Mainos:

Saksan poliisi tiputti pommin. Maahanmuuttajat tehtailleet 780 rikosta päivässä.

Päivitetty 3.11.2016, Julkaistu 2.11.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Saksan maahanmuuttajat ovat viimeisen kuuden kuukauden aikana tehneet 142,500 rikosta. Tämä tekee 780 rikosta päivässä, siis yhdessä päivässä. luvut ovat nousseet yli 40 prosenttia, jos verrataan vuoden 2015 samanaikaisiin. Tiedon varmistaa Saksan liittotasavallan rikospoliisi. Tieto sisältää vain rikokset missä epäilty on saatu kiinni.

Angela Merkelin avoimien rajojen politiikalle tämä on iso kolaus. Merkelillä on vielä integroimattomia pakolaisia 900,000 maassa, nämä 900,000 tulivat viimevuoden loppupuoliskolla.

People gather for an anti-immigration demonstration organised by rightwing movement Patriotic Europeans Against the Islamisation of the West (PEGIDA) in Dresden, Germany October 19, 2015. PEGIDA held a rally on Monday to mark the one-year anniversary of the group's formation. REUTERS/Fabrizio Bensch

Itäisen Saksan Dresden Teatteriaukiolla 3pv lokakuuta pidetyssä Pegida mielenosoituksessa kritisoitiin Angela Merkeliä ja Saksan maahanmuuttoa kovin sanoin. Tilaisuus keräsi lähteestä riippuen 10,000-20,000 osallistujaa. Mielenosoitus sujui poliisin mukaan rauhallisesti, eikä mitään väkivaltaa ilmennyt Pegidalaisten ja vastapuolella olevien vasemmistolaisten välillä.

 

 

 

L: dailymail, statusquo-news

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

29 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Mauno Peltonen
9 years ago

Sitä saa, mitä tilaa!

Mauno Voutilainen
Mauno Voutilainen
7 years ago
Reply to  Mauno Peltonen

Maunot ymmärtää näitä asioita, on huonolla mallilla asiat, päästetty pahaksi, ei hyvä.

Sari86
Sari86
9 years ago

Ja näitä vihreät ja vasemmisto haluaa lisää ja lisää suomeen? Ei tajua. Ei mitään tolkkua!

Simo
Simo
9 years ago
Reply to  Sari86

Ihmiset jotka näitä haalivat maahan, eivät ole missään tekemisissä noiden olentojen kanssa. Eivät varsinkaan poliitikot, joten tavallinen kansa joutuu ottamaan kolhut vastaan, ilman että päättäjät edes tajuavat millaisia tyyppejä kotimaahamme ovat haalineet.

Poliitikoilla EI OLE samaa kokemusta kotimaamme arjesta kuin sinulla! He ovat seurapiireissään (valkoisissa), tilaisuuksissaan (valkoisissa), asuinalueillaan (valkoisilla) ja työssään (vitivalkoisten joukko) täysin irti kansansa todellisuudesta. Lisäksi he ovat julkisilla paikoilla poliitikkona esiintyessään turvamiesten ympäröimiä ja poliisin erityisellä huolella valvomia, ettei edes ikävämpi ihminen pääse juttelemaan heidän kanssaan. He ovat turvattuja!

Poliitikot ovat suomeksi sanottuna todellisuudestamme erillisiä olentoja!

Kalervo Rahkonen
Kalervo Rahkonen
9 years ago
Reply to  Simo

Kerroit totuuden, jonka jokainen tervejärkinen kansalainen aivan helposti on aina tiennyt. Useimmat poliitikot ovat etääntyneet tavallisesta kansasta omiin kuppikuntiinsa. Juopa on tullut niin suureksi, etteivät he käsitä, eivätkä edes välitä tietää, mikä on todellisuus. Se kostautuu ennemmin tai myöhemmin.

Esa Pohjola
Esa Pohjola
7 years ago
Reply to  Simo

Ei tästä nyt tu perkele mitään.Meidän päättäjämme ovat kykenemättömiä tekemään järkeviä,meidän kansalaisten parasta ajavia päätöksiä.

Mikko Roth
Mikko Roth
7 years ago
Reply to  Esa Pohjola

Hei, hei kommentoijat. Huomasitteko, että tuo uutinen koski Saksaa jaa siellä tehtyjä rikoksia. On niin kovin helppo syyttää maahanmuuttajjia kaikista rikkoksista. Omat kansalaiset ovat niin puhtaita pulmusia, että eivät heidän tekonsa ole tässä mukana. Voidaan epäillä. Eivät Suomessakaan kaikki rikokset ole maahanmuuttajjien tekemiä. Mutta täällä ollaankin tasa-arvoisempia.

Hannu Wegelius
Hannu Wegelius
9 years ago

Tuossa vasemmistoliitto menee pieleen. Ei näytä olevan tolkun puolue tässä kysymyksessä. Missä tulee raja? Velkarahalla otetaan, lisää ja lisää.

