Mainos:

Texasissa kolme koulua otti ”koivuniemen herran” käyttöön kurittomille lapsille

Julkaistu 25.7.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kolme yksityiskoulua Texasissa on ottanut vanhan keinon uusiokäyttöön, nimittäin puisen mailan. Tarkoitus on karsia lisääntyvää kurittomuutta kouluissa. Kaikkia oppilaita ei tosin uhkaa tämä vanha tapa, vaan vanhempien pitää hyväksyä lapsensa kurittaminen koulussa, jos käytös sen vaatii.

Yhden koulun käyttäytymiskoordinaattori Andrew Amaro pitää ajatusta hyvänä ja toteaa omassa nuoruudessaan pienen pelon rangaistuksesta hillinneen kummasti haluja häiriköidä koulussa.

Vastustusta löytyy myös fyysisen kurittamisen kieltämiseksi. Vuonna 2016 Yhdysvaltain opetusministeri John B King Jr. kirjoitti valtion johtajille, jotta he vaatisivat ruumiillisen rangaistuksen kieltämistä kouluissa.

Tällä hetkellä tutkimusten mukaan Amerikkalaisissa kouluissa 110 000 oppilasta kuritetaan fyysisesti kouluissa joka vuosi. Kouluissa missä kuritus otettiin käyttöön verrataan käyttäytymishäiriö määriä, jos ne laskevat on menetelmä onnistunut koulujen mukaan.

Mainos:

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

4 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Eric von Hassen-Kassen
Eric von Hassen-Kassen
9 years ago

Tämä anarkistinen meno on varmaan mennyt sellaiseksi, että en ihmettele yhtään, jos ainoana ratkaisuna kohta nähdään siirtyminen sharialain alaiseen järjästykseen ratkaisuna alati paheneviin ongelmiin länsimisissa yhteiskunnissa.

Jorma
Jorma
8 years ago

Perkele! Ennenvanhaiseen maailmanaikaan ei sharioita tarvittu; alakansakoululainen jos häiriköi, pantiin luurankokomeroon aidon punakaartilaisen luurangon seuraksi. Tunnin päästä kun tuli ulos, niin jopa piti fobia hiljaisena. Yläkansakoululaiselle taas annettiin reipas napautus karttakepillä rystysille, niin oppipa olemaan.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Vastamyrkkyä kulttuurimarxisteille. Heidän yhteiskuntien tuhoamismenetelmiinsä mm. kuuluu vanhempien ja opettajien arvovallan romuttuaminen lasten silmissä.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Joskus 1920-30 luvulla Frankfurtin yliopiston sosiologit neuvostobolsevikkien toimeksiannosta kehittivät menetelmiä, joilla valtion voisi tappaa omalla maallaan, ilman valloitusta ja uudelleenasuttamista, antamalla raatokärpästen korruptoida olennaiset ja perustuslailliset periaatteet, jotka tekevät valtiosta sen mikä se on.
Tämä Frankfurtin koulukuntana tunnettu sosiologien joukko suositteli ”Hiljaisen” kulttuurivallankumouksen edistysaskeleiksi ja tavoitteiksi – muun muassa

1. Luotu käsite: rasistiset rikokset
2. Jatkuva muutoksentila aiheuttamaan sekaannusta
3. Opetusta seksistä ja homoseksuaalisuudesta lapsille
4. Koulujen ja opettajien arvovallan heikentäminen
5. Valtava maahanmuutto tuhoamaan identiteetti
6. Ylettömän juomisen edistäminen
7. Kirkkojen tyhjentäminen
8. Epäluotettava oikeusjärjestelmä ja ennakkoluulot rikoksen uhreja kohtaan
9. Riippuvuus valtiosta tai valtion avustuksista
10. Tiedotusvälineiden ohjaus ja vaimentaminen
11. Kannustetaan perheiden hajoamista

Heidän tavoitteitaan olivat myös
• hyökkäys isän auktoriteettia vastaan, kieltää erityiset isän ja äidin roolit ja riistää perheiltä:
• oikeus olla lastensa ensisijaisina opettajina
• poistaa erot tyttöjen ja poikien koulutuksesta
• poistaa kaikenlainen miesten valta – lisätä naisten läsnäoloa asevoimissa
• todeta naisten olevan ”sorrettu luokka” ja miesten ”sortajia”

Ks. ”Frankfurtin koulukunta: salaliitto rappioon”, http://isovimma.blogspot.fi/2011/02/frankfurtin-koulukunta-salaliitto.html

Kulttuurimarxistit ovat noiden menetelmien käytäntöön soveltajia.

