Mainos:

Tanja Vahvelainen: Autoilun kiristys tulee olemaan kovaa

Päivitetty 15.4.2019, Julkaistu 11.4.2019 – Kirjoittaja Toimitus
”Arvioiden mukaan lentoliikenne lämmittää ilmastoa jopa viisi kertaa enemmän kuin vastaavat hiilidioksidipäästöt maan pinnalla.” Lähde Maaseudun tulevaisuus Tämän lauseen ja tutkimusten pohjalta lentomatkailu tuottaa siis huomattavasti suuremman hiilijalanjäljen kuin autoilu.
Viime vuonna uusien autojen keskimääräiset päästöt jäivät alle 120 grammaan kilometrille. Perheen Thaimaan reissun tuottamilla päästöillä autoilee jopa 170 000 kilometriä. Keskimääräisillä vuosittaisilla ajomäärillä autoilulla kuluu yli 10 vuotta saavuttaa tuo päästömäärä.

Professori Vakkilainen hämmästelee Suomeen kohdistuvia ilmastomuutos paineita:
”Todellisuudessa Suomi on yksi niistä harvoista maista, jotka ovat oikeasti vähentäneet päästöjään, Vakkilainen sanoo.

Maailmassa on vajaa pari sataa maata, joista vain kolmisenkymmentä ovat laskeneet päästöjään. Lukuisat maat Euroopassakin eivät tee juuri mitään.”

Vakkilaisen mukaan maailman hiilidioksidipäästöt ovat 32 gigatonnia ja näistä Suomen osuus on vain 0.14% eli reilu 1 promille.

Liikenne- ja viestintäministeriö asetti vuonna 2018 työryhmän selvittämään keinoja, joilla liikenteen aiheuttamat kasvihuonekaasupäästöt voitaisiin poistaa vuoteen 2045 mennessä.  Yksi toimenpideohjelman keino on mm. henkilöautojen suoritteen eli ajoneuvokilometrien kasvun taittuminen vuonna 2025, minkä jälkeen henkilöautojen suorite ei enää kasvaisi lainkaan.

Mainos:

Tämä tarkoittaa suomeksi sitä, että junilla ja linja-autoilla matkustaminen sekä pyöräily ja käveleminen tulisivat pakostakin kasvamaan. Yhdeksi tavoitteeksi on kirjattu, että liikennevälinekanta uusiutuisi nykyistä nopeammin nolla- ja vähäpäästöisiksi ajoneuvoiksi nykyisestä prosentista sataan prosenttiin vuoteen 2045 mennessä. ”Tämän vuoksi tavoitteena on noin 670 000 sähköautoa ja noin 130 000 kaasuautoa vuonna 2030 ja noin 2 miljoonaa sähköautoa ja noin 250 000 kaasuautoa vuonna 2045.”

Muutospaineet kohdistuvat luonnollisesti myös raskaaseen kalustoon ja pakettiautoliikenteeseen, jonne kaavaillaan sähkö- ja biopolttoaineautoja.

On esitetty, että tietullien käyttöönotto, pysäköintimaksut ja polttoaineveron nostaminen olisivat lyhyen tähtäimen suunnitelmilla vaikuttavimpia toimenpiteitä tavoitteiden saavuttamiseksi.

Tavaraliikenteeseen kohdistuen työryhmä on esittänyt tehokkaimmaksi yksittäiseksi toimenpiteeksi polttoaineveron eli fossiilisen dieselin verotason nostoa.

Miten käy autokauppiaiden, entä kuljetusyritysten elinkeinon? Valtion tulisi tukea todella mittavasti sähkö- ja kaasuautoihin siirtymistä ja tämä on mahdotonta. Meidän budjettimme on rajallinen ja se tulee käyttää ensisijaisesti ihmisistä huolehtimiseen, ei aiheeseen, jossa nyt jo teemme enemmän kuin suurin osa Euroopan muista maista.

Useat suomalaiset uskovat myös, että autoilu on suurimpia hiilidioksidipäästöjen tuottaja. Tämä on harhaluulo. Enemmän hiilidioksidipäästöjä tuottaa meidän asumisemme, ei suinkaan autoilu. Se kuinka kotimme lämmitämme ja kuinka korkeana huonelämpötilan pidämme, vaikuttaa maamme hiilidioksidipäästöihin.

