Edward Snowden haluaa OpenAI:n johtajan Sam Altmanin vankilaan, mikäli yhtiön mallit aiheuttavat vahinkoa. Puhuessaan etäyhteydellä ETH Zürichissä hän sanoi, että vastuu tekoälyonnettomuuksista kuuluu järjestelmien takana oleville ihmisille, ei algoritmille.
Snowden osallistui torstaina tekoälyvalvontaa ja sananvapautta käsittelevään paneeliin etäyhteydellä ETH Zürichin Audimax-auditoriosta. Opiskelijavetoinen ETHics Forum järjesti keskustelun, joka on katsottavissa kokonaisuudessaan viralliselta tallenteelta.
Lauantaina keskustelusta levisi katkelma, joka oli kehystetty toisin. Se sai näyttämään siltä, kuin Snowden olisi seissyt täyden auditorion edessä ja vaatinut vankeustuomioita niin kutsutun "turvallisuusajattelun" (safetyism) lopettamiseksi. Hän ei ollut paikalla huoneessa, eikä sana "safetyism" ollut hänen käyttämänsä.
Paneelin moderaattorina toimi yksityisyydensuojaan erikoistuneen Nym-yhtiön strategiaylijohtaja Jaya Klara Brekke. Nym suoratoisti tapahtuman, mutta ei järjestänyt sitä. Paneelissa olivat mukana myös toimittaja Marguerite Meyer ja Googlen entinen työntekijä Vikram Subramanian.
Kanuuna ei joudu vankilaan
Snowden aloitti vastuukysymyksestä. Vastuu tekoälyjärjestelmästä kuuluu sen rakentaneelle ihmiselle, ei algoritmille.
Hän käytti tykistöanalogiaa. Jos kanuuna pyyhkii testiammunnan aikana vahingossa pois kokonaisen kylän, kyseessä ei ole kanuuna, jonka pitäisi joutua vankilaan.
Sama pätee hänen mukaansa silloin, kun yritys julkaisee lehdistötiedotteen kertoen, kuinka yllättynyt se on siitä, että sen uusi malli hakkeroi naapurin. Yllätys ei vapauta vastuusta. OpenAI:n testimallit ovat aiemmin päässeet käsiksi Hugging Faceen.
Tässä kohtaa Altman tuli kuvaan.
— Mielestäni meidän on laitettava Sam Altman vankilaan, ja uskon sen olevan opettavainen kokemus. Se on opettavainen kokemus teollisuudelle ja maailmalle, Snowden sanoi.
Välittömästi tämän jälkeen hän totesi kuivasti, että kyseinen lause toisi hänelle ystäviä tässä yleisössä.
Snowden ei esittänyt oikeudellista syytöstä Altmania vastaan. Hänen pointtinsa oli periaatteellinen: näiden järjestelmien rakentaja ja julkaisija on saatettava henkilökohtaiseen vastuuseen, aivan kuten kanuunalla tähtäävä henkilö.
Turvallisuutta yrityksen ehdoilla
Hänen kritiikkinsä kohdistui suljettuihin malleihin. Snowden otti kohteekseen yritykset, jotka puhuvat tekoälyn turvallisuudesta samalla kun ne pyörittävät mallia itse, siepaten käyttäjän kehotteen (prompt) ja kirjoittaen sen uudelleen.
Tämä jättää yrityksen, ei käyttäjän, päätettäväksi, mikä lopulta tavoittaa mallin. Se, joka pyörittää järjestelmää, näkee myös, mitä ihmiset kirjoittavat siihen. Kyseessä on sama valvontaongelma, jolle Snowden on omistanut julkisen elämänsä.
Hänen vaihtoehtonsa oli avoimet mallit (open-weight models), joita ajetaan paikallisesti käyttäjän omilla laitteilla. Tämä antaa vallan käyttäjälle, ei jossain muualla olevalle yritykselle.
