Sisäministeriö vastaa: Usein kysytyt kysymykset turvapaikanhakijoista

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 18.1.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 4 minuuttia

Sisäministeriön sivuilta löytyy vastaukset usein kysyttyihin kysymyksiin turvapaikanhakijoista.

 

Miksi Suomen pitää ottaa vastaan turvapaikanhakijoita?

Kansainväliset sopimukset velvoittavat Suomea ja muita EU-maita antamaan kansainvälistä suojelua sitä tarvitseville. Suomi haluaa myös kantaa vastuunsa historiallisen suuren pakolaiskriisin hoitamisessa.

Saavatko kaikki turvapaikanhakijat jäädä Suomeen?

Kaikki turvapaikanhakijat eivät jää maahan. Heinäkuuhun 2015 mennessä tehdyistä turvapaikkapäätöksistä noin 40 prosenttia oli myönteisiä. Kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut palautetaan kotimaahansa.

 

Miksi suurin osa turvapaikanhakijoista on nuoria miehiä?

Usein matkalle kohti Eurooppaa lähetetään perheenjäsen, jolla on suurin todennäköisyys selvitä vaarallisesta matkasta. Ajatuksena voi myös olla, että nuorilla miehillä on parhaat mahdollisuudet työllistyä ja näin auttaa perhettään.

Miksi turvapaikanhakijoita ei käännytetä takaisin Ruotsiin?

Jos maahantuloedellytykset (passi, viisumi, oleskelulupa) puuttuvat, maahan saapunut ulkomaalainen voidaan käännyttää. Käytännössä tässä tilanteessa tulija hakee turvapaikkaa ja silloin hänet voidaan ohjata järjestelykeskukseen rekisteröitymään. Pelkästään sillä perusteella, että henkilön tiedetään tulleen Ruotsin kautta, häntä ei voida käännyttää takaisin Ruotsiin. Pelkkä kauttakulku ei tuo maalle vastuuta turvapaikanhakijasta.

Kuinka paljon yhden turvapaikanhakijan vastaanottaminen maksaa?

Yhden turvapaikanhakijan majoittuminen vastaanottokeskuksessa maksaa noin 15 000 euroa vuodessa.

Miksi Norja toimii eri tavoin kuin Suomi?

Kansainvälisten sopimusten lisäksi Suomea velvoittaa EU-lainsäädäntö, kuten pakolaisen määritelmää koskeva direktiivi ja turvapaikkamenettelydirektiivi. Näissä direktiiveissä säädetään mm. pakolaisaseman ja toissijaisen suojeluaseman myöntämisen kriteereistä sekä hakemusten käsittelyssä noudatettavasta menettelystä. Norja ei kuulu Euroopan unioniin, eivätkä nämä direktiivit siten sido sitä. Norjaa sitovat kuitenkin kansainväliset ihmisoikeusvelvoitteet ja niihin sisältyvät palautuskiellot.

Katso kaikki kysymykset ja vastaukset Täältä

 

 

735 total views, no views today

The way human beings act is they don't discern wholesale jerseys between a 99 percent chance and a 95 percent chance. And they don't really it won't affect their behavior if they have a 35 percent chance at the top pick or a 31 percent chance at the top pick. Los Angeles makes sense."It certainly did to NFL owners, who Wholesale NFL Jerseys voted overwhelming Tuesday to allow the Rams to relocate to the Los Angeles region. The San Diego Chargers also were given a one year option to join the Ramsat a domed stadium that will be built in Inglewood.Sanderson, who testified before St. So a great one looks fairly simple. When I am teaching class this is like one of my hardest ones. Cleveland (5 11) Dee Milliner, Alabama CB Height: 6 0. Weight: 201 Dee Milliner has been universally considered the top CB, and the only elite CB, in this draft. But Madrid have the oakley sunglasses absolutely brutal pressure that they have put themselves under by spending so much money. With the team that they have assembled it will be completely unacceptable to lose even one game.". "Obviously, you're bummed because you're not playing, but to see our defense play that way, to see us run the ball that way, to see Drew (Stanton) come in and have not gotten any reps and play the way he did, Fitz cheap oakleys sunglasses (Larry Fitzgerald) do what he did, and the offensive line. It was just great to see us go on the road in a tough place to play and get a division game and get on a winning track.". Created as an alternative to the National Football League (NFL), and not as their rival, USFL played for three seasons in the spring/summer schedule. Michigan Panthers were the first USFL champions, followed by Philadelphia Stars, who also won the final USFL championship as Baltimore Replica Oakleys Stars. You can't tell. It's how you deal with it, how you go about your business, and then when it comes to game time, how you execute, then how you handle the wins." coach Pete Carroll.. Eddie Jackson: I got to be honest, it's weird. When I walked into the kitchen I almost . He has a long standing interest in the interrelationship of mRNA translation and decay. His current work continues on these themes and has expanded to understand how post transcriptional processes affect non coding RNA (ncRNA) function. And those teams that are prepared for such times act with clarity and hockey jerseys a strong sense of urgency. They may not always succeed Cheap china Jerseys but the process is the correct one. A good team drill involves five cones, four "holes" and three defenders on the line. As you take a handoff from your quarterback, the defenders shift to leave one hole open. And now to a different contest. It's week four of the National Football League season.

