Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puoliso, rouva Jenni Haukio odottaa lasta. Presidentin kanslia tiedotti asiasta hetki sitten.
Tiedotteen julkaisun jälkeen tasavallan presidentin kanslian sivut menivät ilmeisesti kävijäryntäyksen vuoksi tukkoon, ja tätä juttua kirjoitettaessa sivuille pyrkivälle tulee vain teksti "service unavailable".
Lapsi on Jenni Haukiolle ensimmäinen. Sauli Niinistöllä on kaksi aikuista poikaa ensimmäisestä avioliitosta Marja-Leena Niinistön kanssa, joka menehtyi liikenneonnettomuudessa vuonna 1995. Heidän lastensa nimet ovat Nuutti ja Matias.
- Lasta on useiden vuosien ajan odotettu ja toivottu. Näihin vuosiin on lukeutunut monia vastoinkäymisiä. Siksi onnen ohella on raskauden alkuun sisältynyt herkkyyksiä, mutta nyt voimme asiasta kertoa, Niinistö ja Haukio kertovat tiedotteessaan.
Mainos:
Niinistö ja Haukio avioituivat tammikuun 3. päivänä vuonna 2009. Kanslia tiedotteen mukaan perheenlisäys ei vaikuta presidentin tehtävien hoitoon.
Haukion laskettu aika on ensi vuoden helmikuussa, joten raskaus on tällä hetkellä noin viidennellä kuulla.
Sale on käsittääkseni Jennin kummisetä. Mitä Suomen laki sanoo heidän suhteestaan? Ellen vallan väärässä ole, nämä suvut ovat myös olleet keskenään tekemisissä useamman kymmenen tai jopa satoja vuosia.
Siitä vain pohtimaan miten spontaania ja aitoa näiden rakkaus on. Kuvista päätellen en ole vakuuttunut.
Laba
8 years ago
Tuleeko noin vanhan ukon siemenistä vielä terve lapsi?
Ettei menisi kesken tuo raskaus?
Talvisodanhenki
8 years ago
Kun polkee kummityttönsä paksuksi niin pääsee linnaan -presidentin linnaan.
–Mikä vittu tätä maata vaivaa?
uskoisko
8 years ago
Presidentin vaalikampanja tulossa, hyvin on suunniteltu. No sale vie lapsen sitten ripille kun on aika.
CFF
8 years ago
Onko tilanne todella se että rouva Jenni Haukio on presidentti Sauli Niinistön kummityttö?
Tästä asiasta puhutaan netissä vähintään yhtä paljon kuin vauvauutisesta.
Ettei vain Sauli setä nyt näytä esimerkkiä kymmenille tuhansille matuille jotka eivät esim. epäröi naida omia lähisukulaisia?
Silti aika kiusallinen asetelma jos todella kysymys kummisedän ja kummitytön suhteesta.
”Vanhastaan kummin tuli kastetilaisuudessa vastata kastajan kysymyksiin lapsen puolesta ja toimia kasteen todistajana. Kummin käytännön tehtävänä tunnetaan myös kummilapsen puolesta rukoileminen ja saattaminen kohti konfirmaatiota. Kummit kutsutaan usein olemaan läsnä konfirmaatiossa ja osallistumaan lapsen siunaamiseen paitsi kasteessa myös konfirmaatiossa.” Näin Helsingin hiippakunta ilmoittaa.
Jos suhde ns. normaali ei siinä sitten mitään. Siitä esimerkkiä koko Suomelle, nyt lapsia lisää ettei Suomi huku mustanruskeaan liejuun.
Ilmari
8 years ago
Tämä kummityttöjuttu on täysin perätön. Se joka niin väittää, on velvollinen todistamaan väitteensä. En tiedä mistä se on lähtenyt liikkeelle kun on tiedossa että Sauli ja Jenni ovat tutustuneet 2000-luvun alussa.
Ikä tekee tepposet
8 years ago
Jos oikein laskin niin sale on 69 vuotias. Kyllä jo siinä iässä pitäisi tietää ettei lapsia saada aikaiseksi toivomalla ja odottamalla. Ja Jennikin on jo 40 eli ehtoopuolella.
Hyi hitto
8 years ago
En tiedä muista mutta jotenkin tämä hypetys saa minut voimaan pahoin. Huomaa että suuret voimat ovat valjastettu niinistön uudelleenvalinan taakse.Tämä rummutus tekee suuremmasta osaa kansasta kuuroja ja sokeita.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.
Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.
Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.
Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri
Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.
Mainos:
Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.
Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.
Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.
Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:
— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.
Mainos:
Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla
Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.
Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.
Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.
EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Mainos:
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Sale on käsittääkseni Jennin kummisetä. Mitä Suomen laki sanoo heidän suhteestaan? Ellen vallan väärässä ole, nämä suvut ovat myös olleet keskenään tekemisissä useamman kymmenen tai jopa satoja vuosia.
Siitä vain pohtimaan miten spontaania ja aitoa näiden rakkaus on. Kuvista päätellen en ole vakuuttunut.
Tuleeko noin vanhan ukon siemenistä vielä terve lapsi?
Ettei menisi kesken tuo raskaus?
Kun polkee kummityttönsä paksuksi niin pääsee linnaan -presidentin linnaan.
–Mikä vittu tätä maata vaivaa?
Presidentin vaalikampanja tulossa, hyvin on suunniteltu. No sale vie lapsen sitten ripille kun on aika.
Onko tilanne todella se että rouva Jenni Haukio on presidentti Sauli Niinistön kummityttö?
Tästä asiasta puhutaan netissä vähintään yhtä paljon kuin vauvauutisesta.
Ettei vain Sauli setä nyt näytä esimerkkiä kymmenille tuhansille matuille jotka eivät esim. epäröi naida omia lähisukulaisia?
Ei kummityttö välttämättä mikään sukulainen ole vaan jonkun tuttavan jälkeläinen.
Silti aika kiusallinen asetelma jos todella kysymys kummisedän ja kummitytön suhteesta.
”Vanhastaan kummin tuli kastetilaisuudessa vastata kastajan kysymyksiin lapsen puolesta ja toimia kasteen todistajana. Kummin käytännön tehtävänä tunnetaan myös kummilapsen puolesta rukoileminen ja saattaminen kohti konfirmaatiota. Kummit kutsutaan usein olemaan läsnä konfirmaatiossa ja osallistumaan lapsen siunaamiseen paitsi kasteessa myös konfirmaatiossa.” Näin Helsingin hiippakunta ilmoittaa.
Jos suhde ns. normaali ei siinä sitten mitään. Siitä esimerkkiä koko Suomelle, nyt lapsia lisää ettei Suomi huku mustanruskeaan liejuun.
Tämä kummityttöjuttu on täysin perätön. Se joka niin väittää, on velvollinen todistamaan väitteensä. En tiedä mistä se on lähtenyt liikkeelle kun on tiedossa että Sauli ja Jenni ovat tutustuneet 2000-luvun alussa.
Jos oikein laskin niin sale on 69 vuotias. Kyllä jo siinä iässä pitäisi tietää ettei lapsia saada aikaiseksi toivomalla ja odottamalla. Ja Jennikin on jo 40 eli ehtoopuolella.
En tiedä muista mutta jotenkin tämä hypetys saa minut voimaan pahoin. Huomaa että suuret voimat ovat valjastettu niinistön uudelleenvalinan taakse.Tämä rummutus tekee suuremmasta osaa kansasta kuuroja ja sokeita.