Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.
Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.
Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.
Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.
Suomi antaa avoimen tukensa
Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.
Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.
Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.
Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa
Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.
Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.
Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.
Mitähän pahaa nuo kissat on tuolle halmesmäelle tehneet???
Taitas tarvita ittekkin koirien kanssa opetusta.
Oliskohan tuossa rikosilmotuksen paikka????
Jos koirat ovat omalla aidatulla pihalla,jonne naapurin kissat tulevat tarpeilleen,niin voi voi…
Mitenkähän nuo olis päässeet aidatulle pihalle ja katit näyttäs kyllä aika hyvinhoidetulta eli, joku tai jotkut kaipaa kissojaan.
toisen lemmikkejä ei lain mukaan tapeta ihan omaksi huvikseen, sille saattaa tulla hintaa.
Naapurilla koirille verkko aitaus korkeus 2m,, slmäkoko 15*15cm. Kissa menee reiästä heittämällä. Jos koira siellä tappaa kissan ,jonka pitäisi olla myös omalla pihallaan,niin voi voi…*
Kissat olivat rakastettuja ja hoidettuja lemmikkejä, joista kaikki näkevät jo päälleppäin, että eivät ole nälkiintyneitä ja villiintyneitä. Toiselle kissalle oli sen ikioma perhe teettänyt juuri 1000 euron jalkaleikkauksenkin. Toivon oikeuden toteutuvan ja erittäin reilujen korvausten tulevan kissojen perheiden lohduksi. Ja tietenkin aseluvat ja aseet pois tuollaiselta sääntöjä noudattamattomalta toheloijalta loppuiäksi!
Ihan ei kuva näytä aidatulta takapihalta otetulta…
Toisilla on isommat takapihat. Itselläni yli hehtaarin ja aita ympärillä.Että silleen…
Mitähän tabletteja oot vetäny?
Tulehan ville poikkeemaan niin katsotaan kenen raadosta otetaan senjälkeen kuvia.
Ensin yle-vero, sitten tämä. Mitähän vielä puuttuu..
YLEE:n pääsee kaikki mieleletään sairaat ja kierot töihin, se on jopa suotavaa.
Kannattasko tuota juttua pommittaa ylelle????
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709282200425341_u0.shtml ja Keltaiseen lehdistöön
Kyseiset koirat juosta vouhottaa ottaa pitkin kylää ja pelottelee naapuruston lapsia ja lemmikkejä… koirilla ei ole edes tarhaa…
Äijä tappaa kissoja urakalla ja roudaa niitä tien varteen peitelläkseen jälkiään…kuulemma
Jos näin on niin käryttäkää ja kuoleehan se koirakin tai koirat
Kaksi leikattua poika kissaa ei suunnittele perheen perustamista. Kissat on todennäköisesti loukutettu koirien kouluttamista varten. ” no ny rupiaa olemahan koira”…
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709282200425341_u0.shtml
Ville selkeästi kaipaa ojennusta. Läskille kyytiä!
Tuo Ville näyttää jo valmiiksi ihan mielenterveys ongelmalliselta kuullut juttua että ois pedofiili
Antaa mainosta myös ylelle, kannattas kysyä yleltä tarviiko ne tuollaasta äänimiestä, ja toisekseen millaasia ääniä tuo mahtas päästää jos siltä itteltään oikeen asiasta kysyttäs ja tarviiko tuommoonen yleensä aseita?????
Siellä kylällä, jäähän nuita koiriakin joskus auton alle.
Adressia ollaan puuhaamassa, että äijä saadaan pois yleltä. Pari päivää menee. Seuratkaa sivua: http://www.lizthecat.blogspot.fi
Tuo ääniteknikko pitäs ampua…
Ei stana minkälainen ukko, pitäis oikeesti viedä saunan taakse ja Niskalaukaus!!!!
Supikoirien ruuaksi ukko joutais, mutta ei nekään taida märännyttä paskaa syödä … Oksettava äijä, HYI
Kyllä tuo on mulkku mies!Ei toisten lemmikki kissoja saa ampua…Toivottavasti tulee potkut ja sanktiot Villelle!!!Inhoan tällaisia ihmisiä!!! Jumalauta ku suututtaa!!! Pitäis tollaselta munat viedä…Vihaan lemmikkien tappajia/kiduttajia/rääkkääjiä yli kaiken…!!!
Psykopaatti, jolle ei elämä merkitse mitään. Mutta onneksi luonto kostaa sille tehdyt pahat teot ennemmin tai myöhemmin.
Tuota löytyykö tarkempia tietoja tästä tyypistä, kuin nimi että voi viedä juttua virallisia kanavia eteenpäin, Pilaa kuitenkin kerralla koko metsästäjäyhteisön maineen ja näkisin myös että on sopimaton henkilö pitämään aselupia.