Mätä akka
Mätä akka
9 years ago

Tämä on sitä ”nykypäivää”. Ei ole siis ihme että Saksassa asuva Turkkilainen väestö äänestää vaaleissa Saksan kansallissosialisteja NDP:tä, koska haluaa tämän rikollisen aineksesn maasta ulos. Tuki NDP:lle on myös suora mielenosoitus Merkelin epäinnistunutta Globalisiten ja pankkiirien ajamaan mädätys-politiikkaa kohtaan.

Tosin, kristilliseten rämpiminen vaaleissa tähänkin asti on ollut ennätyksellisen surkeaa. Toisaalta, ehkä tällä juuri halutaan kaataa vanhoollisten valta Saksassa. Ja näin saattaa liberaalit voimat valtaan. Mutta sitä ei NDP onneksi ole.

Yksi mädäntynty eukko on saanut koko euroopan sekaisin. Sehän on pahempi kuin Hitler joka sentään nosti Saksan kaksi kertaa lamasta.

Terttu Salinen
Terttu Salinen
7 years ago
Reply to  Mätä akka

Ja tätä mummua yritti Stubbikin nuoleskella unelmoidessaan perivänsä Junckerin paikan.
Ei luojan kiitos tehonnut, mitä sillä nollatoleranssilla olisi saatukaan aikaan, riittää hyvin jo tämä kompakti konsensus kontrahti, jonka Soini käväisi alustavasti sopimassa.

Krisse
Krisse
9 years ago

No mutta Angela,kuinkas siinä nyt noin kävi, eikös ne ollu niiiiiin ihquja ja rauhaa rakastavia, eihän ne nyt millään voi olla rikollisia……buahahaaa sitä saa mitä tilaa

Suomalainen
Suomalainen
9 years ago

Suomen tilastot esiin!!!

Anu
Anu
7 years ago
Reply to  Suomalainen

Tämä!!!
Mut eiköhän nää tee kaikkensa, ettei meijän luvut päädy kaikkien nähtäville..

huihaisuomestapäivääl
huihaisuomestapäivääl
9 years ago

Nyt kyllä pitäisi saada totuus esiin ja Päivi Nerg yhdessä Biaudetin kanssa kertomaan miten asiat Saksassa todellisuudessa ovat. On tämä kyllä kovaa mustamaalaamista. On kyllä niin rasistista juttua. Tulkaa jo kertomaan totuus!!!!!!!!!!!!!!!!

Mirja Kupiainen
Mirja Kupiainen
9 years ago

Suomen rikosilmoituksen myös esiin ja kaikki isänmaan petturit vastaamaan julkisesti, miksi on käynyt näin!!!!??????

Kartsu
Kartsu
7 years ago

On tullut seurattua läheltä noita maahanmuuttajia. Käräjillä seurasin yhtä tapausta, joka keksi muutaman kuukauden sisällä hakata yhtä ihmistä sekä piilottaa. Näistä tuomittiin, mutta oli jo aikaisemminkin ehdonalaista. Nopeita poikia.

Kartsu
Kartsu
7 years ago
Reply to  Kartsu

Piti olla, että puukottaa.

isänmaanystävä
isänmaanystävä
9 years ago

Isänmaanpetturit suvakit ei ole ennenkään mistään vastanneet.
Asioista vstaaminen ei kuulu heille,,sä’heltäminen kuuluu.

Mörkö
Mörkö
9 years ago

Saksaan kaikki Lankkinaamat ja Suvakit! Rauhanturvaajat rajoille jahtiin/vahtiin!
Aatua ikävä!!!!!

mökin akka
mökin akka
9 years ago

Eurooppa ja suomi islamisoituvat? Venäläiset ovat ostaneet sotilaallisesti merkittäviä maapalstoja suomesta? Sekasikiö sukupuolettomuusideologia leviää? Vanhoilliset ovat suvaitsemattomia? Perinteisten arvojen (koti,uskonto,isänmaa) kannattajat ovat rikollisia? Sananvapaus on vihapuhetta? Huomaavatko ihmiset vaaraa? Mihin ollaan menossa?

Jorkke
Jorkke
9 years ago
Reply to  mökin akka

No niin, tässä on kaikkien rasistien äiti! Kyllä tuo kirjoittaja olisi pian otettava kiinni ja vangittava. Yksittäistapauksista tuollaisen älämölön nostaa! Suomen lakeja olisi myös kiireesti muutettava niin ettei tuollaisiin kirjoituksiin olisi mahdollisuutta. Emmekö me vihreät voisi järjestää kunnon mielenosoituksen joka torille yhdessä vasemmistoliiton kanssa. Me taidetaan olla ainoita puolueita, joissa suvaitaan muualta hätää karkuun lähteneitä, toisella tavalla uskovia tai sukupuolineutraaliutta kaipaavia ihmisiä!

Ahmed Suleiman Sultan
Ahmed Suleiman Sultan
9 years ago

Tulkaa Suomeen. Monikulttuurinen Suomi kuuluu kaikille.
Unelma elää ja voi hyvin.
Tervetuloa pakolaiset.

Nille Viinistö
Nille Viinistö
9 years ago

Suomi kuuluu kaikille maailman pakolaisille.
Tulkaa tänne.
Tervetuloa!

