Mainos:

Rahapeliautomaattien poistoa kaupoista vaaditaan nyt kansalaisaloitteella

Julkaistu 20.3.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Tänään avattu kansalaisaloite vaatii veikkauksen rahapeliautomaatteja poistettavaksi kaupoista, kioskeista, ravintoloista sekä huoltoasemilta. Aihe on noussut aika ajoin keskusteluun mutta tiettävästi kyseessä on ensimmäinen kansalaisaloite asian tiimoilta.

Perusteluiksi kansalaisaloitteessa kerrotaan mm. seuraavaa:

"Veikkauksella on yhteensä noin 18 500 rahapeliautomaattia hajasijoitettuna arkisissa ympäristöissä, kuten kaupoissa, kioskeilla ja huoltoasemilla, joissa asioimista kansalainen ei voi välttää. Suomessa ja muualla maailmassa tehtyjen tutkimusten mukaan rahapeliautomaateilla pelaaminen on kiistatta eniten pelihaittoja aiheuttava pelimuoto, johon liittyy suuri rahapeliongelmien ja rahapeliriippuvuuden riski. Rahapelituotteiden laaja tarjonta lisää rahapeleihin liittyviä haittoja ja riskejä. "

Kansalaisaloitteessa todetaan myöskin Suomen olevan kärkimaita maailmassa, mitä tulee rahapeliautomaattien sijoittelutiheyteen. Hivenen hätkähdyttäväkin tieto aloitteen perusteluissa on nuorten pelaamisesta mainittu yksityiskohta: Vuonna 2017 toteutetuissa Pakka‐ostokokeissa 88 % nuorista sai pelata rahapelejä ilman ikätarkistusta.

"Hajasijoitetut rahapeliautomaatit tuottavat vuosittain 600 miljoonaa euroa eli noin kolmasosan Veikkauksen 1,8 miljardin euron pelikatteesta. Kuitenkin vain noin 5 % rahapelaajista tuottaa puolet Veikkauksen koko tuotosta. Vuonna 2018 tämä tarkoitti, että 5 %:n joukko pelaajista teki Veikkaukselle 900 miljoonan arvoisen pelikatteen", aloitteessa todetaan.

Mainos:

Mitä mieltä sinä olet? Osallistu keskusteluun kommenttiosiossa!

Lähde: Kansalaisaloite

Aiheesta lisää:

https://www.nykysuomi.com/2019/03/11/lukijan-kynasta-veikkaus-puree-ruokkivaa-katta/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Ainoastaan tyhmät pelaavat.

Jani Joutjärvi
Jani Joutjärvi
7 years ago

Pelaaminen on ainakin omalla kohdalla todella satunnaista pikku summilla joten ei häiritse niiden olo

Hieno aloite
Hieno aloite
7 years ago

Juuri näitten tyhmien suojelemiseksi peliautomaatit pitäisi poistaa.

Pelikone riippuvuus
Pelikone riippuvuus
7 years ago

Nykyiset digitaalipelit on liian koukuttavia ja houkuttelevat suuriin panoksiin.vanha pajatso oli taitopeli minkä voittomarginaali oli niin pieni että ensin niistä tehtiin elektronisia ja ihmisten huomatessa että niihin häviää ne jäi vähälle käytölle.Sama digitaali pelien kanssa vanha pokeri vielä ”antoi”mutta sitten koneita vähän säädeltiin.
Sama pätee myös muihin veikkauksen peleihin esim keno,ensin jaellaan voittoja ja kun on saatu koukutettu pelaajakunta ei voittoja enää tulekkaan samaan tahtiin ja peli kallistuu mutta koska näillä ”tyhmillä” on päässä ajatus jos laitan lisää rahaa niin pakko sen on jossain vaiheessa antaa.kyse on tavallaan kongnitiivisestä dissonassista,tiedetään että peli ei anna mutta silti lapsen tahtoisesti uskotaan onnen vielä tulevan pelastamaan.

juha.
juha.
7 years ago

Ehdottomasti pitää poistaa sillä eläkeläismummot ja paapat pelaavat viimeiset säästönsä… tai ei ”valepoliiseilta” leivän suusta.

