Sri Lankassa pääsiäisenä kristittyjä vastaan suunnatuista tuhoisista terrori-iskuista tihkuu vähän väliä mitä erikoisempaa lisätietoa. Samalla kun valtamedia välttelee tosiasioiden, kuten iskujen ilmeistä kohdistumista kristittyihin, kertomista, on median tietoon noussut tieto siitä, että vuosikausien ajan maailmanlaajuista kauhua herättänyt ISIS on ottanut vastuun iskuista.
Paikalliset viranomaiset ovat ISIS:n syyllisyyden lisäksi kertoneet, että suurin osa hyökkääjistä oli korkeasti koulutettua ja sosioekonomisesti "parempaa väkeä". Aiempien teorioiden mukaan korkea koulutus ja hyvä toimeentulo toimisivat ehkäisevänä tekijänä radikalisoitumiselle ja ääriajattelulle, mutta Sri Lankan tapaus saattaa vesittää tätä ajattelua.
Erään terroristin kerrotaan jopa opiskelleen Iso Britanniassa ja Australiassa ennen paluutaan kotimaahansa Sri Lankaan. Britit ovat suivaantuneet Sri Lankan viranomaisille paljastuksesta ainakin yhden terroristin Britannia-taustasta ja ovat kieltäytyneet kommentoimasta sitä, keitä se tutkii tai ei tutki terrorismin vastaisessa tutkinnassaan.
Iskujen yhteenlaskettu uhrimäärä on noussut lähes 360 kuolleeseen ja 500 loukkaantuneeseen ja viranomaiset kertovat ainakin yhdeksän iskuihin tavalla tai toisella osallistuneen olevan yhä vapaalla jalalla.
Obaman ja Clintonien klaanin kouluttamat ammattitappajat riehuvat, tappavat ja raiskaavat kaikkialla maailmassa. Kabala yrittää lietsoa täysimittaista sotaa lukuisilla terrori-iskuila. Muslimit ovat ihan vitun tyhmiä kun ovat ryhtyneet rengeiksi NWO:lle luullen että pääsevät elitiin joukkoon. NWO on varannut myös muslimeille orjan osan. Muslimit ja vasemmistolaiset ovat hyödyllisiä idiootteja yhdessä kaikkien suvakkien kera.
Osa muslimeista on tajunnut kuvion ja he pitävät kansainvälistä sionismia päävihollisenaan. Ikävä kyllä noiden muslimien sanoma ei koskaan nouse esille valtamediassa. Eräs SDPläinenkin joutui perumaan puheitaan, jotka olivat poliitikolle sopimattoman jyrkkiä.
Kristityt sionistit sotkevat kuviot sokealla Israelin valtion ts. poliittisen sionismin tukemisella (myös materiaalisesti, USA jopa huikein summin). Tämä tekee lännen kristityistä ikään kuin muslimien vihollisia.
ISIS on eräs työkalu, jonka luoman hajaannuksen avulla Pax Americana eli USA-johtoinen maailmanjärjestys siirretään Pax Judaican eli NWOn alaisuuteen.
Ja valeopposition trollit räyhäävät netissä vaatien vihapuhetuomioita tälle demarille normaaleista juutalaisaiheisista puheista. Muka tasapuolisen kohtelun vuoksi. Ja kuinka islamista mussutetaan ja eihän siitä ole edes tullut kuin muutama tuomio. Sionistiaiheiset puheet ollaan kokonaan vihapuhetuomitsemassa muutenkin. Niitä vastaanhan laki ensi sijassa säädettiin
7/7 -iskuissakin ihan sivullisia normi kansalaisia syytettiin terrori-iskuista, jotka selkeästi olivat valtion itse tekemiä omien harjoitustensa aikana. Myös Bostonin terrori-iskusta syytettiin normaaleja opiskelijoita. Vanha kikka on myös sitoa arabi pommiin ja räjäyttää tai ajattaa jokin rekkakuski ansaan pommi autoon asennettuna. Sitten kaikki mylvivät ”itsemurhaiskua”.
