Mainos:

Ennakkoäänet on laskettu, tulos on

Päivitetty 29.1.2018, Julkaistu 28.1.2018 – Kirjoittaja Toimitus

Ennakkoäänet ovat julkistettu ja prosentit ennakkoäänien jälkeen ovat seuraavat.

Pekka Haavisto - 11.2%

Matti Vanhanen - 4.5%

Laura Huhtasaari - 6%

Tuula Haatainen - 3.5%

Mainos:

Paavo väyrynen - 5.9%

Sauli Niinistö - 64.4%

Merja Kyllönen - 3.2%

Nils Torvalds - 1.2%

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

17 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
ihmetyttää
ihmetyttää
8

Ei tuo tulos oikein täsmää siihen, kuinka ihmiset sanovat äänestäneensä.

markku H.
markku H.
8

Valheelliset vaalit taas kerran. Tieto oyj laskee Suomessa äänet ja voi manipuloida lopullista tulosta mielin määrin. Vaalisalaisuus takaa vaalivilpin. Ennen vaaleja julkaistuilla valheellisilla gallup-tuloksilla taataan valheen läpimeno.
Stalin sanoi aikanaan: ”se on ihan sama kuka vaalit järjestää – vain sillä on väliä, kuka äänet laskee”. Mark Twain totesi: ”jos äänestämällä voisi vaikuttaa, ei meidän annettaisi äänestää.
Jos vaalit olisivat olleet rehelliset, olisi kaksi ylivoimaisesti eniten ääniä saanutta: Huhtasaari ja Väyrynen.

Loppua kohti mennään ja kovaa vauhtia. Laittomuus ja kaikenlainen vilppi ja valehtelu ja omaan pussiin pelaaminen lisääntyy. Sitä saa mitä tilaa,

Nyt jos koskaan on aika nostaa esiin sotien aikainen presidentti Kyösti Kallion rukous. Sotien aikaan presidentti kehotti rukoilemaan ja tekemään parannuksen synneistä. Kansa nöyrtyi ja rukoili polvillaan armoa kaikkivaltiaalta Jumalalta. Herra kuuli rukoukset ja armahti. Suomen itsenäisyyden säilyminen oli Jumalan ihme. Ja nyt on tilanne vielä huonompi kuin tuolloin…

https://www.adressit.com/keskustelu/viesti/1606154

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Erittäin hyvin tiivistetty tilannekuva. Minun kauan käyttämä nimimerkki on viittaus tuohon mistä kirjoitit. Todella kovat ajat ovat tällä kansalla edessäpäin -suomen kohtalo on ollut näin veitsenterällä viimeksi talvisodan aikana ja kesän 1944 torjuntataisteluissa joista selvittiin vain ja ainoastaan siksi että ”joku” halusi sen tapahtuvan.

-Vaalitulos on pettymys mutta ei sinällään yllättävä koska asia on juurikin niin mitä lainaamasi Mark Twain on todennut: JOS ÄÄNESTÄMÄLLÄ VOISI VAIKUTTAA, EI MEIDÄN ANNETTAISI ÄÄNESTÄÄ” On siis toimittava muulla tavoin -edustuksellisen ”demokratian” kautta suomea ei voida pelastaa.

Iceman
Iceman
8

Pitää muistaa että nyt oli kyse ennakkoäänistä vasta, mutta vaikuttaa siltä että äänestysprosentti tulee jäämään alhaiseksi ja sehän sopii Niinistölle hyvin..

Vihtori Lettunen
Vihtori Lettunen
8

Ennen vaaleja ennustin että suomalaisen yksipuoluejärjestelmän kannatus on noin 95%. Ei paljon mennyt pieleen. Kovin vähän toivoa jää suomalaisen kulttuurin säilymiselle tulevaisuudessa. Mutta onhan sitten lähes yksimielinen päätös. Pulinat pois.

tres
tres
8

Että sellainen tiedostamisen taso ja asiatietämys osavaltiossa nimeltä Finland – eli lähellä samaa kuin vaelluskansoillakin.
Valheellista turvaa ainakin haettiin.
Luoja auttakoon edes niitä ketkä itseään ja vastuullista maailmankehitystä yrittävät auttaa, tässä tapauksessa (klo.21.30) vain 6,8%(L.H.)+6,1%(P.V.)=12,9% kansasta
ja näistäkin valtaosa edelleen fanittaa, peesaa ja kaveeraa varsinaisia orjaherrojansa keitä ei osaa tunnistaa. Näyttää vahvasti ihmisen valtakunnalta.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Asioista ymmärtävälle ihmiselle suomesta on tullut varsin helvetillinen paikka elää.

tres
tres
8

Sinä sen sanoit, Talvisodanhenki.

kullerwo666
kullerwo666
8

hyh saatana… eurostoliiton kullinlitkuttaja on pressa

kullerwo666
kullerwo666
8

kuinka monessa paikassa oli SAATANAN LYIJYKYNÄT ÄÄNESTYSKOPISSA. no keravalla ainakin oli.

