Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.
Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.
Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.
Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.
Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.
Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia
Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.
Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.
— Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.
Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.
Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.
— Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.
Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.
YK on läpi-rappioitunut ”kansainvälinen” järjestö,, jonka ovat korruptoineet suuret teknoraatit ja yli-rikkaat yksittäiset ”ihmiset”. Mm. Bill Gates, George Soros, Rockefeller, WEF, Bilderberg, NATO, globalistit + ”länsi-blokki” (globalisti-kommunistit). Kun YK perustettiin v. 1945 WWII:n jälkeen korvaamaan surkeasti tehtävässään epäonnistuneen ”Kansainliiton”, joka polkaistiin WWI:n päätyttyä. NYT YK on yhtä munaton ja kansainvälisen lain ja varsinkin sen KUNNIOITTAMISEN täydellisen rapautumisen vuoksi, jonka – uskallan sanoa – pääsyyllinen on länsimaailman lopullinen roomalaisiin mittasuhteisiin rehottava henkinen ja fyysinen RAPPIO eli ihmisten arvomaailman sekä tekojen RIKOLLISUUS. Niin, että kaikesta aikaisemmista hyveistä on tehty PAHEKSUTTAVAA + rangaistavaa ja paheista + laittomuudesta KUNNIOITETTAVAA +”fantsua”. Kun yksikin osapuoli kieltäyyy noudattamasta vielä kutakuinkin 30-vuotta vielä yhteisesti ylläpidettävistä kansainvälisistä laeista ja YK:n julistuksista. Se miksi nyt on näin johtuu uuden hegemonian pysyttämisestä, josta meuhkaa etenkin WEF ja teknograatit sekä suuret ylikansalliset pankkiirit. Samalla Venäjä ”liittolaisineen” puuhaa omaa taloudellista rahajärjestelmää yksistään jo siitä syystä ettei sille suoda olemassaolon oikeutta sen enempää kuin ”turhille syöjille”, joita WEF;n psykopaatin mielestä täytyy vähentää 86%, jottei näille ihmisvihaajille tule paniikkikohtausta, Mitäpä tuohon enään mitään – ainakaan – lisäämään!