Mainos:

Sotaveteraaniliiton twiitit kummastuttavat – Uusi tiedottaja puhuu veteraanien suulla

Päivitetty 12.12.2017, Julkaistu 12.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Monet Suomen veteraaniliiton Twitter-tiliä seuranneet ovat viime aikoina kummastelleet tilille tulleita kirjoituksia, joissa otetaan poliittisesti kantaa, ja monen mielestä epäisänmaallisella tavalla. Vetaraaniliiton twiitit ovatkin herättäneet keskustelua monella internetin keskustelupalstalla.

Monen asiaan kantaa ottaneen mielestä Suomen veteraaniliiton tulisi olla neutraali toimija, joka ajaa veteraanien asiaa. Nyt Veteraaniliitto näyttää ainakin twiittiensä perusteella olevan kantaaottava poliittinen toimija. Tällainen toiminta saattaa karkottaa monet veteraanien tukijat lahjoittamaan varansa muihin kohteisiin.

Twiiteissä kirjoitetaan asioista, jotka eivät suoranaisesti liity veteraanien asiaan. Niissä muun muassa puhutaan fasismista, juutalaisista ja muslimeista sekä Pohjoismaisesta vastarintaliikkeestä. Sotaveteraanien joulukalenterikin on keskittynyt teemaan "Naiset sodassa". Lisäksi twiitteihin tägätään Demarinaiset ja SDP:n presidenttiehdokas Tuula Haatainen.

Vetaraaniliitto on myös uudelleentwiitannut poliittisen kirjan mainoksen, ja twiitannut itse perussuomalaisia kritisoivia kirjoituksia.

Mainos:

Moni verkkokeskustelija pitää näitä twiittejä suorastaan propagandana ja Veteraaniliitolle sopimattomana toimintana. Kuka näiden twiittausten takana sitten oikein on? Veteraaniliiton verkkosivuilta selviää, että liiton tiedottajana toimii Ariela Säkkinen. Hän luultavimmin on näiden twiittien takana.

Säkkistä ja hänen twiittejään ovat ylistäneet muun muassa feministiksi Twitterissä tunnustautuva Emmi Nuorgam ja äärivasemmistolaisena anarkistina tunnetuksi tullut Suvi Auvinen.

Kuka Ariela Säkkinen sitten on? Aiemmin hän on työskennellyt Suomen somalialaisten liitossa, ja tehnyt ainakin jonkin asteista yhteistyötä somalitaustaisen poliitikon/toimittajan "Husu" Husseinin kanssa.

Nettikeskusteluissa ollaan närkästyneitä siitä, että Säkkinen puhuu Twitterissä kaikkien veteraanien suulla, veteraanien siitä tietämättä. Eräs keskustelija kommentoi asiaa näin:

"Sotaveteraaniliiton Twitter-tili on avoimesti propagoinut isänmaallisuutta vastaan sen jälkeen, kun sinne palkattiin pitkän linjan monikulttuurisuuskiihkoilija Ariela Säkkinen tiedottajaksi. Säkkinen on mm. asunut Israelissa. Säkkinen puhuu siis kaikkien sotaveteraanien suulla ilman, että veteraanit ovat tästä tietoisia."

Eräs kommentoija julkaisi Säkkiselle sosiaalisessa mediassa lähettämänsä palautteen.

Säkkinen reagoi saamaansa kritiikkiin Sotaveteraaniliiton Twitterissä hetki sitten, kiistäen häntä kohtaan esitetyt syytökset.

Keskustelu eri palstoilla ja sosiaalisessa mediassa jatkuu asian tiimoilta. Nykysuomi seuraa tilannetta.

Päivitetty: Tavoitimme Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtajan kommentoimaan asiaa. Lue juttu täältä.

Lähteet: Twitter, Facebook

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2017/12/12/sotaveteraaniliiton-toiminnanjohtaja-kommentoi-twitter-kohua/

https://www.nykysuomi.com/2017/06/16/nakokulma-veteraanijarjestojen-miljoonavarat-kaytettava-veteraanien-hyvaksi/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

19 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kaikkivoipa
Kaikkivoipa
8

Tätä kutsutaan kaappaukseksi.