Tätä menoa, kohta maksamme lämmityskuluistamme mittavasti, jolloin asuminen tulee kallistumaan entisestään.

Ratkaisu ei suinkaan ole syyllistää autoilijoita, nostaa asuntojen lämmityskuluja, vaan katsoa maailman saastuttavampia maita ja painostaa näitä maita globaalisti.

Muiden EU:n jäsenmaiden, paitsi Suomen, hiilidioksidipäästöt kasvoivat 2017 1,8%. Malta mm. kasvatti päästöjään jopa miltei 13%. Suomi puolestaan näytti mallia koko Euroopalle.

Jotain rajaa autoilun verotukseen.

Antaa miehen siis ajaa…. ja daamin.

Tanja Vahvelainen

Vantaan valtuutettu
eduskuntavaaliehdokas, nro 80

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Minä Vain
Minä Vain
7

Suomalaisella byrokraatti-vaikuttajalla on valittavanaan kaksi keinoa poliittisen tavoitteen saavuttamiseksi: Keppilinja ja porkkanalinja. Arvatkaapa kumman hän valitsee?

Röhkäle
Röhkäle
7

Viherpiiperryksellä halutaan siis ajaa liikennöitsijät konkurssiin ja lopettaa yksityisautoilu. Milläs matalapalkkainen menee töihin jos ja kun ei ole varaa ajaa omalla autolla eikä julkistakaan liikennettä enää ole olemassa?
Entä kun tulee pakkaset ja sähkölaskuun tai lämmitysöljyyn ei ole ollut varaa? Onkohan YK:lta tullut käsky palelluttaa Suomen kansa hengiltä tilkkutäkki väestön tieltä?

juha.
juha.
7

On selvää, että suomalaiset tullaan verottamaan kuoliaiksi, ei ilmaston takia sen parantamiseksi, vaan siksi, että korkeinta poliittista tasoa olevat ilmasto -huijarit itse rikastuisivat tällä ”anekaupalla”, joka on pelkkää rahastusta, jota voi verrata wanhojen ”länkkäreiden” perusilmentymään vankkurien päällä keuhkoavasta huijarista, joka myy misktuuraa, joka ”parantaa” kaikki vaivat ja onpa liikeidea viety niinkin pitkälle, että paikalle pompii kuin vuorikauris entinen kuoleman rajamailla ollut sairas wanhus, joka ”parani” nuoruutensa kuntoon vain särpimällä tuo ”ihmeainietta”.

Ilmasto -huijarit eli pyramidi huijarit tekevät armotta rahaa asialla pettäen näin umpityhmät poliitikot tutkijoiden avulla, jotka ovat vääristelleet tutkimustuloksia ja valehtelevat suut ja silmät täyteen tulevasta ”katastrofista, joka lopettaa kaiken elämän maapallolta kuin seinään.

Toinen ryhmä ovat vihreän puolueen sekä muiden punaisten ja globalistien ”perässähiihtäjät”, jotka ideologisista ja valtapoliittisista syistä ovat ”lämmenneet” asialle niin, että osallistuvat omalta osaltaan tuohon vouhotukseen täydellä sydämellä, jonka lyönnitkin kohta tullaan verottamaan jokaiselta suomalaiselta , koska edm. ryhmät rakastavat korkeita veroja ja maksuja, joilla suomalaiset ahkerat työmuurahaiset verotetaan hengiltä ja tehdään heidän elämänsä mahdollisimman kalliiksi ja vaikeaksi aivan tyhjän takia vain siksi, että käydään ”sotaa tuulimyllyjä” vastaan syyttä suotta niin, ettei tämä Suomi, eikä edes koko maailmakaan luhistuisi, vaikka ajaisimme niillä samoilla saastuttavilla autoilla kuin 50-vuotta sitten.

Ei DDR:kään suistanut raiteiltaan kaksitahtinen savuava Trabant, vaan se kurja utopia, jota kommunismiksi kutsutaan.