Viron puolustusministeri eroaa 70 miljoonan euron Ukraina-ammusskandaalin vuoksi

Julkaistu tänään 10:32 – Kirjoittaja Toimitus

Viron puolustusministeri Hanno Pevkur eroaa tehtävästään asekaupan jälkeen, jossa Ukrainan tykistöammuksista maksettiin ennakkoon noin 70 miljoonaa euroa. Rahat menivät toimittajalle, jolla ei ollut aiempaa kokemusta ammustuotannosta, ja Viron viranomaiset totesivat toimitukset puutteellisiksi ja viallisiksi.

Tapaus koskee Italiaan rekisteröityä Datasel S.R.L. -yhtiötä, jonka omistaa intialainen Neco Defence Munitions. Viron valtion puolustusinvestointikeskus RKIK allekirjoitti ensimmäisen sopimuksen elokuussa 2024 ja siirsi 15 miljoonaa euroa. Toinen yli 10 miljoonan euron ennakkomaksu seurasi lokakuussa.

Viivästyksistä ja ongelmista huolimatta sinä vuonna tehtiin vielä kaksi muuta sopimusta. Ennakkomaksut nousivat näin noin 70 miljoonaan euroon. Viron yleisradioyhtiö ERR:n mukaan Datasel tai sen omistaja eivät olleet aiemmin valmistaneet ammuksia. Toimittajan perustarkastukset vaikuttavat siten jääneen tekemättä kiireellisessä ammusten etsinnässä Ukrainan sotaan.

Osa toimituksesta saapui eräässä Euroopan maassa sijaitsevaan välivarastoon, mutta RKIK totesi sen olevan puutteellinen ja laadultaan riittämätön. Viro on irtisanonut sopimukset ja vaatii ennakkomaksujen palauttamista oikeusteitse.

Mainos:

Kantaa poliittisen vastuun

Syyskuun 2. päivänä Pevkur ilmoitti jättävänsä tehtävänsä sen jälkeen, kun puolustushallintoa ja RKIK:ta oli kritisoitu asian hoitamisesta. Hän sanoo kantavansa poliittisen vastuun ministeriönsä toiminnasta, mutta kiistää henkilökohtaisen vastuunsa hankinnasta.

Puolustusministeri on kertonut tietäneensä sopimuksista, mutta ei lukenut niitä. Hän on väittänyt, että RKIK hoitaa hankinnat ja sopimusneuvottelut, kun taas ministeri tekee yleisen päätöksen sotilaallisen tuen antamisesta Ukrainalle.

RKIK:n entinen johtaja Magnus-Valdemar Saar on puolestaan sanonut, ettei suuria päätöksiä tehty ilman puolustusministeriön johdon hyväksyntää. Pevkur on kuvannut kauppaa korkean riskin hankinnaksi tilanteessa, jossa ammuksia etsittiin välikäsien kautta erittäin kuormittuneilta markkinoilta.

EU-varoja voidaan joutua maksamaan takaisin

Osa ennakkomaksuista rahoitettiin EU:n Euroopan rauhanrahaston kautta, jota käytetään Ukrainan sotilaalliseen tukemiseen. Euroopan komissio tutkii nyt asiaa yhdessä Viron viranomaisten kanssa.

Komission tiedottaja Christian Wigand on todennut, ettei ole vielä selvää, joutuuko Viro maksamaan rahoja takaisin rahastoon. Pevkur vakuuttaa, ettei virolaisille veronmaksajille pitäisi koitua kuluja, jos hankinta suoritettiin riittävällä huolellisuudella.