TammanyHall
7 years ago
Mossad on voinut murhata nämä koulutetut ja vain väittää, että ovat syyllisiä. Mossad on myös voinut lavastaa nuo iskut. Länsimaisilla tiedustelupalveluillahan oli ennakkotietoa niistä
toni lajos
7 years ago
Korkeasti koulutettuja, jahah, Suomen on kiiruusti peruttava kaikki opiskelupaikat tunkeutujilta, koulukirjat piilotettava, koulureput pyydettävä palauttamaan, tunkeutujat asutettava kuntiin jossa kepulaiset ovat päättäjinä, eiköhän se tyhmyys ala lisääntymään. Tällä keinoin olemme avustumassa maailmaa terrorismin torjunnassa, voidaan saada vaikkapa palkinto…lisää koulutettavia.
juha.
7 years ago
Onpa lohdullista ettei tarvitse ”repeillä” kamelin kusella naamansa pesevien terroristien pommeihin. Että aivan akateemisia akavan jäseniä kuten muuan Miia-Petra Kumpula-Natri (SDP) meitä ”Jukolan poikain kovapäisiä” suomalaisia valisti.
Kuitenkin tahdon järjestyksen ja rehellisyyttä korkeinpana arvona pitävänä henkilönä vielä varmistaa sen, ettei nämä todelliset ”hutkielmat” ole plagioituja, sillä jos näin olisi, siitä jäisi ”paha jälkimaku suuhun” Sillä jos ”lentopisteet” karttuisivat filunki pelillä olisi se todella noloa ja ties missä olevaa nenää olisi vedetty höplä mukaan luettuna.
Niin se ”saatavuusharkinta”, ei siitä ole apua kun raketti-insijöörit ja ”kaulakirugit” lentävät taivaan tuuliin tavalla, joka saa vastaavus -harkinnan hattaran syönnistä.
Käsittämätöntä
7 years ago
En voi ymmärtää miksi joku lähtee johonkin islamilaiseen maahan vapaaehtoisesti ja vielä maksaa siitä että voivat joutua murhatuiksi. Veikkaan että jossain vaiheessa alkaa löytymään yksittäisten turistien päättömiä ruumiita islamilaisen pelottelu propagandan häpäiseminä
Donald Trump keventää taloudellista painetta Venäjää ja Venäjän energiaa ostavia maita kohtaan. Perjantaina annetussa määräyksessä hän luopuu toistaiseksi Grahamin lain mukaisista uusista rangaistustulleista ja pakotteista.
Laki, Lindsey O. Graham Sanctioning Russia and Iran Act, allekirjoitettiin 18. syyskuuta. Määräys on päivätty 16. lokakuuta, ja siinä vedotaan lain 115 pykälään. Kyseinen pykälä sallii presidentin luopua tulleista ja pakotteista, jos hän todistaa kongressille, että se on Yhdysvaltain kansallisen edun mukaista.
Tämä todetaan määräyksessä. Määräyksen mukaan kongressille on toimitettu todistus ja perustelut.
Luopuminen kattaa kolme tullinkorotusta, jotka olisivat kohdistuneet eri ryhmiin. Venäläisiin tuotteisiin kohdistuisi 500 prosentin tullinkorotus.
Mainos:
Venäläisen raakaöljyn ja maakaasun viiden suurimman ostajamaan tuotteisiin kohdistuisi 100 prosentin tullinkorotus, jos maa tekee tietoisesti uusia ostoja 18. lokakuuta tai sen jälkeen. Sama korotus kohdistuisi niiden viiden maan tuotteisiin, jotka tekevät eniten auttaakseen Venäjän öljypakotteiden kiertämisessä.
Mitään kolmesta tullinkorotuksesta ei tällä hetkellä sovelleta. Määräyksessä ei nimetä maita.
Toimintavapautta
Pitkä lista lain mukaisia yksilöihin kohdistuvia pakotteita ja rajoituksia on myös toistaiseksi peruttu.
Poikkeukset pysyvät voimassa, kunnes presidentti tai ulkoministeri, neuvoteltuaan valtiovarainministerin ja Yhdysvaltain kauppaedustajan kanssa, päättää, että uusia toimenpiteitä tarvitaan. Sillä välin Yhdysvaltain kauppaedustajan on seurattava Venäjän energian ostoja ja pakotteiden kiertämistä sekä raportoitava presidentille. Washington voi siten muuttaa suuntaa ilman uutta lainsäädäntöä.
