Mainos:

Syyte Ylen faktantarkistajaa Johanna Vehkoota vastaan

Päivitetty 11.10.2018, Julkaistu 10.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vehkoo oli nimitellyt Oulun kaupunginvaltuutettua Junes Lokkaa sopimattomasti.

Junes Lokka ilmoittaa VK.com-palvelussa, että syyttäjä on tänään ilmoittanut hänelle nostaneensa syytteen Ylen faktantarkistaja Johanna Vehkoota vastaan.

- Tiedossa on massiivinen someraivo piffillä, kirjoittaa Lokka.

17. marraskuuta 2016 Lokka kirjoitti Facebookissa:

"Tapahtumapaikka: Faktantarkistaja Johanna Vehkoon Facebook-seinä
Tapahtuma-aika: torstai 3.11.2016 klo 12.00 - 13.00

Mainos:

Rikosnimike: kunnianloukkaus

Pyydän Oulun poliisia tutkimaan faktantarkistaja Johanna Vehkoon kirjoitusta torstaina 3.11.2016 klo 12.00-13.00. Faktantarkistaja Johanna Vehkoo kirjoitti seuraavasti:

"Vähän asiaa suomalaisista natsipelleistä. Minun piti tänään esiintyä Rosan ja Saaran kanssa Rovaniemellä kirjakaupassa ja sitten vetää Hatun Feministinen kiroiluiltama paikallisessa baarissa. No, tulin kipeäksi, enkä päässyt lähtemään, joten Rosa ja Saara joutuivat ottamaan vastaan minulle tarkoitetun vastaanottopartion.

Tunnettu rasisti Junes Lokka ja Suomen Sisun pohjoissuomalainen aktiivi Tuukka Kuru saivat tietää minun olevan tulossa Rovaniemelle, joten he päättivät väijyttää minut. Aikomus oli esiintyä salanimillä ja "haastatella" minua videolle ja ylipäätään häiriköidä.

Natsit olivat jutelleet suunnitelmastaan julkisesti Youtubessa, joten sain asiasta vihiä etukäteen. Niinpä kirjakaupassa oli Rosan ja Saaran turvana neljä vartijaa ja yksi siviiliasuinen poliisi.

Mukava tietää, että tällaiset tapaukset otetaan tosissaan."

Faktantarkistaja Johanna Vehkoo tässä siis kutsuu minua natsipelleksi ja natsiksi, vaikken kuulu mihinkään kansallissosialistiseen järjestöön enkä kannata kansallissosialismia enkä liioin ole pelle. Natsiksi kutsuminen koetaan yleisesti loukkaavana nimityksenä.

Hän kutsuu minua vastaanottopartioksi. En ole vastaanottopartio.

Lisäksi hän kutsuu minua rasistiksi ja rasistiksi kutsuminen on kunnianloukkaus (ks. ennakkotapaus Helsingin käräjäoikeus 3.7.2014, Helsingin poliisin ilmoitus 8010/R/0053479/12).

Hän väittää minun yrittäneen väijyttää hänet, eikä tämä väite pidä mitenkään paikkaansa. Hän väittää, että olisin esiintynyt valenimellä ja että tarkoitukseni olisi ollut häiriköidä. Tämä, kuten koko hänen kirjoituksensa, on puhdas valhe.

Hän yrittää saada minut näyttämään vaaralliselta henkilöltä ja siten vahingoittamaan mainettani. Hän on toimittaja ja faktantarkistaja Yleisradiolla ja väärinkäyttää asemaansa.

Kirjakaupassa oli kolme vartijaa ja kaksi poliisia poliisin haalareissa toisin kuin hän väittää. Poliisit kutsuttiin paikalle aivan turhaan, ja tämäkin on luultavasti rikos, jonka nimikettä en tiedä. Asiaa voi tiedustella Lapin poliisilta, tapahtuma-aika on 2.11. klo 17.30-18.00 Rovaniemellä. Partion kutsui paikalle käsittääkseni facebook-päivityksessä mainittu Rosa Meriläinen. Päivityksessä mainitun Saaran sukunimi on Särmä.

Vaadin Johanna Vehkoolle rangaistusta ja pyydän poliisia tiedottamaan esitutkinnasta esitutkintalain mukaisesti."