Sama koskee alaikäisiä lapsia ja murrosikäisiä,..

joka tosin on suhteellinen käsitys, sillä isin ja äidin vaivalla ja hiellä tienatut rahat menevät johonkin muuhun sinänsä tarpeettomaan aikana, jolloin jokainen suomalainen kunnon ihminen, joka pitää tätä Sipilän toimitusministeriön ”paskatornia” pystyssä on orjakaleerilaivan soutajan asemassa työssä yhä pienemmällä henkilökunnalla, yhä huonommalla palkalla, yhä pienemmillä sosiaalipoliittisilla subventioilla valkoisten suomalaisten hyväksi, yhä stressaantuneempia, yhä haukutumpia rasisteiksi, yhä enemmän haukutuksi lihansyönnistä, yhä enemmän haukutuksi lasten hankkimisesti, yhtä enemmän haukutuksi kuluttamisesta, yhä haukutummaksi saunomisesta, yhä haukutummaksi siitä, että on valkoinen, yhä haukutummaksi valkoisesta ylivallasta, yhä enemmän haukutuksi ”valkoisen miehen taakasta”, yhä enemmän haukutummaksi vähemmistöjen sortamisesta, yhä enemmän haukutuksi vihapuheesta, -katseesta, -pierusta, -muljauttelusta, – kävelystä, -kirjoituksesta, -istumisesta, – … …. ¨

raski
raski
7 years ago

Liian isot rahat pyörii noissa koneissa, että niiden kieltäminen sallittaisiin. Ei varmasti tule toteutumaan, lain ei yksinkertaisesti anneta mennä läpi. Kulissien takana kaikki todellinen politikointi tapahtuu.

CFF
CFF
7 years ago

”Veikkauksen monopoli on yhtä kuin raippavero pelaajalle

Pelituottojen ”hyvien tarkoitusten” rahoittajaksi pakotetaan pelaajaressukat. Vaivatonta kuin invalidin ryöstäminen.

Rahapelitutkimuksen dosentti Pauliina Raento pohti Aamulehdessä (10.2.), onko valtion rahapelimonopoli paras ratkaisu suomalaisille.

Neljäkymmentä vuotta ravivetoa ja muitakin taitopelejä harrastaneena vastaukseni on yksiselitteisesti ei – kuluttajan näkökulmasta.

Omistajalle monopoli tahkoaa helppoa rahaa. Pelien kysyntä on pysyvää ja suhdanneriippumatonta.

Kilpailun puuttuessa lottopallojen pyörittäminen olemattomalla palautusprosentilla ei taitoa vaadi. Muhkeaan tulokseen ovat yltäneet liiketoimintaan perehtymättömät poliitikotkin, joille Veikkauksen johtopaikkoja on jaettu palkintovirkoina.

Ilman monopolia rahapelien yli miljardin tuotot olisi kerättävä veroina. Monopolia kuitenkin perustellaan niin kansalaisille kuin EU:lle vastuullisena toimijana, joka suojelee kansaa massa-alkoholismin kaltaisilta katastrofeilta.

Veikkaus muka hoitaa ongelmapelaamista taianomaisilla menetelmillä. Propagandaansa yhtiö rummuttaa jopa kalliilla mainoskampanjoilla. Pelaaja ei väitettyihin etuihin törmää. Raentokaan ei siitä näyttöä tiennyt.

Ongelmapelaamisen ehkäisy ja hoito ovat silmänlumetta. Kunnon hoitoa peliriippuvuuteen on vaikea saada kuin omalla kustannuksella. Vaatimattomien julkisten terapiapalvelujen karkkirahoituksen voisi hoitaa yksityisten peliyhtiöiden veroilla ja lisensseillä.

Eikä valtaosalle pelaajista kyseessä ole sairaus, vaan ajanviete ja intohimo. Henkisesti tasapainoisen taitopelaajan ainoa ongelma on raippavero.

Monopoleja puolustetaan hyvällä tarkoituksella: tuotot menevät tieteeseen, taiteeseen, julkisiin palveluihin. Hienoa – mutta miksi rahoittajaksi pakotetaan pelaajaressukat? Koska se on poliittisesti yhtä vaivatonta kuin invalidin ryöstäminen.”

CFF
CFF
7 years ago

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.