Ruotsalaiskauppa asetti ikärajan ilmaiselle hapansilakalle

Julkaistu tänään 09:16 – Kirjoittaja Toimitus

Ruotsalainen Ica Söråker jakaa ilmaiseksi viimevuotisia hapansilakkapurkkeja, mutta on asettanut 18 vuoden ikärajan vähentääkseen riskiä siitä, että purkkeja käytettäisiin pilantekoon.

Useat Västernorrlandin myymälät jakavat tällä hetkellä viimevuotisia hapansilakkapurkkeja ilmaiseksi, kertoo Ruotsin radio.

Ica Söråkerissa tarjous on kuitenkin voimassa vain aikuisille. Kauppias Torbjörn Lagergren sanoo, että ikäraja on varotoimenpide.

”On olemassa pieni riski väärinkäytöksiin. Hapansilakkapurkkeja saattaa päätyä eri paikkoihin ulkotiloissa, joten asetimme 18 vuoden ikärajan yksinkertaisesti minimoidaksemme kyseisen riskin”, hän kertoi Ruotsin radiolle.

Mainos:

Muistiongelmat yhteydessä aivojen hidastuneeseen puhdistumiseen

Julkaistu tänään 08:24 – Kirjoittaja Toimitus

Lievästä kognitiivisesta heikentymisestä kärsivillä ihmisillä merkkiaineen poistuminen aivoselkäydinnesteestä kesti huomattavasti kauemmin kuin terveillä ihmisillä. Tutkijat haluavat nyt selvittää, voiko hidastuneella kuljetuksella olla merkitystä muistisairauksissa.

Pilottitutkimus tehtiin Oslon yliopistollisen sairaalan muistiklinikalla osana REACT MCI -tutkimushanketta, jossa tutkitaan, voiko työmuistiharjoittelu hidastaa heikentymistä ihmisillä, joilla on lievä kognitiivinen heikentymä. Tila tarkoittaa, että muisti tai muut ajattelukyvyt ovat heikentyneet enemmän kuin ikään nähden on tavallista, ilman että henkilölle on kehittynyt dementiaa.

Pilottitutkimukseen osallistui 27 henkilöä, joilla oli lievä kognitiivinen heikentymä. Heille annettiin merkkiainetta aivoja ja selkäydintä ympäröivään nesteeseen. Tutkijat seurasivat toistuvilla verikokeilla, kuinka nopeasti aine kulkeutui ulos, ja vertasivat tuloksia terveeseen verrokkiryhmään. Osallistujien sukupuolijakaumaa tai ikää ei ole ilmoitettu tähän mennessä julkisuuteen annetuissa tiedoissa.

Merkkiaineen erittyminen kesti kaksi ja puoli kertaa kauemmin niillä, joilla oli lievä kognitiivinen heikentymä, professori Anne-Brita Knapskog sanoi Forskning.no-sivuston mukaan.

Mainos:

Merkkiainetta mitattiin – ei Alzheimer-proteiineja

Aivoselkäydinnestettä on pitkään pidetty pääasiassa aivojen suojana. Tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että neste osallistuu aineiden kuljettamiseen aivojen läpi ja niistä ulos, muun muassa verisuonten ympärillä olevia tiloja pitkin. Tätä kutsutaan usein glymfaattiseksi järjestelmäksi tai arkikielessä aivojen puhdistusjärjestelmäksi.

Saman norjalaisen tutkimusryhmän julkaisemassa metoditutkimuksessa tutkijat osoittivat, että kuljetusta aivoselkäydinnesteestä vereen voidaan arvioida seuraamalla selkäydinnesteeseen vietyjä varjoaineita. Tutkimuksessa havaittiin myös suuria eroja yksilöiden välillä.

Alzheimerin taudissa aivoihin voi kertyä beeta-amyloidi- ja tau-proteiineja. Pilottitutkimuksessa tutkijat seurasivat vain lisättyä merkkiainetta; he eivät mitanneet, poistuivatko nämä Alzheimeriin liittyvät proteiinit hitaammin.

Löydös ei siis osoita, että hitaampi kuljetus aiheuttaisi muistiongelmia tai Alzheimerin tautia. Koska tuloksia ei ole vielä julkaistu vertaisarvioituna, verrokkiryhmän kokoa, tilastollista epävarmuutta tai ryhmien vertailukelpoisuutta ei voida arvioida.

