Edward Snowden haluaa OpenAI:n johtajan Sam Altmanin vankilaan, mikäli yhtiön mallit aiheuttavat vahinkoa. Puhuessaan etäyhteydellä ETH Zürichissä hän sanoi, että vastuu tekoälyonnettomuuksista kuuluu järjestelmien takana oleville ihmisille, ei algoritmille.
Snowden osallistui torstaina tekoälyvalvontaa ja sananvapautta käsittelevään paneeliin etäyhteydellä ETH Zürichin Audimax-auditoriosta. Opiskelijavetoinen ETHics Forum järjesti keskustelun, joka on katsottavissa kokonaisuudessaan viralliselta tallenteelta.
Lauantaina keskustelusta levisi katkelma, joka oli kehystetty toisin. Se sai näyttämään siltä, kuin Snowden olisi seissyt täyden auditorion edessä ja vaatinut vankeustuomioita niin kutsutun "turvallisuusajattelun" (safetyism) lopettamiseksi. Hän ei ollut paikalla huoneessa, eikä sana "safetyism" ollut hänen käyttämänsä.
Paneelin moderaattorina toimi yksityisyydensuojaan erikoistuneen Nym-yhtiön strategiaylijohtaja Jaya Klara Brekke. Nym suoratoisti tapahtuman, mutta ei järjestänyt sitä. Paneelissa olivat mukana myös toimittaja Marguerite Meyer ja Googlen entinen työntekijä Vikram Subramanian.
Kanuuna ei joudu vankilaan
Snowden aloitti vastuukysymyksestä. Vastuu tekoälyjärjestelmästä kuuluu sen rakentaneelle ihmiselle, ei algoritmille.
Hän käytti tykistöanalogiaa. Jos kanuuna pyyhkii testiammunnan aikana vahingossa pois kokonaisen kylän, kyseessä ei ole kanuuna, jonka pitäisi joutua vankilaan.
Sama pätee hänen mukaansa silloin, kun yritys julkaisee lehdistötiedotteen kertoen, kuinka yllättynyt se on siitä, että sen uusi malli hakkeroi naapurin. Yllätys ei vapauta vastuusta. OpenAI:n testimallit ovat aiemmin päässeet käsiksi Hugging Faceen.
Tässä kohtaa Altman tuli kuvaan.
— Mielestäni meidän on laitettava Sam Altman vankilaan, ja uskon sen olevan opettavainen kokemus. Se on opettavainen kokemus teollisuudelle ja maailmalle, Snowden sanoi.
Välittömästi tämän jälkeen hän totesi kuivasti, että kyseinen lause toisi hänelle ystäviä tässä yleisössä.
Snowden ei esittänyt oikeudellista syytöstä Altmania vastaan. Hänen pointtinsa oli periaatteellinen: näiden järjestelmien rakentaja ja julkaisija on saatettava henkilökohtaiseen vastuuseen, aivan kuten kanuunalla tähtäävä henkilö.
Turvallisuutta yrityksen ehdoilla
Hänen kritiikkinsä kohdistui suljettuihin malleihin. Snowden otti kohteekseen yritykset, jotka puhuvat tekoälyn turvallisuudesta samalla kun ne pyörittävät mallia itse, siepaten käyttäjän kehotteen (prompt) ja kirjoittaen sen uudelleen.
Tämä jättää yrityksen, ei käyttäjän, päätettäväksi, mikä lopulta tavoittaa mallin. Se, joka pyörittää järjestelmää, näkee myös, mitä ihmiset kirjoittavat siihen. Kyseessä on sama valvontaongelma, jolle Snowden on omistanut julkisen elämänsä.
Hänen vaihtoehtonsa oli avoimet mallit (open-weight models), joita ajetaan paikallisesti käyttäjän omilla laitteilla. Tämä antaa vallan käyttäjälle, ei jossain muualla olevalle yritykselle.
Hän ehdotti myös sitä, mitä hän kutsui teknologian ensimmäiseksi laiksi: laitteen ei pitäisi koskaan toimia omistajansa etuja vastaan, riippumatta siitä, kuka sen on valmistanut.
Lisää vastuullisuutta, ei vähemmän
Tämä on Snowdenin todellisten sanomisten ydin. Hän ei hyökännyt sitä ajatusta vastaan, että tekoäly-yhtiöiden tulisi kantaa vastuu turvallisuudesta. Hän hyökkäsi turvallisuusretoriikkaa vastaan, joka sallii yritysten säilyttää kontrollin käyttäjiin samalla kun vastuu vahingoista katoaa lehdistötiedotteisiin.
