Neljä kilometriä merivettä, kuusi kilometriä kiveä ja sen jälkeen lähes 3000 kilometriä sulaa kiveä. Joku voisi kysyä: "Miksi kukaan tahtoisi porata kymmenkilometrisellä poralla maahan reiän, vain tuhotakseen poran siihen, mitä reiästä lopulta löytyy?". Japanilaiset tiedemiehet ovat keksineet syyn ja hyvän syyn ovat keksineetkin...
Varsinaista tietoa siitä mitä ollaan poraamassa, ei ole
Kuten sanottua, poravarren tulee olla noin neljä kilometriä pitkä jotta varsinainen operaatio pääsee alkamaan, kymmenen kilometriä pitkä jotta japanilainen porauslaiva "Chikyu" pääsee edes raapaisemaan itse vaippaa ja sen jälkeen suunnitelmissa on porata vielä kilometrin verran osittain sulaan vaippakerrokseen. Tiedemiehet eivät vieläkään ole täysin varmoja siitä, mitä kaikkea matkan varrella poran tielle osuu. Japanilaisen JAMSTEC-tutkimuslaitoksen tutkija Natsue Abe kertoi CNN:lle 2017 huhtikuussa ettei tiedeyhteisö todellakaan tiedä, mitä he tarkalleen ottaen ovat poraamassa, mutta harvojen saatujen näytteiden perusteella "kivi on kaunista, ikäänkuin keltaisen vihreää".
Näytteiden ja alustavien tutkimusten mukaan vaipasta löytyy ainakin peridotiitti-nimistä kiveä, jota suomessa on käytetty muunmuassa kiuaskivenä sen erinomaisen lämmönkestävyyden vuoksi. Ymmärrettävät saatavuusongelmat kuitenkin rajoittavat kiven käyttöä. Mustaa, vihreään vivahtavaa kiveä on löydetty vaihtelevissa väreissä pikimustasta aina lähes läpikuultavan vihreään. Sen korkea rauta- ja magnesiumpitoisuus saattaa aiheuttaa mekaanisessa työstössä yllättäviäkin ongelmia.
Aben mukaan mahdollisia porauskohteita on kolme kappaletta, Mexicossa, Costa Ricalla ja Hawaijilla. Parhaat arvaukset kohdistuvat Hawaijille ja viimeisimpien tietojen mukaan koeporaukset ja muut tutkimukset alueella on aloitettu jo syyskuussa 2017.
Poraus tehdään "välttämättömän" tiedon perässä

Porauksien on arvioitu alkavan viimeistään vuonna 2030 ja siihen käytetään japanilaista "Chikyu"-porauslaivaa, jolla suurimpana lajissaan on edeltäjiinsä nähden jopa nelinkertainen porauskapasiteetti mitä tulee porattavan reiän syvyyteen. Sitä on aiemmin käytetty käytännössä pelkästään tieteellisiin tarkoituksiin.
Äärimmäisen kunnianhimoista ja kallista projektia ajaa siitä mahdollisesti saatavan tiedon tärkeys. Porauksen tavoitteena on saada tietoa esimerkiksi maan kuoressa elävien bakteerien ja maapallon historian lisäksi siitä, kuinka maanjäristykset syntyvät ja voitaisiinko niitä mahdollisesti ennustaa. Aben mukaan japanissa on useita toimivia tulivuoria, runsaasti maanjäristyksiä sekä muita luonnon aiheuttamia mullistuksia ja siksi erityisesti Japani on innokas projektin toteuttamiseen.
-"Haluamme luoda jonkinlaisia valvonta tai analysointilaitteita, mutta emme tiedä mitä tekijöitä olisi seurattava."
Planeettamme vaipan lämpötila vaihtelee 1000 ja 3700 celsius-asteen välillä ja yksi tutkijoiden tavoitteista onkin tutkia, missä menee "mahdollisen elämän raja".
Projektin odotetaan maksavan hieman yli puoli miljardia dollaria. Japanin valtio on suostunut rahoittamaan osan porauksen kustannuksista. Leikkisästi voitanee todeta, että "onton maan" teoria tullaan porauksen onnistuessa joko murtamaan tai vahvistamaan.
Katso video aiheesta mainoksen jälkeen!
Lähteet: CNN, youtube, Oulun yliopisto





