset RIKOLLISET tuovat sotarikollisia Suomeen on selvää, että kansa tästä saa kärsiä.

Jo 2008 olen EIT:lle lähettänyt kirjatun pikakirjeen toimittaa EIT 24221/06 aineisto Kansainväliseen rikostuomioistuimeen lainsäädännöllisen syrjinnän lopettamiseksi Suomessa.

archive.is/kimmoleaks.fi … rikosilmoitukset tehty moneen kertaan !

Analysaattori
Analysaattori
7

Kaikki ihmiset ovat veronmaksajia Suomessa. Ruoka – ALV, bensat – ALV, alkoholi – ALV, asumiskulut – ALV.

Ja yritykset maksavat veroja jokaisessa raaka-aine -erässä sekä myydystä tuotteesta, ja veroja menee jokaisen tuotteen parissa työssä olevilta heidän palkoistaan. Rahtiliikenne – veroja siitäkin.. Veroja menee myös KELA-tuista, peräti 20%.

Joten työttömyys sen takia että ei halua maksaa veroja, yhtä tyhjän kanssa.

USA:ssa valtamedia kieltäytyy haastattelemasta äitejä joiden lapsi maahantunkeutuja murhasi. (Twitter, Trump).

Analysaattori
Analysaattori
7

Suomi vaikuttaa kuuluvan samaan mafiaan kuin Englannin hallintovalta. Englannissa on tällä hetkellä kuumat oltavat parlamentissa. Theresa May yrittää saada luottamuslauseen kolleegoiltaan. Suora lähetys (niin kauan kuin kestää):

https://www.youtube.com/watch?v=LAxhcEOyAxk

”MPs debate no-confidence motion after May’s deal defeat – watch live”

Pertti Grandell
Pertti Grandell
7

no enään ei puutu kuin 39999 karkoitettavaa viimevuotisista 40 000 maahantunkeutujista.

Röhkäle
Röhkäle
7

Suomi on mätä pohjasta pintaan saakka. Mitään korjausta ei tapahdu ennenkuin puoli miljoonaa kansalaista marssii eduskuntatalolle ja heittää siat pellolle. Silloin poliisikin uskaltaa viimeinkin tulla kansan puolelle.

JKH1975
JKH1975
7

Mitä enemmän karkotetaan sen parempi. veriyhteys.com/vapaudenristi-lisaa-vihaa/

juha.
juha.
7

Vaalitaistelu voi olla niin verinen, että joudutaan karkottamaan näön vuoksi viattomia rasismin takia, mutta valtapuolueiden on pakko vallan himossaan uhrata muutama sielu.

CFF
CFF
7

Katsokaa nyt näitä ylimielisiä maanpetturi päättäjiä!

Saa aja panssareilla sisään ja ylitse.

Vanhojen kakkapuolueitten välillä ei mitään eroa! SDP, Kokoomus, Keskusta ym. samaa saastaa.

Nämä ovat saaneet näyttää mitä ”osaavat” ja lopputulos on karmaiseva. Nyt on politiikan haastajien vuoro ottaa valta Suomessa.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=134&v=jkaNXhQKoN4

CFF
CFF
7

Matut ovat löytäneet uuden ”kotimaansa”.

Täällä saa loisia, täällä saa rahaa ja täällä voi paneskella alaikäisiä porukalla. Jos jää kiinni, pääsee hetkeksi lämpimään täysihoitoon ja saa sen jälkeen kansalaisuuden. Suomalaisen veronmaksajan, eli matujen elättäjän vitutuskäyrä nousee.

Sitten kun ajaa liikenteessä 8km/h ylinopeutta onkin todella suuri rikollinen jota rangaistaan kohtuuttomasti. Kolmesta sakosta kortti lähtee kuivumaan, ansiot romahtaa ja pahimmassa tapauksessa ulosotto vie kodin,

Matut saa asunnon – suomalainen saa pipon täyteen paskaa.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7

Tätä kutsutaan yhdellä sanalla – kansanmurha.

Rikollishallituksemme tuo paperittomia tänne kansanvaihtoa, elinsiirtoja, lapsipornobisneksiä ja muita rahakkaita bisneksiään varten, muuten eivät riskeeraisi suurta häpeää maanpettureina, jos ei olisi isoa porkkanaa tuhota omaa kansaa ja yhteiskuntarauhaa.

Tosiaan, pieni ylinopeus, satojen Eurojen sakot ilman oikeudenkäyntiä, ja ajokortti hyllylle jos toistuvaa. Alaikäisen valkoihoisen lapsen elämän tuhoaminen eliitin tuoman pahiksen toimesta, eli r******s, oikeudenkäynti ja ehdollista. Missä oikeudenmukaisuus ja tasa-arvo, josta rikollishallitus niin paasaa että on se tärkein asia jota YK:n ihmisoikeuspykälien mukaan kuulemma niin v:n tarkkaan täällä noudatetaan??

USA:n rikollishallitus saa nyt kovaa kyytiä muun muassa Trumpilta. Military Tribunal – bring it to Finland, too?

markkatakaisin eroeurosta
7

Täyttä helvetin valehtelua, miten irakin läpsyjä voi palauttaa kun suomen paviaaniedustajat ei ole saaneet palautussopimusta ko maan kanssa ikinä tehtyä.

Anonyymi
Anonyymi
7

Suomi voisi viedä nämä karkotettavat Tornioon ja ilmoittaa, että siitä eteenpäin, tietä piisaa ja menkää sitä kautta takaisin kuin olette tulleetkin! Jos Ruotsi kuitenkin päättää nämä työvoimapulan paikkaajat kaapata itselleen, niin tuskin kenelläkään on mitään sitä vastaan. Pitäkää hyvänänne!

Kuvaavaa on, miten vielä joku aika sitten hallitus retosteli puuttuvansa maahanmuuton juurisyihin, mutta kun raiskausepidemian juurisyy on islam, niin siitä ei uskalleta puhua. Olisikohan aiheellista lähteä esim. kuuntelemaan, mitä ne imaamit moskeijoissa opettavat. Tanskasta on kuultu korutonta kertomaa ja tuskin se meillä on erilaista. Naiset ja tytöt ovat arvoasteikossa aasista seuraavia.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.