Lähteet: VK.com, Facebook

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2017/11/21/feministien-ehdotus-sukupuoli-rikoksen-koventamisperusteeksi/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

47 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
7

Klonkun, Pätkän ja Paksukaisen feministinen kiroiluiltama baarissa on varmasti mukava kokemus syyttömille viihteelläolijoille. Tosin en tiedä että onko feministeillä ylipäätään koskaan muita iltamia kuin kiroiluiltamia?

Hoitoon noi feministit joutais
Hoitoon noi feministit joutais
7

Pahalla päällä femakot tuntuu aina olevan. Niillä ei tunnu ikinä olevan mikään hyvin.

Jeppes
Jeppes
7

Muuten, koska Lokka on Marokkolainen tai Marokossa syntynyt, niin jos käy niin harvinainen tapaus että korppi nokkii korpin silmää ja Vehkoo tuomitaan, niin silloinhan täytyy käyttää koventamisperusteena rasistisessa tarkoituksessa tehtyä tekoa, vai mitä suvakit? Mennäänkö samoilla säännöillä kaikille?

Röhkäle
Röhkäle
7

Suvaitsevainen moraaliposeeraaja saa maistaa omaa lääkettään. Feminismi on eräs uuden maailman järjestyksen lukuisista keinoista tuhota kansallisvaltiot särkemällä yhteiskunnan perusyksikön perheen sisäinen koheesio. Jäljet näkyvät aviero tilastoissa ja lasten kärsimyksissä. Sekä edelleen valtion taloudessa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Yhdysvaltain kommunistipuolue loi feminismin: ”Feminism Was Created by the US Communist Party”,
https://www.henrymakow.com/000180.html

Neuvostoliitossa feminismi oli kielletty.
Mistä tämä näennäinen ristiriita johtui?
Feminismi on yhteiskuntaa hajoittava voima, jota kommunistit halusivat Yhdysvaltojen lisäksi ainakin koko läntiseen maailmaan – ei tietenkää Neuvostoliittoon!

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
7

Samaahan haluavat Wall Streetin & Lontoon Cityn Illuminati-pankkigangsterit ja heidän maanpetturi-nukkensa useimpien läntisten maiden johdossa, jotta vähitellen voisivat helpommin alistaa Uuden maailmanjärjestyksen tyranniaansa koko maailman.
Pienten askelten taktiikalla, ihmisten huomaamatta täydellistetty EU-diktatuuri on tarkoitettu prototyypiksi, malliksi tuolle tyrannialle.
Joukko suomalaisiakin maanpetturi-poliitikkoja on käynyt kuuntelemssa ohjeistusta Bilderberg-kokouksissa tuon EU/NWO-diktatuurin rakentamiseen.

Globalistit on sairaita
Globalistit on sairaita
7

Näinhän se on. Mädätyksen ja yhteiskuntien totaalisen sekasorron kautta globaali valta.

Ihmetyttää vaan, että kuinka sekopää pitää olla halutessaan ajaa yhteiskunnat sellaiseen tilaan pelkän vallan takia. On varmaan hauskaa sitten hallita.

Mieluummin itse hallitsisin hyvin menestyvää yhteiskuntaa, jossa ihmisillä hyvä olla.

Jeppes
Jeppes
7

Ne ovat sadisteja.