Määräyksessä todetaan nimenomaisesti, että aiempiin Venäjään kohdistuviin presidentin asetuksiin perustuvat olemassa olevat pakotteet pysyvät ennallaan, mukaan lukien jo pakotelistalla oleviin henkilöihin kohdistuvat pakotteet.
Laki pysyy voimassa, mutta sen uudet tullit ja pakotteet ovat tauolla niin kauan kuin poikkeuslupa on voimassa.
Kuva: Dati Bendo / European Union, 2026 / EC - Audiovisual Service, CC BY 4.0
António Costa, Volodymyr Zelenskyi ja Ursula von der Leyen Kiovassa 24. helmikuuta 2026, jolloin Euroopan johtajat vierailevat kaupungissa Venäjän Ukrainaan hyökkäyksen neljäntenä vuosipäivänä. Arkistokuva, ei nykyisestä puheesta EU-johtajille.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi pyytää EU-johtajilta vähintään 70 miljardia euroa lisää puolustusrahoitusta ensi vuodelle. Rahanpuute estää Ukrainaa kaksinkertaistamasta tai kolminkertaistamasta droonien tuotantoa tyypistä riippuen, hän sanoo.
Zelenskyi esitti vaatimuksen puheessaan Eurooppa-neuvoston kokouksen osallistujille 16. lokakuuta. Hän julkaisi osia puheesta virallisella Telegram-kanavallaan.
— Ensi vuonna sota maksaa 155 miljardia euroa. Ja tarvitsemme teiltä vähintään 70 miljardia euroa lisää — puolustukseen, aseisiin ja selviytymiskykyymme. Se on realistinen summa, Zelenskyi sanoo.
Zelenskyi arvioi, että sota maksaa ensi vuonna 155 miljardia euroa.
Mainos:
Hänen pyytämänsä raha on julkista rahaa. Jos EU-johtajat tukevat vaatimusta, lopulta Euroopan veronmaksajat, eivätkä johtajat itse, joutuvat kantamaan kustannukset ja budjettiriskin. Tällainen tuki ei kuitenkaan itsessään tarkoita, että veronkorotus olisi jo hyväksytty.
Tämän toimintatapaa havainnollistaa EU:n 90 miljardin euron laina Ukrainalle vuosille 2026–2027, jonka ministerineuvosto viimeisteli huhtikuussa. EU lainaa rahat pääomamarkkinoilta käyttäen EU-budjetin liikkumavaraa vakuutena, ja laina on tarkoitus maksaa takaisin Venäjän sotakorvauksilla. Laina on jo hyväksytty, ja se on erillinen Zelenskyin nyt pyytämästä 70 miljardista eurosta.
Droonit ovat hänen tärkein perusteensa. Zelenskyin mukaan Ukraina käyttää drooneja pysäyttääkseen useimmat Venäjän hyökkäykset rintamalla. Hän sanoo myös, että teknologiaa käytetään Venäjän huoltolinjojen katkaisemiseen ja että ukrainalaiset droonit auttavat heikentämään Venäjän taloutta.
— Juuri nyt voisimme kaksinkertaistaa tai kolminkertaistaa droonien tuotannon — tyypistä riippuen. Mutta meillä ei yksinkertaisesti ole rahaa siihen. Se on totuus, Zelenskyi sanoo.
Hän päätti puheensa kehottamalla johtajia kuvittelemaan Ukrainan suuremman kapasiteetin vaikutukset.
— Kuvitelkaa, jos voisimme kohdistaa Venäjään kaksi tai kolme kertaa enemmän painetta kuin tänään, hän sanoo.
Arkistokuva: Starlink-pääte Capiovíssa, Misionesissa, Argentiinassa. Ukrainan neuvonantajat raportoivat, että sotilaskäytössä olevat päätteet menettivät yhteyden suurilla nopeuksilla, vaikka tavalliset päätteet pysyivät toimintakykyisinä.
