Mainos:

Sari Essayah vaatii: Juha Kärkkäinen on saatava kuriin!

Julkaistu 31.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kristillisdemokraattien puheenjohtajana toimiva kansanedustaja Sari Essayah vaatii tavarataloketju Kärkkäinen Oy:n omistajan Juha Kärkkäisen toiminnan panemista kuriin.

–Juutalaisvastaisuus eli antisemitismi nostaa ikävä kyllä päätään myös täällä meillä Suomessa. Erityisesti tavaratalo Kärkkäinen ja sen omistaja Juha Kärkkäinen ovat syyllistyneet vuosien ajan juutalaisvastaisiin kirjoituksiin omissa julkaisuissaan. On erittäin tärkeää, että meillä Suomessa tällainen toiminta saadaan kuriin, Essayah sanoo yhteisöpalvelu Twitterissä julkaistussa videoviestissään.

Essayah korostaa, että lainsäädännön täytyy antaa paremmat mahdollisuudet puuttua kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.

Tekstiiliyhtiö Marimekko on ilmoittanut selvittävänsä yhteistyökumppaneidensa toimia Kärkkäisen kanssa. Myös polkupyörävalmistaja Helkama arvelee todennäköisesti luopuvansa yhteistyöstä tavarataloketju Kärkkäisen kanssa.

Mainos:

Lähde: US

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

25 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Johann
Johann
8 years ago

Antisemitisti-kortin heittäjillä on yhteinen piirre olla koskematta tikullakaan itse väitöksiin. Riittää että mukana on jotain minkä voi edes etäisesti liittä juutalaisiin, että asiasta on mahdotonta keskustella tai perustella vääräksi.

Kutstuaan myös itselleen valehteluksi.

Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Johann

Kaikkein pahimpia antisemitistejä ovat juutalaiset kun he terrorisoivat ja ryöstävät palestiinalaisia jotka ovat myös seemiläisiä.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Kuriin mistä? Erimieltä olemisesta?

Pirjo Reide
Pirjo Reide
8 years ago

Jaa mihin kuriin Kärkkäinen pitää saada? On se nyt ihme noitajahtia. Minä itse olen päättänyt boikotoida Helkamaa, Marimekkoa en ole ikinä edes harkinnut ostavani. Kärkkäinen saa minusta olla ihan mitä itse haluaa olla. Kuka on se helvatan hyvä viisas, joka tietää, mitä Kärkkäisen kuuluu ja saa olla, jotta hänen kauppansa saa tässä maassa palvella ihmisiä ?

Kärkkäinen presidentiksi
Kärkkäinen presidentiksi
8 years ago

Mitäs tämä juutlainen-essayah kuivana akkana oikein huutelee? Jos muistatte kun Jyväskylän nais-peräpalloilijat tekivät itsestään kalenterin niin silloinkin Essayah julisti telaketjufeminismiä. Muutenkin koko henkilö on feikki kun juutalaisena istuu kristillisten johdossa. Juutalaisethan tappoivat Jeesuksen. Eivätkä tunnusta uutta testamenttia eivätkä sitä että Jeesus oli messias.

Mutta antaa sen mölytä. Se että joku on onnistunut elämässään ja kauppa sen kun kasvaa näiden ”boikotoinnista” ja huutelusta huolimatta, taitaa kirvellä aika lailla. Ei taida olla omaan elämäänsä tyytyväinen. Ainakaan kun katsoo kuvassa sen naamaa niin ei uskoisi että se on minua paljon nuorempi.

Ihmettelijä
Ihmettelijä
8 years ago

Tulee ihan mieleen se, kun natsit boikotoivat juutalaisten bisneksiä vuonna 1933.

Johann
Johann
8 years ago
Reply to  Ihmettelijä

Menikö väärinpäin? Judea julisti sodan Saksaa vastaan tuona vuonna. Katso vaikka googlen kuvahaulla ”Judea declares war”.

Arska
Arska
8 years ago

Kummallista noitajahtia. En osta helkamaa, enkä marimekon tuotteita jatkossakaan. Kärkkäisellä käyn kyllä kaupoilla.

Broken World
8 years ago

Antisemitismi on ymmärrettävää nykymaailmassa, kun ajatellaan esimerkiksi sorosta ja hänen ”laillista” ihmiskauppa toimintaansa sun muuta. Itse olen puhdas antisemitisti ja sellasena pysyn, sionistijutkuthan niistä naruista nykypäivänä vetelee, mm. amerikassa ja euroopassa. Köyhien kyykyttäminen on niitten ihanne harrastuksensa ja rahaa palaa kaikkeen järjettömään paskaan, mutta ei esimerkiksi köyhien jeesaamiseen taitaa monta jutkua löytyä meidänkin eduskunnasta mm. Laura Huhtasaari paljasti itsensä tällaiseksi henkilöksi, että siitä vaan huhtasaarta äänestämään presidentiksi takkikääntyy ja nopeasti 🙂 hyvä puhuja on, mutta päänsisällä taitaa jyllätä aivan toisenlaiset aatteet.

Broken World
8 years ago

niin ja mitä kärkkäiseen tulee, avovaimoni pitää kyseistä kauppaa erittäin laadukkaana ja hyvänä, en ymmärrä tätä sarin ajatusmaailmaa en sitten yhtään.

goyim
goyim
8 years ago

https://www.youtube.com/watch?v=-CMm858PnuM ahkerasti youtubesta bannattu video

"Charlie"
"Charlie"
8 years ago

Miten nämä henkilöt aikovat boikotoida juutalaisvastaisesta toiminnasta ja mielipiteistä irtisanoutumattomia ja katumattomia muslimeja?
Olettaisin että he vaativat vokkibisneksen, muslimien ja moskeijojen boikotoimista sosiaalisten ympyröiden, yritystoiminnan ja yhteiskunnan kaikissa toiminnoissa koska arvopohja?

Da-De
Da-De
8 years ago

Pitäis Sarin sietää kaikkia tasapuolisesti kun on uskonnon edustaja Eihän kristillinen saa ketään haukkua En tiedä mitä Kärkkäinen on sanonut enkä pidä väliäkään koska täytyyhän suomessa olla edes jonkinlainen sananvapaus vaikka sitäkin rajoitetaan törkeästi En ole kyllä ennen huomannut tällaista rajoittamista mutta kun matut tuli suomeen niin sananvapaus pistettiin liekaan MIKSI ?????

Novoijuku
Novoijuku
8 years ago

Kärkkäinenhän on jo ajat sitten lopettanut tuon kaiken. Miksi nyt vaahdotaan? Onko joku mahtava valtias päättänyt, että tällaisten toimintahistorioiden ihmisten koko elämäntyö on raunioitettava ja että nämä eivät saisi juuri menestyä? Rangaistuksetkin (oikeusmurhat) on kärsitty.

Onko nyt kyseessä bisnesten kaatamisessa jonkun muun bisneksen asialla oleminen ja koko syy uuteen sotaan se, että Kärkkäisen bisnekset eli markkinatila aiotaan ryöstää?

Vai onko ikävä juttu, kun tiedetään, että K on monessa asiassa toisinajattelija muutenkin?

JarkkoN
JarkkoN
8 years ago

Kun ostaa Kärkkäiseltä, tietää, ettei tule vahingossa ostaneeksi niiden yritysten tuotteita, jotka ovat sananvapautta vastaan.

Buddy Boy
Buddy Boy
8 years ago

Onko kukaan koskaan kysynyt Kärkkäiseltä miksi hänellä on näitä, joidenkin mielestä vääriä, mielipiteitä? Tuskin niitä on koulussa opetettu eli ovatko ne syntyneet kokemusten kautta?

kihmursa
kihmursa
8 years ago

Odotettavissa nettipoliiseille työtä:

http://www.vastarinta.com/suomen-juutalaiset-valmistautuvat-historiallisen-laajaan-ajatusrikosoikeudenkayntiin/

Liittyykö tämä ulostulo jotenkin tähän operaatioon?

Entä tiedustelulaki? Siivotaanko netti nyt lopullisesti erinäisistä jutuista ja Suomi tietynlaisista mielipiteistä?

kyosti asp
kyosti asp
8 years ago

Eihän tässä ole sananvapaudesta kysymys,vaan yllytämisestä juutalaisuutta vastaa siintä on tässä kysymys.Miksi Suomalainen ihminen ei ymmärä sitä,Suomalainen tykkää matuista niitähän ei saa moittia eikä islamiuskovaisia,mutta juutalaisia ja mustalaisia saa halveksia minkä takia onko ne huunonpia,kuin muut.Näistä asioista on kysymys jos ymmärrette.SUOMEN KANSA.