juha.
juha.
7

Junes Lokka, Marco de Witt ja Ilja Janitskin ovat Suomen tunnetuimpia toisinajattelijoita, jotka ovat saaneet monenlaista paskamyrskyä niskaansa. Kaikkia yhdistää se, että heissä on myös ”ulkomaalaista” verta, joka kaiketi merkitsee sitä, ettei suomalaiskansallista peri -alamais-asennetta ole, vaan nämä tahot uskaltavat nousta puolustamaan heille kuuluvia itsestäänselviä oikeuksia, joita meiltä on oltu ottamassa meiltä pois ”ilmoitusasiana” ja ”turpa kiinni” ylimystö asenteella kuten aatelisto kohteli keropäitä muinaisessa Englannissa. Tällä tarkoitan nimenomaa ”ulkomaalaista” temperamenttia, joka puskee läpi eikä suhtaudu asioihin sillä stoalaisella rauhallisuudella ja nielemällä kerta toisensa jälkeen epäreilua kohtelua, kunnes sitten koittaa se viimeinen kerta, jolloin pato murtuu lopullisesti ja sen jälkeen sattuukin hirveitä aina veri tekoihin saakka, jolloin kaikki kärsitty vääryys maksetaan kaikki kerralla ja vielä korkojen kanssa.
Tässä en tarkoita väheksyä ”kokonaisia” suomalaisia ja heidän tekojaan, mutta lähes aina ”puoliveristen” kohdalla se ”toinen puoli” tuo täys -suomalaiselta vaikuttavaan ihmiseen sen oman nyanssin. Ei kait sitä tarvita sen enempää kuin, että isä tai äiti on ns. ”hurri”. Jo se lisää perintötekijöiden skaalaa.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
7

Ei suomen ongelmat raastuvassa ratkea -nämä tyhjänpäiväiset ”oikeuden”käynnit vievät ainoastaan huomion pois tärkeämmistä asioista kun niiden puimiseen käytetään järjettömän paljon aikaa. Tätäkin juttua tullaan vääntämään ja kääntämään kymmenissä striimeissä ja se kaikki aika on pois hyödyllisen informaation jakamisesta.

”Kansallismielisten” touhuilut muistuttavat nykyisin lähinnä jonkinlaista leikkiä tai peliä jota pidetään yllä yleisön viihdyttämiseksi -koko fokus tuntuu olevan täysin hukassa ja tekeminen keskittyy nippelihommien näpräilyyn ilman järkevää päämäärää. Näin toimien tämä sota hävitään
varmasti.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Aivan. Äärioikeisto on maidanista lähtien täyttänyt hupiohjelmien tarpeeni. Lokat on pitkäveteisiä, heidän huvittavuutensa löytyy kokonaistoiminnastaan.

Oma viihde eri somettajista, alle viiskymppisistä eläkeläisistä, jotka ovat olevinaan ” tärkeässä työssä. ” .Eiköhän toimittaja- astaa keljuta sekin tiedottaja joka laittoi kuvakaappaukset lääkärintodistuksesta nettiin, liikaa juomisesta.

Jeppes
Jeppes
7

Nyt Pirkko voit valmistautua sitten lähtöön, et päässyt edes paria viestiä pidemmälle tällä kerralla kun jo aloit levittelemään perättömiä valheitasi toisten juomisista.

Haluatko oikeasti että joku laittaa henkilöllisyytesi ja yhteystietosi näkyville?

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Kysy astalta ja tiina keskimäeltä. Mm. Piffillä on Tiinan sivuilta otettu valokuva ko. lääkärintodistuksesta.

Jeppes
Jeppes
7

Mikään piffillä oleva ei ole luotettavaa tietoa. Mutta mukavaa että paljastit olevasi piffitrolli, ”Pirkko”. Tietosi taitavat tulla julkisuuteen ihan lähiaikoina.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Tarkista jeppes Iljan oikeudenkäynnin pöytä kirjoista,. Sieltä se varmaan löytyy se lääkärintodistus, koska tiedoittaja keskimäki on valokuvan siitä ottanut ja levittisitä nettiin.

Jeppes
Jeppes
7

En aio tarkistaa yhtään mitään, mummo. Voit varautua siihen että sinun tietosi tulevat julkisuuteen nyt.

Niina
Niina
7

Juhlalta hyvä huomio, että suomen puolustajat ei edes ole ”suomalaisia” alkuperältään.

Jeppes
Jeppes
7

Siksipä Vehkoon tulisikin saada mahdollinen kunnianloukkaustuomionsa kovennettuna rasistisessa tarkoituksessa tehdyn rikoksen vuoksi, tai peräti tuomio kiihotuksesta kansanryhmää vastaan, onhan nyt uhrina marokkolaissyntyinen henkilö. Samat säännöt kaikille eikös juu?

Keijo
Keijo
7

OHO ! Mä luulin että lait ei koske lainkaan Ylen työntekijöitä. Poliisi kun ei ollut aloittanut edes Jessikka Aron jättimäisestä 30 000$ rahankeräyksestä poliisitutkintaa ( ainkaan toukokuussa 2018 mennessä), vaikka siitä on tehty ilmoitus poliisille jo elokuussa 2016.

