Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.
Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.
Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.
Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.
Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.
Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia
Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.
Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.
— Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.
Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.
Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.
— Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.
Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.
On aivan selvää mitä ”uuskieli” ”uudistukset” tarkoittavat tavallisille ranskalaisille, jossa sana: ”tavallinen” on synonyymi syntyperäiselle ranskalaiselle. En seuraa periaatteesta ja terveydellisistä syistä YLE:n -annon nk. ”uutistuotantoa”, mutta siltikin odotan mielenkiinnolla kuinka ”pohjois-suomen” virallinen uutistoimisto keittää kokoon tämänkin vastalauseiden myrskyn presidentti Emmanuel Macronin kannalta suotuisaksi.
Ilmeisesti ”vastustus on hyvin hajanaista, eikä siten muodosta mitään uhkaa Macronin hallinnolle”!
Sellaistapa se oli Romanian presidentin ja kommunistipuolueen pääsihteerin Nicolae Ceaușescunkin ”kannalta” ammoisina joulunaikoina v. 1989.
Mahtaako Macronille äitinsä (vai onko se sen muija) kanssa tulla piankin lähtö?
Ranskassa on ennenkin ollut vallankumouksia – muistaakseni.
Ilmankos Macronilla oli kiire solmia sotilasyhteistyö Suomen kanssa. Niinistöt Jussi ja Sale lähettävät kohta varusmiehet tappamaan viattomia kantarankalaisia.
voi hölmöt idiootit!! Nämä vastapuolet ovat kontroilluituja!! Juutalaisten orjia!! Älkää esittäkö tyhmää
Ikävä kyllä olet oikeassa. Kyse on aidon vastarinnan tukahduttamisesta -eräänlainen False-flag operaatio. Keskenään nahisteleva kansa on se mitä eliitti tavoittelee. Sekasortoinen valtio on helppo ottaa täydelliseen hallintaan kun kansan huomio on kiinnittynyt muualle.
Globalistien vuosisatoja käyttämä keino joka toimii aina vaan tehokkaammin. Juutalaisten hallinnoima media on tehnyt tehtävänsä ja ihmismassojen ohjailu helpompaa kuin koskaan ennen.
Tuhotuuko ja hukkuuko Ranska ennen Saksaa valtaviin maahan tunkeutuneiden populaatioihin, siinä pähkäiltävää. Valitettavasti nuo mellakat ovat vuosikymmeniä myöhässä, paskat ovat jo huosuissa.
Macron on kelvoton presidentti
Tämä tulevaisuus oli jo tiedossa kun valitsivat globalistin pressaksi.
Äijän joka on täysin pankkimafian lahjoma.
en itsekään ymmärtänyt kokonais kuvaa vielä vuosi sitten vaikka ajattelin olleeni herännyt jo 10v sitten! Perehtykää asiaan ennekuin teette mielipiteitänne!!
No tottakai jutkut on kummallakin puolella, mutta miten he hyötyvät on eri asia ymmärtää ja miksi! Ja se liittyy neuvostoliittoon ja syyrian väliseen sopimukseen joka on tehty kymmeniä vuosia sitten!!
Mutta joo ei venäjä ja putin oo se hyvä ukko!! Jutkuilla on uskomaton valta joka on saavutettu valheilla, petoksilla ja kaikella paskalla mitä ihmismieli voi ajatella!! Ei heitä turhaan kutsuta saatanan synagoogaksi!!!
BIS eli sveitsissä oleva mailman keskuspankki katsokaa osallisia ja lakeja ?? Heitä ei koske mitkään lait!!! Ja no antaa olla luulisi teidän jo ymmärtävän!!
Basel sopimukset 1,2,3 ja edespäin ja katsokaa ebolakanin sivua sieltä selviää kaikki mitä tarvitsee kuinka jutkut on valehdellu kaikesta viimeset 200v!!
Siellä on kaikkia keskuspankkeja koskevat sopimukset!! Ja kaikki on tehty varastamaan kaikki kaikilta muilta paitsi jutkuilta!!!
JUTKU ON VALEHTELIJA, VARAS, PETTÄJÄ, VARAS, ROTTA JA SAIRAS PASKA!!!!