Sebastian Tynkkynen ottaa jyrkästi kantaa turvapaikanhakijoihin, Facebook päivityksessä.
Sebastien Tynkkynen:
Oon saanut sähköpostiini niin hirveitä kertomuksia suomalaisilta naisilta, että oksettaa. Ihan puhtaasti turvallisuussyistä meidän on lopetettava turvapaikanhakijoiden ja pakolaisten ottaminen Suomeen, sillä riskit ovat aivan liian suuret. Jos meidän pitää pelätä vieraita omassa maassamme, kylään ei enää saa kutsua. Tämä on siinä mielessä ikävää, että varmasti ulkopuolelle jää myös se pieni osuus naisia ja lapsia, mutta ei oikeastaan ole muuta vaihtoehtoa, koska muuten mukana tulisi myös riskitapauksia.
Olen lukemani ja torilla tulleiden keskustelujen perusteella valmis pistämään hanat kiinni täysin kiintiöpakolaisten ja turvapaikanhakijoiden osalta, ja sitä vastaan ohjaamaan apua pakolaisleireille, joissa ihmiset väliaikaisesti oleskelevat ennen kuin lähialueen kriisi helpottaa. Suomi myös säästäisi valtavia summia lopettamalla miljardiluokan kotimaan turvapaikkarulianssin ja sen sijaan palkkaisi omia kansalaisiaan auttamaan pakolaisleireille väliaikaisiin tehtäviin.
Myös muualta Euroopasta tulee jatkuvaan tahtiin mitä kamalampia kokemuksia. Tässä tältä päivältä. Oon ihan perijuuria myöten täynnä tätä menoa. Myös kuntatasolla paikkoja ei saa enää tarjota näille tulijoille, ja kaupungissa laittomasti oleville ei saa antaa terveyspalveluja (ns. laajemmat terveyspalvelut), jotta vetovoimatekijät poistetaan.
Meillä on edessä paljon isompi projekti turvallisuuden palauttamisen suhteen, mitä moni osaa kuvitellakaan.
Lähde: Sebastian Tynkkynen Facebook