Tuokaan tuskin suostuu keskustelemaan tai avaamaan sen tarkemmin noita luonnehdintoja joita hän käyttää.

Entäs Hitlerin riveissä taistelleet muslimit ja juutalaiset?

Kenen mukaan PVL vihaa mainittuja ryhmiä? Tämä kuulostaa yhtä tuulesta temmatulta kuin klassinen kuusi miljoonaa. En ole koskaan nähnyt kenenkään antavan mitään pohjaa tuolle väitteelle, vaikka sitä käytetään kuin mitäkin todistetta PVL:n tavoitteista.

Onko se vain saanut riittävän määrän toistoja jotta pahimmat fanaatikot uskovat sen todeksi? Kun niin moni sitä sanoo niin sen on oltava totta, varsinkin koska se on itselleni miellyttävä uskomus?

Jeppes
Jeppes
8

Kaikki vaan laittamaan sähköpostia liiton toiminnanjohtajalle ja ilmoittamaan että lahjoitukset loppuvat tähän ja sana kiirii mikäli linja ei muutu. Sotaveteraaneja voi avustaa ilman poliittiseen toimintaan kaapattuja liittojakin.

Sitä melkein joka päivä luulee että nyt nämä vasurit ja anarkistit löysivät rivouden huipun, mutta aina seuraava päivä tuo uuden edellisen ylittävän suorituksen.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

On aika aloittaa veteraanijärjestöille kerääntyneen omaisuuden myynti ja siitä saadut tulot pitää ohjata 100% jäljellä olevien veteraanien hyväksi ILMAN YHTÄKÄÄN VÄLISTÄVETÄJÄÄ!

-YKSIKÄÄN NILKKI EI SAA PÄÄSTÄ RAHASTAMAAN SUOMEN PELASTAJILLA!

"Charlie"
"Charlie"
8

Ensin oli alpakkagate ja nyt sotaveteraanigate, tässähän alkaa näkyä selvä trendi virhevasemmiston stasitoiminnasta.
Husu-terveiset kyseistä 5.kolonnan toimintaa suomalaisia vastaan harjoittaville henkilöille, ettäs kehtaavatkin.

Jeppes
Jeppes
8

Jep, ensin käytetään lapsia kilpinä, nyt sotaveteraaneja. Tarkoitushan on nyt jakaa porukka ”natseihin jotka eivät avusta sotaveteraaneja” ja sitten ns. ”hyviin ihmisiin” jotka sallivat sotaveteraanien käyttämisen poliittisiin tarkoitusperiin koska se on muka ”oikein”.

Mutta kuten sanottu, sotaveteraaneja voi avustaa suoraankin eri tavoin, siihen ei tarvita poliittista toimintaa harjoittavia liittoja.

Kiitos ja Hyvästi
Kiitos ja Hyvästi
8

No niin… Puna-vihreillä näkökyvyllä on jälleen yksi taistolainen päässyt pilaamaan perinteisen yhteisön. Miksi näitä telaketju-feministejä jotka ovat eturintaman taistolaisia valitaan tällaisiin tehtäviin? Ne eivät kunnioita sitä isänmaata joka koulutti ne, eivätkä kunnioita niitä ihmisiä jotka uhrasivat nuoruutensa ja terveytensä jotta nämä voisivat elää vapaassa maassa vaikka sortovaltaa.

Tämä oli havaittavissa jo puhelinkeräyksessä koska puhelimen henkilä oli hirvittävän agressiivinen ja todisteli koko ajan miten sotaveteraaneilla ei ole metsiä eikä muita pääomatuloja. Kaikki on kuulemma myyty veteraanien kuntoutushoitojen vuoksi. Kyselin että kukas ne rahat on niistä myynneistä saanut kun metsiäkin oli vähän aikaa sitten 30 miljoonalla eurolla. Ja siitäkös ääni nousi falsettiin ja puhelimesta kuului haukkumista ja suoraa huutoa. Kun sitten sanoin että empä nyt taida avustaa niin sain vielä ”hyvän päivän toivotukset” kaupanpäälle.