Venäjä-propagandisti Bäckmanin salainen sopimus HS-toimittajan kanssa: Raportoi USA:stä Bäckmanille, 2000e/kuussa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 16.1.2026 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Netissä leviävä salainen sopimus Venäjä-yhteyksistään tunnetun dosentti Johan Bäckmanin ja HS:n Moskovan kirjeenvaihtajan Maarit Uberin (entinen Roiha) kanssa herättää paljon ihmetystä.

Bäckman ja Uber laativat muutama vuosi sitten sopimuksen, jonka perusteella Bäckman "lähetti" Uberin USA:han raportoimaan hänelle.

Sopimuksen mukaan Uber (silloinen Roiha) oli Bäckmanin "kirjeenvaihtaja". Sopimuksen mukaan Bäckman maksoi raportoinnista Uberille vähintään 2000e / kk.

Maarit Uber asuu nykyisin Moskovassa ja on HS:n Venäjän kirjeenvaihtaja. Myös Bäckman asuu lehtitietojen mukaan nykyisin Venäjällä.

Herää kysymys, onko HS:n Venäjä-uutisointi nyt myös Bäckmanin ohjauksessa. Maarit Uber tunnetaan Venäjää "ymmärtävänä" toimittajana.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/

Mies yritti sahata tiensä sisään kauppaan Kajaanissa – poliisi keskeytti erikoisen murtoyrityksen

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Mies yritti sahata tiensä kauppaan Kajaanissa – koirapartio nappasi kaksitahtibensiinille haisevan tekijän

Kajaanissa koettiin erikoinen murtoyritys sunnuntain vastaisena yönä, kun poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen miehestä, joka yritti päästä kauppaan sisälle moottorisahan avulla.

Partiot saapuivat paikalle pian puolenyön jälkeen ja havaitsivat tuntomerkkeihin sopivan miehen juoksevan kaupasta poispäin. Koirapartio lähti miehen perään ja sai hänet kiinni lyhyen juoksukilpailun jälkeen – tekijä tuoksui vahvasti kaksitahtibensiinille.

Poliisin mukaan mies oli ensin yrittänyt murtautua sisään rikkomalla kaupan etuoven lasin. Kun tämä ei onnistunut, hän oli ottanut käyttöönsä moottorisahan ja sahannut reiän kaupan lastauslaiturin oveen. Siitäkään kautta hän ei kuitenkaan ollut päässyt sisälle.

Mies otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä varkauden yrityksenä ja vahingontekona.

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – yksi menehtyi

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 25.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – poliisiauto osallisena takaa-ajotilanteessa

Laitilassa tapahtui perjantai-iltana vakava liikenneonnettomuus, jossa menehtyi yksi henkilö. Onnettomuus sattui tilanteessa, jossa hälytysajossa ollut poliisi seurasi pakenevaa ajoneuvoa.

Lounais-Suomen poliisin mukaan takaa-ajo sai alkunsa kasitiellä Laitilassa noin kello 19.50, kun henkilöauto ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä ja jatkoi matkaa Rauman suuntaan.

Kasitiellä, Joukahaisentien risteyksen kohdalla, pakeneva auto lähti ohittamaan autoletkaa poliisin seuratessa sitä hälytysajoa käyttäen. Samassa hetkessä autoletkassa ollut sivullinen henkilöauto kääntyi vasemmalle Joukahaisentielle suoraan hälytysajossa olleen poliisiauton eteen.

Poliisiauto törmäsi henkilöauton vasempaan kylkeen. Henkilöautoa kuljettanut mies menehtyi elvytysyrityksistä huolimatta onnettomuuspaikalla. Autossa ei ollut muita matkustajia.

Koska poliisi oli osallisena onnettomuudessa, on tapahtuneesta kirjattu rikosilmoitus liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta. Tapauksen tutkinta siirtyy Syyttäjälaitokselle, ja tutkinnan johtamisesta sekä tiedottamisesta vastaa Valtakunnansyyttäjä.

Poliisi ei tiedota asiasta enempää, mutta jatkaa pakenevan auton kuljettajan tavoittamista.