Minä Vain
Minä Vain
7

„Sobald das Geld im Kasten klingt, die Seele in den Himmel springt!“ — Johann Tetzel

Mkoo
Mkoo
7

Vaaleista on koetettu tehdä ilmastovaaleja ainakin näistä syistä:

1) Tarkoitus on peitää savverhoon tärkein aihe, eli maahanmuuton peruuttamattomat ongelmat ja miljardiluokan lasku veronmaksajille.

2) Autoilua verottamalla hankitaan rahoitusta maahanmuuton järjettömiin kustannuksiin. Ranskassa Macron halusi korottaa polttoaineiden hintaa saadakseen rahaa näihin kuluihin. Siellä vedätys ei mennyt putkeen. Suomessa on kuitenkin totuttu siihen, että autoilijoiden pinna on rajaton ja polttoaineen hinnassa saa olla veron osuus olla 99.9% samalla, kun tiet jäävät hoitamatta.

3) Ilmastovouhotuksella valmistellaan kansaa siihen, että Suomi luovuttaa päätösvallan näissäkin asioissa tuntemattomille kansainväisille päättäjille demokratian ja maailman pelastamisen nimissä.

Vihervasemmistolaiset aateliset kokomuksesta kommunisteihin tulevat lopettamaan vasta, kun kansasta ei irtoa enää kiduttamallakaan lisää rahaa. Ehkä senkin jälkeen vähän aikaa kansalaiset voivat kuitata verojaan elintensä pakkolunastuksella, jotta eliitti voisi elää vieläkin vanhemmaksi.

Janis Petke
Janis Petke
7

Olkiluotoon pitää rakentaa lisää puolentusinaa ydinvoimalaa, jotta saadaan patteriautot ladatuiksi. Putput. Siinäpä vihreätkin muuttuvat homeenvihreiksi, kun Haloskan aloittamalla luvalla kylvetään dementoivaa alumiinia lentokoneista koko Lounais-Suomen taivaalle

Ei tätä paskaa jaksa
Ei tätä paskaa jaksa
7

Öh köh kohta on rahaa sen verran säästössä, että lopetan työnteon ja syrjäydyn ihan omasta tahdostani tästä paskayhteiskunnasta. Toki kaikki tuet nyhdän mitä saan, koska matuillekin jaetaan.

Mkoo
Mkoo
7

Eikä tuo lain noudattaminenkaan niin nuukaa ole, kun täyden eläkkeen saa heti, vaikka maahan tulessa ei olisi mitään henkilöpapereita mukana ja nimiä saa itselleen keksiä vaikka miten monta. Tulijoiden rikoksista eivät ole kiinnostuneita poliitikot eivätkä poliisit. Pakkoraossa pitää antaa ehdollista näön vuoksi.

Norjalaislääkäri, joka tuomittiin 70 raiskauksesta, epäiltynä uusista rikoksista

Julkaistu 24.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Norjan Frostassa toiminut ylilääkäri, joka tuomittiin kesäkuussa 70 raiskauksesta, on nyt epäiltynä uusista seksuaalirikoksista. Norjan yleisradioyhtiö NRK:n mukaan epäilyt koskevat 33 erilaista raiskausrikosta, ja uhreja on yhteensä 16.

Lisäksi entisen lääkärin epäillään kuvanneen alle 18-vuotiasta lasta lääkärintarkastuksen yhteydessä.

Uudet tiedot tulivat julki sen jälkeen, kun sanomalehti Adresseavisen kertoi perjantaina poliisin tehneen uusia kotietsintöjä lääkärin asunnossa. Poliisi etsii mahdollisia videomateriaaleja ajalta ennen vuotta 2016, viranomaiset kertoivat tiedotteessaan.

Ylilääkäri tuomittiin kesäkuussa 21 vuoden vankeuteen 70 raiskauksesta. Tuomion yhteydessä hän menetti oikeutensa toimia lääkärinä.

Mainos:

Useat naispuoliset asianomistajat ovat aiemmin kertoneet epämiellyttävistä ja rajanylittävistä kokemuksista lääkärin vastaanotolla. Lääkärin on kerrottu muun muassa antaneen potilaille niin sanottuja ”sukupuolielinhierontoja” ja joissakin tapauksissa käyttäneen esineitä gynekologisten tutkimusten yhteydessä ilman suostumusta.

