Mainos:

Oulun yliopistossa kehitetään masennuksen tunnistamista älypuhelinseurannan avulla

Julkaistu 18.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Oulun yliopistossa on tietotekniikan tutkimusryhmän toimesta kehitteillä toimintamalli, jonka tarkoitus olisi tunnistaa masennuksen oireet älypuhelimien keräämää dataa hyväksikäyttäen. Akatemiatutkija Denzil Ferreira on saanut Suomen Akatemian 5-vuotisen Research Fellow -rahoituksen projektille "Entropy-AWARE Instrumentation for Just-In-Time Anomalous Human Behaviour Interventions (SENSATE)". Research Fellow -tutkija on jo tutkijatohtorina ansioitunut, akateemista osaamistaan edelleen kehittävä tutkija.

Tässä vaiheessa tietoa kerätään mahdollisimman laajasti, jotta saadaan selville poikkeavan käyttäytymisen toteamisessa merkittäviä tekijöitä. Toistaiseksi dataa kerätään tutkimukseen vapaaehtoisesti tietonsa luovuttavilta niin, että henkilö saa itse päättää mitä dataa kerätään ja analysoidaan. Denzil Ferreira kertoo, että "tutkimukseen osallistuva henkilö päättää itse, mitä tietoja hän haluaa jakaa, mutta tarkoitus on analysoida ainakin paikannustietoa sekä aktiivisuus- ja vuorovaikutusdataa esimerkiksi hoitoon, tukiverkostoihin ja sosiaaliseen kanssakäymiseen liittyen.

Menetelmällä tavoitellaan nopeampaa arviointia ja hoitoonohjausta yksilötasolla. Toisaalta laajemmasta näkökulmasta katsottuna kyseessä on potentiaalisesti tehokas diagnoosi- ja hoitomalli sadoille miljoonille masennukseen sairastuville ihmisille.

- SENSATEssa saadut tulokset julkistetaan voittoa tavoittelemattomana avoimen lähdekoodin alustana, jotta sitä voidaan muokata myös muilla tutkimusalueilla, joissa epänormaalin käyttäytymisen havainnointimalli voi olla hyödyllinen.

Maailmanlaajuisesti masennus on eniten työkyvyttömyyttä aiheuttava sairaus ja  Eläketurvakeskuksen mukaan Suomessa masennus aiheuttaa työkyvyttömyyseläkkeitä kahdeksan kansalaisen päivävauhtia.

Mainos:

Lähde: Oulun yliopisto, Eläketurvakeskus

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Raksaäijä
Raksaäijä
8

”julkistetaan voittoa tavoittelemattomana avoimen lähdekoodin alustana, jotta sitä voidaan muokata myös muilla tutkimusalueilla, joissa epänormaalin käyttäytymisen havainnointimalli voi olla hyödyllinen.”
???????
Ookkeeiii!!! niinpä niin… Epänormaali käyttäytyminen… Entä normaali, mutta ei toivottu käyttäytyminen ? varmaan onnistuu… kuin myös rikollisen käyttäytymisen seulonta onnistunee…

Eli, sorsaa muokkaamalla ohjelman voisi asentaa tietoliikenteen solmuihin seulomaan viestiliikennettä, jotta saadaan esiin vaikkapa kansallismielisesti ajattelevat ? niinkö ?
Toisaalta tällähän voitaisiin näppärästi seuloa myös radikalisoitumisprosessissa olevat uudenajan ”puukkojunkkarit” ? Eikös vain?

Jokainen voi itsekseen pohtia, kumpaa ryhmää aletaan ensin (ja ainoastaan) seulomaan esiin…

Minä Vain
Minä Vain
8

Tarkkaile naapuriasi ja raportoi poikkeavuuksista.

MIKA
MIKA
8

Mun naapureista puolet on hulluja, joskin harmittomia mutta hulluja silti. Äsken viereisen tontin naapuri yritti samaa mitä tekee joka kesä.. leikata metristä horsmaa ja niittyä pienellä itsevetävällä bensakoneella. Päättyi kuten joka vuosi niin kauan kuin muistan, ensin ajoi kiveen, sitten moottori tukehtui sinne niittyyn kolme kertaa ja sen jälkeen luovutti. Oikein tiä itkeäkö vai nauraa. Yhtenä vuonna hällä oli sukulaismies siimaleikkurin kanssa siellä häärämässä mutta ilman raivausterää. Sen projekti kesti viikon joka alko jo vähän vituttamaan kun nukun kesäisin makkarin ikkuna auki, tai oikeastaan asensin ilmalämpöpumpun pari vuotta sitten makkaria jäähdyttämään mikäli se sama siimasankari palaa rikospaikalle mun ikkunan tykö. Alottaa aamulla klo 07 ja lopettaa klo 20 ja mikä tulos.. jopa 3 neliötä saanu leikattua. Ei jumalauta!

Vanhassa vara parempi
Vanhassa vara parempi
8

Ensin meitä vakoilee watsap, sitten nopeuskameroihin tulee kasvojentunnistus, CCD-kamerat keräävät meistä jo tietoa kaduilla kasvonpiisteistä ja kävelytyylistä. Tämän lisäksi Googlen ”uudet ominaisuudet” pystyvät muutaman ääninäytteen perusteella keskustelemaan kohdeihmisen tapaan käyttäen hänen sanojaan ja asennoitumistaan eri asioihin. Ja nyt tulee vielä puhelinsovellutus joka tunnistaa ”masentuneen”. Mitä muuta se tunnistaa?

Ja sitten vielä ihmiset ihmettelevät että minulla on 2G puhelin jossa on prosessoriin koodatut ATDT-komennot.

juha.
juha.
8

Mites näin on päässyt karkaamaan käsistä? Luulisi, että ”keihäänkärkenä” olisi ollut ”rasistin tunnistava” älypuhelinsovellus.
Ajatus on kunnianhimoinen, mutta todennäköisesti tulee suomalaisen kansanluonteen tuntien antamaan paljolti virhehälytyksiä ja vielä kun lisätään tämä Juha Sipilän murha-hallitus niin puhelin vinkuu yhtä huutoa.

MIKA
MIKA
8

haha 😀

anonymous racist
anonymous racist
8

Eihän se ole kun määrittelykysymys, rasismi ja kansallismielisyys vaan linjataan masennuksen alatyypeiksi ja määritellään tartuntatautilainsäädännön johonkin pykälään viranomaistoimin eristystä vaativaksi vakavaksi sairaudeksi. Pehmustettu koppi, pitkät hihat ja piikki persiiseen kuuden tunnin välein loppuelämäksi.

Kaleeriorja
Kaleeriorja
8

Taitaa olla kempeleenmiehen ja sen kaverien firma, jonka ohjelmistolla halutaan tunnistaa vitutus.

Aki/KKry
8

RELA-coin nostaa taas mielialaa   rela-appiin tommonen ois kova. https://forum.bittiraha.fi/t/rela-coin-com-ja-kryptokeskus-fi-ja-satoshis-vision/6326/19

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu tänään 09:29 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.