Frank Fuckingsinatra
Frank Fuckingsinatra
8 years ago

Varttuneemmat kommentoijat varmaan muistavat lapsuudestaan ”Korkeäjännitys”-sarjakuvat joissa Urheat liittoutuneiden sotilaat pelkäämättömästi tappoivat pahoja saksalaisia. Samaan aikaan opettajat koulussa kertoivat kauheista holokau(s)ti kohtaloista. Myöhemmin teidän piti lukea Ann(e) Frankin päiväkirjat ja ehkä jopa kirjoittaa siitä essee. Koko ikänne olette katsoneet(ja tulette katsomaan) sotaelokuvia joissa lukemattomat kerrat urheat liittoutuneiden sankarit tappavat pahat natsit. S(c)hindlerin lista on tietysti kaikille tuttu. Se jopa tuntuu ihan oikealta dokumentaarilta, ovathan kaikki tapahtumat ovat juuri niinkuin on opetettu ja ohjaajana on usein ollut tietysti kaikkien rakastama Steven Spielberg!. Joka vuosi ilmestyy uusi elokuva samasta aiheesta. Pakollinen maininta pahoista natseista (ja homoilusta sekä monikulttuurisuudesta) on nykyisin myös lähes joka tv-sarjassa genrestä riippumatta . Myös YLE esittää paljon pahoista natseista kertovia dokumentaareja esim. kuinka ”Kuoleman Enkeli” Mengele vihellellen valitsi ihmisiä julmiin lääketieteellisiin kokeiluihinsa.

En ole ikinä elämäni aikana nähnyt valtavirran elokuvaa bolshevikkien joukkomurhista tai keitä heitä johtivat. Suurimmalle osalle ihmisistä termi ”Holodomor” on tuntematon, Tai Hooton-suunnitelma, tai Kalergi-suunnitelma. Tuskin kukaan on kuullut herrasta nimeltä genrikh yagoda. Missään ei myöskään puhuta miljoonien saksalaisten sotavankien näännyttämisestä nälkään tai siviilien palopommituksista dresdenissä.Yli 80-vuotias saksalaismummeli piti laittaa vankilaan kun puhui julkisesti väärää narratiivia.

Miksiköhän Kärkkäinen pitää saada kuriin?

Jouni Rajala
Jouni Rajala
8 years ago

Nää ovat myyneet uskonsa rahalle ja Sari uskoo että OVAT oikeita uskovia nämä Soroksen pojat

Yrjö
Yrjö
8 years ago

Juutalaiset muuten julistivat sodan Saksalle ja organisoivat boikotin saksalaistuotteille.
Lisäksi houkuttelivat Usa:n maailmansotaan.

CFF
CFF
8 years ago

Tuenosoituksen täytyy olla konkreettista että sillä on vaikutusta.

Nimetään viholliset, koska vihollisia ne ovat:

Helsingin Sanomat(Sanoma Oy) Jos te tilaatte vielä tätä roskajulkaisua lopettakaa tilaus heti!

Kaikki ne firmat mustalle listalle jotka yrittävät hankaloittaa Kärkkäisen liiketoimintaa.

Kaikki ne poliittiset puolueet mustalle listalle jotka yrittävät hankaloittaa suomalaisen yrittäjän toimintaa.

Toisin sanoen KAIKKI puolueet koska yksikään ei ole astunut esille puolustamaan Kärkkäistä.

KAIKKI puolueet ovat kotimaisen yrittäjyyden vihollisia Suomessa.

Joopa joo
Joopa joo
8 years ago
K
K
8 years ago

Olisipa mielenkiintoista tietää, miten aktiivisti Esayah on tarttunut esim. kauppaketjuihin, jotka myyvät kiduttamalla tapettujen eläinten lihaa?
Ei taida uskaltaa ottaa kantaa…
Helppohan sen on lähteä yhtä ihmistä mustamaalaamaan kun muuhun ei pysty!

Kääkkäänen
Kääkkäänen
7 years ago

Minun mielestäni kakki väkivaltaiset ideologiat voisi kieltää. Nykyään islam on suurin niistä.