Kesäkuinen tuomio on valitettu, ja asia etenee oikeuskäsittelyyn korkeammassa oikeusasteessa.

Törkeä varkaus Seinäjoen Hyllykallion Prismassa – poliisi etsii kahta epäiltyä

Julkaistu 23.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Pohjanmaan poliisilaitos tutkii torstain vastaisena yönä 23. lokakuuta tapahtunutta törkeää varkautta Seinäjoella. Tekijät murtautuivat varhain aamuyöllä Hyllykallion Prismassa sijaitsevaan kultasepänliikkeeseen ja veivät mukanaan huomattavan määrän koruja ja muuta omaisuutta.

Poliisi sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen murrosta klo 2.39 ja saapui paikalle nopeasti, mutta epäillyt olivat poistuneet paikalta ennen partion saapumista.

Epäiltyjä tekijöitä on poliisin mukaan kaksi. Toisella oli yllään mustat vaatteet, ja toisella mustat housut sekä vaaleanruskea hupullinen takki.

Poliisi pyytää yleisöltä havaintoja mahdollisesta pakoon lähteneestä ajoneuvosta tai muista epäilyttävistä liikkeistä Hyllykallion Prisman alueella torstain vastaisena yönä noin klo 2.30–3.00 välisenä aikana.

Mainos:

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa törkeänä varkautena.

Kaksi käsikranaattia löytyi Boråsissa – koulu evakuoitiin

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Keskiviikkoaamuna löydettiin kaksi toimintakuntoista käsikranaattia ulkoa Hässleholmenin kaupunginosasta Boråsissa, Ruotsissa. Poliisi sai ensimmäisen ilmoituksen epäilyttävästä esineestä hieman kello 07.30 jälkeen, ja pian tämän jälkeen alueelta löytyi toinen samankaltainen esine.

Partio löysi työskentelyn aikana toisen epäillyn käsikranaatin. Eli nyt käsittelemme siellä kahta esinettä, kertoi poliisin tiedottaja Fredrik Svedemyr keskiviikkoaamuna.

Löydön seurauksena poliisi kehotti alueen asukkaita pysymään sisätiloissa. Myös läheinen koulu, jossa opiskelee noin 800 oppilasta, evakuoitiin varotoimena, raportoi SVT Nyheter Väst.

Poliisi vahvisti myöhemmin, että kyseessä oli kaksi toimintakuntoista käsikranaattia. Kansallinen pommisuojausyksikkö (Nationella bombskyddet) eristi ja poisti kranaatit puoleenpäivään mennessä. Osa alueen tiesuluista ja eristyksistä kuitenkin jäi vielä voimaan.

Mainos:

– Pommisuojausyksikkö on käsitellyt esineet, joten evakuoinneille ei ole enää tarvetta, Svedemyr sanoi.

– Sen sijaan pidämme joitakin eristyksiä edelleen voimassa teknisistä tutkintasyistä, hän lisäsi.

Tapausta tutkitaan, mutta poliisi ei toistaiseksi ole antanut lisätietoa mahdollisista syyllisistä tai motiiveista.

Nopeusvalvontakamera varastettu Siilinjärvellä – Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Poliisin nopeusvalvontakamera on anastettu Valtatie 75:n varrelta Siilinjärven Hamulan Laitisenmäessä. Anastus havaittiin keskiviikkona 22. lokakuuta 2025.

Poliisin mukaan kamera oli kiinnitetty valvontatolpan päähän, ja tolppa oli sahattu poikki teon yhteydessä. Tolpan päässä ollut laatikko kameroineen oli viety paikalta. Tapausta tutkitaan törkeänä varkautena.

Itä-Suomen poliisi pyytää yleisöltä havaintoja ja vihjeitä, jotka voisivat liittyä tapaukseen. Erityisesti poliisi on kiinnostunut mahdollisista havainnoista Hamulan alueella Laitisenmäen kohdalla viime päivien ja öiden aikana.

Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, onko tapaukseen liittyen epäiltyjä tai onko kameroiden tallentamaa dataa ehditty hyödyntää ennen varkauden tapahtumista.

Mainos: