Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.
Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.
Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.
Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.
Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.
Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia
Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.
Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.
— Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.
Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.
Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.
— Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.
Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.
Kokkeli tehnyt tehtävänsä,mulkkubono on seonnut.
Vaarallisia nuo saatanan palvojat.
Cui bono?
Moinen lausunto ja sitten Bono pukeutui saatanaksi. Bono siis toivoo olevansa saatana?
Taitaapa jatkossa ilmetä yleisö kato U2 konserteissa. muutenkin ihan paskaa musiikkia ja Bonon ”laulu” on teuras sian kiljuntaa.
Tunnettu kyrvänsyyläke Bono – houreiset juttunsa ovat samaa tasoa avaruusolentoja jututtavan Junckerin kanssa. Samanlaisia sekopäitä. Taitaa olla samat liuottimet kuuranneet molempien vintin.
Se tosin vituttaa että EU kehtaa käyttää moista vajakkia ja Soroksen sätkynukkea omaan vaalikampanjaan.
Bonon olisi kannattanut keskittyä siihen musiikin tekemiseen… politikointi on ei selvästi ole sen leipälaji….
Rothschildit ja heidän satelliittinsa määräävät kaikesta viihdeteollisuudessa. Suomeksihan tämä Bono julistaa tässä, että nyt viimein Newworldorder ja maailma sionisteille, toteuttakaamme heidän päämaalinsa
Eipä tämäkään asia ole kuin murto-osan ihmisten mielessä. Mikä on, että yksi selvästi yhteistä nimittäjää (uskonto, aate) omaava pikku huijarijoukko saa hallita omistuksiensa ja johtopaikkojensa kautta niin montaa ihmisille elintärkeää alaa, eli suurimpia globaaleja yrityksiä:
Valtamedia, viihde, ylin (avostetuin)koulutus, ruuan tuotanto, lääkkeet (Big Pharma) ja finassi… listaa voi jatkaa.
Olen vuosia ollut pöyristynyt ja huolissani siitä että tämä on edelleen ja jatkuvasti mahdollista.
Miksei ihminen herää ja reagoi. Ruususen unta ja lapsen uskoako tämä on? Liikaa kiirettä ja huolta omassa elämässä…? MIKSI?
Bono sai melko onnettomat aplodit höpötyksilleen. Toisin on Matteo Salvinin kohdalla, hänhän ei meinaa saada edes suunvuoroa puheidensa aikana suosionosoitusten takia.
Tunnetusti politikointi ei ole muusikoiden vahvinta aluetta. Ei tarvitse kuin avata radio radio rockin kohdalta niin tulee semmoista paskaa että oksat pois.
Näiden kuppa-aivojen itsetuhovietti on kyllä sanoin kuvaamaton. Tämäkin mijonääri jonka ei tavi asua alueilla johon se Afrikka asutettais ei taistella olemassa olostaan slummeissa. Helppo huudella kun voi kaaoksen saatetun Euroopan jättää yksityiskoneella lentäen ”paratiisiinsa” . Kuvottava kuppa- aivo… Onneksi en ole koskaan U2:sen musiikista pitänyt…
Tuo Bonobo pelle on lausunut tehnyt kaikenlaista.
Kerran hän kirjaimellisesti lennätytti itselleen toiseen maahan unohtuneen hattunsa yksityiskoneella. Siis lento ilman varsinaisia matkustajia ja lastina bonobon rakas hattu.
Lisäksi koko bändi on tietenkin mukana tukemassa poliittisia hulluuksia.
Surullisia tapauksia kuten heidän kannattajansakin.
Eipä oo huvittanu kuunneella kyseistä mokkamunien lutkittelijabändiä enää pitkiin aikoihin.
Bonobo pari vuotta sitten.
https://mvlehti.net/2016/04/13/u2n-bono-pelkaa-etta-pakolaiset-tuhoavat-euroopan-video/
” Maailma afrikkalaisille???!!!”
Siis, HÄH???
Eikö jo Afrikan mantereen kokoinen laskiämpäri riitä tälle ”bono bonolle”? Kyseinen rokkari ei edusta etäisimmälläkään tavalla tavallisia eurooppalaisia kansakuntia, jotka lähtevät joka aamu töihin ja palaavat sieltä väh. 8 tunnin päästä kotiin väsyneenä, uupuneena ja kyllästyneenä siihen kotimaansa sekasortoiseen tilaan, johon EU on sen ajanut tyhmääkin tyhmemmältä nk. ”pakolaispolitiikalla”, joka on suorastaan veemäisempää kuin se, että vietäisiin suoraan ”saunan taakse”.
Mutta arvaahan sen kenenkä ”mannekiini” tämä ”rokka” on!
Selvästikin valkoiset ovat joidenkin mielestä liian päteviä ja heillä on yhä perinteidensä ja tiettaitonsa ja kulttuuriensa kautta vaikutusvaltaa ja etenkin kyky herätessään puolustautua. Nykysysteemissä siis tämän vuoksi valkoisilla on vielä valtaa. Jos valkoiset ryhtysivät pitämään yhtä, heitä olisi eri maissa aika vaikea ohittaa ja alistaa täysin.
Juuri edellisten seikkojen vuoksi valkoiset halutaan tuhota. Ensi alkuun heidän maansa ajetaan täyteen muukalaisia, jolloin Rothschildit voivat saada täyden kontrollin ja valkoiset ovat täysin heidän armoillaan.
Itse asiassa tämänsuuntaisia lausumia on saatu suoraan hevsen suusta. Esim. Thomas Barnetilta
Mamumassat tuhoavat elintason vääjäämättä. Tällöin vastarinta on myös vaikeampaa, tosin tyytymättömyyttä riittää. eri väestöryhmiä voidaan kohdella eri tavoin. Vaikka valkoiset eivät aivan paarialuokkaa ole, merkkejä tällaisesta on kuitenkin eri puolilla. Etenkin Etelä-Arikassa. Voi kysyä, mitä kaikkea tehdäänkään, kun vastarinta on nujerrettu varmuudella. Neuvostoliitto ja Kiina ym. kommunistimaat ovat olleet kai eräänlaisia sormiharjoituksia tässä asiassa
Tuo äijä on alkanut käyttämään taas kovai aineita, heroiniia kenties ? On sekaisin kuin ozzy pahimpaan aikaan.