Ruotsin verkkokauppa laski elokuussa – Temusta ja Sheinista ostetaan aiempaa vähemmän

Julkaistu tänään 12:30 – Kirjoittaja Toimitus

Ruotsin verkkokaupan liikevaihto oli elokuussa noin 1,1 miljardia euroa, mikä on 9 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden vastaavana kuukautena. Samaan aikaan Temusta tai Sheinista ostaneiden osuus on puolittunut sen jälkeen, kun EU otti käyttöön tullimaksun unionin ulkopuolelta tuleville halvoille paketeille.

Luvut perustuvat Svensk Handelin tiistaina julkaistuun elokuun verkkokauppaindikaattoriin. Raportoitu liikevaihto oli 12,3 miljardia kruunua, joka on noin 1,1 miljardia euroa Euroopan keskuspankin 22. syyskuuta viitekurssilla laskettuna. Kokonaisuutena kesäkuukausien kesä-, heinä- ja elokuun myynti jäi hieman vuoden 2023 alapuolelle.

Vahvan heinäkuun jälkeen olimme toivoneet hieman vahvempia lukuja elokuulle. Yksi selitys voi kuitenkin olla se, että teimme ostoksemme yksinkertaisesti pidemmällä aikavälillä heinäkuussa, sanoo Svensk Handelin innovaatiojohtaja Per Ljungberg. Hän ei näe syytä maalata liian synkkää kuvaa tilanteesta.

Verkosta ostaneiden osuus elokuussa oli 69 prosenttia, kun se viime vuoden elokuussa oli 72 prosenttia. Ostokset ulkomailta vähenivät jyrkemmin, 23 prosentista 16 prosenttiin.

Mainos:

Svensk Handel yhdistää laskun EU-tulliin, joka on 3 euroa enintään 150 euron arvoisille tavaroille, jotka lähetetään unionin ulkopuolisista maista. Järjestön mukaan Temusta ja Sheinista ostaneiden osuus on puolittunut verrattuna tullia edeltävään aikaan.

Vastaavaa kuukausittaista kyselyä ei julkaista muualla Pohjoismaissa. Suomessa verkkokauppiaiden myynti kasvoi toisella neljänneksellä 5,2 prosenttia, ja Kaupan liitto toteaa, että osa ostoksista näyttää siirtyneen kiinalaisilta sivustoilta suomalaisiin kauppoihin. Tanskassa Temun osuus eniten käytetyistä verkkokaupoista laski 2,9 prosentista 2,7 prosenttiin vuoden ensimmäisellä puoliskolla ennen tullin käyttöönottoa tehdyssä tutkimuksessa.

Toistaiseksi näyttää täysin selvältä, että tulli on tuottanut halutun tuloksen. Yhä harvemmat valitsevat ostoksia kiinalaisilta verkkoalustoilta, Ljungberg sanoo.

Puolukkamehu voi parantaa suun terveyttä

Julkaistu tänään 10:28 – Kirjoittaja Toimitus

Puolukat voivat olla hyödyllisiä sekä suolistolle että suulle, suomalaiset ja ruotsalaiset tutkijat viittaavat. Tutkimukset osoittavat, että fermentoitu puolukkamehu toimii erittäin hyvin suuvetenä ja että se voi myös lievittää tulehduksellisia suolistosairauksia (IBD).

Tutkimukset ovat osoittaneet, että puolukat sisältävät runsaasti hyödyllisiä yhdisteitä. Ne ovat muun muassa täynnä antioksidantteja ja sisältävät C-vitamiinia, K-vitamiinia, folaattia, mangaania ja runsaasti kuitua. Tutkimukset ovat osoittaneet, että puolukat voivat pysäyttää rasvaisen ruoan vaikutukset ja siten ehkäistä lihavuutta. Niiden sanotaan olevan tehokkaita myös virtsatieinfektioita vastaan.

Helsingin yliopiston tutkija Pirjo Pärnänen on tutkinut noin viidentoista vuoden ajan fermentoidun puolukkamehun käyttöä suuvetenä ja sen vaikutuksia suun terveyteen. Kliiniset tutkimukset ovat osoittaneet, että se voi auttaa ienverenvuotoon, vähentää ientulehdusta ja tehota myös plakiin.

Tämän tutkimuksen valossa Pärnänen on kehittänyt fermentoidusta puolukkamehusta valmistetun suuveden. British Dental Journal -lehden tuoteilmoituksessa sitä kuvataan lisäaineettomaksi, käymisen avulla sokeripitoisuudeltaan alennetuksi ja nieltäväksi soveltuvaksi. Ilmoitus ei ole riippumaton tutkimus.

Mainos:

Fermentointi eli hapattaminen tarkoittaa lyhyesti sanottuna ruoan antamista käydä esimerkiksi maitohappobakteerien avulla. Se on pitkään ollut luonnollinen tapa säilöä ruokaa, mutta joidenkin mielestä ruoasta tulee ravinteikkaampaa ja kehon helpommin omaksuttavaa, jos se on fermentoitua, koska siihen muodostuu probiootteja.

Tulehdukselliset suolistosairaudet

Tulehdukselliselle suolistosairaudelle (IBD) on ominaista suolen limakalvon liiallinen tulehdus. Siihen kuuluvat haavainen paksusuolentulehdus (colitis ulcerosa) sekä Crohnin tauti, jotka molemmat aiheuttavat oireita, kuten ripulia, vatsakipua ja verta ulosteessa. Molemmat sairaudet voivat aiheuttaa oireita myös suussa, kuten suuhaavoja eli aftoja tai mukogingiviittiä, joka on suun limakalvon tulehdus.

IBD:tä pidetään kroonisena tilana, ja on epäselvää, mitkä sen taustatekijät ovat.

Nutrients-lehdessä julkaistussa mielipideartikkelissa Pärnänen yhdessä Helsingin yliopistollisen keskussairaalan, Helsingin yliopiston ja Karoliinisen instituutin tutkijoiden kanssa tarkasteli olemassa olevaa tutkimustietoa fermentoidun puolukkamehun prebioottisista, anti-inflammatorisista ja antimikrobisista ominaisuuksista sekä siitä, voiko sillä olla merkitystä tulehduksellisissa suolistosairauksissa (IBD).

Tutkimuksessa tarkasteltiin suun bakteeriflooran ja tulehduksellisen suolistosairauden riskin välistä yhteyttä. Tutkijat viittaavat siihen, että suun terveys, joka voi hyötyä fermentoidun puolukkamehun käytöstä, voisi epäsuorasti hyödyttää suoliston terveyttä muokkaamalla suun mikrobiomia. Toisin sanoen parantamalla suun terveyttä fermentoitu puolukkamehu voisi mahdollisesti auttaa tasapainottamaan myös suoliston mikrobistoa ja vähentämään siellä esiintyvää tulehdusta.

Samalla tutkijat korostavat, että tarvitaan lisää tutkimusta sen selvittämiseksi, miten puolukan vaikutukset voisivat vähentää suolistotulehdusta ja lievittää IBD:n oireita.

Tutkimus: Psykiatrisen hoidon tarve kasvoi jyrkästi sukupuolenkorjaushoitojen jälkeen

Julkaistu 21.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Nuorten suomalaisten keskuudessa, jotka saivat feminisoivaa sukupuolenkorjaushoitoa, erikoissairaanhoitotasoista psykiatrista hoitoa myöhemmin tarvinneiden osuus kasvoi yli kuusinkertaiseksi. Kansallisen rekisteritutkimuksen takana olevat tutkijat eivät havainneet merkkejä mielenterveyden kohentumisesta, jota hoidoilla oli luvattu saavuttaa.

Tutkimus julkaistiin Acta Paediatrica -tiedelehdessä 4. huhtikuuta 2026, ja se perustuu suomalaisiin terveysrekistereihin. Se kattaa kaikki alle 23-vuotiaat, jotka hakeutuivat vuosina 1996–2019 hoitoon Suomen kahteen keskitettyyn sukupuoli-identiteetin tutkimusyksikköön Helsingin ja Tampereen yliopistollisiin sairaaloihin: yhteensä 2 083 henkilöä, joita verrattiin 16 643 väestöstä poimittuun verrokkiin. Seuranta-aika alkoi ensimmäisestä käynnistä ja jatkui kesäkuuhun 2022 saakka, ollen keskimäärin 5,49 vuotta ja enimmillään 25 vuotta.

Jo ennen tutkimusjaksoa 45,7 prosenttia lähetteen saaneista oli saanut erikoissairaanhoitotasoista psykiatrista hoitoa, kun verrokeilla vastaava luku oli 15,0 prosenttia. Vähintään kaksi vuotta ensimmäisen sukupuoli-identiteetin tutkimusyksikössä käynnin jälkeen osuus oli noussut 61,7 prosenttiin, kun taas verrokkiryhmässä luku pysyi 14,6 prosentissa. Lähetteen saaneista 38,2 prosenttia eli 796 henkilöä läpi lääketieteellisen sukupuolenkorjauksen hormoneilla ja/tai leikkauksilla.

