Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Asiakkaat maksavat tuonkin turhuuden ja säteilystä aiheutuneet syövät senkun lisääntyy.
Lapsuudessani lankapuhelinkin oli harvinaisuus. Kavereihin ja sukuun pidettiin yhteyttä yksinkertaisesti menemällä tapaamaan heitä joko kotiin tai sovittuna kellon aikana sovitussa paikassa ja kaikki olivat onnellisia. Nykyään onnellisia ovat ainoastaan teleoperaattorit ja orwellilaista valvontayhteiskuntaa rakastavat ja rakentavat runkkarit.
Halvalla meni suomalisten terveys ja mielenrauha. Teknotyrannian infra on kohta aukoton. Suomalaiset ovat olleet tämän kehityksen edessä tyhmiä kuin teuraalle talutettavat eläimet (itse asiassa teuraskarjakin rimpuilee enemmän vastaan kuin suomalaiset).
Muutoin ihmiset ainakin yrittävät pysyä kartalla kaikista niistä ongelmista, joilla eliitti heitä kaiket päivät kiusaa. Ja kieltämättä somekirjoittelun on ollut kiitettävän kattavaa. Mutta mihin on unohtunut sähkömagneettisten kenttien yhteys syöpiin ja muihinkin sairauksiin? Tai kännykkään kälättämisen irritatiivisuus, etenkin jo juorutaan rönsyilevästi ja kovalla äänellä ruuhkaisessa joukkoliikennevälineessä tai paikassa, jossa edellytetään hiljaisuutta, kuten kirjastossa. No on täällä näköjään yksi tämän asian suhteen valveutunut kommentti sentään.
Paksu setelitukko omassa taskussa on paljon tärkeämpi kuin koko kansan terveys Suomen jo tähänkin mennessä kännykkäsäteilyn terveysriskeistä täysin vaienneille korruptoiduille viranomaisille:
”5G-VERKON vaikutus ihmisen terveyteen ja luontoon pitää tutkia ennen sen rakentamista. Odotettava sen rakentamista.
Adressi suomalaisten sekä kaikkien maailman kansalaisten, eläinten ja luonnon puolesta, että 5G- verkon langattoman verkon rakentamisen odotettaisiin, jotta voitaisiin tutkia sen vaikutus ihmisen terveyteen ja hyvinvointiin sekä sitä kautta luontoon ja eläimiin.
Yli 190 tiedemiestä ja lääkäriä 36 maasta lähetti 13 syyskuuta yhteisen vetoomuksen EU-komissiolle.
Vuonna 2019 Suomi ottaa käyttöön äärimmäisen korkean frekvenssit jotka mahdollistavat nopeammat mobiiliyhteydet ja viestinnän. Viestintäministeri Anne Berner toukokuussa 2017.
Tutkijat varoittavat kirjoituksessa vakavista terveysvaaroista, mm neurologisista vaikutuksista, hedelmättömyydestä ja syövästä voimakkaasti lisääntyvän mikroaaltosäteilyn kuten 5G:stä seuraa…”
https://www.adressit.com/5g-verkon_vaikutus_ihmisen_terveyteen_ja_luontoon_pitaa_tutkia_en
Enpä heti tiennyt, että nuo pölvästit vaativat tunnistautumista vakoilukone Facebookin kautta,
Lähetin heille viestin, että en aio kirjautua tuohon yhteen NWO:hon tähtäävän Cabalin vakoilukoneista, joten allekirjoitukseni adressiin jää tekemättä!
Noille tutkijoille otaksuttavasti on tuntematon seuraavassa esille tuotu:
”Cryptocurrency trojansk häst för artificiell intelligens AI när 5G är klar
Cryptocurrencys eller kryptovalutor är en konkurrent till bankernas monopol att skapa digitala pengar ur tomma intet utan laglig rätt. Kryptovalutor som Bitcoin eller Titus Coin är tänkta att göra sig oberoende av bankernas penningmonopol.
Det har skapats många kryptovalutor, dock inte alla med en äkta blockchain teknologi (alla kan se transaktionerna, men inte vem det är som äger kryptovalutan).
Fler och fler varnar nu att cryptocurrencys kan vara en inkörsport för AI, artificiell intelligens, världens största fara. AI skall göra cyborgs av oss, en blandning av människa och maskin så att vi inte kan älska längre eller ha medkänsla. Det perfekta verktyget för satanistiska diktatorer.
Kryptovalutor i sig är inte farliga, men om de ingår i ett nätverk och om 5G kommer på plats, då kan de missbrukas som en trojansk häst för AI…”
Koko artikkeli: http://whitetv.se/en/flat-money/2042-cryptocurrency-trojansk-haest-foer-ai-naer-5g-aer-klar.html
*
”5G mycket farlig, sprider artificiell intelligens, AI, i vår kropp för att förslava oss till cyborgs”,
http://whitetv.se/en/mind-control-mk-ultra/1927-g-mycket-farlig-sprider-artificiell-intelligens-ai-i-var-kropp-foer-att-foerslava-oss-till-cyborgs.html
5G säteilee, mutta onneksi sitä vastaan voi suojautua. Alle 600 eurolla voi ostaa hupparin, josta säteily ei pääse läpi. Jos seinät vielä maalaa vähän yli 250 euroa litralta maksavalla maalilla, niin avot!
Radisti hei
Kerros äkklä lisää epätietoisille…
Vaikka mitä tekisivät, mikään ei toimi, ei toimi televisiot, eii toimi kännykät, vaikka ihan Varsinais-Suomessa olen minäkin. Vaan eipä auta tippaakaan sekään, vaikka näistä toimimattomuuksista kuinka ilmoittelee, nämä operaattorit ja toimijat uskovat täysin sokeasti näklyvyys ja kuuluvuus karttoihinsa, mutta se minkä osaavat, on rahastaminen toimimattomilla liittymillä.