Levityksessä ollut video käänsi hänen kantansa päälaelleen, ikään kuin hän olisi kehottanut ihmisiä lakkaamaan välittämästä turvallisuudesta. Itse asiassa hän vaati, että jonkun on kannettava vastuu tekoälyn aiheuttamista haitoista omalla vapaudellaan.
https://www.youtube.com/watch?v=1pZQrlLS7NU
Tätä emme kuule valtamedian uutisena täällä ”pohjois-suomessa”. Onhan tämä hieman ontuva vertaus kun meillä ei ole edes ydinasetta, mutta sitä vastoin kyllä naisia, jotka ”seisovat” meidän miestenkin puolesta, jotka olemme ”lerpsahtaneet” istualleen tuoliin, emmekä siitä persettämme nosta vaikka mikä olisi.
CNN:n tapaisten pakkomielteisten Trumpin vastustajien pienetkin jutut ja juorut kyllä uutisoidaan täällä uskollisesti. Antitrumpismi ei perustu faktoihin, vaan on kultti, jota ylläpidetään jatkuvalla antitrumpilaisella paasauksella Tarkoitus on ylläpitää trump-vihaa seuraaviin vaaleihin asti ja saada demokraattien kanamaiset naisehdokkaat tai höppänä-Sanders näyttämään uskottavilta Trumpin rinnalla.
on aika käsitämätöntä kun seuraa euroopan muita medioita esim brittien kuinka paljon rehelisempää ja avoimempaa se uutisointi on trumphista
https://www.youtube.com/watch?v=UxJ4LsKYlkE
siis anti thrumph meiniki on pinnassa
mutta kuitenkin hänen poliitikansa kannatajat saavat myös puheen vuoron ilman sensuuria
Miksi Suomi ei laske roimasti yritysveroa Yhdysvaltojen mallin mukaisesti? Eikö työpaikkojen synnyttäminen olekaan Sipilän hallituksen kärkihanke? Ai niin ei ole. Sipilän hallituksen kärkihanke on 62 miljoonan siirtolaisen asuttaminen pääministerin Kempeleen talon houkutuksella ja varmana täkynä elinikäinen kelagold.
Päällikkö.
Pullot lensivät äärioikeiston ja vastustajien protesteissa USA:ssa
MTV.fi
ei sanakaan ääri vasemmistosta joka taas koko kähyn aiheutti aloitti
Yhdysvallat
siis suomen valtamedia suojelee äärivasemmistoa ympäri maailman
esimerkkejä
pelkkä äärioikeisto mainitaan lööpeissä
Pullot lensivät äärioikeiston ja vastustajien mielenosoituksissa USA:ssa – poliisi hajotti väkijoukon
Kaleva
ymm MTV3 HS AAMULEHTI ILTALEHTI ILTASANOMAT
Ja ne kymmenet pienemät julkaisut
Pullot lensivät äärioikeiston ja vastustajien protesteissa USA:ssa
vaikka anifat aloittivat koko kähyn
nämä suomen valtamdian toimittajat elävät jossain ihan omissa harhoisaan
vetävätkö he LSD Kuten nämä usan vasuri anifa kommunistit snow flaket
Chaos Erupts At The Portland Rally!
https://www.youtube.com/watch?v=OY1xD-JsxNQ
Gavin McInnes Explains What ’The Proud Boys’ Are
https://www.youtube.com/watch?v=lmMQoB5kioQ
Johan Trumpi kolmen kuukauden hallinnan jälkeen maan velka pieneni ensimmäistä kertaa kautta koko historian. Sitä ennen ei valtion velka ollut kuin kasvatut. Toisaalta, sitä on niin pajon että koko yhdysvaltojen BKT ei riitä kattamaan edes velan korkoja, joten maa on käytännössä konkurssissa.
Trump on kuitenkin pitänyt suurimman osan siitä mitä on luvannut. Ja sen seurauksena ennen suljetut autotehtaat on avattu jälleen ja ne työllistävät satojatuhansia ihmisiä. Myös Intelin uudet prosessoritehtaat työllistävät tuhansia ihmisiä ja luovat maahan investointeja.
On turhaa vähätellä Trumpin aikaansaaannoksia kun vertaa miten kolme edeltävää presidenttiä tuhosi maata totaalisemmin kuin Stubb ja Katainen Suomea, Vanhasesta puhumattakaan. Mutta ehkä työttömyysluvut ovat kaunisteltuja. Rahan kotouttamiseen kyllä uskon. Sillä pelkästään Intelin investointi uuteen tehtaaseen oli puolentoista miljardin dollarin verran.