Mainos:

Ruotsi palaa taas, tällä kertaa parkkipaikoilla – Useissa kaupungeissa tuhopolttoja ja mellakoita

Päivitetty 15.8.2018, Julkaistu 14.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Mustiin pukeutuneet henkilöt ovat polttaneet kymmenittäin autoja Göteborgissa länsi-Ruotsissa. Henkilövahingoilta on toistaiseksi vältytty mutta luonnollisesti paikalliset ovat silti peloissaan turvallisuutensa puolesta. Göteborgin tapahtumat eivät jääneet yksittäiseksi tapauskokonaisuudeksi, vaan myös Tukholman alueella on poltettu reilu tusinan verran autoja ja tehty muuta ilkivaltaa. 

Erästä tapausta sivummalta todistaneen mukaan Göteborgin autojen poltot näyttivät erittäin suunnitelluilta.

- Näin kolme, neljä mustiin pukeutunutta tyyppiä. Yksi näistä heitti molotovin koktailin kohti autoa ja auto syttyi välittömästi. Sitten kuului kovaääninen räjähdys, eräs todistaja kuvailee näkemäänsä.

Tapahtumat alkoivat Göteborgin koillisosassa noin yhdeksän aikaan illalla, kun Hjällbon alueelle hälytettiin palokunta autopalojen vuoksi. Pelastushenkilöstön saavuttua paikalle, paljastui tapauksia olevan laajalla alueella ja autoja palavan kymmenittäin. Paikallisen poliisin tiedottaja Ulla Brehm kertoo poliisilla olevan kokolailla samat tuntomerkit kuin tapausta todistaneillakin: Naamioituneita nuoria huppareissa ja verkkareissa.

- Meidän tietojemme mukaan tekijöitä on ollut kuudesta kahdeksaan kappaletta.

Mainos:

Myöskin Lysekilin kunnasta on raportoitu mellakoista ja tuhopoltoista. Lysekilissä on viranomaisten mukaan särjetty ikkunoita, sytytetty tulipaloja ja myöskin poltettu autoja. Poliisi kertoo, ettei ilmoitetuilla tapahtumapaikoilla ollut ketään poliisin päästyä paikanpäälle.

Noin 75 kilometrin päässä Göteborgista, Trollhättanissa paloi myös ja siellä tapauksien yhteydessä myös viranomaisiin kohdistui väkivaltaa. Paloautot joutuivat odottamaan hyvän tovin päästäkseen sammuttamaan kuutta palavaa autoa poliisin turvatessa aluetta. 30-40 ihmisen kerrotaan sulkeneen viranomaisilta pääsyn tapahtumapaikalle ja poliisi on ilmoittanut mellakoista alueella. Joidenkin tietojen mukaan poliisia olisi myös kivitetty näiden raivatessa tietä sammutushenkilöstölle. Tätä artikkelia kirjoittaessa tilanne on viranomaisten mukaan rauhoittunut alueella.

Tiedottaja Brehmin mukaan tapauksien yhteyttä ei voida sulkea pois, sillä tekotavat olivat jokaisella paikkakunnalla hyvin samanlaiset. Poliisi epäilee, että tapahtumat olisivat organisoitu sosiaalisen median välityksellä.

- Teot tapahtuivat niin lyhyen ajan sisään, että on mahdotonta välttyä ajatukselta siitä, että nämä olisivat olleet koordinoituja iskuja.

Kaikenkaikkiaan Göteborgin ympäristössä ja lähettyvillä paloi yön aikana 80 autoa.

Tukholmassa ja Uppsalassa omat tuholaisensa

Myöskin maan pääkaupungissa Tukholmassa sekä siitä noin 70 kilometrin päässä Uppsalassa paloi reilun tusinan verran autoja. Myöskin näissä tapauksissa vältyttiin henkilövahingoilta. Tukholman tapahtumista ilmoitus tuli pikkutunneilla, 04:01. Tukholman pelastuslaitoksen päällystöön kuuluva Lars Lindberg jakaa Göteborgilaisten virkaveljiensä näkemyksen siitä, ettei tämä voinut tapahtua sattumalta.

- Se, että 13 autoa syttyisi itsestään tuleen yön aikana ei ole kovin todennäköistä, Lindberg toteaa.

Toistaiseksi minkäänlaisia yksityiskohtia ei olla tarjottu poliisin toimesta eikä mikään aktivistiryhmä tai vastaava ole ilmoittautunut tuhopolttojen ja muun levottomuuden tekijäksi.

Toim. Huom. Otsikkokuvan auto ei liity tapauksiin.

Lähde: Expressen, 2

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
ro
ro
8

Ruottalainen nykynuoriso pittää pieniä nuotiopiiriä kylillä,niihänne heijän esiisäthiin aikoinaan poltteli kamelinpaskaa aavikolla.sweduissa ei taija olla kamelin skeidaa saatavilla.biili lienee jonkinlainen korvike köntsälle!

