Nicolas Sarkozy tuomittiin viideksi vuodeksi vankeuteen rikollisesta salaliitosta Libya-rahoitustapauksessa
Ranskan entinen presidentti Nicolas Sarkozy on tuomittu viiden vuoden vankeusrangaistukseen rikollisesta salaliitosta tapaukseen liittyen, jossa häntä syytettiin vaalikampanjansa rahoittamisesta Libyan entisen diktaattorin Muammar Gaddafin varoilla.
70-vuotias Sarkozy aikoo valittaa tuomiosta. Pariisin tuomioistuin ilmoitti torstaina, että vaikka hänet todettiin syylliseksi rikolliseen salaliittoon, hänet vapautettiin syytteistä, jotka koskivat passiivista korruptiota, laitonta vaalirahoitusta ja julkisten varojen kavalluksen salaamista.
Syyttäjän mukaan Sarkozy sai Libyan hallinnolta rahaa vuoden 2007 presidentinvaalikampanjaansa vastineeksi diplomaattisista palveluksista. Tapauksen keskiössä on muun muassa nyt kuolleen liikemiehen antama todistus, jonka mukaan hän toimitti Sarkozylle ja tämän kabinetin päällikölle jopa viisi miljoonaa euroa käteisenä vuosina 2006 ja 2007.
Tuomion julistuksen jälkeen Sarkozy kommentoi ranskalaiselle medialle, että hän kokee olevansa "skandaalimaisen vääryyden" uhri. "Nukun pää pystyssä vankilassa", hän sanoi.
Tuomioistuimen mukaan Sarkozy joutuu vankilaan riippumatta siitä, valittaako hän tuomiosta.
Sarkozyn lisäksi tapauksessa syytettiin yhteensä 11 muuta henkilöä. Osa syytetyistä vapautettiin, osa tuomittiin, tuomioistuin kertoi.
Nicolas Sarkozy toimi Ranskan presidenttinä vuosina 2007–2012. Hän on kiistänyt kaikki Libya-tapaukseen liittyvät syytteet ja on aiemmin tuomittu muun muassa korruptiosta ja vaikutusvallan väärinkäytöstä.





