Neljää 15-vuotiasta vastaan on nostettu syytteet väkivaltaisen mellakan jälkeen, joka tapahtui Ruotsin valtion laitoshoidosta vastaavan viraston (Statens institutionsstyrelse, SiS) yksikössä Hässleholmin kunnassa syksyllä 2025. Henkilökunta joutui hakeutumaan turvaan, kun nuoret tutkinnan mukaan pirstaloivat osaston ja uhkailivat työntekijöitä.
Välikohtaus tapahtui myöhään illalla 26. marraskuuta 2025.
Esitutkinnan mukaan, josta ruotsalaislehti Expressen uutisoi, levottomuudet alkoivat, kun yksi pojista suuttui siitä, ettei hän saanut oleskella tietyssä huoneessa laitoksessa.
Kolmen nuoren väitetään tämän jälkeen kommunikoineen keskenään viemäriputkien kautta ja sopineen ”kaaoksen aloittamisesta”. 15-vuotiaat irrottivat pöydistä metallijalat ja alkoivat hakata rikki huonekaluja, ovia, valvontakameroita, televisioita ja vahvistettua lasia.
Henkilökunta hakeutui turvaan rakennuksen ulkopuolelle ja hälytti poliisin. Kun partio saapui paikalle, sisältä kuului kovia pamahduksia, ja poliisit menivät sisään kilpien kanssa suojautuakseen heitetyiltä esineiltä ja iskuilta.
Eräs työntekijä kertoi kuulusteluissa, että häntä oli puskettu päällä ja hänen päälleen oli syljetty.
Syytteet törkeästä vahingonteosta
Neljää poikaa vastaan on nyt nostettu syytteet törkeästä vahingonteosta. Yhtä heistä syytetään myös virkamiehen vastustamisesta, virkamiehen pahoinpitelystä ja virkamieheen kohdistuneesta väkivallasta.
Expressenin mukaan saman pojan väitetään uhkailleen poliiseja sanomalla, että hän lähettäisi Foxtrot- ja Dalen-rikosverkostot heidän peräänsä.
Syyttäjä vaatii yli 90 000 kruunun korvauksia vahingoista. Tuhoutunut osasto jouduttiin pitämään suljettuna kaksi viikkoa. Aluksi epäiltynä oli viisi nuorta, mutta syyte nostettiin neljää 15-vuotiasta vastaan.
SiS ylläpitää erityisiä nuorisokoteja nuorille, jotka on määrätty pakkohoitoon tai tuomittu suljettuun nuorisohuoltoon.
Se, että henkilökunta joutui poistumaan osastolta ja poliisi saapui paikalle suojavarusteissa, nostaa suljettujen laitosten turvallisuustilanteen keskiöön.
Sitä saa, mitä tilaa!
Maunot ymmärtää näitä asioita, on huonolla mallilla asiat, päästetty pahaksi, ei hyvä.
Ja näitä vihreät ja vasemmisto haluaa lisää ja lisää suomeen? Ei tajua. Ei mitään tolkkua!
Ihmiset jotka näitä haalivat maahan, eivät ole missään tekemisissä noiden olentojen kanssa. Eivät varsinkaan poliitikot, joten tavallinen kansa joutuu ottamaan kolhut vastaan, ilman että päättäjät edes tajuavat millaisia tyyppejä kotimaahamme ovat haalineet.
Poliitikoilla EI OLE samaa kokemusta kotimaamme arjesta kuin sinulla! He ovat seurapiireissään (valkoisissa), tilaisuuksissaan (valkoisissa), asuinalueillaan (valkoisilla) ja työssään (vitivalkoisten joukko) täysin irti kansansa todellisuudesta. Lisäksi he ovat julkisilla paikoilla poliitikkona esiintyessään turvamiesten ympäröimiä ja poliisin erityisellä huolella valvomia, ettei edes ikävämpi ihminen pääse juttelemaan heidän kanssaan. He ovat turvattuja!
Poliitikot ovat suomeksi sanottuna todellisuudestamme erillisiä olentoja!
Kerroit totuuden, jonka jokainen tervejärkinen kansalainen aivan helposti on aina tiennyt. Useimmat poliitikot ovat etääntyneet tavallisesta kansasta omiin kuppikuntiinsa. Juopa on tullut niin suureksi, etteivät he käsitä, eivätkä edes välitä tietää, mikä on todellisuus. Se kostautuu ennemmin tai myöhemmin.
