Mainos:

Satelliittivalvontaan perustuvat tiemaksut tulossa – Suunnitelma jo lausuntokierroksella

Julkaistu 10.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Liikenne- ja viestintäministeriö suunnittelee Suomeen satelliittivalvontaan perustuvia tiemaksuja, uutisoi Uusi Suomi. Lehden mukaan ministeriö on jo lähettänyt lausuntokierrokselle luonnoksen satelliittinavigoinnin toimenpideohjelmasta, joka liittyy EU:n ohjelmaan.

Ohjelman kerrotaan kuvaavan satelliittinavigointijärjestelmien nykytilaa ja hyödyntämistä sekä Suomen avaruushallinnon nykymallia ja siihen kohdistuvia muutospaineita.

Ehdotuksessa esitetään 14 konkreettista toimenpidettä, joiden avulla Suomi halutaan nostaa yhdeksi satelliittijärjestelmien hyödyntämisen kärkimaista. Tienkäyttömaksut ovat mukana luonnoksessa, jossa viitataan GNSS-satelliittipaikannusjärjestelmään.

– Tällä hetkellä koko EU:ssa yhteen toimivia sähköisiä tienkäyttömaksujärjestelmiä (EETS-palvelu, European Electronic Toll Service) ei sovelleta missään EU-maassa, mutta sen sijaan erillisiä sähköisiä tienkäyttömaksujärjestelmiä on noin 200, joista osa hyödyntää satelliittipaikannusta. Yksi näistä EU:n yhteen toimivista sähköisistä tienkäyttömaksujärjestelmistä perustuu GNSS:n hyödyntämiseen, ministeriön ohjelmaluonnoksessa sanotaan.

Mainos:

Luonnoksen mukaan komissio on antanut keväällä 2017 ohjelman, jonka tavoitteena on päästä eroon aikaperusteisesta tienkäyttömaksusta siirtymällä käyttömaksuihin, jotka perustuvat ajosuoritteisiin eli käytännössä ajettuihin matkoihin.

–Tarkoitus olisi saada aikaan koko EU:ssa yhteen toimiva järjestelmä. Tavoitteena on välttää ruuhkat ja ympäristöhaitat. Kuljettaja tulisi toimeen yhdellä sopimuksella ja yhdellä ajoneuvolaitteella koko EU:ssa, luonnoksessa sanotaan.

Ohjelmaluonnoksen keskeisimpiin toimenpiteisiin kuuluvat ministeriön mukaan satelliittitiedon hyödyntämisen edistäminen liiketoiminnassa ja palvelujen tarjonnassa ja arktisilla alueilla sekä piensatelliittien hyödyntämisen edistäminen.

Toimenpideohjelma on osa hallituksen kärkihanketta digitaalisen liiketoiminnan kasvuympäristön rakentamiseksi. Hankkeen tavoitteena on tehdä Suomesta suotuisa toimintaympäristö digitaalisille palveluille ja digitaalisuuteen perustuville liiketoimintamalleille, Uusi Suomi kertoo.

Henkilökohtainen navigointi on arkipäivää jo kaikkialla maailmassa. Satelliittipaikannus on mahdollista 5,4 miljardissa älypuhelimessa ja sadoissa miljoonissa navigaattoreissa. Liike- ja viestintäministeriö muistuttaa, että satelliittinavigointi on tärkeä osa myös yhteiskunnan toimivuutta. Muun muassa sähköverkkojen, tietoliikenneverkkojen ja liikenteen palvelujen toiminta edellyttää satelliittipaikannusta ja tarkkaa aikatietoa.

Euroopan komission arvion mukaan toimialan arvo tällä hetkellä on yli 70 miljardia euroa. Kasvavan automaattiliikenteen, 5G:n ja IoT:n kehityksen ansiosta markkinan arvon odotetaan nousevan noin 195 miljardiin euroon vuonna 2025. Kasvusta suuri osa tulee erilaisista älypuhelimiin tarjottavista palveluista.

Toimenpideohjelman on tarkoitus valmistua kuluvan syksyn aikana. Ohjelmasta annettavien lausuntojen määräaika on 17. lokakuuta.

Lähde: US

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

30 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeremias Shwartz
Jeremias Shwartz
8

Lehtien aikanaan mainostama ja lobbaama ”talousliitto” on lähtenyt hieman lapasesta.

Eipä työn Bernerin myyränkään tarkoitus tässä maassa liene muu kuin juuri tämä. Ajaa Suomea syvemmälle liitovaltioon, myydä valtionomaisuutta ja köyhdyttää koko kansaa.

Kuinka moni meinaa maksaa nämä tulevat lailliset varkaudet joita tienkäyttöamaksuiksi kutsutaan?