Tutkintapyyntö Jessikka Aron rahankeräyksestä
Yleisradion toimittaja Jessikka Aro on tunnustanut 16.8. 2016 Facebook-päivityksessään, että hän on kerännyt joukkorahoituskampanjalla 30 649 USD.

https://mvlehti.net/2016/08/17/tutkintapyynto-jessikka-aron-rahankerayksesta/

Pekka Koski
Pekka Koski
7

Miksi poliisin pitäisi aloittaa tutkinta asiasta, jossa ei ole tapahtunut rikosta?

Lihaa syövä heteromiäs
Lihaa syövä heteromiäs
7

Tavallaan käy sääliksi näitä katkeroituneita femakkoja.
Ovatko jääneet paitsi kunnon panoa?
Usein ovat sen näköisiäkin etten koskisi pitkällä kepilläkään.
Eli ei ole ihme….

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Enemmän sääli noita joutoporukoita joita äärioikeisto on. Eiköhän heidän omaisiaan hävetä. Tai ovat yhtä urpoja.

Jeppes
Jeppes
7

Sinä et edes säälitä vaan nauratat. Käyt jo kahdeksatta kymmentäsi joten pitkää aikaa ei enää kenenkään täydy sietää trollaamistasi ja länkytystäsi. Eräänä päivänä viestisi vain loppuvat ja siitä tiedämme että olet edesmennyt 🙂

Jeppes
Jeppes
7

Artikkelin kuvan henkilöllä on hämmentävä yhdennäköisyys edesmenneen Pekka Myllykosken kanssa. Liekö elämäntavat ja harrasteet samanlaiset? Molemmat ovat kiroilleet baareissa enemmän kuin tarpeeksi, mutta vain toiselta tuli ajoittain järkeviäkin tekstejä vaikka olikin vihreä ja muutenkin vakavasti sairas.

Lertsi
Lertsi
7

Tämä natsihössötys, natsi siellä ja natsi täällä, osoittaa äärimmäistä järjen köyhyyttä ja kyvyttömyyttä tajuta todellisuutta.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7

Vai osoittaako se kylmäveristä info-sodan soveltamista tyhmistettyyn vaalikarjaan? Pitäkäämme mielessä, että Koiviston konklaavin myötä ilmi tullutta laajan rintaman salaliittoa yhteiskunnan kaappaamiseksi suuryhtiöiden hallintaan ei olla mitenkään torjuttu, saatikka purettu.

Ohhoh!
Ohhoh!
7

Tässä on kulmakivi sille, että lusiferia jumalanaan palvovat elitistit levittävät ateismia. Ateismi on rappareiden mielestä tärkeää levittää kansaan, koska silloin löytyy enemmän alistujia alempiin virkatehtäviin, jotka palvovat lusiferilaista agendaa. Nimittäin, ateistille koko lusiferilaisuus on myös satua, ja ateisti on sitä mieltä, että ei mitään väliä kuinka paljon pahaa tekee, koska ei ole mitään kuoleman jälkeen.

Ohhoh!
Ohhoh!
7

Yritetään uudestaan..

Ateismi on rappareiden mielestä tärkeää levittää kansaan, koska silloin löytyy enemmän ihmisiä alempiin virkatehtäviin, tottelemaan lusiferilaista agendaa.

Koska ateistille ei ole mitään lusiferia eikä jumalaa, eikä mitään kuoleman jälkeen. Siksi ateisti voi tehdä paljon pahaa, koska eihän ole mitään lusiferia eikä jumalaa rankaisemassa mistään.

Ateistin tarvitsee vain nauttia nyt, rikollisuutta täysillä tukevan lusiferilaisen hallintovallan alla. Näin korruptoituneen ateistin tärkeimpiä tehtäviä on tuhota kristinusko, koska sen levitessä tulee moraali, vastuu teoista, hyvän hallintovallan vaatimus, ja muuta, mikä ei sovi narsistisen elämäntyylin valinneelle.

Ateisti on paras hyödyllinen idiootti lusiferilaisille valtaapitäville.