Ei tästä nyt tu perkele mitään.Meidän päättäjämme ovat kykenemättömiä tekemään järkeviä,meidän kansalaisten parasta ajavia päätöksiä.
Hei, hei kommentoijat. Huomasitteko, että tuo uutinen koski Saksaa jaa siellä tehtyjä rikoksia. On niin kovin helppo syyttää maahanmuuttajjia kaikista rikkoksista. Omat kansalaiset ovat niin puhtaita pulmusia, että eivät heidän tekonsa ole tässä mukana. Voidaan epäillä. Eivät Suomessakaan kaikki rikokset ole maahanmuuttajjien tekemiä. Mutta täällä ollaankin tasa-arvoisempia.
Tuossa vasemmistoliitto menee pieleen. Ei näytä olevan tolkun puolue tässä kysymyksessä. Missä tulee raja? Velkarahalla otetaan, lisää ja lisää.
Tämä on sitä ”nykypäivää”. Ei ole siis ihme että Saksassa asuva Turkkilainen väestö äänestää vaaleissa Saksan kansallissosialisteja NDP:tä, koska haluaa tämän rikollisen aineksesn maasta ulos. Tuki NDP:lle on myös suora mielenosoitus Merkelin epäinnistunutta Globalisiten ja pankkiirien ajamaan mädätys-politiikkaa kohtaan.
Tosin, kristilliseten rämpiminen vaaleissa tähänkin asti on ollut ennätyksellisen surkeaa. Toisaalta, ehkä tällä juuri halutaan kaataa vanhoollisten valta Saksassa. Ja näin saattaa liberaalit voimat valtaan. Mutta sitä ei NDP onneksi ole.
Yksi mädäntynty eukko on saanut koko euroopan sekaisin. Sehän on pahempi kuin Hitler joka sentään nosti Saksan kaksi kertaa lamasta.
Ja tätä mummua yritti Stubbikin nuoleskella unelmoidessaan perivänsä Junckerin paikan.
Ei luojan kiitos tehonnut, mitä sillä nollatoleranssilla olisi saatukaan aikaan, riittää hyvin jo tämä kompakti konsensus kontrahti, jonka Soini käväisi alustavasti sopimassa.
No mutta Angela,kuinkas siinä nyt noin kävi, eikös ne ollu niiiiiin ihquja ja rauhaa rakastavia, eihän ne nyt millään voi olla rikollisia……buahahaaa sitä saa mitä tilaa
Suomen tilastot esiin!!!
Tämä!!!
Mut eiköhän nää tee kaikkensa, ettei meijän luvut päädy kaikkien nähtäville..
Nyt kyllä pitäisi saada totuus esiin ja Päivi Nerg yhdessä Biaudetin kanssa kertomaan miten asiat Saksassa todellisuudessa ovat. On tämä kyllä kovaa mustamaalaamista. On kyllä niin rasistista juttua. Tulkaa jo kertomaan totuus!!!!!!!!!!!!!!!!
Suomen rikosilmoituksen myös esiin ja kaikki isänmaan petturit vastaamaan julkisesti, miksi on käynyt näin!!!!??????
On tullut seurattua läheltä noita maahanmuuttajia. Käräjillä seurasin yhtä tapausta, joka keksi muutaman kuukauden sisällä hakata yhtä ihmistä sekä piilottaa. Näistä tuomittiin, mutta oli jo aikaisemminkin ehdonalaista. Nopeita poikia.
Piti olla, että puukottaa.
Isänmaanpetturit suvakit ei ole ennenkään mistään vastanneet.
Asioista vstaaminen ei kuulu heille,,sä’heltäminen kuuluu.
Saksaan kaikki Lankkinaamat ja Suvakit! Rauhanturvaajat rajoille jahtiin/vahtiin!
Aatua ikävä!!!!!
Eurooppa ja suomi islamisoituvat? Venäläiset ovat ostaneet sotilaallisesti merkittäviä maapalstoja suomesta? Sekasikiö sukupuolettomuusideologia leviää? Vanhoilliset ovat suvaitsemattomia? Perinteisten arvojen (koti,uskonto,isänmaa) kannattajat ovat rikollisia? Sananvapaus on vihapuhetta? Huomaavatko ihmiset vaaraa? Mihin ollaan menossa?