Pauli Kivelä
8

Matti Vanhanen ei kunnioittanut Paavo Väyrystä äänestäneitä. Hän rajasi ne kepun ulkopuolelle ””Paavo Väyrysen puoleen”” kannatukseksi eikä kepun. Näin puolessa välin vaalivalvojaisia YLE:lle. Taitaa ne Paavo Väyrystä kannattaneet äänet kelvata kepun seuraavissa vaaleissa?

PL
PL
8

Haisee vähän mädältä nuo prosenttiosuudet! Mutta tästä voi mennä vaan eteenpäin, Suomen lippu korkealla ja Lauralle kuitenkin pisteet.
Mutta huomion arvoista tosiaan on: Jos Laura Huhtasaari oikeasti olisi ollut vain 2-5 prosentin tai edes 6-8 prosentin ehdokas, ei valtamedia tietenkään olisi lähtenyt tällaiseen raivokampanjaan häntä vastaan!

Siinä tapauksessa hänet olisi jätetty jokseenkin rauhaan, sekä annettu kampanjoida ihan rauhassa ja media olisi keskittynyt ”oikeasti tärkeisiin” asioihin, ehdokkaisiin ja heidän tekemisiinsä.

Ja kampanjan aikana Laura Huhtasaaren kokemia ilkivalta ym. asioita ja uhkailuja. Niitä olisi tutkittu hurjalla volyymilla sekä tuotu niitä julkisuuteen joka uutislähetyksissä ym. Suojelupoliisia myöden olisivat olleet äänessä.
Niin kuin esim. Jos Haatainen, Kyllönen, Vanhanen, Haavisto tai Torvalds olisi joutunut samanlaisten hyökkäysten kohteeksi kampanjansa aikana. Sehän olisi ollut jo myös Kansainvälinen sensaatio!

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8
  PL

Tämä manipuloitu äänestystulos on vain jatkoa kaikelle sille mitä viimevuosina on tapahtunut. Tatrkoituksena on lannistaa ja masentaa kansallismieliset suomalaiset. (((Ne))) tietää että suuri joukko joka kasvaa päivittäin tietää mitä kulissien takana touhutaan -henkilö joka on tuon ”valaistumisen” kerran kokenut on mahdotonta käännyttää takaisin eliitin ”viralliseen totuuteen”, siksi kusetukset vedetään täysin övereiksi.

Joten leuka ylös ja rinta rottingille! Tärkeintä on saada kasvatettua tiedostavien joukkoa mahdollisimman suureksi -vihollinen tulee vielä tekemään sellaisen virheen mistä pääsemme kostamaan takaisin. Täysin valtavalhemedian propagandan varaan rakennettu kupla tulee puhkeamaan takuuvarmasti. Näin mittavan luokan manipulointi joka yltää yhteiskunnan jokaiselle sektorille ei yksinkertaisesti pysty jatkumaan loputtomiin -viimeistää silloin KUN talous romahtaa (eikä se päivä ole välttämättä kovinkaan kaukana) totuus monesta muustakin asiasta paljastuu.

Sirkka
Sirkka
8
  PL

Suomi liittovaltioksi, piti varmistaa. Kansa on todella jakautunut kahtia, nämä olivat paremminkin Jenni Haukion-vaalit monien kohdalla. Sen verran lyhytnäköistä on monilla asenne.

Jaana72
Jaana72
8

Kylläpä on foliohattuihmisten kommentteja
Pitäisikö teidän vaihtaa maata?

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Ota tästä keskustelusta kuvakaappaus niin palataan aiheeseen vaikkapa 2 vuoden kuluttua niin selviää mitä hattua kukakin pitää.

Meille folio -vai sinulle aasinkorvahattu?

juha.
juha.
8

Olet itse siis rikki -rehellinen ihminen tai sitten hyväuskoinen hölmö, joka ei ole nähnyt ajan henkeä ja vaalikampanjan aikaista törkeää syrjivää median kohtelua niille, jotka ovat ”vääräuskoisia” aivan kuten heidän hellimänsä muslimit mediat julistivat ”Fatwan” väärille mielipiteille sekä niiden esittäjille, joita halventavasti kutsutaan ”populisteiksi”. Siis heitä, jotka haluavat huolehtia omasta kansasta ja varsinkin vähäosaisimmasta osasta niin taloudellisesti kuin terveydellisesti. Se, että nuolee maailman persettä kieli ruskeana liehakoiden ylikansallisten kapitalistien ja keinottelijoiden juoksupoikana sekä asemoituu EU:n orjaksi, joka on valmis myymään koko Suomen kansoineen päivineen muutamasta lasihelmestä, joita nuo typerykset luulevat aidoiksi ja että heillä itsellään on jotain merkitystä tai asemaa suurten pöydissä, jotka päättävät kaikesta vieden maankin suomalaisten jalkojen alta sanoen sen kuuluvan muille ”paremmille” roduille, joita meidän pitää vähintäinkin palvoa ja palvella tai sitten mieluummin hävitä pois kansakuntana omasta maastamme, sillä olemassaolomme on rikoksista pahin ja syypäänä kaikkeen epäonneen ja pahaan mitä vain maailmassa voi olla.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.