Ja on hyvä tietää jatkossakin että koska Sotavetraaniliitto on ottanut poliittisen kannan isänmaallisia vastaan, en anna jatkossa penniäkään.

Alfred hoitl
Alfred hoitl
8

Sotaveteraaniliiton facebook-sivuille tämä sama mädätys ei päädy, koska silloin lahjoitustulot romahtaisi. Twitterissä on mukava öyhöttää omassa suvakkikuplassaan

Jeppes
Jeppes
8

Facebookissa ja muussa mediassa tätä asiaa kannattaa levittää, kun tarpeeksi negatiivista julkisuutta tulee, tulee myös sen vaikutus.

Avustaa voi muutenkin kuin ko. liiton kautta.

Jeppes
Jeppes
8

Samalla kun vaivautuu kirjoittamaan tänne, niin kirjoitukset kannattaa laittaa varsin pienellä vaivalla myös suoraan liiton toiminnanjohtajan sähköpostiin. 😉

Alfred hoitl
Alfred hoitl
8

Käsittääkseni ylikseltä on jo useampi ottanut yhteyttä kyseiseen kaveriin.

Jeppes
Jeppes
8

Hyvä. Mutta mitään törkeyksiä ei kannata lähetellä, siitä saavat vain lisää vettä poliittiseen myllynnsä, tyyliin ”Natsit älähtivät!” tjsp.

Ihan aiheellisesti kannattaa vain ilmoittaa että neutraalilta liitolta ei odoteta eikä hyväksytä poliiittista toimintaa _mihinkään_ suuntaan, ja että avustaminen onnistuu muutenkin kuin liiton kautta.

Vastaukseksi voi tulla että eihän ”pahuuden vastustaminen” ole poliittista toimintaa, mutta aatteelliseen suuntaukseen suunnattu kannanotto on AINA poliiittinen, oli se sitten miten päin vain.

Liitolta rahahanat kuivumaan vain.

väsyttää
väsyttää
8

Törkeää touhua. Alpakoita ei ole vielä setvitetty ja jo uutta pukkaa. Samaa jengiähän nämä kaikki ovat. Lapsia ja sotaveteraaneja käytetään kilpinä omalle politiikalle. Kuvottavan alhaista!!

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Jokainen veteraani tietää että ilman NATSIEN korvaamatonta apua kesän 1944 torjuntataisteluissa tämä maa olisi menetetty.

Eero Juurikkala
Eero Juurikkala
8

Palaute mielummin tänne, kuin sosiaaliseen mediaan:

https://sotaveteraanit.fi/yhteydenottolomake/

Jeppes
Jeppes
8

Näköjään toiminnanjohtajan ja ”tiedottajan” sähköpostiosoitteet poistettu sivuilta viimeisen tunnin aikana 🙂

HAHHAH! Sitä saa mitä tilaa.

huugo
huugo
8

Jahaa nyt loppui lahjoitukset ja perun jo tälle vuodelle tarkoitetun lahjoituksen. En myöskään lähde enää kuskiksi veteraanikeräyksiin. Noiden musunuolijoiden lonkerot ulottuvat jo melko laajalle.

Pertti V
Pertti V
8

Todella vastenmielistä. Viisainta olisi realisoida Sotaveteraaniliiton omaisuus ja käyttää tuotot suoraan veteraanien hyväksi. Sen jälkeen voisi lopettaa nuo suojatyöpaikat ja jättää max 5 hlö organisaation vaalimaan veteraanien muistoa.

Se, että otetaan kantaa veteraanien suulla monikulttuurisuuden puolesta on inhottavaa. Tällä propagandaa tekevällä tiedottajalla ei ole mitään oikeutta siihen.

huugo
huugo
8

Uskokaa pois, kun viimeinen veteraani kuolee, omaisuus siirtyy jollekin järjestölle (SPR) joka käyttää varat matujen hyysäämiseen.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu eilen 09:29 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.