Kukkakauppias
Kukkakauppias
9 years ago

780 yksittäistapausta päivässä

;—-)

kari
kari
8 years ago

Milloinkohan suomen armeija puuttuu näihin siviilisotilaihin , jotka ovat tulleet valtaamaan islamilla suomen.?

ylitaloyhtiot
8 years ago

Eipä paljoa ole mediat hiiskahtaneet, ei tästä mielenosoituksesta, eikä kasvaneesta rikollisuudesta.

Da-De
Da-De
8 years ago

Onhan suomessakin jo ruvettu ilmoittamaan missä taas murhattu joku Olihan tänäänkin yks matu toisen matun hengen vienyt Näitä ne surkeat vihreet oikein haluaa tänne suomeen tappeleen Vihreäthän on suomen tyhmin puolue …hah…hah…

Green
Green
8 years ago

142500 yksittäistapausta puolessa vuodessa. Se on 285000 yksittäistapausta vuodessa tuota tahtia jos rikoksia ei saada suhteessa vähemmän selvitettyä ja laitettua niitä kantasaksalaisten rasistipellenatsien syyksi. Ei saa leimata ihmisryhmää ollenkaan. Rasistista!? Natseja!? Valeuutisointia!? Nuo ei ainakaan ole sotaa pakoon lähteneiden uhrien tekelettä vaan todennäköisesti tilastoharha tai näppäilyvirhe. Tämä rikosaalto on vain ja ainoastaan saksalaisten syytä ja tämä on tunnettu fakta. On loogisesti ajatellen rasistista vihapuhetta väittää että tämä olisi pelkästään näiden ulkomaalaisten syytä! Hehän ovat joutuneet lähtemään karkuun sodan kauheuksia ja vainoa ja jättämään perheensä, lapsensa, naispuoliset sukulaisensa ja vanhempansa sodan keskelle, he ovat suvun ainoita jotka ovat vaarassa kotimaassaan ja joutuivat pakenemaan henkensä kaupalla! Välimereen hukkui kaikki mahdollinen passeista, syntymätodistuksista, henkilötodistuksista ja sen sellaisista lähtien mutta onneksi iphonet ja korut sentään säilyivät. Hyvä näin että säilyivät ehjänä niin kaikki ei mennyt. Ei ole millään mahdollista että maahan tulleiden joukossa olisi ainuttakaan rikollista! Sama koskee tätä maata. Maahanmuutosta on vain apua ja kaikki tulijat ovat pikkuisen parempia kuin yksikään suomalainen. Pikkuisen parempia ovat myös koulutukseltaan. Ja Suomi tarvitsee ehdottomasti muutaman miljoonan lisää nuoria miehiä, ne ovat arvokkainta mitä kenelläkään on ikinä tarjota. Oikeita maamme pelastajia ja sankareita. Ovat uhrautuvaista ja ihanaa väkeä joka uhrautuu maamme puolesta ihan kaikessa! Näkihän sen Turun puukotuksien aikaan… vain ulkomaalaiset miehet pelastivat kaikki luokkaantuneet. Tämän näin palkintoseremoniassa jossa nämä sankarit kukitettiin ja heitä juhlittiin sankareina. Suomalaiset olivat pikkuisen huonompia painamaan puukottajanatsin hyökkäyksen uhrien haavoja katseellaan?? Vaadin kansallista juhlapäivää näiden moniosaajien kunniaksi!

Wespa
7 years ago

Vaikea sanoa juuta, eikä jaata kun ei ole vertailukohtaa Saksassa syntyneisiin.

Trump: Ukrainan on aika hankkia uusi johtaja

Ukrainan sota

Julkaistu eilen 19:17 – Kirjoittaja Toimitus
Arkistokuvia vuodelta 2025. Trump vaatii nyt uutta ukrainalaista presidenttiä samalla kun Yhdysvallat jatkaa ammusten ja tiedustelutiedon toimittamista Ukrainalle.

Ukrainan pitäisi hankkia uusi presidentti, Donald Trump sanoo. Hyökkäys tapahtui lauantaina, päivä sen jälkeen, kun Yhdysvallat avasi oven venäläiselle dieselille ja Volodymyr Zelenskyi arvosteli Vladimir Putinin kanssa tehtyä sopimusta.

Trump vastasi toimittajien kysymyksiin Valkoisen talon ulkopuolella. Hän syytti Zelenskyiä siitä, että tällä on ollut monia tilaisuuksia tehdä rauhansopimus, mutta hän ei ole tehnyt niin.

— Tiedättekö, mitä ehdotan? Ehdotan, että he hankkivat uuden johtajan, joka pystyy tekemään sopimuksen, koska hän olisi voinut tehdä monia sopimuksia, ja jostain syystä hän ei koskaan tee niitä. Mielestäni Ukrainan on aika hankkia uusi presidentti, Trump sanoi.

Valkoisen talon oma Rapid Response 47 -kanava julkaisi lausunnon.

Mainos:

Trump otti kohteekseen myös Ukrainan hyökkäykset venäläisiä öljynjalostamoita vastaan. Ukraina on iskenyt jalostamoihin vastauksena Moskovan hyökkäyksiin siviili-infrastruktuuria vastaan.