Raksaäijä
Raksaäijä
8

Jaa… olisiko ollut jokin harjoitus? Meĺlakoinnin haittahan on suurempi jos sen saa useissa kaupungeissa yhtäaikaisesti liikkeelle. Täytyyhän sitä viestiliikennettäkin harjoitella ja siihen tarkoitukseen tämmöinen pienimuotoinen autojenpolttelu sopii mainiosti. Tuskin tämä nyt kuitenkaan tosiasiallinen operaatio ollut, pieni harjoitus vain…

Boso
Boso
8

Ja valtamedia puhuu NUORISOSTA.
Ei taida olla Börje, Pär-Erik, Göran tai Olof asialla.
Olisiko kenties Mohammed, Saiid, Ibrahim ja Ali ????
Monikulttuurisuus on rikkautta!

Ruåtsi on pian kalifaatti
Ruåtsi on pian kalifaatti
8

SUVAITKAA!!!!

juha
juha
8

Syypäitä ovat joko sikäläiset anarkisti-kommunistit eli nämä ”kommari -burkalla” varustetut mammanpojat ja talkki-perseet. Tai vielä todennäköisemmin nk. ”uusruotsalaiset”, jotka ovatkin sananmukaisesti ”ketjupolttajia”. Yle kertoo tietenkin pehmennettyä jargonia eli suoraa valetta siten, ettei vahingossakaan hiisku tekijöiden tosiasiallisesta etnisestä taustasta vaan ”kielen päällä pyörii” legenda kälviäläis pojista.

Jeppes
Jeppes
8

>>Ruotsin hallitus linjasi maan tarvitsevan lisää maahanmuuttajia ”osaamispulan kattamiseksi”<<

Valemdiakin heräsi, viimein
Valemdiakin heräsi, viimein
8

Kas kummaa, autopalot ovat ensimmäisen kerran ylittäneet valemedian uutiskynnyksen. Vissiin pari vuotta jatkuneista nuotiopiireistä matujen sytyttäminä ei enää voitu olla hiljaa.

Siitä huolimatta kommentointi on suljettu kaikissa valemedian lehdissä. Valtaapitävät eivät halua tietää mitä kansa ajattelee eivätkä halua että vielä niiden valehtelua lukevat ihmiset ryhtyvät ajattelemaan.

No, muutos on tapahtunut eikä sitä enää voi pysäyttää. Kansallismielisyys on tullut jäädäkseen ja se voittaa globalisteien sätkynyket sekä kaataa sionistien korttitalot.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8

Tämä kantaswessonien nöyryytys jatkuu tasan niin kauan kunnes näitä apinoita aletaan laittamaan kylmäksi. Kaikki muut toimenpiteet ovat pelkkää näpertelyä ja niiden ainut tarkoitus kantaväestön rauhallisena pitäminen. Valtiotason vittuilua niille jotka pitävät yhteiskunnan pyörimässä.

Timo Eriksson
Timo Eriksson
8

Saatanalliset peltilehmät pitää tappaa…Kamelit saatava tilalle….

huugo
huugo
8

Kansankodin valkonaamoja nöyryytetään muslimien toimesta oikein olan takaa.

Unelma murenee
Unelma murenee
8

mietikää miten tämä juttu on rakenetu ja kuinka epätoivoisesti tekiöiden motiiveja yritetään valkopyykata YLESSÄ
NÄITÄ YLE SUVAKKEJA EI HUOLETA SE
ETTÄ MAAILMAN SIVISTYNEIMÄSÄ VALTIOSSA TAPAHTIUU JOTAIN TÄLLÄISTÄ
MATU VÄKIVALTAA
VAAN SE ETTÄ RUOTSI DEMOKRAATEILLE SATAA ÄÄNIÄ
SE YLEN UOSUKAISTA HUOLETAA ENITEN

SIIS HÄH

https://areena.yle.fi/1-4234856

Unelma murenee
Unelma murenee
8

nämä ruotsin matu ongelmat ovat todella hyvää pr ruotsille

ei auta abban come bakki

kun ajatus ruotsista on nykyään se
että
eihän sinne uskalla kohta matkustaa näiden unelmien takia

Unelma murenee
Unelma murenee
8

löytyy kuitenkin ihmisiä jotka pitävät gööteboria turvalisena YLE ENSIMÄISENÄ TOITOTAA

HAASTATELUUN HAMID MASQUMI YLESSÄ** IRANIN VEIJJARI VEIKKAISIN **

sama kuin yle haastatelisi syyriassa ISISIÄ

KYLLÄ TÄLLÄ HOMMA TOIMII EI MITÄÄN
TURVALISTA ON **OMIEN KESKUUDESSA ***

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.