Ukrainan armeijan Starlink-päätteiden nopeutta on rajoitettu liikkeessä ilman ennakkovaroitusta, kertoo presidentin neuvonantaja Serhi Beskrestnov. Useita operaatioita on jouduttu keskeyttämään, ja Kiova näkee päätöksen taustalla poliittisia motiiveja.
Beskrestnov, joka neuvoo presidentti Volodymyr Zelenskyiä sotilasteknologiassa, kirjoittaa Telegramissa, että SpaceX otti käyttöön nopeusrajoituksen liikkeessä oleville päätteille tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Hänen mukaansa rajoitus koskee Starshield-"sotilaspakettia" ja se on asetettu 100 mailiin tunnissa, mikä on noin 160 km/h.
Satelliittiyhteys katkeaa, kun pääte liikkuu rajoitusta nopeammin. Droonien nopeutta ei ole rajoitettu. "Puolustusvoimamme eivät saaneet ennakkovaroitusta rajoituksesta, ja se häiritsi useita tehtäviä", Beskrestnov kirjoittaa.
Aktivisti Serhi Sternenko, jolla on läheiset suhteet armeijaan ja joka nosti ensimmäisenä hälytyksen katkoksesta, kirjoittaa, että yhteys alkoi katkeilla yli 160 km/h nopeuksissa ja että "useita tärkeitä tehtäviä" keskeytettiin. Hänen mukaansa tavalliset satelliittipäätteet toimivat edelleen. Rajoitusta laskettiin myöhemmin entisestään, Sternenko kertoo ja The Guardian raportoi.
Mainos:
Nimetön lähde kertoo New York Postille, että yhteyden menetys tekee mahdottomaksi operoida drooneja, lentokoneita ja helikoptereita suurilla nopeuksilla, ja että se vaikuttaa myös toimiin venäläisten Shahed-droonien torjumiseksi. Saman lähteen mukaan Ukraina on ottanut yhteyttä yhtiöön saadakseen selityksen. SpaceX:n selitystä ei ole julkaistu.
Starlinkin oma tukisivu listaa jo nyt 100 mph (n. 160 km/h) nopeusrajoitukseksi liikkeessä tapahtuvalle käytölle useissa siviilipalvelupaketeissa. Sivulla ei täsmennetä, mitä Ukrainan sotilaallinen sopimus sanoo.
Neuvonantajat näkevät politiikkaa päätöksen takana
Beskrestnov uskoo, että toimenpide "ei voi olla sattumaa" ja se liittyy poliittiseen tilanteeseen. Sternenko uskoo SpaceX:n toimineen "todennäköisesti" Trumpin hallinnon pyynnöstä. Molemmat ovat arvioita, eivät vahvistettuja selityksiä.
Häiriö tapahtui viikolla, jona Donald Trump vaati johtajiston vaihtamista Kiovassa, kuten The Nordic Times uutisoi. Tämän jälkeen Elon Musk kirjoitti X:ssä, että Zelenskyi "on mennyt liian pitkälle" ja että Ukrainan on aika saada uusi johtaja, New York Postin mukaan. Puola maksaa noin 50 miljoonaa dollaria vuodessa Ukrainan Starlink-yhteyksistä lehden mukaan. Keskiviikkona Puolan ulkoministeri Radosław Sikorski kysyi Muskilta X:ssä, "pelaako hän jälleen politiikkaa tuotteillaan".
Samaan aikaan Musk on lähentynyt jälleen Trumpia viimevuotisen konfliktin jälkeen. Heidän suhteensa on palautunut ennalleen useiden lähteiden mukaan, ja Musk on vieraillut Valkoisessa talossa viime viikkoina ja osallistunut valtiolliseen illalliseen syyskuussa, Fox News raportoi. Torstaina Trump myönsi Muskille National Medal of Science -mitalin ja kutsui häntä ystäväkseen, AFP kertoo. Muskilta ei tiedetä olevan virallista roolia hallinnossa.
Käytettävissä olevat lähteet eivät vahvista, että Musk tai Trump olisivat henkilökohtaisesti tehneet päätöksen rajoituksen asettamisesta.
Composite illustration. Photo: ООО "Яндекс", CC BY-SA 4.0
Common Consultancyn analyysi AfD:n ja MAGA-liikkeen Facebook-tileistä ei löytänyt vastaavaa romahdusta Yandexin datakeskuksiin tehtyjen hyökkäysten jälkeen.