Pekka Koski
Pekka Koski
7

Tämä suvakkihössötys, suvakki siellä ja suvakki täällä, osoittaa äärimmäistä järjen köyhyyttä ja kyvyttömyyttä tajuta todellisuutta.

Leino Kimmo
Leino Kimmo
7

Oletteko ajatelleet; että näitä femakkoja käyttää poliittinen eliitti hyväkseen. Heille on päähän iskostettu jokin ”aate” jota he ajavat, mutta hyödyn tästä keräävät poliittisen eliitin ja Suomen kansallisomaisuuden VARASTAJAT, jotka tämän julkisuuden takana voivat rauhassa mellastaa !

Esimerkkinä tästä; Kari Uotin tekemää haastetta Suomen harjoittamasta KIDUTUKSESTA 90-luvun laman uhreihin EI uutiosida.

Kansallaisten rahstojen varkauksia ei juuri uutisoida: Iltalehti : 7.4. 2012 ”Eduskunnassa muhii miljardikaappaus”. Yli lain salliman perityt tasoitusvastuurahta aiotaan kaapata.

Tein 2015 julkisen rikosilmoituksen tästä miljardivarkaudesta … sitä ”poliisi” ei ole edes kirjannut diaariin !

PL 118 §:n valtiopetoksesta ei saa edes julkisesti keskustella… kaikki ketjut poistetaan heti !

Kaikki tämä onnistuu vain, koska meillä on näitä ”aatteen” henkilöitä, joiden edesottamuksia kansa seuraa kuin parasta TV-viihdettä.

Tämän kaiken takana kansan ”valitsemat” ovat rahanahneudessaan MYYNEET lainsäädäntövallan kansainvälisille toimijoille !

Iltalehti 19.2. 2013 ”Miljoonien rahavirrat puolueille.” Jorma Heikkinen: ”Puolueille ei maksettu rahaa turhaan.”

Rahalla on saatu ”omanlaista lainsäädäntöä”.

Tätä lainsäädäntövallan myymistä varten YLE piti ottaa 2005 hallituksen valtaan tiedon leviämisen estämiseksi ! ( ennen ylen muutosta teetettiin rapaortti; joka karusti kertoo: ”Ratkaisevassa roolissa tässä on YLE”.)

Kaikessa tässä; kuten myös ”tiedustelulaissa” kyse on todellisen TOTUUDEN peitteleminen; siittä kuka Suomea todellisuudessa hallitsee .

Taas on tulossa ”pakolliset” vaalit; joten kansalle on tarjottava leipää ja sirkushuveja … jotakin jota somessa heittää ”kivellä”.

Tämä; jotta sitä kiveä eivät saa TODELLISET rikolliset; kuten MILJARDIVARKAAT ( laki 444/2012) ja valtiopetoksen tehneet ( PL 118 §) tai lainsäädäntövaltansa MYYNEET !

Jo 2005 tämä kaikki oli niin näkyvää, että jätin SYYTEILMOITUKSEN Valtakunnansyyttäjänvirastoon Lasten; hetero-aviomiesten ja pienyrittäjien lainsäädännnöllisen syrjinnän lopettamiseksi ! ( Eoa päätös 876/2/05 … poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinvastuuasiasa.)

PL 118 §:n takia ( valtiopetos ) takia juttu EI periaatteelisena tule koskaan vanhenemaan !

Mutta sen käsittelyä on viivytetty lahjomalla Kansainvälinen rikostuomioistuin toimivallattomaksi PL 118 §:n mukaisissa asioissa 2008 ( oikeusministerin allekirjoittama ”sopimus”: Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-”oikeudenkäynnin” ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi Suomea koskevissa ”yksittäistapauksissa”. )

archive.is/kimmoleaks.fi sisältää tarvittavat tiedot rikostutkinnan aloittamiseksi missä tahansa kansainvälisessä elimessä: mutta yksi toisensa jälkeen ne on LAHJOTTU :

Mm. 2013 syksyllä Suomen eduksuntaa vain ”informoitiin”: EIT:n suomalaisjaos siirtyy 1.1. 2014 yhden suomalaistuomarin seulontakokoonpanoon; oikeudella seuloa pois käsittelystä ”selvästi” aiheettomat valitukset ( seulontaprosenttio 99 % !!! ).