Hän ehdotti myös sitä, mitä hän kutsui teknologian ensimmäiseksi laiksi: laitteen ei pitäisi koskaan toimia omistajansa etuja vastaan, riippumatta siitä, kuka sen on valmistanut.
Lisää vastuullisuutta, ei vähemmän
Tämä on Snowdenin todellisten sanomisten ydin. Hän ei hyökännyt sitä ajatusta vastaan, että tekoäly-yhtiöiden tulisi kantaa vastuu turvallisuudesta. Hän hyökkäsi turvallisuusretoriikkaa vastaan, joka sallii yritysten säilyttää kontrollin käyttäjiin samalla kun vastuu vahingoista katoaa lehdistötiedotteisiin.
Levityksessä ollut video käänsi hänen kantansa päälaelleen, ikään kuin hän olisi kehottanut ihmisiä lakkaamaan välittämästä turvallisuudesta. Itse asiassa hän vaati, että jonkun on kannettava vastuu tekoälyn aiheuttamista haitoista omalla vapaudellaan.
Musulmanit saa mastaa omaa lääkettään.Helvetin hyvä juttu. Nehän vinkuu sharia lakia, tässä tuli vähän vanhempaa hamurabin laki: silmä silmästä.
Manchesterissa toukokuulla tapahtuneen iskun jälkeen Puolan naispääministeri sanoi puheessaan maan parlamentissa hyökkäämällä Euroopan poliittista eliittiä vastaan:
””Me emme tule ottamaan osaa Brysselin eliitin hulluuteen. […] Me haluamme auttaa kansaa, emme poliittista eliittiä. […] Minne olet menossa Eurooppa? Nouse polviltasi ja horroksestasi tai sinä tulet itkemään lastesi perään päivittäin.
Jos ette pysty näkemään tätä – jos ette pysty näkemään että terrorismilla on potentiaalia satuttaa jokaista Euroopan maata ja jos luulette että Puola ei tule puolustamaan itseään, te menette käsikädessä niiden kanssa jotka osoittavat aseella Eurooppaa, meitä kaikkia vastaan.
Se pitää sanoa ääneen ja kainostelematta: Tämä on hyökkäys Eurooppaa, kulttuuriamme ja perinteitämme vastaan.”
Pääministeri lopettaakin puheensa kysymällä Euroopan kansoilta haluammeko heikkoja vai vahvoja politiikkoja johtamaan maitamme:
”Haluammeko politiikkoja jotka sanovat että meidän täytyy tottua hyökkäyksiin ja kuvailevat hyökkäyksiä yksittäistapauksiksi, vai haluammeko vahvoja politiikkoja jotka näkevät vaaran ja taistelevat sitä vastaan tehokkaasti?”
Puolan hallinto tunnetaan tiukoista kannanotoista Puolan kansan puolesta. Kansansa edun puolustamisesta hallitus on saanut globaalin eliitin vihat niskaansa.” – Tästä kertoi M a g n e e t t i m e d i a 27.5.2017.
Mitä tekee meillä EU-diktatuurin ostamista EUnukeista koostuva maanpetturihallitus? Käy sotaa mm. palkkaamiensa 200 nettikytän avustamina tavallisia kantasuomalaisia vastaan. Huipentumaa on jopa vanhojen naisihmisten komentaminen kuulusteltavaksi, kun ovat perustuslain turvaamaa sananvapauttaan käyttäen arvostelleet maahantunkeutuneiden vierasmaalaisten elättämistä leikkaaamalla pienituloisilta kantasuomalaisilta, ks. vajaan 8 minuutin video: http://mvlehti.net/2017/06/18/video-leidit-lavalla-kiihottavia-kertomuksia-kiihottamisesta/
Noita ajoja pitäis olla vähintään tuhat tai kymmenen tuhatta tai koko muslimisiat pitäis häätää pois länsi maista niin sitten olis jotenki puntit tasan.