Unta tutkitaan mahdollisena tekijänä

Tutkijat haluavat nyt ymmärtää, mikä vaikuttaa nesteen kuljetukseen. Saman tutkimusryhmän aiemmassa ihmistutkimuksessa pitkäaikainen heikompi unenlaatu oli yhteydessä merkkiaineen muuttuneeseen kertymiseen useissa aivojen osissa. Kyseessä oli havaittu yhteys, eikä se itsessään osoita, että huono uni olisi syy.

Erillisessä urosjyrsijöillä tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että verisuonten liikkeet muuttuivat univaiheiden välillä. Tietokonemallit viittasivat siihen, että nuo liikkeet voisivat auttaa nestettä ja siihen liuenneita aineita kulkemaan suonia pitkin, mutta mekanismia ei ole vahvistettu samalla tavalla ihmisillä.

Norjalainen tutkimusryhmä on nyt aloittanut uuden tutkimuksen Alzheimer-potilailla selvittääkseen, voiko nesteen kuljetuksella olla merkitystä sille, miten beeta-amyloidia ja tau-proteiinia käsitellään.

Lievään kognitiiviseen heikentymiseen liittyy suurempi riski sairastua myöhemmin Alzheimerin tautiin, mutta kaikki tilasta kärsivät eivät sairastu, ja jotkut saavat takaisin normaalin kognitiivisen toimintakykynsä. Pilottitulos onkin toistaiseksi tutkimusjohtolanka – ei uusi diagnostinen testi tai näyttö hoidon tehosta.

Pidemmällä aikavälillä toivomme saavamme selville, voivatko tällaiset mittaukset kertoa jotain riskistä sairastua dementiaan, sanoo REACT MCI -tutkimusta johtava Susanne Hernes.

Robotti-imuri sai jalat

Päivitetty tänään klo 10:37, Julkaistu tänään 07:25 – Kirjoittaja Toimitus
DJI Romo 2 ylittää kynnyksen robottijalkojensa avulla.
DJI Romo 2:n jalkamekanismi on suunniteltu ylittämään kynnyksiä ja muita tasoeroja.

DJI:n uusi Romo 2 -robotti-imuri on varustettu pienillä jaloilla kynnysten ylittämistä varten – sekä paikallisella tietotilalla (Local Data Mode), jonka tarkoituksena on pitää kuvat ja kamerasyötteet poissa internetistä.

Kaksi mallia, P2 ja A2, esiteltiin IFA-teknologiamessuilla, raportoi The Verge. Robotin alla olevat jalat voivat ylittää yksittäisen, jopa neljän senttimetrin korkeuseron ja kaksi askelmaa, joiden yhteiskorkeus on 8,5 senttimetriä.

Romo 2 tunnistaa myös kaapelit ja muut jopa kahden millimetrin ohuet esteet sekä välttää läpinäkyviä kohteita, kuten lasia ja peilejä. Matoilla imuteho voi nousta 36 000 Pascaliin DJI:n mukaan.

Paikallinen tietotila (Local Data Mode)

Uusi paikallinen tietotila katkaisee sovelluksen internet-yhteyden, ja sen tarkoituksena on estää kuvien ja videoiden synkronoiminen ulkoisille palvelimille. Käyttäjät voivat myös kytkeä robotin kameran ja mikrofonin pois päältä sekä poistaa tallennettuja tietoja.

Mainos:

Ben Mack testaa DJI Romo P2 -robotti-imurin käytännössä ja kokeilee muun muassa imutehoa, esteidentunnistusta, moppausta ja uusia kynnystenylitysjalkoja.

Yksityisyysominaisuus seuraa ensimmäistä Romo-sukupolvea koskenutta vakavaa tietoturva-aukkoa. Tietoturvatutkija onnistui pääsemään käsiksi noin 7 000 robottiin, mukaan lukien kamerasyötteisiin ja pohjapiirroksiin. DJI ilmoitti myöhemmin, että haavoittuvuus on korjattu.

Paikallisen tietotilan on määrä ilmestyä vuoden 2026 neljännellä neljänneksellä. Romo 2 tulee myyntiin DJI:n ja jälleenmyyjien kautta lokakuussa.