— Sanoimme Zelenskyille: Voit tehdä Venäjälle mitä haluat, mutta älä iske jalostamoihin, koska se on globaali ongelma. Ja mitä hän tekee? Hän menee ja iskee dieseliin. Hänen olisi hitto vie parempi lopettaa, Trump sanoi.

300 000 tonnia venäläistä dieseliä

Perjantaina ilmoitettu sopimus sallii Venäjän toimittaa 300 000 tonnia dieseliä Yhdysvaltoihin ja maailmanmarkkinoille, raportoi The Hill. Valtiovarainministeriön pakotevirasto OFAC on myöntänyt yleisen lisenssin venäläisen dieselin kaupalle ja tuonnille.

Trump perustelee sopimusta viittaamalla amerikkalaisten maanviljelijöiden ja karjankasvattajien polttoainehintoihin.

Zelenskyi varoittaa, että rahat menevät suoraan sotakoneistoon. Jokainen viennistä saatava ylimääräinen miljardi dollaria käytetään ”komponentteihin ja laitteisiin aseiden valmistamiseksi”, drooneihin, ohjuksiin ja uusiin palkkasotureihin, hän kirjoitti. ”Venäjän valinta on sota”, hän jatkoi.

Sopimus tuli julkiseksi, kun Trumpin lähettiläät Steve Witkoff ja Jared Kushner tapasivat Ukrainan neuvottelijoita Miamissa. Yhdysvallat ei koskaan ottanut esille mahdollisuutta dieselsopimuksesta Venäjän kanssa Witkoffin ja Kushnerin välisissä keskusteluissa, Zelenskyi sanoo.

Hän sanoo myös, että hän olisi voinut tukea pakotteiden lieventämistä, jos se olisi kytketty tulitaukoon, joka kattaa energiatilanteet sekä Ukrainassa että Venäjällä talven yli.

— Jos hinta on energiatulitauko, tämä neuvottelu on hyvä, Zelenskyi sanoi Axiosille.

— Tämä päätös ei auta meitä millään tavalla. Mutta huono asia on se, että uskon, ettei se auta myöskään amerikkalaisia, hän sanoi.

Uusi tulipalo Venäjän öljyterminaalissa

Ukrainan hyökkäykset Venäjän öljyinfrastruktuuria vastaan ovat jatkuneet dieselsopimuksen jälkeen. Jug Rusin öljyterminaalissa syttyi tulipalo perjantain ja lauantain välisenä yönä sen jälkeen, kun sopimus oli julkistettu perjantaina.

Ukrainalaisen uutistoimisto Ukrinformin mukaan media-alusta ASTRA on paikantanut palon maantieteellisesti.

Trumpin vipuvoima Kiovaan

Trump vaatii johdon vaihtamista Kiovassa samalla kun Yhdysvallat jatkaa Ukrainan tukemista. Miamin neuvotteluissa Ukrainan valtuuskuntaa uhattiin Yhdysvaltain tiedustelutiedon katkaisemisella, väittää anonyymi ukrainalaislähde Axiosille.

Amerikkalaislähde kiistää uhkauksen ja kertoo Axiosille, että Yhdysvallat toimittaa edelleen sekä ammuksia että tiedustelutietoa.

Presidentti on jo osoittanut voivansa käyttää tätä vipua. Maaliskuussa 2025 Yhdysvallat keskeytti sotilaallisen avun ja tiedustelutiedon jakamisen Ukrainan kanssa. Tuki jatkui 11. maaliskuuta, kun Kiova hyväksyi tulitaukoesityksen.

Yhdysvaltain hallituksen satelliittipohjainen tiedustelu ei ole sama asia kuin Starlink, Elon Muskin SpaceX-yhtiön operoima yksityinen viestintäverkko. Ei ole näyttöä siitä, että Trump voisi henkilökohtaisesti sulkea satelliitteja tai Starlinkiä napin painalluksella.

Musk väitti maaliskuussa 2025, että Ukrainan rintamalinja romahtaisi ilman Starlinkiä. Samaan aikaan hän sanoi, ettei hänellä ole aikomustakaan sulkea palvelua.

Portsmouthin yliopiston tutkijat kuvailevat Ukrainan riippuvuutta suureksi haavoittuvuudeksi. NBC Newsin haastattelemat entiset tiedustelu-upseerit arvioivat, että Yhdysvaltain tuen katkaiseminen vahingoittaisi Ukrainaa vakavasti, mutta ei lamaannuttaisi maata täysin. He viittaavat myös eurooppalaisiin vaihtoehtoihin.

Yhteistyö alkoi Obaman aikana

Trump on toistuvasti sanonut, ettei sota olisi koskaan alkanut, jos hän olisi ollut presidentti. Yhdysvaltain turvallisuussuhteet Ukrainaan juontavat kuitenkin kauemmas. CIA on tehnyt yhteistyötä Ukrainan kanssa vuodesta 2014 lähtien ja kouluttanut Ukrainan valioyksikköä vuonna 2016, The New York Times raportoi helmikuussa 2024.