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta siis OHITTI Suomen eduskunnan antamalla vain ”tiedonannon” näin valtavasta muutoksesta Suomen kansainväliseen ihmisoikeus-sopimukseen !

Kun huomioidaan tässä viitekehyksessä EOA kanslaipäätös 1350/4/08 … EIT:n suomalaishenkilökunnan jääviyksiä EI voida tutkia; voidaan puhua Suomen tahallaan pyyhkineen persettä ihmisoikeus-sopimuksella 2005- 2018 !

Suuri joukko Suomen kansalaisia siis ovat IHMISOIKEUDETTOMIA !… tämä on heiltä ennen äänestystä salattava !

Että äänestävät PL 118 §:n valtiopetoksen tehneitä; lailla 444/2012 miljardit varstaneita ja lainsäädänövaltansa MYYNEITÄ uudelleen !

Eikä tarvitse ministerien pelätä ”anonyymiä” nettikirjoittelua: tämän kainen olen omalla nimellä tehnyt; kuten valituksen Euroopan ”ihmisoikeustuomioistuimeen ! ( EIT 24221/06 Leino versus Suomi ).

Ja rikosilmoituksen Porin poliisille 8.9. 2005 Eoa päätöksen ”kaltaisessa” asiassa sekä PL 118 §:n valtiopetoksesta . ( tuota ei ole edes kirjattu diaariin ).

Tässä JULKINEN rikosilmoitus Kansainvälisen rikostuomioistuimen lahjonnasta ! Julkiset todisteet ovat jo EIT:llä ; Euroopan neuvoston vetoomusvaliokunnalla ja archive.is/kimmoleaks.fi .

Nyt olen TEHNYT konkreettisia asioita Suomen lainsäädäntövallan palauttamiseksi kansalle… tee siis SINÄKIN ja JAA kimmoleaks-sivusto kaikelle kansalle ennen vaaleja KIITOS !

Demokratia on palautettava tähän maahan … ja poliisin TODELLINEN esitutkintaoikeus myös PL 118 §:n mukaisissa asioissa !

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Jules on hupityyppi. ”Melkein maisteri” .Yli nelikymppisen teinipoikana, vaimonsa ” melkein ylioppilas” 35_ vuotiaana. Koska ehtinevät työelämään?
Yhteistä heille on kaikkia koulutettuja naisia kohtaan tekeemänsä ulkonäön pilkkaaminen huoritteleminen.

Tuominen oululaisena heidän kamunaan nostaa noin turhan uutisen jopa tähän toimittamaan SA poliittiseen julkaisuun. Nykysuomen erikoistunut hörhöjen puolustamiseen, äärioikeistolaisten somettavan.

Jeppes
Jeppes
7

Sinähän voit verrokiksi kertoa omat meriittisi, Pirkko? Ethän ole oppinut edes kirjoittamaan.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Töitä ainakin tein työikäni. En elänyt kerjäämällä ja hölmöjä höynäyttämällä

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7

Anna esimerkki mainitsemastasi ”höynäytyksestä”, jonka Lokka olisi tehnyt. Vai käykö tässä niin, että mitään esimerkkiä väitteesi tueksi ei ole esittää?

Kaikella kanssaihmiselle kuuluvalla kunnioituksella.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Laittakaa rahaa ja elektroniikkaa niin puhun mitä tahdotte kuulla, haukun mamut, toimittajat, vasurit, naiset alatyylisesti.

Jeppes
Jeppes
7

Lokkahan on puhunut ainoastaan totta.

Jeppes
Jeppes
7

Eli sinulla ei ole mitään meriittejä.

