Mainos:

Raportti: Benjamin Netanjahua varoitettiin etukäteen lokakuun 7. päivän hyökkäyksestä

Israelin ja Palestiinan konflikti

Julkaistu 10.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Israelilainen sanomalehti Haaretz uutisoi, että Yhdistyneiden arabiemiirikuntien presidentti Mohammed bin Zayed al-Nahyan varoitti Israelin pääministeri Benjamin Netanjahua suuresta Hamas-hyökkäyksestä. Lehden mukaan varoitus annettiin kymmenen päivää ennen lokakuun 7. päivää 2023.

Haaretz väittää raportoinnissaan, että presidentti bin Zayed soitti Netanjahulle 45 minuutin puhelun koskien Hamasin hyökkäyssuunnitelmia.

Varoituksen mukaan Hamasin Gazan-johtaja Yahya Sinwar valmisteli laajaa operaatiota, joka voisi aiheuttaa verenvuodatusta ja horjuttaa alueen vakautta.

Benjamin Netanjahun kanslia tyrmää raportin "täydellisenä valheena" ja ilmoittaa, ettei pääministeri keskustellut emiirikuntien presidentin kanssa kyseisenä ajanjaksona. Lehden mukaan Netanjahu suhtautui varoitukseen suhteellisen rauhallisesti ja vakuutti, että Israel on varautunut jokaiseen skenaarioon.

Mainos:

Haaretzin mukaan Netanjahu ei koskaan ilmoittanut varoituksesta turvallisuuspäälliköilleen. Raportti perustuu toimittajien Shlomi Eldarin ja Ruti Yuvalin tekemään tutkimukseen lokakuun 7. päivää käsittelevää kirjaa varten.

Haaretz nimeää keskeiseksi lähteekseen emiirikuntien presidentin neuvonantajan. Sinwarin kerrotaan puhuneen "maanjäristyksestä" palestiinalaisen välikäden kautta.

Shlomi Eldar pysyy raporttinsa takana ja kertoo CNN:lle, että hänellä on hallussaan dokumentteja ja tallenteita puolentoista vuoden työn tuloksena.

Yhdistyneiden arabiemiirikuntien ulkoministeriö korostaa 8. syyskuuta annetussa lausunnossa, ettei hallitus kommentoi spekulaatioita valtionpäämiesten välisistä keskusteluista.

Samalla ministeriö toteaa viranomaisten jakaneen kaiken relevantin tiedustelutiedon tarvittaessa. Se ei kuitenkaan kiistä puhelun tapahtuneen.

Vastuunkannosta tulee vaaliteema

Israel suuntaa uurnille lokakuussa, ja oppositio on nostamassa vastuun lokakuun 7. päivän tapahtumista kampanjan keskiöön.

Yhteisessä lausunnossaan Naftali Bennett, Gadi Eisenkot, Avigdor Lieberman ja Yair Golan vaativat välitöntä ja perusteellista tutkintaa korostaen, että yleisöllä on oikeus tietää, mitä Netanjahu tiesi, miksi hän ei ilmoittanut asiasta turvallisuusjohdolle ja miksi hän epäonnistui siviilien suojelussa.

Gadi Eisenkot, pääministerin johtava haastaja mielipidemittauksissa, toisti myös lupauksensa perustaa valtiollinen tutkintalautakunta.

Lähes kolmen vuoden ajan Benjamin Netanjahu on vastustanut selviytyjien ja omaisten vaatimuksia riippumattomasta tutkinnasta. Sen sijaan hän syyttää lähimpiä turvallisuuspäällikköjään siitä, etteivät he herättäneet häntä hyökkäystä edeltävänä yönä.

Lähes kaikki Israelin korkeimmat turvallisuusjohtajat ovat jättäneet tehtävänsä lokakuun 7. päivän jälkimainingeissa. Benjamin Netanjahu on kuitenkin pysynyt Israelin pääministerinä.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

Vahvistettu: Israel rakentaa hirsipuita terrorismista tuomituille vangeille

Israelin ja Palestiinan konflikti

Julkaistu 20.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Itamar Ben-Gvir Knessetissä kuolemanrangaistuslain äänestyksen aikana aiemmin tänä vuonna.

Israelin kansallisen turvallisuuden ministeri Itamar Ben-Gvir on esitellyt erityisen vankilaosaston rakennustöiden aloittamista, jossa terrorismirikoksista kuolemaan tuomitut voitaisiin teloittaa hirttämällä – käytännössä toimenpide kohdistuu palestiinalaisiin.

Hanke seuraa Knessetissä aiemmin tänä vuonna hyväksyttyä lainsäädäntöä, ja rakennustyöt on jo aloitettu eräässä israelilaisessa vankilassa.

Ben-Gvir vieraili paikalla ja esitteli suunnitelmia hirsipuista, teloitukset dokumentoivista kameroista sekä tiloista, joissa uhrien omaiset voisivat olla läsnä.

Israel ei ole vielä pannut täytäntöön yhtäkään teloitusta uuden lain nojalla.

Mainos:

Laitoksen rakennustöiden on kuitenkin vahvistettu olevan käynnissä, ja Ben-Gvirin esittely koski tulevaa osastoa kuolemaan tuomituille vangeille.

Israelilainen sanomalehti The Times of Israel raportoi, että ministeri ilmoitti rakennustöiden alkaneen.

Knessetin päätös raivasi tien laille

Maaliskuussa Knesset hyväksyi lain, joka laajentaa mahdollisuutta tuomita ihmisiä kuolemaan kuolettavista terrori-iskuista. Reuters raportoi tuolloin, että laki koskee palestiinalaisia, jotka on tuomittu kuolettavista iskuista.

Kriitikot ovat kuvanneet lakia syrjiväksi, koska palestiinalaiset ja israelilaiset siirtokuntalaiset kuuluvat Länsirannalla eri oikeusjärjestelmien piiriin.

Ben-Gvir ja hänen kannattajansa käyttävät sen sijaan termiä terroristit ja viittaavat muun muassa Hamasin 7. lokakuuta 2023 Israeliin tekemään hyökkäykseen.

Julkisuuteen ei ole tullut tietoa siitä, että mikään tuomioistuin olisi jo tuominnut vangin kuolemaan uuden lain nojalla.

Ben-Gvir on aiemmin ajanut kuolemanrangaistusta terrorismirikoksista ja esittelee hankkeen osana tätä politiikkaa.