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8

Toi on taas niin idioottisuunnitelma. Systeemin pystyttämis- ja ylläpitokulut ovat varsin isot ja syövät ison osan ”tuotosta”.

Täysin paska tapa kerätä lisää veroja.

jaska
jaska
8

Komppaan, Aivan turha järjestelmä useamman satasen paskapurkki pyörimään auon kojetaululle tupakansytkäriin?? ja sitten tiedon purku ja käsittelyjärjestelmät ja niiden ylläpito.. HUH HUH .. raha menee taas jonnekin espanjaan näitä softia ja purkkeja tekevälle firmalle..

mielumin maksaisin vaan enemmän veroja… mielellään vain tuloveroa.. turhat erilaiset erinimiset verot on ihan vain pilkkaa!!
(yle verojne.. )

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Ei käy.

IKirouta
IKirouta
8

Minullekkaan Ei käy!

Karoliina
Karoliina
8

Autojen sateliittipaikannus systeemi on veruke jonka avulla rakennetaan toimiva infastruktuuri johon sitten vain sattumalta lisätään sirutus eli kaikki ihmiset sirutetaan ja Suomi tietenkin KÄRKIMAANA ensin mukana ihmiskunnan orjuuttamisessa.Raamatussakin mainitaan tuo 666 eli pedon merkki systeemi.

Jeremias Shwartz
Jeremias Shwartz
8

Kyllä. Liisn harva tätä ymmärtää, vaikka katsoo vierestä, kun infraa nwo euroopalle rakennetaan.

Poliisin madaltuva voimankäyttökynnys ja yksityiselämään puuttuminen, tyhmemmän geenipoolin väkisin sekoittaminen, lisääntyvät maksut, turvallisuuspalvelut, kikyt ja sotet, sateliittiseuranta, eu:n omat sotilasjoukot, eu:n syyttäjänvirasto, politisoitumut poliisi.. Katalonia on hyvä esimerkki nwo eu toiminnasta. Jos ei hyvällä, niin pahalla. Sitäkö se on, tämä läntinen arvoyhteisö. Että sitä kyllä kannatetaan siihen asti kun kaikki tottelee. Jos ei totella, niin voimankäyttö on heti seuraava askel.

Ja arvojohtajamme, kummityttönsä kanssa lisääntyvä sauli nyökyttelee mille tahansa mitä eu ja usa israelin kanssa sanovat,

Huono idea
Huono idea
8

Onneksi on maastoauto harrastepelinä… Kun tämä laki tulee voimaan, ajan penkkoja pitkin töihin enkä käytä tietä kuin murto-osan nykyisestä 🙂

Kalevi Puttonen
Kalevi Puttonen
8

On mummelilla vilkas mielikuvitus

Heikki Puoliväli
8

No polttonesteistä sitten se vero osuus pois, joka olisi pitänyt ohjata tiestön kunnossapitoon.

hannusandberg
8

Asia on sama, kuin aikaisemminkin mutta kieliasu ja argumentointi on hyvin suunniteltu. Vedettiinpä taas EU:kin mukaan tähän paskaan. Veronmaksajat ovat kustantaneet nämä tiet ja nytkö siitä taas jouduttaisiin maksamaan uudestaan ja vielä ihmisten seuranta päälle 🙁

tomppa
tomppa
8

Hullua touhua! Menee jo aivan liian pitkälle tämä ryöstäminen!

Näin on
Näin on
8

Online valvonnasta on lyhyt matka oline sakotukseen

Tutkijahutkija
Tutkijahutkija
8

Kokoomus ja Kepulit rakentas kanki kovana stalinististä dystopia kyttäys diktatuuria, jatkossa onkin sitten helppo kyykyttää neuvosto siis euvosto vastaiset ajattelijat.

Ihanaa saatana huutaa Cuck Alex.

Pekka Toivola
Pekka Toivola
8

En olisi uskonut vielä muutama vuosi sitten että Orwellilainen yhteskunta toteutuu elinaikanani.

wurther
wurther
8

Jos pitää silmät auki, huomaa, että orwellismi on kiihtynyt erittäin nopeasti lähivuosien aikana. Tämä johtuu siitä, että ihmisten silmät ovat auenneet ja juutalaiset pankkisuvut joutuvat nopeuttamaan suunnitelmiaan länsimaiden muuttamisessa totalitaarisiksi poliisivaltioiksi.