Yandexin datakeskuksiin tehtyjen drooni-iskujen piti vaientaa ”venäläiset propagandabotit”, joiden sanottiin olevan AfD:n ja MAGA-liikkeen sosiaalisen median suosion takana. Poliitikot ja tiedotusvälineet levittivät tarinaa. Kun tanskalaisanalyytikot testasivat sitä dataa vasten, mitään romahdusta ei löytynyt.
Itse hyökkäykset on dokumentoitu. Lokakuun 8. päivän vastaisena yönä Yandexin datakeskus Sasovossa vaurioitui niin pahasti, että se suljettiin kokonaan. Seuraavana aamuna Kalugan laitokseen osui, kirjoittaa Yandex, jota kutsutaan usein Venäjän Googleksi.
Pian alkoi kiertää graafi. Internetin valvontayhtiö Cloudflare tallensi jyrkän laskun bottiliikenteessä Yandexin verkosta 8. ja 11. lokakuuta, eli samana päivinä kuin kaksi hyökkäyksistä tapahtui, raportoi The Guardian. Teknologiasivusto Tom's Hardware otsikoi uutisensa sanomalla, että venäläinen ”disinformaatiobotti-liikenne” oli lähes eliminoitu yhdessä yössä.
Hyökkäysten jälkeen levitetty graafi näyttää liikennettä Yandexin verkosta, ei mittausta sosiaalisen median poliittisista kommenteista. Faksimile: Cloudflare/Jeremiah Fowler.
Sitten tuli kaavio, joka antoi tarinalle sen poliittisen terän. Sen väitettiin osoittavan, että ”venäläiset botit” postasivat 56 prosenttia vähemmän AfD:n tueksi. Lähdettä ei ilmoitettu. Tiedot ulottuivat 15. lokakuuta asti, vaikka kaavio oli kiertänyt jo useita päiviä aiemmin, Hungarian Conservative -lehti huomauttaa. Regensburgin tietojenkäsittelytieteen professori Raphael Wimmer epäili sen olevan tekoälyllä luotu.
Mainos:
Kaavio ilman lähdeviitettä, jota levitettiin todisteena ”venäläisten bottien” vähentyneestä toiminnasta. Aikajana ulottuu 15. lokakuuta asti, vaikka kuva kiersi jo aiemmin. Faksimile: Tomáš Zdechovský/X.
Threadista toimituksiin
Vihreiden paikallispoliitikko Robin Schlingheider jakoi kaavion Threadissa ja tšekkiläinen Euroopan parlamentin jäsen Tomáš Zdechovský jakoi sen X:ssä, netzpolitik.org kertoo. Kun Wimmer kysyi Schlingheiderilta, mistä luvut olivat peräisin, hänet tiettävästi estettiin. Myöskään netzpolitik.org ei saanut vastausta kysymykseensä lähteestä, kun sivusto julkaisi tutkimuksensa.
Itävaltalainen Der Standard ja saksalainen Focus välittivät tarinan silti eteenpäin netzpolitik.orgin mukaan. Muutamassa päivässä tuntematonta alkuperää olevasta kaaviosta oli tullut uutinen, jossa väitettiin, että AfD:n verkkotuki oli johdettua Venäjältä.
Jarosław Wolski, joka oli myös levittänyt väitettä, poisti julkaisunsa ja pyysi tiistaina anteeksi miljoonia tavoittanutta väärää tietoa Hungarian Conservativen mukaan.
Tanskalainen faktojen tarkistus
Tanskalainen analyytikko Valdemar Osted Common Consultancysta otti tarinan todesta. ”Liikkeellä on tarina: Yandexin datakeskuksiin tehtyjen drooni-iskujen jälkeen kommentointi AfD- ja MAGA-tileillä romahti. Joten me tarkistimme asian. Emme havaitse sitä”, hän kirjoittaa.
Analyytikot seurasivat 76 AfD-poliitikkoa ja 136 MAGA-tiliä Facebookissa. Jokaista postausta verrattiin tilin normaaliin suoriutumiseen samassa vaiheessa julkaisun jälkeen, samana viikonpäivänä ja samaan vuorokaudenaikaan.
