Lievästä kognitiivisesta heikentymisestä kärsivillä ihmisillä merkkiaineen poistuminen aivoselkäydinnesteestä kesti huomattavasti kauemmin kuin terveillä ihmisillä. Tutkijat haluavat nyt selvittää, voiko hidastuneella kuljetuksella olla merkitystä muistisairauksissa.
Pilottitutkimus tehtiin Oslon yliopistollisen sairaalan muistiklinikalla osana REACT MCI -tutkimushanketta, jossa tutkitaan, voiko työmuistiharjoittelu hidastaa heikentymistä ihmisillä, joilla on lievä kognitiivinen heikentymä. Tila tarkoittaa, että muisti tai muut ajattelukyvyt ovat heikentyneet enemmän kuin ikään nähden on tavallista, ilman että henkilölle on kehittynyt dementiaa.
Pilottitutkimukseen osallistui 27 henkilöä, joilla oli lievä kognitiivinen heikentymä. Heille annettiin merkkiainetta aivoja ja selkäydintä ympäröivään nesteeseen. Tutkijat seurasivat toistuvilla verikokeilla, kuinka nopeasti aine kulkeutui ulos, ja vertasivat tuloksia terveeseen verrokkiryhmään. Osallistujien sukupuolijakaumaa tai ikää ei ole ilmoitettu tähän mennessä julkisuuteen annetuissa tiedoissa.
— Merkkiaineen erittyminen kesti kaksi ja puoli kertaa kauemmin niillä, joilla oli lievä kognitiivinen heikentymä, professori Anne-Brita Knapskog sanoi Forskning.no-sivuston mukaan.
Merkkiainetta mitattiin – ei Alzheimer-proteiineja
Aivoselkäydinnestettä on pitkään pidetty pääasiassa aivojen suojana. Tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että neste osallistuu aineiden kuljettamiseen aivojen läpi ja niistä ulos, muun muassa verisuonten ympärillä olevia tiloja pitkin. Tätä kutsutaan usein glymfaattiseksi järjestelmäksi tai arkikielessä aivojen puhdistusjärjestelmäksi.
Saman norjalaisen tutkimusryhmän julkaisemassa metoditutkimuksessa tutkijat osoittivat, että kuljetusta aivoselkäydinnesteestä vereen voidaan arvioida seuraamalla selkäydinnesteeseen vietyjä varjoaineita. Tutkimuksessa havaittiin myös suuria eroja yksilöiden välillä.
Alzheimerin taudissa aivoihin voi kertyä beeta-amyloidi- ja tau-proteiineja. Pilottitutkimuksessa tutkijat seurasivat vain lisättyä merkkiainetta; he eivät mitanneet, poistuivatko nämä Alzheimeriin liittyvät proteiinit hitaammin.
Löydös ei siis osoita, että hitaampi kuljetus aiheuttaisi muistiongelmia tai Alzheimerin tautia. Koska tuloksia ei ole vielä julkaistu vertaisarvioituna, verrokkiryhmän kokoa, tilastollista epävarmuutta tai ryhmien vertailukelpoisuutta ei voida arvioida.
Unta tutkitaan mahdollisena tekijänä
Tutkijat haluavat nyt ymmärtää, mikä vaikuttaa nesteen kuljetukseen. Saman tutkimusryhmän aiemmassa ihmistutkimuksessa pitkäaikainen heikompi unenlaatu oli yhteydessä merkkiaineen muuttuneeseen kertymiseen useissa aivojen osissa. Kyseessä oli havaittu yhteys, eikä se itsessään osoita, että huono uni olisi syy.
Erillisessä urosjyrsijöillä tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että verisuonten liikkeet muuttuivat univaiheiden välillä. Tietokonemallit viittasivat siihen, että nuo liikkeet voisivat auttaa nestettä ja siihen liuenneita aineita kulkemaan suonia pitkin, mutta mekanismia ei ole vahvistettu samalla tavalla ihmisillä.
Norjalainen tutkimusryhmä on nyt aloittanut uuden tutkimuksen Alzheimer-potilailla selvittääkseen, voiko nesteen kuljetuksella olla merkitystä sille, miten beeta-amyloidia ja tau-proteiinia käsitellään.
Lievään kognitiiviseen heikentymiseen liittyy suurempi riski sairastua myöhemmin Alzheimerin tautiin, mutta kaikki tilasta kärsivät eivät sairastu, ja jotkut saavat takaisin normaalin kognitiivisen toimintakykynsä. Pilottitulos onkin toistaiseksi tutkimusjohtolanka – ei uusi diagnostinen testi tai näyttö hoidon tehosta.
— Pidemmällä aikavälillä toivomme saavamme selville, voivatko tällaiset mittaukset kertoa jotain riskistä sairastua dementiaan, sanoo REACT MCI -tutkimusta johtava Susanne Hernes.