Minä Vain
Minä Vain
8

Sama täällä. Jos oikein asiaa miettii, niin lähes kaikki uusi teknologia 1990-luvun jälkeen on valjastettu palvelemaan ihmisten kyttäämistä ja kontrollointia. On turvatarkastusta, turvakameraa, turva- sitä ja turva-tätä eli kaiken mahdollisen ja mahdottoman tarkkailua ja mahdollisesti myös verottamista ja laskuttamista. Tuntuu myös, että ihmisten turvallisuuden tarvetta lietsotaan terrorismilla, pakolaisuudella, katastrofiuutisilla ja jatkuvasti ylläpidettävällä sodan uhalla. Jos on yhtään hengellisesti suuntautunut, niin on helppo havaita touhun etenevän ihan Raamatun ennustusten mukaan. Muuten tätä kontrollinhimoa on vaikea selittää. Homma etenee niin, että saadaan illuminaattien symbolissa esiintyvä Luciferin ts. Pedon valvova silmä kaikkinäkeväksi. Maallisempi versio tästä on YK:n Agenda 21 ja sitä sivuava resurssipohjainen taloudenhallintajärjestelmä ”Zeitgeist”, joka pakottaa ihmiset tarkasti säädeltyyn muurahaisen elämään.
Oli miten oli, vaikea tässä on enää hyväuskoinen olla. Järjettömän tuntuisia systeemejä esitellään ja pusketaan läpi kiihtyvään tahtiin ja kaiken takana on joku mystinen taho. Kansalaisten mielipidettä ei ole aidosti kuunneltu enää vuosikymmeniin.

Torjuntavoitto
Torjuntavoitto
8

Jos satelliittinavigointi valjastetaan suomalaisia vastaan, niin se on äkkiä koko järjestelmän loppu täällä.
Häirintää eivät pysty estämään, vaikka olisi millainen gestapo/stasi kansan kimpussa.

Juha Wiklund
Juha Wiklund
8

Taitaa homman kustannukset olla korkeammat kuin tuotto joka entisrstään nostaa autoilun kustannuksia.

Mitä sanoo keskustan kenttäväki tähän? Hehän ensisijaisrsti joutuvat pitkien etäisyyksiensä tämän homman maksumiehiksi.

Köyhät ja maaseutu kyykkyyn

Repe53
Repe53
8

Bernerillä täytyy olla pää täynnä kusta! Johan nämä suunnitelmat on aikaa sitten todettu lainvastaisiksi ja ämmä vaan etenee itsepäisesti. Sitä päivää ei tule, että minun liikkumisiani kytätään, jätän sitten auton mieluummin katsastamatta.

zz
zz
8

Tätä EI ratkaista tänne ruikuttamalla! Kertokaa mielipiteenne kansanedustajille ja muistakaa ensivaaleissa.

goyim
goyim
8

sitten kun ymmärrätte että äänestämällä ei voi vaikuttaa niin tuonne http://www.vastarinta.com/

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8

Onhan se niinkin, mutta ei perkele äänestetä noita kepuja ja Kokoomuksia vasemmistosta puhumattakaan ja hemmetin sininen pieru vai mikä nyt olikaan joutaa todellakin tippuun eduskunnasta.

Itse aiheutettu
Itse aiheutettu
8

Tyhmät suomalaiset ovat äänestääneet itsellee vihamieliset päättäjät. Onnea Suomi!!

Da-De
Da-De
8

Minulle kyl sopii kun tuolla kauppakassilla vähän ajaa kauppa ja mökkireissuja Nyt maksaa 250 niin tyyriiks tulee ostokset

Ilta Pimiä
Ilta Pimiä
8

Satelliitit pärähtää voimakkaalla valonheittimellä, kun on liian hienoa elektroniikkaa. Eivät kestä sähkömagneettisia valoaaltoja.

Zxv
Zxv
8

Lvm:n sivuilta löytyy ohjeen kuinka lausunto annetaan. Nyt sitten lausuntojs kehiin. Ei pitäisi olla vaikeaa, jos tänne pystyy viestin kirjoittamaan, niin pystyy lausunnon antamaan!

Unto
Unto
8

Kannattaa tosiaan miettiä kenelle sen äänensä vaaleissa antaa.

Jahtimestari
Jahtimestari
8

Kyllä todellakin vituttaa aina kun tämä ”pärstä” tai Sipilän naama näkyy jossain mediassa. Pitäisi säätää Suomeen sellainen laki, että tuollaiset valtion pellet, joutuisivat aina käyttämään jotain vappunaamaria esiintyessään julkisuudessa. Silloin heidän ulkoinen olemus vastaisi täysin heidän tekemisiään. !

Ei muissa maissa
Ei muissa maissa
8

Ei onnistunut muualla Euroopassa kun kansalaiset eivät hyväksyneet että isoveli tietää ja näkee missä kuljet, mm. Saksassa. Suomessa meiltä ei edes kysytä. Ajetaan vaan väkisin systeemiin.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu eilen 09:29 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.