Vuoden 2016 vaalien jälkeen Trumpin henkilökunnan jäsenet matkustivat Kiovaan. Hänen ensimmäisellä kaudellaan, vuosina 2017–2021, koulutus ja tukikohtien rakentaminen laajenivat. Barack Obaman aikana alkanut yhteistyö siis jatkui ja laajeni Trumpin alaisuudessa.

Viiniryöstö Toscanassa — varkaat lastasivat saaliin yrityksen omilla trukeilla

Järjestäytynyt rikollisuus

Julkaistu 10.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuvituskuva, ei esitä varsinaista rikospaikkaa.

Varkaat varastivat noin 30 000 pulloa arvoviiniä Marchesi Antinorin varastosta Toscanassa viime viikonloppuna. Saaliin arvoksi arvioidaan noin viisi miljoonaa euroa.

Jengi iski Cortonassa sijaitsevaan varastoon ja lastasi pullot kahteen kuorma-autoon käyttäen viinitilan omia trukkeja, italialaisen uutistoimisto ANSA:n raportoimien tietojen mukaan.

Varkaus huomattiin vasta maanantaiaamuna, kun henkilökunta saapui töihin.

Antinori, Italian suurin perheomisteinen viinintuottaja, juontaa juurensa vuoteen 1385 ja vie nykyään tuotteitaan 170 maahan.

Mainos:

Yrityksen mukaan varastettu viini sisälsi 8 000–10 000 pulloa Solaiaa, joka on yksi Italian halutuimmista viineistä, sekä Tignanelloa ja Guado al Tassoa. Viinien hinnat alkavat hieman yli sadasta eurosta pulloa kohden.

Viinit oli jo pakattu toimitettaviksi ulkomaisille jälleenmyyjille, kun varkaus tapahtui.

Antinorin tiedottajan mukaan tämä helpotti varkaiden työtä suurten pullomäärien nopeassa siirtämisessä ulos varastosta.

Hyvin organisoitu ryöstö

Viinitilan mukaan valvontakameran kuvissa näkyy seitsemän naamioitunutta miestä. Antinori toteaa, että ajoitus ja toteutus viittaavat erittäin organisoituun koplaan.

— Kyseessä on selvästi erittäin hyvin organisoitu jengi. Kenties sama, joka on ottanut kohteekseen muita viinitiloja Italiassa viime kuukausina, toimitusjohtaja Renzo Cotarella kertoo Corriere della Sera -lehdelle.

Solaiaa valmistetaan vuosittain vain 60 000–70 000 pulloa, mikä tarkoittaa, että varastetut pullot herättävät helposti epäilyksiä ANSA:n mukaan.

Antinori varoittaa nyt asiakkaita ympäri maailmaa virallisten myyntikanavien ulkopuolisista tarjouksista.

— Toivomme edelleen saavamme viinit takaisin. Kaksi kuorma-autoa ei voi noin vain kadota, Cotarella sanoo Financial Timesille.

Aiemmin viinivarkaudet ovat koskeneet pääasiassa pienempiä määriä, joita on varastettu ravintoloista, yksityisistä kellareista tai kuljetusten aikana.

Viime aikoina varkaat ovat sen sijaan ottaneet kohteekseen tuottajien suurempia varastoja.

Heinäkuussa tunnettu Banfin viinitila Montalcinossa joutui vastaavanlaisen ryöstön kohteeksi kuin Antinori.

Italian poliisi tutkii parhaillaan tätä viimeisintä tapausta suuren mittaluokan ja näkyvien viinivarkauksien sarjassa.

Macgregorilla ei ole epäilystäkään: Yhdysvallat ja Israel hyökkäävät Irania vastaan uudelleen

Lähi-idän eskalaatio

Julkaistu 9.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Douglas Macgregor uskoo, että uusi hyökkäys Irania vastaan voisi nopeasti kuluttaa loppuun täsmäaseet ja aiheuttaa raskaita amerikkalaistappioita.

Yhdysvaltain armeijan evakuoitu eversti Douglas Macgregor ei epäile, etteivätkö Yhdysvallat ja Israel hyökkäisi uudelleen Irania vastaan. Hän varoittaa raskaista amerikkalaistappioista, täsmäaseiden nopeasta hupenemisesta ja taloudellisista seurauksista, jotka ulottuvat kauas alueen ulkopuolelle, ja uskoo Yhdysvaltojen lopulta vetäytyvän aivan kuten se teki Vietnamissa.

Macgregor, joka toimii nykyään puolustus- ja ulkopolitiikan analyytikkona, oli Daniel Davisin haastateltavana keskiviikkona julkaistussa haastattelussa. Kysyttäessä, mitä presidentti Donald Trumpin ja ulkoministeri Marco Rubion viimeisimmät lausunnot osoittavat seuraavasta sotilaallisesta siirrosta, hän vastasi suoraan.

— Luulen, että meidän on ymmärrettävä, että hän aikoo hyökätä Iranin kimppuun. Niin tekee myös Israel. Nämä kaksi hyökkäävät, Macgregor sanoo.