Nythän on niin, että kyseisen rikollisjoukkion koko tutkintolinja tulisi tappaa perin vulgääristi kaiken kansan nähtäväksi tarkoitettuna. Minkäänlainen lätäkkö ja sen ekosysteemi ei kestä tälläistä, eikä kyse ole edes siitä, että otettaisiin pelkästään lukuun ”Hyvän käytöksen kirja”. Vaan tuota tekoa voisi verrata atomipommin räjäyttämiseen tai tahalliseen ydinvoimalan radioaktiivisen ytimen sulattamiseen ja päästämiseen kaikki tuulten vietäväksi ympäri maailmaa.
On kaksi tapaa, joilla ihminen ja ihmiskunta voi päättää päivänsä radikaalisti. Ymräristöterrorismi tai se, että kävelee metsään ja ampuu kuulan kalloonsa. Kyse on vain ajasta.
Juha puhuu asiaa, itketään Suomen kokoisessa maassa jostain auton päästöstä kun tällaisia oikeita ympäristö rikoksia annaetaan tapahtua ihan vapaasti. Onnex olen senverran vanha etten elä näkemässä ihmiskunnan itsemurhaa. R.I.P Me and Earth.
Niin, ilmastonlämpeneminen huolettaa ja sen vähentämiseksi käydään päästökauppaa, tulos +-0, käytännössä. Samaan aikaan, kukaan ei mieti hetkeäkään, mitä noi jätelautat tekee meren ekosysteemille ja miten ne vaikuttavat varmasti myös ilmastoon. Eikä käynnissä oleva väestöräjähdys ja sen turvaaminen ”turvapaikanhakijoiden” pakkovastaanottamisella helpota tilannetta. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, siinäpä sitä on, globalismia kerrakseen.
Helppoahan tuo on. Nyt kun kaasu on kallista Amerikasta euroopalle niin otetaan isoja rahtialuksia ja niihin laitetaan kerääjä jotka keräävät jätteet merestä. Sitten ne tuodaan eurooppaan ja poltetaan niissä isoissa kivihiilivoimaloissa joita eu:hun rakennetaan satoja lisää. Ei tarvita niin paljoa kivihiiltä on osa energiasta tulee meren muoveista. Ja ne laivat jotka rahtaavat jätettä sekä siilaavat sitä, voivat käydä höyryllä. Ja se polttoaine saadaan, mistäpä muualta, kun meren jätelautasta.
Jenkithän on käyttäneet merta kaatopaikkanaan. Sieltähän isot proomut kuskasivat jätteitä avomerelle johon ne sitten tyhjennettiin. Ei kait tämä mikään yllätys pitäisi olla, että sieltä löytyy jätelauttoja?
Eiköhän suomalaiset ala rahoittaa tätäkin vaikkei meillä ole tämänkään kanssa mitään tekemistä.
Juu ei toki kuulu meille – koska mehän emme asu tällä planeettalla vaan me asumme suomessa :D.
Me hyvinvointivaltioissa elävät viemme teollisuuden tuotannot sinne missä tavaran tuottaminen on halpaa. Tämä ilmiö ei ole vain Amerikkalaisten syytä, vaan myös Eurooppalaisten. Näin saadaan sortotyövoiman avulla tuottaminen edulliseksi ja miljoonat miljoonat ihmiset pidetään sortopalkoilla edelleen köyhinä. Köyhät slummikansat jatkavat elämäänsä slummeissa ja kaikki jätehuolto puuttuu. Mihin nämä jätteet lopulta joutuvat? Eikö Suomi ole mielestäsi mitenkään osallisena jäteongelmaan maailmassa?
Ei saa sanoa, että mahdotonta! Kaikki kynnelle kykenevät vaan jätelauttoja keräämään. Menköön vaikka kuinka kauan, mutta jollain tapaa ne täytyy ihmisen kerätä poiskin…
Nyt äkkiä iso roskapussi jostain ja täyttämään se tolla moskalla kerta se on noin yhteen pakkaantunut. Oiva tilaisuus saada ne pois sieltä merestä. Nyt ei saa hukata aikaa.
Tuo trikkikuva leluveneestä jossain moskassa vie pohjan koko jutun uskottavuudelta.
Aika isot osat noista jätelautoista on tsunamien,tulvien ja maanvyöryjen jäljiltä. Mutta yhtäkaikki,helvetinmoinen siivoaminen ihmiskunnalla vielä edessä.
Suomessakin ”hävitetään” surutta jätteet minne sattuu. Ihmiset eivät vaivaudu ajamaan kierrätyspisteille kun on niin kiirre muualle. On helpompaa jättää roskat tienvarteen. Kunnon sakko ja yhteiskuntapalvelua roskaajille. Ja auto, rikoksentekoväline; takavarikkoon kuukaudeksi.
Tekisi mieli kuristaa rannoilla liikkuvat h***perseet, jotka syytävät roskansa mäkeen. Välinpitämättömät huonosti kasvatetut ääliöt viskelevät muovipullot, kaljatölkinpidikkeet ja pussit rannoille sen jälkeen, kun ovat viettäneet siellä mukavan ja aurinkoisen päivän. Turpaan vedän, jos kiinni saan. Eilenkin keräsin ison muovikassillisen roskaa rannalta 🙁