Hyökkäysten jälkeen AfD-poliitikoiden postaukset vaihtelivat 8 prosenttia alle normaalista 5 prosenttiin yli normaalin, kun taas MAGA-tileillä ne olivat 4–10 prosenttia yli normaalin. Common Consultancyn mukaan kyseessä on tavanomainen päivittäinen vaihtelu.
Luvattua romahdusta ei näkynyt numeroissa missään. MAGA-tilien osalta suuntaus oli päinvastoin ylöspäin: uudet postaukset saivat 480 000–560 000 kommenttia päivässä hyökkäysten jälkeen, kun syyskuun lopulla niitä oli noin 370 000. Analyysi kattaa Facebookin kahden–kolmen ensimmäisen päivän ajalta hyökkäysten jälkeen.
Common Consultancyn analyysi ei osoita selvää laskua hyökkäysten jälkeen: tutkittujen AfD- ja MAGA-tilien kommentit pysyivät normaalin vaihtelun rajoissa. Grafiikka: Common Consultancy.
Hakurobotteja, ei yleistä mielipidettä
Graafi, josta kaikki alkoi, seurasi Yandexin hakurobotteja (web crawlers), eli ohjelmia, jotka indeksoivat verkkosivuja hakukonetta varten. Venäläinen bottiliikenne kokonaisuudessaan ei laskenut merkittävästi netzpolitik.orgin mukaan.
— Kun Cloudflaren data näyttää jyrkkää pudotusta ”bottiliikenteessä”, se ei viittaa automatisoituihin trollitileihin sosiaalisessa mediassa, vaan ohjelmistoihin, jotka tekevät automatisoituja verkkopyyntöjä suuressa mittakaavassa, internet-infrastruktuurin asiantuntija Michał Woźniak kertoo The Guardianille.
Saksalainen analyysiorganisaatio CeMAS ei nähnyt mitään laskua siinä, mitä se luokittelee epäaidoiksi tykkäyksiksi ja jaoiksi. Valentin toimitusjohtaja Amil Khan kertoo The Guardianille, ettei analyysiyhtiö ole havainnut muutoksia postaustavoissa ja ettei Yandexin datakeskuksilla ole käytännön yhteyttä toimintaan, jota huhu koski.
Historiaa omaava joukkohyökkäys
Mobilisaatiolla sosiaalisen median ”venäläistä propagandaa” vastaan on historiansa. NAFO-verkoston (lyhenne sanoista North Atlantic Fella Organization) perusti toukokuussa 2022 Kamil Dyszewski. Ryhmä on tuottanut meemejä, jotka on suunnattu sen ”venäläiseksi propagandaksi” kutsumaansa toimintaa vastaan, ja kerännyt varoja Ukrainan sotakoneistolle, mukaan lukien Georgialaiselle legioonalle.
Ukrainan puolustusministeriö kiitti 28. elokuuta 2022 verkostoa julkisesti sen taistelusta ”Kreml-propagandaa ja trolleja” vastaan. Jäsenet ovat ilmaisseet tukensa Ukrainalle ja Natolle, ja verkostoa on syytetty koordinoidusta häirinnästä ja toisinajattelijoiden massailmiantamisesta Discordin ja Twitterin kautta. Väitettyihin kohteisiin ovat kuuluneet MAGA-kannattajat, Tulsi Gabbard ja Tucker Carlson.
Graafi venäläisen hakukoneen hakuroboteista ja tuntematonta alkuperää oleva kaavio riittivät muuttamaan poliittisen sitoutumisen AfD:n ja MAGA:n ympärillä Venäjältä käsin suoritetuksi kauko-ohjaukseksi. Kun väitettä lopulta testattiin todellisia tilejä vasten, luvattua pudotusta ei yksinkertaisesti ollut.