Arvio on hänen omansa, eikä se perustu julkisesti annettuihin sotasuunnitelmiin. Hän odottaa massiivista ilmahyökkäystä, johon osallistuvat kaikki pommikoneet, jotka pystyvät kantamaan maksimikuorman, ja uskoo monien kohteiden olevan siviili-infrastruktuuria, kaupunkeja ja kyliä. Koska Euroopan maat eivät hänen mukaansa ole halukkaita antamaan tukikohtiaan käyttöön, eikä Espanja ole enää vaihtoehto, hän odottaa amerikkalaisten pommikoneiden tankkaavan Israelissa.

Mainos:

Macgregor ei usko hyökkäyksen toimivan. Jos se epäonnistuu ja Yhdysvallat kärsii raskaita tappioita – mitä hän pitää erittäin todellisena mahdollisuutena – hän odottaa hallinnon yrittävän koota maan pitkittyneen, näköpiirissä olevan lopun vailla olevan Iranin vastaisen sodan taakse. Hän ei usko senkään onnistuvan.

A B-2 bomber takes off from Whiteman Air Force Base in Missouri.
Amerikkalainen B-2-pommikone nousee ilmaan Whitemanin lentotukikohdasta Missourissa elokuussa 2025. Kuva: Joshua Hastings/US Air Force.

Kolmesta seitsemään päivää täsmäaseilla

Hän odottaa myös yritystä käyttää merijalkaväkeä ja maavoimien laskuvarjojalkaväkeä. Hänen arvionsa mukaan Iranilla on reservissä droneja ja ohjuksia, jotka on tarkoitettu nimenomaan taisteluun Persianlahden sisällä.

— Aiomme palata ja yrittää läpäistä ne maanalaiset tilat, joihin emme pystyneet koskemaan viime kerralla. Se on aivan varmaa. Kuinka moneen niistä yllämme? Minulla ei ole aavistustakaan, hän sanoo.

Samalla hän uskoo Yhdysvaltojen yrittävän tehdä elämästä mahdollisimman sietämätöntä Iranin väestölle toivoen, että se nousisi hallitustaan vastaan. Macgregorin mukaan tämä ei ole koskaan toiminut — ei serbejä, saksalaisia eikä japanilaisia vastaan.

Davis nosti tämän jälkeen esiin kysymyksen ammuksista. Hän huomautti, että suuri osa risteilyohjusten ja ilmatorjuntaohjusten strategisista varastoista oli jo käytetty sodan kahden edellisen kierroksen aikana, ja kysyi, kuinka kauan uutta hyökkäystä voitaisiin jatkaa parhailla aseilla.

— Luulen, että kenties kolmesta seitsemään päivään maksimissaan, ja useimmat täsmäohjattavat aseet ja ammukset on käytetty loppuun, Macgregor sanoo.

Sen jälkeen lentokoneiden on hänen mukaansa pakko lentää lähemmäs ja mennä Iranin ilmatilaan, missä riskit nousevat jyrkästi.

Nälänhätä, velkakriisi ja ydinriski

Macgregorin mukaan seuraukset ulottuvat kauas alueen ulkopuolelle. Hän viittaa synteettisten lannoitteiden, heliumin ja rikin puutteeseen sekä öljyn ja kaasun virtausten häiriöihin ja uskoo, että suuret osat maailmaa kohtaavat nälänhädän talven ja kevään aikana.

Samalla hän sanoo Yhdysvaltojen olevan matkalla kohti taloudellista katastrofia, ja sota jatkuu, kunnes dollarisysteemi romahtaa ja maa ajautuu lamaan. Macgregor viittaa myös mielipidemittauksiin, jotka hänen mukaansa osoittavat, etteivät amerikkalaiset tue sotaa, eikä hän usko, että tappiot merellä saisivat kansan ryhmittymään presidentin taakse.

Synkin kysymys koskee ydinaseita. Kysyttäessä raporteista, joiden mukaan Trump on hiljaisesti antanut Israelille vihreää valoa ydinaseiden käyttöön, Macgregor sanoo, ettei hänellä ole aavistustakaan. Hän kuitenkin epäilee, onko Trumpilla paljoakaan vaikutusvaltaa Netanjahuun, ja kutsuu hänen alaisuudessaan olevaa Israelia hylkiövaltioksi, jonka hän uskoo kykenevän mihin tahansa, mukaan lukien ydinaseiden käyttöön.

Jos Israel käyttäisi ydinaseita, hän näkee riskin sodan muuttumisesta maailmanlaajuiseksi. Macgregorin mukaan Kiina on tehnyt Iranille selväksi, että sillä on oikeus iskeä ennaltaehkäisevästi uutta sotilaallista keskitystä vastaan.

Aerial view of buildings and roads at Al Udeid Air Base in Qatar.
Osia Al Udeidin lentotukikohdasta Qatarissa valokuvattuna vuonna 2004. Kuva: Scott Reed/US Air Force.

Pentagon eväsi Murphylta pääsyn katsomaan vaurioita

Haastattelu alkoi raportilla, jonka mukaan Pentagon on evännyt senaattori Chris Murphylta mahdollisuuden nähdä omin silmin Yhdysvaltain Al Udeidin lentotukikohdan vauriot Qatarissa.