K.L.
K.L.
7

Nyt kotiäidillä vähän pätkii..ei tästä ota kukaan selvää.Kuka on Jules?Onko se siitä elokuvasta ”Jules ja Jim”?Hyvä leffa!Kotiäiti rules!:D

Urpiilainen Reijo
Urpiilainen Reijo
7

Sinänsä huomionarvoinen seikka, että juuri tällaiset puoliksi suomalaiset havaitsevat, että suomalainen kansa, kulttuuriperinne ja luonto on puolustamisen arvoinen seikka. Näin se oli jo yli sata vuotta sitten. Suomi ei silloinkaan olisi kyennyt nousemaan siitä alistumiskierteestä, jota ruotsalaiset ja sittemmin myös venäläiset harjoittivat passiivisessa horteessa vaeltavia suomalaisia kohtaan. Näillä puolisuomalaisilla ja suomalaistuneilla ulkomaisilla henkilöillä oli juuri sitä axonia, jolla jahkailevat kantasuomalaiset saatiin liikkeelle ja ymmärtämään, että itse on ajettava omia etujaan, koska valtaapitävät eivät sitä tee.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Jos joku pariskunta tekisi jatkuvia halventavia päivityksiä ja youtube-lähetyksiä halventaa minua ja ulkonäköäni, en myöskään haluaisi heitä fyysisesti paikalle,. Missä teen omaa juttuani.

Myös femakoilla on oikeus mielipiteisiinsä ja sananvapaus siinä kuin äärioikeistollakin.

Wiik on vastakohta feministeille. Wiik ei pärjää itsekseen kun ei työnteko huvita. Hän on miehistä riippuvainen kotiäiti, kuten yleensä kansallismieliset naiset.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7

Feministit ovat suurelta osin riippuvaisia miehistä. Näiden verovaroja käyttävät, joko sosiaalituilla hilluessaan, tai työllistyessään monikulturismin levittämiseen liittyviin useisiin satoihin uus-ammatteihin. Toinen suuri ryhmä, ainakin USA:ssa, on riippuvainen erään miehen, George Soroksen suomista, agendalla myrkytetyistä almuista.

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Et edes tiedä mitä feminismi on. Heh heh. Minna Canth oli aikansa feministi. He olivat myös, jotka ovat ajaneet naisten äänioikeutta,. Oikeutta opiskella yliopistossa,. Oikeutta hallita omaisuuttaan, periä vanhempansa veljiensä lailla jne.

Jeppes
Jeppes
7

Nykyajan feminismi on vittujen virkkaamista, vitusta puhumista sekä oman tai vieruskaverin sellaisen ajattelemista.

Jeppes
Jeppes
7

Kerropas Pirkko missä ovat muslimimaiden naisten oikeudet, tasa-arvoisuus miesten kanssa ja feministit ylipäätään?

Kotiäidit
Kotiäidit
7

Afrikkalaisen naisen kirjaa naisten asemasta jaettiin yläasteella:. Meidän kaikkien pitäisi olla feministejä.
Mitä tekivät kansallismieliset, eivät antaneet lastensa lukea sitä.
Sun mielestä Suomen naisten pitäisi olla kuin noissa maissa ? Niinhän se Lokan vaimokin, vastustaa naisten äänioikeutta, pitää naisten ansiotyössä käymistä naisille liian raskaana;. Eihän sitä enää jaksaisi s***iä jos töissä kävisi

Jeppes
Jeppes
7

Millä vitun vinksahtaneella logiikallasi suomen naisten pitäisi olla yhtä alistetussa asemassa kuin muslimimaissa ja afrikassa? Olet kyllä uskomattoman tyhmä.Juttusi ovat muutenkin täysin sekopäisiä. Onneksi olet jo niin vanha että et enää kauaa jaksa vaan potkaiset tyhjää. 🙂

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7

Eikö ”Kotiäidit” vieläkään tajua, että nykymenon jatkuessa saamme tosiaan afrikan tai arabimaiden kaltainen status kaikille maamme naisille ja lapsille?

Mitä feminismiin tulee, tarkoitan yllä proge-feministejä, joista eräs Pat Condell antaa erittäin realistisen kuvauksen:

”FEMINIST WHORES FOR ISLAM”

https://www.youtube.com/watch?v=gZKAewadF9U

”..ehkä te feministit voisitte sanoa edes jotakin kriittistä islamilaisesta misogyniasta silloin tällöin, ihan vaan jotta voisimme varmistua että ette ole niin totaalisen selkärangattomia, itseään täynnä olevia kaksinaismoralisteja kuin me kaikki ajattelemme teidän olevan (ei millään pahalla)?

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.