Obaman ja Clintonien klaanin kouluttamat ammattitappajat riehuvat, tappavat ja raiskaavat kaikkialla maailmassa. Kabala yrittää lietsoa täysimittaista sotaa lukuisilla terrori-iskuila. Muslimit ovat ihan vitun tyhmiä kun ovat ryhtyneet rengeiksi NWO:lle luullen että pääsevät elitiin joukkoon. NWO on varannut myös muslimeille orjan osan. Muslimit ja vasemmistolaiset ovat hyödyllisiä idiootteja yhdessä kaikkien suvakkien kera.
Osa muslimeista on tajunnut kuvion ja he pitävät kansainvälistä sionismia päävihollisenaan. Ikävä kyllä noiden muslimien sanoma ei koskaan nouse esille valtamediassa. Eräs SDPläinenkin joutui perumaan puheitaan, jotka olivat poliitikolle sopimattoman jyrkkiä.
Kristityt sionistit sotkevat kuviot sokealla Israelin valtion ts. poliittisen sionismin tukemisella (myös materiaalisesti, USA jopa huikein summin). Tämä tekee lännen kristityistä ikään kuin muslimien vihollisia.
ISIS on eräs työkalu, jonka luoman hajaannuksen avulla Pax Americana eli USA-johtoinen maailmanjärjestys siirretään Pax Judaican eli NWOn alaisuuteen.
Ja valeopposition trollit räyhäävät netissä vaatien vihapuhetuomioita tälle demarille normaaleista juutalaisaiheisista puheista. Muka tasapuolisen kohtelun vuoksi. Ja kuinka islamista mussutetaan ja eihän siitä ole edes tullut kuin muutama tuomio. Sionistiaiheiset puheet ollaan kokonaan vihapuhetuomitsemassa muutenkin. Niitä vastaanhan laki ensi sijassa säädettiin
7/7 -iskuissakin ihan sivullisia normi kansalaisia syytettiin terrori-iskuista, jotka selkeästi olivat valtion itse tekemiä omien harjoitustensa aikana. Myös Bostonin terrori-iskusta syytettiin normaaleja opiskelijoita. Vanha kikka on myös sitoa arabi pommiin ja räjäyttää tai ajattaa jokin rekkakuski ansaan pommi autoon asennettuna. Sitten kaikki mylvivät ”itsemurhaiskua”.
Mossad on voinut murhata nämä koulutetut ja vain väittää, että ovat syyllisiä. Mossad on myös voinut lavastaa nuo iskut. Länsimaisilla tiedustelupalveluillahan oli ennakkotietoa niistä
Korkeasti koulutettuja, jahah, Suomen on kiiruusti peruttava kaikki opiskelupaikat tunkeutujilta, koulukirjat piilotettava, koulureput pyydettävä palauttamaan, tunkeutujat asutettava kuntiin jossa kepulaiset ovat päättäjinä, eiköhän se tyhmyys ala lisääntymään. Tällä keinoin olemme avustumassa maailmaa terrorismin torjunnassa, voidaan saada vaikkapa palkinto…lisää koulutettavia.
Onpa lohdullista ettei tarvitse ”repeillä” kamelin kusella naamansa pesevien terroristien pommeihin. Että aivan akateemisia akavan jäseniä kuten muuan Miia-Petra Kumpula-Natri (SDP) meitä ”Jukolan poikain kovapäisiä” suomalaisia valisti.
Kuitenkin tahdon järjestyksen ja rehellisyyttä korkeinpana arvona pitävänä henkilönä vielä varmistaa sen, ettei nämä todelliset ”hutkielmat” ole plagioituja, sillä jos näin olisi, siitä jäisi ”paha jälkimaku suuhun” Sillä jos ”lentopisteet” karttuisivat filunki pelillä olisi se todella noloa ja ties missä olevaa nenää olisi vedetty höplä mukaan luettuna.
Niin se ”saatavuusharkinta”, ei siitä ole apua kun raketti-insijöörit ja ”kaulakirugit” lentävät taivaan tuuliin tavalla, joka saa vastaavus -harkinnan hattaran syönnistä.
En voi ymmärtää miksi joku lähtee johonkin islamilaiseen maahan vapaaehtoisesti ja vielä maksaa siitä että voivat joutua murhatuiksi. Veikkaan että jossain vaiheessa alkaa löytymään yksittäisten turistien päättömiä ruumiita islamilaisen pelottelu propagandan häpäiseminä