— Olen käynyt Lähi-idässä luultavasti ainakin tusinan kertaa kongressin jäsenenä ollessani. Minulta ei ole koskaan ennen evätty pääsyä sotilastiloihin, Murphy sanoo ohjelmassa näytetyssä pätkässä.

Murphy kutsuu päätöstä osaksi puolustusministeriön koordinoitua kampanjaa sodan todellisten kustannusten piilottamiseksi. Macgregor ei kuitenkaan usko, että paljoakaan voidaan piilottaa.

— Suurin osa vaurioista on nähtävissä kaupallisilla satelliiteilla... kenties siellä on todisteita useammista uhreista kuin on raportoitu. Se on varmasti mahdollista, Macgregor sanoo.

Hän kuvailee puolustusministeri Pete Hegsethiä "mini-Trumpiksi", joka kohtelee kaikkia kysymyksiä esittäviä vihollisina, ja tekee yksinkertaisen johtopäätöksen: oleta, että jotain pahaa on meneillään, kunnes toisin todistetaan. Hän kutsuu Trumpia itseään suoraan "patologiseksi valehtelijaksi".

Kerskumista maailman vahvimmalla armeijalla

Davis näytti myös videopätkän, jossa Trump sanoo Yhdysvalloilla olevan maailman vahvin armeija, olevan 15 vuotta Venäjää edellä sukellusveneiden kehityksessä ja ylläpitävän yhtä historian läpäisemättömimmistä saarroista. Kysymys oli, valehteleeko presidentti vai uskooko hän todella siihen.

— Luulen hänen tietävän, että olemme erittäin vaikeassa asemassa. Hän on asettanut itsensä ja meidät kestämättömään tilanteeseen. Emme voi helposti sotilaallisesti kukistaa Iranin puolustusta, Macgregor sanoo.

Iranilla on hänen mukaansa suurempi ulottuvuus kuin koskaan. Hän vertaa tilannetta Douglas MacArthuriin Filippiineillä ennen toista maailmansotaa; MacArthur puhui julkisesti voittamattomasta puolustuksesta, mutta myönsi yksityisissä viesteissään Franklin D. Rooseveltille, ettei saaria voitu puolustaa. Samalla tavoin Macgregor uskoo, ettei Trump halua antaa iranilaisille sellaista vaikutelmaa, että heillä on yliote, vaikka heillä hänen mielestään on.

Rubio sanoo toisessa pätkässä, että Iranin talous on suuntaamassa tilanteeseen, jollaista harvat maat maailmassa ovat kokeneet. Davis huomautti, että valtiovarainministeri Scott Bessent oli kaksi viikkoa aiemmin sanonut Iranin romahtavan noin kahdessa viikossa.

Macgregor sanoo Rubion toistavan Benjamin Netanjahun viestiä; lupauksesta kolmen tai neljän päivän sodasta, jossa hallinto kaatuu ja kansa nousee kapinaan, hän sanoo: "Sillä ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa."

Vetäytyminen päätepisteenä

Iranin tavoitteena on Macgregorin mukaan ajaa Yhdysvallat pois sen tukikohdista Persianlahden ympäriltä, koska rauha amerikkalaisten joukkojen ollessa edelleen sen rajalla tarkoittaisi vain uutta sotaa muutaman vuoden kuluttua. Hän sanoo Yhdysvaltojen jo suurelta osin vetäytyneen useista näistä tukikohdista ja että se oli viisasta.

Davis uskoo Trumpin todennäköisesti johtavan maan uuteen sotaan Lähi-idässä. Macgregor jakaa tämän arvion, mutta näkee myös, miten se päättyy.

— Luulen, että tapahtuu niin, että me lopulta vetäydymme. Irrottaudumme. ... Mitä teimme Vietnamin konfliktin lopussa? Lähdimme. Palasimmeko koskaan takaisin? Emme, Macgregor sanoo.

Hän kuvailee sotaa viimeiseksi epätoivoiseksi yritykseksi pitää Yhdysvallat mukana muiden maiden sodissa. Hänen näkemyksensä mukaan liberaali kansainvälinen järjestys on vain vallan valepuku.

— Nyt olemme kohdanneet jonkun, jota emme voi kiusata. Se on nimeltään Iran, hän sanoo.

Iranin lisäksi Macgregor käsittelee haastattelussa myös Ukrainan sotaa, Saudi-Arabian ja Jemenin välistä konfliktia sekä Euroopan taloudellista tilannetta.

Yhdysvallat voisi päästä osalliseksi voitoista, jos venäläinen kaasu virtaa jälleen Eurooppaan

Nord Stream -iskut

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Arkistokuvia. Nord Streamin osat vaurioituivat vuoden 2022 räjähdyksissä. Putkien uudelleenkäynnistäminen vaatisi muutoksia pakotteisiin ja Saksan hallituksen hyväksynnän.