No niin, tässä on kaikkien rasistien äiti! Kyllä tuo kirjoittaja olisi pian otettava kiinni ja vangittava. Yksittäistapauksista tuollaisen älämölön nostaa! Suomen lakeja olisi myös kiireesti muutettava niin ettei tuollaisiin kirjoituksiin olisi mahdollisuutta. Emmekö me vihreät voisi järjestää kunnon mielenosoituksen joka torille yhdessä vasemmistoliiton kanssa. Me taidetaan olla ainoita puolueita, joissa suvaitaan muualta hätää karkuun lähteneitä, toisella tavalla uskovia tai sukupuolineutraaliutta kaipaavia ihmisiä!
Tulkaa Suomeen. Monikulttuurinen Suomi kuuluu kaikille.
Unelma elää ja voi hyvin.
Tervetuloa pakolaiset.
Suomi kuuluu kaikille maailman pakolaisille.
Tulkaa tänne.
Tervetuloa!
780 yksittäistapausta päivässä
;—-)
Milloinkohan suomen armeija puuttuu näihin siviilisotilaihin , jotka ovat tulleet valtaamaan islamilla suomen.?
Eipä paljoa ole mediat hiiskahtaneet, ei tästä mielenosoituksesta, eikä kasvaneesta rikollisuudesta.
Onhan suomessakin jo ruvettu ilmoittamaan missä taas murhattu joku Olihan tänäänkin yks matu toisen matun hengen vienyt Näitä ne surkeat vihreet oikein haluaa tänne suomeen tappeleen Vihreäthän on suomen tyhmin puolue …hah…hah…
142500 yksittäistapausta puolessa vuodessa. Se on 285000 yksittäistapausta vuodessa tuota tahtia jos rikoksia ei saada suhteessa vähemmän selvitettyä ja laitettua niitä kantasaksalaisten rasistipellenatsien syyksi. Ei saa leimata ihmisryhmää ollenkaan. Rasistista!? Natseja!? Valeuutisointia!? Nuo ei ainakaan ole sotaa pakoon lähteneiden uhrien tekelettä vaan todennäköisesti tilastoharha tai näppäilyvirhe. Tämä rikosaalto on vain ja ainoastaan saksalaisten syytä ja tämä on tunnettu fakta. On loogisesti ajatellen rasistista vihapuhetta väittää että tämä olisi pelkästään näiden ulkomaalaisten syytä! Hehän ovat joutuneet lähtemään karkuun sodan kauheuksia ja vainoa ja jättämään perheensä, lapsensa, naispuoliset sukulaisensa ja vanhempansa sodan keskelle, he ovat suvun ainoita jotka ovat vaarassa kotimaassaan ja joutuivat pakenemaan henkensä kaupalla! Välimereen hukkui kaikki mahdollinen passeista, syntymätodistuksista, henkilötodistuksista ja sen sellaisista lähtien mutta onneksi iphonet ja korut sentään säilyivät. Hyvä näin että säilyivät ehjänä niin kaikki ei mennyt. Ei ole millään mahdollista että maahan tulleiden joukossa olisi ainuttakaan rikollista! Sama koskee tätä maata. Maahanmuutosta on vain apua ja kaikki tulijat ovat pikkuisen parempia kuin yksikään suomalainen. Pikkuisen parempia ovat myös koulutukseltaan. Ja Suomi tarvitsee ehdottomasti muutaman miljoonan lisää nuoria miehiä, ne ovat arvokkainta mitä kenelläkään on ikinä tarjota. Oikeita maamme pelastajia ja sankareita. Ovat uhrautuvaista ja ihanaa väkeä joka uhrautuu maamme puolesta ihan kaikessa! Näkihän sen Turun puukotuksien aikaan… vain ulkomaalaiset miehet pelastivat kaikki luokkaantuneet. Tämän näin palkintoseremoniassa jossa nämä sankarit kukitettiin ja heitä juhlittiin sankareina. Suomalaiset olivat pikkuisen huonompia painamaan puukottajanatsin hyökkäyksen uhrien haavoja katseellaan?? Vaadin kansallista juhlapäivää näiden moniosaajien kunniaksi!
Vaikea sanoa juuta, eikä jaata kun ei ole vertailukohtaa Saksassa syntyneisiin.