Juuri tässä ryhmässä kasvu on dramaattista. Niiden joukossa, jotka tavoittelivat naiseutta ja saivat feminisoivaa hoitoa, erikoissairaanhoitotasoisen psykiatrisen hoidon tarve nousi 9,8 prosentista ennen arviointia 60,7 prosenttiin sen jälkeen. Maskulinisoivassa hoidossa osuus nousi 21,6 prosentista 54,5 prosenttiin. Niillä, jotka arvioitiin mutta jotka eivät saaneet lääketieteellistä hoitoa, luvut olivat korkeita jo alussa ja muuttuivat vain marginaalisesti: 53,1 prosentista 59,7 prosenttiin naiseutta tavoittelevilla ja 65,0 prosentista 67,2 prosenttiin mieheyttä tavoittelevilla. Tutkijat itse huomauttavat, että vaikea psykiatrinen sairastavuus voi olla este lääketieteelliselle hoidolle, mikä todennäköisesti selittää hoitoryhmän matalamman lähtötason.

Mainos:

Vakavampaa sairastavuutta myöhemmissä kohorteissa

Tutkimus jakaa aineiston myös ajallisesti. Vuosina 2011–2019 lähetteen saaneista – aikana, jolloin lähetteiden määrä räjähti koko länsimaissa – 47,9 prosenttia oli saanut erikoissairaanhoitotasoista psykiatrista hoitoa jo ennen sukupuoli-identiteetin tutkimusyksikköön tuloaan, kun verrokkiryhmässä luku oli 15,3 prosenttia. Tämä on suunnilleen kaksinkertainen määrä verrattuna vuosien 1996–2010 kohorttiin. Verrokkiryhmässä vastaavaa kasvua ei havaittu.

Kun tutkijat vakioivat syntymävuoden, indeksivuoden ja aiemman psykiatrisen hoidon, erot tasoittuivat lääketieteellistä hoitoa saaneiden ja ilman jääneiden välillä: vakavan psykiatrisen sairastuvuuden riski oli noin kolminkertainen naisverrokkeihin ja viisinkertainen miesverrokkeihin nähden. Rekisteritutkimus ei voi kokeellisesti määrittää, mitä itse interventiot aiheuttavat. Aineisto kuitenkin osoittaa, etteivät hoidon tarpeet vähene hoitojen jälkeen – ja että ne kasvoivat jyrkästi hoitoryhmässä.

Tutkijat: ei osoitettuja hyötyjä

Tampereen yliopiston tiedotteessa 14. huhtikuuta 2026 tutkimuksen pääkirjoittaja Sami-Matti Ruuska kommentoi tuloksia.

Nuoruusiässä aloitettuihin lääketieteellisiin sukupuolenkorjausinterventioihin on kohdistettu suuria odotuksia, sillä niiden on uskottu vaikuttavan suotuisasti mielenterveyteen ja yleiseen toimintakykyyn. Tämä poikkeuksellisen kattava ja valtakunnallisesti edustava rekisteripohjainen seurantatutkimus ei kuitenkaan osoittanut näitä hyötyjä. Päinvastoin, tulokset viittaavat mielenterveyden heikkenemiseen henkilöillä, jotka läpikäyvät lääketieteellisiä sukupuolenkorjausinterventioita, hän sanoo.

Tutkimuksen johtopäätöksissä tutkijat toteavat lyhyesti, että "psykiatriset tarpeet eivät vähene lääketieteellisen sukupuolenkorjauksen jälkeen". He kirjoittavat edelleen, että jo ennen klinikalle hakeutumista esiintyvä laaja psykiatrinen sairastavuus ja sen kasvu ajan myötä viittaavat siihen, että sukupuolidysforia saattaa joillakin näistä nuorista olla toissijaista muihin mielenterveysongelmiin nähden.

Tutkijoiden tekemä johtopäätös on, että sukupuolenkorjausta hakevien nuorten mielenterveysongelmat on tutkittava perusteellisesti ja hoidettava asianmukaisesti – sekä ennen peruuttamattomia lääketieteellisiä interventioita että niiden jälkeen.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.