Trumpin vävy Jared Kushner ja Putinin neuvonantaja Kirill Dmitriev ovat keskustelleet amerikkalaisen sijoittajan tuomisesta Nord Streamiin. Tällainen investointi antaisi amerikkalaisille sijoittajille osuuden voitoista, jos venäläinen kaasu alkaa jälleen virrata Eurooppaan sodan jälkeen.

Tiedot ovat peräisin viideltä asiaa tuntevalta henkilöltä, uutistoimisto Reuters raportoi. Kushner ja Dmitriev ovat tavanneet sekä Moskovassa että New Yorkissa viime viikkoina. On epäselvää, kuinka paljon Nord Streamista keskusteltiin tapaamisissa, mutta kahden lähteen mukaan asia on edelleen asialistalla.

Valkoinen talo vähättelee raportteja. Virkamies kertoo Reutersille, ettei viime aikoina ole käyty neuvotteluja Nord Streamista. Virkamiehen mukaan kaikista sopimuksista on neuvoteltava valtion kehitysrahoituslaitoksen DFC:n ja valtiovarainministeriön kanssa, ja niiden on hyödytettävä amerikkalaisia veronmaksajia ja yrityksiä.

Saksan hallitus sanoo ei. Talous- ja energiaministeriön tiedottaja huomauttaa, että Nord Stream ja venäläinen kaasu ovat Euroopan pakotteiden alaisia, Saksa on löytänyt vaihtoehtoja ja putkien avaaminen vaatii hallituksen hyväksynnän, mikä ei ole toivottavaa.

Mainos:

Kushner, joka yrittää välittää tulitaukoa Venäjän ja Ukrainan välillä, näkee liikesopimukset tienä rauhaan. Moskovan tapaamisten jälkeen hän puhui Kiovassa "prospeeriteettisopimuksista", jotka antaisivat johtajille jotain, mitä odottaa. Dmitriev on pitkään ajanut venäläisen kaasun myynnin jatkamista Saksaan ja tapasi syyskuussa Yhdysvaltain energia- ja valtiovarainministeriöiden edustajia mahdollisista yhteisistä energiaprojekteista.

Pakotteet ja omistajat esteenä

Putket ovat sekä Yhdysvaltain että EU:n pakotteiden alaisia, mikä tekee uudelleenkäynnistyksestä nykyisin laitonta. Trump voi helpottaa Yhdysvaltain pakotteita, mutta se vaikeutuu, jos demokraatit ottavat haltuunsa kongressin marraskuun välivaaleissa.

Omistusrakenne on toinen este. Venäjän valtionyhtiö Gazprom omistaa 51 prosenttia Nord Stream AG:sta. Kaksi saksalaista yhtiötä omistaa 31 prosenttia, ja loput ovat ranskalaisen ja hollantilaisen yhtiön hallussa. Yhden lähteen mukaan saksalaiset osakkeenomistajat haluavat säilyttää osuutensa varmistaakseen Saksan vaikutusvallan, jos Gazprom myy.

Ennen helmikuun 2022 hyökkäystä yli puolet Saksan kaasusta tuli Venäjältä, muun muassa Nord Streamin kautta. Putket poistettiin käytöstä sen jälkeen, kun Moskova kuristi toimituksia, ja ne räjäytettiin vedenalaisten räjähdysten sarjassa syyskuussa 2022. Eräs Yhdysvaltain virkamies pitää sopimusta epätodennäköisenä keskipitkällä aikavälillä.

Lukoil-järjestely vahvistettu

Kushner ja Dmitriev ovat keskustelleet myös Venäjän Lukoilin jalostamoiden ja huoltoasemien myynnistä Euroopassa ja muualla. Järjestelyn mukaan DFC ostaisi omaisuuserät yhdessä Qatarin ja Yhdistyneiden arabiemiirikuntien sijoittajien kanssa, kun taas Yhdysvallat poistaisi pakotteet.

Tässä tapauksessa Valkoinen talo vahvistaa pyrkimyksen. Kushner ja lähettiläs Steve Witkoff ovat työskennelleet DFC:n kanssa neuvotellakseen huomattavan ennakkomaksun ja osuuden tulevista voitoista Yhdysvalloille. Vahvistus koskee Lukoilia, ei Nord Streamia. Lukoil tai Gazprom eivät ole vastanneet Reutersin kysymyksiin.

AfD haluaa kaasun takaisin

Saksassa asia jakaa yleistä mielipidettä. Koalitiohallitus vastustaa, kun taas Vaihtoehto Saksalle, AfD, jota Reuters kuvailee maan suosituimmaksi puolueeksi, haluaa käynnistää putket uudelleen. Kriitikot varoittavat, että Eurooppa jää häviäjäksi.

— Tämä uhkaa muodostua likaiseksi diiliksi, joka tulee Euroopalle kalliiksi. Amerikkalaiset ja venäläiset jakavat voitot, Michael Kellner, joka vastasi Saksan energiapolitiikasta hyökkäyksen jälkeen, kertoo Reutersille.

Puolan johto seuraa keskusteluja, mutta vastustaa jyrkästi putkien uudelleenavaamista. Dmitrievin on määrä tavata AfD:n johtoa ensi vuoden alussa keskustellakseen venäläisen kaasun myynnin jatkamisesta Saksaan.